Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶λλη λύση είναι ο SH-8' date='SH-6,SH-13,(Seymour Duncan)ή και η livewire σειρά που είναι active(αν και σε active θα εμπιστευόμουν EMG).

 

[/quote']

 

Νομίζω πως οι livewire έχουν σταματήσει να παράγονται.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω πως οι livewire έχουν σταματήσει να παράγονται.

 

Ουπς :oops: Σοβαρά;Επειδή πρόσφατα πήρα ένα κατάλογο Seymour Duncan και τους είχε μέσα.Και το αστείο είναι οτι ήθελα να τους δοκιμάσω :D

Στο Θωμά που κοίταξα τώρα τουλάχιστον τους διπλούς τους έχει

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως οι livewire έχουν σταματήσει να παράγονται.

 

Ουπς :oops: Σοβαρά;Επειδή πρόσφατα πήρα ένα κατάλογο Seymour Duncan και τους είχε μέσα.Και το αστείο είναι οτι ήθελα να τους δοκιμάσω :D

Στο Θωμά που κοίταξα τώρα τουλάχιστον τους διπλούς τους έχει

 

Εεεεεε,βασικάααα... :oops: αυτό νόμιζα πως είχα διαβάσει στο site των SD,αλλά τώρα που το ξανακοιτάω,υπάρχουν κανονικά.¶ρα γράψε λάθος! :oops:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Janick:

 

Αυτό το δαιδαλώδες πραγματάκι περί active,passive,presence,προενισχύσεων κλπ θα ήμουν ευτυχής αν κάποιος μου το έκανε τελείως λιανά.Έχω τόσο μαύρη νύχτα από ηλεκτρονικά, που και το ότι χρησιμοποιώ μόνος μου ενισχυτή είναι ηρωισμός...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Janick:

 

Αυτό το δαιδαλώδες πραγματάκι περί active' date='passive,presence,προενισχύσεων κλπ θα ήμουν ευτυχής αν κάποιος μου το έκανε τελείως λιανά.Έχω τόσο μαύρη νύχτα από ηλεκτρονικά, που και το ότι χρησιμοποιώ μόνος μου ενισχυτή είναι ηρωισμός...[/quote']

 

Οκ θα στα κάνω πιο ξεκάθαρα :wink:

 

Presence=Ευκρίνια.

Ο ΕΜG-81 που σου είπα ότι έχει presence εννοώ ότι είναι ευκρινής ο ήχος τους.Αυτό έχει βέβαια ως συνέπεια να ξύνει λίγο ο ήχος του.

 

Active μαγνήτης=Μαγνήτης που έχει στο κύκλωμα του μπαταρία και μια προενίσχυση(κατασκευή που ενισχύει το σήμα του μαγνήτη για να έχει μεγάλη έξοδο)

 

Passive=Ένας παραδοσιακός μαγνήτης όπως έχουν όλοι

 

Συμπέρασμα:

EMG:Βολικοί για τα βαριά riff που θέλεις και δεν έχουν θόρυβο

Seymour Duncan:Επίσης βολικοί για τα βαριά riff αν και οι EMG είναι πιο κάφροι

490:Βολική για τα χαρακτηριστηκά της κιθάρας σου αν και σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου πάς για EMG.

 

Ελπίζω να βοήθησα :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.Τώρα ξεκαθαρίζει κάπως το πράγμα.

 

Πάντως δεν νομίζω να πάω τόσο μακριά τη βαλίτσα...Μακάρι να υπήρχαν κάπου εύκαιρες πέντε - έξι SG με όλους τους συνδυασμούς μαγνητών που αναφέρατε και να βγάζαμε πόρισμα.Το να βρώ σε μια κιθάρα Χ δύο SD ή EMG εν μου λέει κάτι,πάνω στο δικό μου το σαπάκι θέλω να τους ακούσω...

 

Υποπτεύομαι ότι η λύση 490 θα επικρατήσει εν τέλει,πάντως μέχρι στιγμής η κουβεντούλα είναι άκρως διαφωτιστική και σας ευχαριστώ γι'αυτό.

 

Κάντε υπομονή,μόλις αξιωθώ και τους αλλάξω θα έχετε πλήρη αναφορά... :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Λένε πως το καλό πράμα αργεί να γίνει...Και όντως άργησε! Δείχνει να είναι και καλό, ευτυχώς...ΟΚ, ας βρω έναν ειρμό,δεν φταίτε που έχω χεστεί πάνω μου...

 

Ναι, άλλαξα τους μαγνήτες στην Epiphone G-400! Καιρός ήταν...

 

Τί επελέγη τελικά; Gibson Burstbucker #1 για neck και #2 για bridge.

 

Αυτό που ξέρω με μια πρώτη ανάγνωση, είναι ότι όλη η μπάντα (οι άλλοι δύο δηλαδή!) βγήκε κουφή από το studiο, με τους ενισχυτές μου να μην κουνιούνται χιλιοστό από τις παλιότερες ρυθμίσεις. Κουφή, αλλά καυ**μένη! Όπως κι εγώ βέβαια. Διάρκεια, όγκος, ευκρίνεια, πάρτε ό,τι θέλετε, απ'όλα είχε το θέμα...Το "κακό" είναι ότι το Digitech θέλει απ'την αρχή ψάξιμο. Σήμερα άκουσα πραγματικά τί ήχους είχα φτιάξει και πρέπει όλα να τροποποιηθούν στα standards των νέων μαγνητών...

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε ό,σους είχαν την καλοσύνη να μοιραστούν τις γνώμες τους, σε ό,σους με πειθώ ακαταμάχητη (ξέρουν αυτοί!) υπέδειξαν τον..."σωστό" δρόμο, και ένα μεγάλο "FUCK OFF" στους από μπαμπά ματσωμένους των studio, που επέμεναν ότι το εγχείρημα θα ήταν "πεταμένα λεφτά".

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά τους μαγνήτες και καλόπαιχτοι.:D

Θα ήταν ενδιαφέρον αν μπορούσες να ανεβάσεις κλιπάκια για να καταλάβοθμε διαφορά μεταξύ των 2.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες, δεν το σκέφτηκα...Ούτε γι'αστείο δεν ξαναβάζω τους παλιούς πάνω! Κατ'αρχάς δεν πιάνονται απ'την λίγδα :? ...Αν καταφέρω να βρω πως γίνεται αυτό το τρομακτικό πράγμα (!!) θα ανεβάσω κάτι...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου