Προς το περιεχόμενο

Αγορά Macbook ή Laptop


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω από πού συμπεραίνεις ότι το Logic πήγαινε για φούντο. Δεν μπορώ να θυμηθώ τίποτα τέτοιο, ίσα ίσα που θυμάμαι ότι το πρόγραμμα είχε φανατικό και μπόλικο κοινό. Ξέρω πολύ κόσμο ο οποίος δούλευε με εκδόσεις 5.5 και 5.7 του Logic για χρόνια μετά την εξαγορά της Emagic γιατί δεν ήθελαν να το αποχωριστούν.

 

Τέλος, εγώ συγκρίνω την εξέλιξη του κόστους από έκδοση 6 (η πρώτη που βγήκε υπό τη σκέπη της Apple) μέχρι τη σημερινή. Περάσε μισή δεκαετία στα χέρια της Apple ώσπου να γίνει φτηνό το Logic. Δεν είναι κακό, καμιά μεγάλη αλλαγή δε γίνεται εν μία νυκτί.

Αλλά όχι ότι το Logic ήταν μάπα και το έκανε σούπερ-ουάου η Apple, μην τρελαθούμε. Μια χαρά πρόγραμμα ήταν στην εποχή της Emagic όπως μια χαρά πρόγραμμα εξακολουθεί να είναι σήμερα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεωρώ πιο πλήρες για τα λεφτά του ένα laptop (€1000) + το cubase 4 essential (€120) μιλώντας πάντα για τον απλό μουσικό που θέλει να ηχογραφήσει μουσική μέσω υπολογιστή από το να πάρει mac + logic το οποίο έχει εργαλεία που ίσως δε χρησιμοποιήσει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά γράψε λάθος .... εγώ δεν θυμόμουν καλά .... η Apple αγόρασε την Emagic όταν βγήκε η έκδοση 6 και η Apple έβγαλε την έκδοση 7 . Νόμιζα οτι η 8 ήταν η πρώτη της. Απλώς είχα ακούσει για πολλά προβλήματα με το πρόγραμμα απο την έκδοση 7 και πρίν , και ειδικά για την έδοση 7.

 

 

σύμφωνα με όσα λέει εδώ.

 

http://www.soundonsound.com/sos/aug06/articles/applenotes_0806.htm

 

δεν είπα ποτέ ότι το Logic ήταν μάπα και το έκανε ουάου η Apple. Μιλούσα για την επιτυχία της έκδοσης 8 που έχει γίνει και η πιο αγαπήτη έκδοση απο όλες. Για τους λόγους που ανέφερα.

 

Εξάλλου στο μακ το Logic μονοπωλέι , άρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι αυτό το θεωρείς αποτυχία. Και σόρρυ αλλά μονό μικρό δεν είναι το αγοραστικό κοινό των μακ πόσο μάλλον τώρα που οι μακ , πάνε να καταπιούν την αγορά με θεαματικές πωλήσεις. Στην αγορά καινούργιου μακ δημιουργούν έντονο ενδιαφέρον στο πάνω απο 30% τον μελοντικών αγοραστών και το ποσοστό αυτό ανεβαίνει ραγδαία.

Ενώ το MAC OS καταλαμβάνει πάνω απο 8% στα λειτουργικά με άνοδο +2% τον τελευταίο χρόνο. Ποιό μικρό κοινό?

 

http://news.cnet.com/8301-13506_3-9831586-17.html

 

http://blogs.eweek.com/applewatch/content/channel/macs_defy_windows-gravity.html

 

 

 

Για να μην ξεχάσουμε οτι πρίν μια δεκαετία στην παραγωγή μουσικής και γραφικών οι μακ πιάναν ποσοστά πάνω απο 50%. Τώρα είναι κάπου στο 25% και ανεβαίνουν.

 

Δεν είχε πρόβλημα update το LOGIC , πριν το πάρει η Apple ? Δεν υπήρχαν πόλλα προβλήματα που η εταιρεία δεν έδειχνε το παραμικρό ενδιαφέρον να διορθώσει? Ακόμα και το interface δέν είχε μείνει ίδιο χώρις την παραμικρή αλλαγή ?

 

Βασικά ήταν το DAW με τις χειρότερες κριτικές που έχω ακούσει . Στην έκδοση 8 , άλλαξε το τοπίο.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εχετε βγει λιγο εκτος θεματος  ;)

το παιδι ζητησε προτασεις για ενα καλο μηχανιμα, οχι για μετοχες  :)

 

παντως να ξερετε οτι το καλητερο μηχανιμα κ προγραμμα ειναι αυτο που βολευει τον καθε χρηστη και ικανοποιει τις αναγκες του   ;D οποτε, δεν εχει να κανει το ζητημα με τα stamp που εχουν τα κουτια, αλλα τι πραγματικα ζητα και χρειαζεται ο καθε χρηστης-καλλιτεχνης.

 

εγω χρησημοποιω MacΒοοκ και στον κολητο μου προτεινα ενα δυνατο desktop γιατι ζητουσε αλλα :)

στα @@ σας τι εκανα με τον κολητο μου , το ξερω, απλα θελω να σας πω οτι δεν πρεπει να ειμαστε μονοπλευροι.

 

(η ορθογραφια μου εσκισε παλι)

και κατι για το τελος , τα Mac δεν εχουν φτιαχτει για χρηση στο σπιτι. αν ψαξουμε λιγο σε μεγαλα studio  θα δουμε οτι λειτουργουν Mac, ειτε ειναι για εικονα ειτε για ηχο.αντε να δουμε καπου κανενα Dell που εχει ξεμεινει. απλα το ανεφερα αυτο γιατι δεν ειναι τυχαιο.

Που πάτε ρε κερατάδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να πω ότι:

1) Δεν καταλαβαίνω γιατί το να μείνει το interface ίδιο σε ένα πρόγραμμα, από τη στιγμή που λειτουργεί μια χαρά και έχουν συνηθίσει και οι χρηστες, είναι μειονέκτημα;

 

2) Η μοναδική φορά που φοβήθηκε ο κόσμος μην ενταφιαστεί το logic ήταν μέχρι να βγει το 8 και αυτό γιατί η apple δεν έβγαζε updates για κάμποσο καιρό και κάπως αφόδευθηκαν οι χρήστες.

 

3) Επίσης το logic ανέκαθεν ήταν το daw με τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κριτικές στον τύπο και απλά στην έκδοση 8 έγινε μια αλλαγή στο interface, ώστε να συμβαδίζει με την αισθητική της apple, πράμα θεμιτόν, αλλά όχι αναγκαίο.

 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα τα αφήνω ασχολίαστα, μιας και βαριέμαι να ξαναμιλάω και για να μην εκτροχιαστεί το θέμα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ τη γνώμη μου, έχοντας αγοράσει (σχεδόν) όλα τα DAW που κυκλοφορούν..

 

Το Logic 8 είναι το καλύτερο της αγοράς, ανεξαρτήτως τιμής. Πουθενά αλλού δεν θα βρεί κάποιος το σύνολο των δυνατοτήτων, περιφερειακών προγραμμάτων, εφέ υψηλής ποιότητας, δειγμάτων κλπ, που έχει το Logic. Από μόνο του, είναι λόγος αγοράς ενός Mac.

 

Ακολουθεί, από πολύ κοντά, το Sonar 7 (8, από εχθές). Αυτό με τη σειρά του είναι από μόνο του λόγος να πάρει κάποιος PC, αλλά (τα καλά νέα) το Sonar τρέχει επίσης σε Mac, μέσω του Bootcamp.

 

Ακολουθούν τα Samplitude / Sequoia.

 

Ακολουθεί το Live, αν κάποιος αρέσκεται στην ιδιαίτερη λογική του.

 

Ακολουθεί το Cubase / Nuendo, τα οποία πραγματικά δεν έχουν να προσφέρουν απολύτως τίποτε καινούργιο εδώ και πολλά-πολλά χρόνια, και είναι τα πιο ισχνά όσον αφορά την αξία που ενσωματώνουν (μηδέν περιφερειακά προγράμματα, εφέ για κλωτσιές, vst όργανα της πλάκας κλπ).

 

----

 

Είναι κρίμα το ότι τα δύο-τρία καλύτερα προγράμματα ΔΕΝ είναι cross-platform: αυτό έρχεται σε αντίθεση με το κοινό αίσθημα του κόσμου της πληροφορικής, ο οποίος κόσμος μισεί κάθε προσπάθεια για μονοπωλιακές πρακτικές και (βεβαίως) κοστίζει ΚΑΙ στην Apple ΚΑΙ στην Cakewalk (οι οποίες θα είχανε κάνει σκόνη το Cubase, το οποίο έξυπνα παραμένει cross-platform - το μοναδικό του πλεονέκτημα).

 

----

 

Το καλό των thread που εμφανίζονται πρόσφατα στο noiz και αφορούν την αιώνια κόντρα μεταξύ PC και MAC είναι ότι (επιτέλους) εστιάζουν στην ποιότητα του λογισμικού και όχι στις (σχεδόν ανύπαρκτες) διαφορές στο hardware, όπως γινόταν παλαιότερα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως να ξερετε οτι το καλητερο μηχανιμα κ προγραμμα ειναι αυτο που βολευει τον καθε χρηστη και ικανοποιει τις αναγκες του    οποτε, δεν εχει να κανει το ζητημα με τα stamp που εχουν τα κουτια, αλλα τι πραγματικα ζητα και χρειαζεται ο καθε χρηστης-καλλιτεχνης.

 

συμφωνώ απόλυτα

 

εγω χρησημοποιω MacΒοοκ και στον κολητο μου προτεινα ενα δυνατο desktop γιατι ζητουσε αλλα

στα @@ σας τι εκανα με τον κολητο μου , το ξερω, απλα θελω να σας πω οτι δεν πρεπει να ειμαστε μονοπλευροι.

 

πολυ σωστός

 

1) Δεν καταλαβαίνω γιατί το να μείνει το interface ίδιο σε ένα πρόγραμμα, από τη στιγμή που λειτουργεί μια χαρά και έχουν συνηθίσει και οι χρηστες, είναι μειονέκτημα;

 

Λάθος . Η συνήθεια είναι κακό πράγμα.

 

 

2) Η μοναδική φορά που φοβήθηκε ο κόσμος μην ενταφιαστεί το logic ήταν μέχρι να βγει το 8 και αυτό γιατί η apple δεν έβγαζε updates για κάμποσο καιρό και κάπως αφόδευθηκαν οι χρήστες.

 

σωστός. Εγώ είχα κάνει λάθος όπως είπα παραπάνω νόμιζα οτι η πρώτη έκδοση της Apple ήταν η 8 και όχι η 7 όπως είναι στην πραγματικότητα. Για αυτό που μιλάς εσύ , μιλούσα και εγώ.

 

3) Επίσης το logic ανέκαθεν ήταν το daw με τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κριτικές στον τύπο και απλά στην έκδοση 8 έγινε μια αλλαγή στο interface, ώστε να συμβαδίζει με την αισθητική της apple, πράμα θεμιτόν, αλλά όχι αναγκαίο.

 

τουλάχιστον σύμφωνα με τα reviews του computer music ήταν πάντα ενα κλίκ (ειδικά η 7) κάτω απο τα υπολοιπα Μεγάλα DAWS. Στην 8 δώσανε όμως ένα ωραίο 10/10.

 

Το Logic 8 είναι το καλύτερο της αγοράς, ανεξαρτήτως τιμής. Πουθενά αλλού δεν θα βρεί κάποιος το σύνολο των δυνατοτήτων, περιφερειακών προγραμμάτων, εφέ υψηλής ποιότητας, δειγμάτων κλπ, που έχει το Logic. Από μόνο του, είναι λόγος αγοράς ενός Mac.

 

Απο την σκοπία που το προσεγγίζεις ναι το Logic είναι το καλύτερο ίσως με εξαίρεση το REASON 4 αλλά γενικώς δεν υπάρχει "καλύτερο" DAW , όλα έχουν τα + και -.

 

Εμένα και FL να μου έδινες την δουλεία μου θα την έκανα άνετα.

 

Είμαι βασικά της άποψης ότι με όλα μπορείς να κάνεις φανταστική δουλειά απο εκεί και πέρα είναι τι είναι αυτό που σε εμπνέει και σε κάνει να περνάς καλύτερα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε φιλος οπως καταλαβες , δοκιμαζεις  Laptop και Mac και οποιο σε βολευει και σε καλυπτει κατα 90% (γιατι παντα υπαρχει το κατι παραπανο) τοτε πας και το ψωνιζεις. Α! και δοκιμασε και κανενα νεο προγραμματακι :) δεν ειναι ποτε κακο να μαθαινεις κατι παραπανω. :)

Που πάτε ρε κερατάδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κιλον το θέμα είναι ότι πολλές από τις κριτικές του cm τις θεωρώ τραγικές. Πχ στο θέμα logic λες ότι το θεωρούσαν πίσω από τα άλλα ως την έκδοση 7, αλλά συνεχώς έλεγαν ότι μια αλληλεπίδραση μεταξύ pt+logic θα ήταν όνειρο που γινόταν πραγματικότητα και άλλα τέτοια.

Κάπως δηλαδή έβλεπα ότι έφασκαν και αντέφασκαν.

Βέβαια αυτά είναι θεωρητικά και δεν έχουν πλέον καμιά σημασία.

 

Πάω να ελέγξω τι καινούριο βάλανε στο sonar 8.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.cakewalk.com/Products/SONAR/English/new.asp

 

Απλά WOW !!!

Ρίξτε μια ματιά στα New Instruments !

Αυτό το Beatscape φαίνεται πολλά υποσχόμενο !!!

 

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.....

Φίλος τελείωσε !

Εγώ θα κάνω upgrade κι εσύ θα πάρεις laptop !!!!

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου