Προς το περιεχόμενο

Home Studios, Dj Interviews & Old School House 90's-Legends


ProgressiveHouse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.

"Bertrand Russell"[/i]

 

Αυτό μου φάνηκε σαν δήλωση γεμάτη αυτοπεποίθηση.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετά από τόσο θάψιμο που πέφτει εδώ μου δημιουργήθηκε η ανάγκη  να εκφράσω την ταπεινή μου άποψη για την σχέση των ελλήνων με την ηλεκτρονική μουσική.

Καταρχάς θα ήθελα να επισημάνω ότι  η Ελλάδα μας έχει αναμφισβήτητα πολύ αξιόλογους  μουσικούς.

Δυστυχώς όμως  στον τομέα της ηλεκτρονικής μουσικής, πολύ μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη των καλλιτεχνών  παίζει η τεχνολογία , που ως και λίγα χρόνια  πριν, ήταν απρόσιτη λόγω οικονομικών λόγων.

Φυσικά αυτό ισχύει όχι μόνο σε θέματα σύνθεσης αλλά και παραγωγής.

Οι παλαιότεροι από εμάς θα θυμούνται ότι την δεκαετία του 80-90 στην Ελλάδα, πλήρωνες υπέρογκα ποσά για να αποκτήσεις μέτρια μηχανήματα. Δυστυχώς οι πωλήσεις ήταν περιορισμένες και δεν υπήρχε αγορά για μεταχειρισμένα όπως στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες, παράγοντας που επηρέασε  αρκετά την εξέλιξη αυτού του είδους μουσικής.

Για αυτόν τον λόγο η δυνατότητα ενασχόλησης υπήρχε μόνο σε αυτούς που μπορούσαν να διαθέσουν τα χρήματα.

Σήμερα όμως τα πράγματα αλλάξανε. Με τους υπολογιστές να πρωταγωνιστούν στην μουσική  σύνθεση / παραγωγή, την πληροφόρηση μέσω Ιντερνετ, το φθηνο hardware  και τα warez να οργιάζουν , πλέον οι δυνατότητες αυτές είναι στα χέρια όλων μας.

Μπορεί μεγαλη παράδοση να μην έχουμε σε αυτό το είδος μουσικής , όπως άλλες χώρες, αλλά πλέον εχουμε αρχίσει και  δημιουργούμε.

Ως Έλληνες πιστεύω ότι έχουμε να επιδείξουμε πολλά στον χώρο αυτόν, αρκεί να ξεπεράσουμε τα εθνικιστικά μας κόμπλεξ και  να ανοίξουμε αυτιά / μάτια / μυαλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσο θάψιμο που πέφτει εδώ μου δημιουργήθηκε η ανάγκη  να εκφράσω την ταπεινή μου άποψη για την σχέση των ελλήνων με την ηλεκτρονική μουσική.

Καταρχάς θα ήθελα να επισημάνω ότι  η Ελλάδα μας έχει αναμφισβήτητα πολύ αξιόλογους  μουσικούς.

Δυστυχώς όμως  στον τομέα της ηλεκτρονικής μουσικής, πολύ μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη των καλλιτεχνών  παίζει η τεχνολογία , που ως και λίγα χρόνια  πριν, ήταν απρόσιτη λόγω οικονομικών λόγων.

Φυσικά αυτό ισχύει όχι μόνο σε θέματα σύνθεσης αλλά και παραγωγής.

Οι παλαιότεροι από εμάς θα θυμούνται ότι την δεκαετία του 80-90 στην Ελλάδα, πλήρωνες υπέρογκα ποσά για να αποκτήσεις μέτρια μηχανήματα. Δυστυχώς οι πωλήσεις ήταν περιορισμένες και δεν υπήρχε αγορά για μεταχειρισμένα όπως στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες, παράγοντας που επηρέασε  αρκετά την εξέλιξη αυτού του είδους μουσικής.

Για αυτόν τον λόγο η δυνατότητα ενασχόλησης υπήρχε μόνο σε αυτούς που μπορούσαν να διαθέσουν τα χρήματα.

Σήμερα όμως τα πράγματα αλλάξανε. Με τους υπολογιστές να πρωταγωνιστούν στην μουσική  σύνθεση / παραγωγή, την πληροφόρηση μέσω Ιντερνετ, το φθηνο hardware  και τα warez να οργιάζουν , πλέον οι δυνατότητες αυτές είναι στα χέρια όλων μας.

Μπορεί μεγαλη παράδοση να μην έχουμε σε αυτό το είδος μουσικής , όπως άλλες χώρες, αλλά πλέον εχουμε αρχίσει και  δημιουργούμε.

Ως Έλληνες πιστεύω ότι έχουμε να επιδείξουμε πολλά στον χώρο αυτόν, αρκεί να ξεπεράσουμε τα εθνικιστικά μας κόμπλεξ και  να ανοίξουμε αυτιά / μάτια / μυαλά. 

 

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλάζω γνώμη, δέν είσαι 15, αλλά 5

Αυτό συμβαίνει, αλλά συμβαίνει σε ολόκληρο τον πλανήτη Γη. Εσύ που ζεις; σε κάποια φαντασιακή σου ενδοχώρα;

 

Παντως δεν ζω στο τετραγωνο που ζεις εσυ.

 

εάν πας στο....Berlin και μαζί με την εφημερίδα σου δώσουν CD με Stewart Walker (τον ξέρεις;) θα κεράσω μπουγάτσες όλο το noiz.

Και όταν λές τριτοκοσμικά ακούσματα, σε τι ακούσματα αναφέρεσαι προτο.κοσμικέ – διαγαλαξιακέ – φουτουριστή – καουμπόι μου; 

 

Εχω μεγαλωσει εξωτερικο μποι, και ξερω τι παιζει..

 

''Ακούσματα μεταπολεμικά; καταθλιπτικά''; κλπ κλπ. Τι λες ρε Χάρη; επικοινωνείς γενικότερα η πας σαν τραμ που το σπρώχνουν λόγο black out;

 

Ναι μεταπολεμικα ακουσματα. Καταθλιπτικα. Take it or Leave it. Eats up 2 You

 

Εάν θες να βλέπεις τριτοκοσμικούς, τότε τέτοιους θα βλέπεις παντού.

 

Θές να μου πείς οτι μια γιαγιά η μια μεσήλικη φουρνάρισσα και ένας ταξιτζής απο Αγγλιά-Γερμανία-Ολανδία-Νορβιγιά-Πορτογαλία-Γκουανταλαχάρα – κλπ κλπ κλπ  ακούνε Sasha και Tiesto;

 

Πας καλα ρε φιλε ? Τι ερωτηση τωρα ειναι αυτη ? Βγες απο το τετραγωνο που ζεις.

 

Έχεις πάει καθόλου στο εξωτερικό; Δεν νομίζω. Έχεις ακούσει Ισπανικά σκυλάδικα; δεν αντέχονται σου λέω με τίποτα και δεν σε δουλεύω καθόλου.

 

Εχω μεγαλωσει εξωτερικο μποι, και ξερω τι παιζει. Εσυ εχεις παει ? (μην βιαζεσαι να κρινεις ζωο)

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι ξύπνησες μια μέρα, έμαθες δύο τρία maistream ονόματα που παίζουν για τις μάζες  και νομίζεις ότι κάτι έκανες. Φάση είναι και θα περάσει Χάρη  ;)

 

Ακουσε να δεις κολητε, Το αν ξυπνησα, το τι γνωριζω, το πως την βλεπω, τι εχω σπουδασει ειναι δικο μου θεμα. Για να κρινεις τοσο ευκολα, φανταζομαι ποσο κατωτατος παλιονουμπας κλασσικος αποτυχημενος θα εισαι. αχχαχαααχαα

 

Προς το παρών χαλάρωσε, βάλε να ακούσεις λίγο Μανώλη Χιώτη. Μελετώντας και έχοντας διάφορα ακούσματα στην ζωή σου, ίσως να καταφέρεις να εκτιμήσεις έστω και αυτές τις μπανάνες - (μουσική mcdonalds) που ακούς τώρα.

 

Χαλαρωνω οποτε γουσταρω. Δεν θα μου πεις εσυ τι να ακουσω και πως. Υποδειξεις αλλου.

Οκ dude ?

 

Υστερόγραφον

 

Δέντρο δίχως ρίζες, ισούται με νεκρό δέντρο μικρέ μου φίλε.

 

Δεντρο με παλια κλαδια θελει κλαδεμα φιλε μου. παρτο αλλιως μαγκακο

 

WAV Αλήθεια τι σε κανει τοσο απολυτο, ο επαγγελματισμος σου ? εχεις υπογραψει αγορακι κανα συμβολαιο με δισκογραφικη ? μουσικα εχεις κανει κατι ? η την ειδες μαγκας εδω μεσα ?

Δωσε το myspace και μετα θα δωσω και εγω το δικο μου για να δεις ποσο για τον χαβαλε σε εχω μουσικα. οκε ? και αλλη φορα μην ξανακρινεις ΑσΧεΤαΚο χωρις να ξερεις τον αλλον.

 

 

Αντε τωρα στο τετραγωνο σου, και αλλαξε το nick σου σε Mp3-11hz-Mono. oxi *.Wav

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι. Ομολογώ ότι το θέμα ξεκίνησε με προδιαγραφές για flaming αλλά ξεφεύγει επικίνδυνα και είναι κρίμα να πέσουν λουκέτα μιας και λέγονται ενδιαφέροντα πράγματα πέραν των διαφόρων εκατέρωθεν επιθέσεων.

 

Περισσότερο θα εφιστήσω την προσοχή σε σένα φίλε ProgressiveHouse. Ήσουν ο πρώτος που διατύπωσε απόλυτες και αμετακίνητες απόψεις και εξακολουθείς να το κάνεις. Δεν είναι νορμάλ να ζητάς από κάποιον να μην κάνει αυτό που εσύ κάνεις εντελώς απροκάλυπτα. Ιδιαίτερα όταν εκφράζεσαι με τόσο επιθετικό ύφος.

 

Αλλά κι εσύ φίλε WAV, νομίζω ότι ξεπέρασες τα όρια της κοσμιότητας. Όποια κι αν είναι η διαφωνία σου με τις απόψεις που αναπτύχθηκαν, σίγουρα μπορείς να εκφραστείς πιο ήρεμα. Και τη συζήτηση θα βοηθήσει, και δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.

 

Thank you everyone! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ProgressiveHouse, σε παρακαλώ να απαντήσεις στο παρακάτω ερωτηματολόγιο / αίτηση για modulators, προκειμένου να αξιολογηθείς από την επιτροπή απαλλαγών του Noiz.Gr.

 

α) Ποια είναι η πρωτεύουσα της Ελλάδος;

β) Ποιο ακριβώς είναι το αρμονικό περιεχόμενο του ήχου που παράγει μία μέλισσα όταν πέρδεται;

γ) Σε ποιο δίσκο της Μαντόνα έχει κάνει παραγωγή ο WAV;

δ) Μία ηλεκτρική κιθάρα έχει ως αντίστοιχο την ακουστική κιθάρα; Μία ηλεκτρική σκούπα, θα συμφωνούσες ότι έχει ως αντίστοιχο την παραδοσιακή σκούπα με το σκουπόξυλο;

ε) Ο Ποπάυ, σε ποιας χώρας το ναυτικό υπηρετούσε και ποια ακριβώς μάρκα σπανάκι έτρωγε;

στ) Στη ταινία που ο Καλογήρου κυνηγάει τη Στεφανία, τι ακριβώς λέει μετά την πέμπτη ατάκα;

ζ) Τα καναρίνια αφοδεύουν καλύτερα σε πρωϊνές ή μεσημεριανές εφημερίδες;

η) Τι πιστεύεις για το πλιτς; Είναι καλύτερο από το πλατς;

θ) Συμπλήρωσε την παροιμία "Από την πόλη έρχομαι....... κανέλα".

ι) Ποιο θέμα έχει η ροκ όπερα "Τζίσους Κράϊστ Σουπερστάρ";

κ) Πριν το CD υπήρχε το SuperCD. Σωστό ή λάθος;

λ) Τι ακριβώς πρεσβεύει το Πυθαγόρειο θεώρημα και σε ποιο synthesizer έχει υλοποιηθεί ο νόμος που διατυπώνει;

 

Σε ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου. Σε παρακαλούμε στείλε τις απαντήσεις όπου θέλεις, κατά προτίμηση σε άλλο φόρουμ. Κατόπιν, κλείσε το θερμοσίφωνα και πετάξου μέχρι το φούρνο να δεις αν σχόλασε η Μαιρούλα - αν ΟΧΙ, τότε επανέλαβε την ερώτηση 32, μέχρι όλες οι προηγούμενες απαντήσεις να κάνουν ομοιοκαταληξία.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου. Σε παρακαλούμε στείλε τις απαντήσεις όπου θέλεις, κατά προτίμηση σε άλλο φόρουμ.

 

Ε, είσαι απίστευτος δεν εχω σταματήσει να γελάω!  ;D ;D ;D

 

Πάντως θα βρω ευκαιρία για να πω την πικρία μου (ότι θυμάμαι χαίρομαι. 8πλο offtopic), μιλώντας για ηλεκτρονική μουσική, δεν είναι εντελώς κουλό να είναι banned o Lost Highway και ταυτόχρονα να διαβάζουμε υφάκια σαν του μικρού μας φίλου; Ξέρω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ) Σε ποιο δίσκο της Μαντόνα έχει κάνει παραγωγή ο WAV;

;Dκαλό.

 

Δωσε το myspace και μετα θα δωσω και εγω το δικο μου για να δεις ποσο για τον χαβαλε σε εχω μουσικα. οκε ? και αλλη φορα μην ξανακρινεις ΑσΧεΤαΚο χωρις να ξερεις τον αλλον.

Αντε τωρα στο τετραγωνο σου, και αλλαξε το nick σου σε Mp3-11hz-Mono. oxi *.Wav

 

Πάντα μου άρεσε ο lo fi ήχος.

 

Alchemist, τις καρδιές μας δεν θα τις χαλάσουμε με τίποτα!  Συμβαίνουν αυτά καμιά φορά. Εδώ, με φίλους καρδιακούς μπορεί να παρεξηγηθεί κάποιος (με κάποια όρια φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου