Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια συγνωμη κ γω αδαης ειμαι κ θα θελα να επωφεληθω απο τις γνωσεις σας...εχω μια jackson με HSH μαγνητες της μανας της τους οποιους θα θελα να αλλαξω για να δωσω μεγαλυτερη ενταση κ hotness στο παιξιμο ειτε στο σολο ειτε ρυθμικα...για τους 2 humbuckers σκεφτηκα να βαλω Seymour Duncan τον SD-8Β ΒΚ Ιnvader στην Βridge κ τον SD-4 JB στο neck (αν τους λεω καλα)...μου λειπει ενας single coil για middle θεση...παιζω απο blues,hard rock ως κ μεταλ...Τωρα ηθελα να ρωτησω αν η επιλογη μου ειναι σωστη οσον αφορα τις θεσεις κ τα μοντελα των μαγνητων που επελεξα η εχετε κατι αλλο κατα νου κ τι προτεινετε για τη μεσαια θεση (θα προτιμουσα καποιον που να δενει καλα με τους αλλους 2 κ να μην υπαρχουν προβληματα οταν επιλεγεται συνδυασμος μαγνητων)?μηπως θα πρεπε να βαλω σε neck κ bridge κ τους 2 μαγνητες που βγαζει σαν σετακι η Seymour Duncan στους SH-4 JB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Αφού ενδιαφέρεσαι για Seymour Duncan ρίξε μια ματιά στο wizard που έχει, να δεις τι θα σου προτείνει και εδώ είμαστε.  :)

Επίσης έχει και η Di Marzio παρόμοιο wizard.

 

http://www.seymourduncan.com/support/tone-wizard/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το SH-4 JB ειναι ενα all round και πολυ οικονομικο κιτακι το οποιο θα καλυψει στα ειδη που θες(οριακα στο metal βεβαια αν στο μυαλο σου εχεις κατι σε active) αν και εγω τους εχω σε μαονι οποτε δεν ξερω αν θα εχει καποια σοβαρη διαφορα (λογικα αμελειταια θα ειναι).

 

προτινω δε να τους σπλιταρεις με ενα push/pull pot και να εχεις ακομα ποιο πολυμορφικο ηχο. Τωρα για τη μεση βαλε κατι με hi out για να πλησιαζει την ενταση των humbackers

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jb είναι κατά κύριο λόγο bridge μαγνήτης, συνήθως συνδυάζεται με τον jazz στο neck ή και τον '59. O invader βγαίνει και για bridge και για neck αλλά έχε υπόψη σου ότι είναι ιδιαίτερος μαγνήτης με πολλά μπασομεσαία και λίγα πρίμα.

Συμβουλέψου και το tonewizard που σου είπε ο geodimitri και τα ξαναλέμε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε το πρώτο μου thread βρήκατε να ξεθάψετε; Εφτά χρόνια πίσω;  :o ;D ;D

 

 

 

Δύσκολες εποχές βέβαια.

Τότε χώναμε τις πρώτες ρίμες ενώ τώρα το crew έχει χρήμα, αναγνώριση, σιδερομπουνιές.

l.gif

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικη μου κιθαρα ειχα για πολυ καιρο τον invader.....πολυ καλος μαγνητης αλλα πολυ ιδιαιτερος....οχι οτι δεν μπορεις να παιξεις κι αλλα ειδη εκτος απο καφριλες αλλα οσο να ναι "χανει" σε αλλα πραγματα. Στον neck ειχα εναν sd jazz....επισης πολυ καθος μαγνητης  ειδικα στα καθαρα....ομως σε συνδιασμο με τον invader ηταν αρκετα χαμηλος στην εξοδο του και που δημιουργουσε προβλημα στις εντασεις,με αποτελεσμα να εχω λιγο χαμηλωμενο τον invader,αλλα ετσι ο invader δεν επαιζε σωστα...οποτε πηρα την μεγαλη αποφαση να δοκιμασω dimarzio....πρωτη μου κινηση ηταν να αλλαξω τον invader με τον dimarzio airzone....ουσιαστηκα ειναι ενας tonezone με ελαχιστα μικροτερη εξοδο....η διαφορα στην ποιοτητα ηχου ηταν πολυ εμφανης....οποτε αλλαξα και τον neck με εναν dimarzio Paf Joe και ισοροπησε πολυ η κιθαρα.....οι dimarzio αν και δεν ακουγα πολυ καλα λογια απο πολλους, εκατσαν κουτι στην κιθαρα μου (cort x-6) αλλα και στο αυτι μου....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jb είναι κατά κύριο λόγο bridge μαγνήτης, συνήθως συνδυάζεται με τον jazz στο neck ή και τον '59. O invader βγαίνει και για bridge και για neck αλλά έχε υπόψη σου ότι είναι ιδιαίτερος μαγνήτης με πολλά μπασομεσαία και λίγα πρίμα.

Συμβουλέψου και το tonewizard που σου είπε ο geodimitri και τα ξαναλέμε  ;)

 

+1

 

Και με τον  Pearly Gate στο neck μήπως μπορεί να γίνει καμιά κατάσταση μιας και P,G αντιγράφει τον 59

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου