Προς το περιεχόμενο

Home Studios, Dj Interviews & Old School House 90's-Legends


ProgressiveHouse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Από εκεί και πέρα, είμαι βέβαιος ότι οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ δεν ξέρουν καν τι ΕΙΝΑΙ η ηλεκτρονική μουσική, νομίζοντας ότι είναι (γενικώς και αορίστως) ότι μπορεί να παιχτεί με synthesizers. ΑΝ ξέρανε τι είναι και ΑΝ είχαμε διαβάσει και πέντε πράγματα, θα είχαμε καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων.

 

Αγαπητέ eye,πες μας λοιπόν σε παρακαλώ την γνώμη σου γιατι και εγώ δεν σου κρύβω οτι ξέρω γενικώς και αορίστος το τι σημαίνει ηλ.μουσική..( ξεκινάει σαν πειραματική απο το 1930 ίσως κτλ)με τον ianni ksenaki,

μεγάλωσα με μουσική,δεν ταυτοποίησα ποτέ ομως,

εν τούτοις δεν έχω κανένα επιχείρημα,θα βοήθαγε η άποψη σου...

αναμένουμε..

 

thnx και τον yameth για το απαντητικό του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ eye,πες μας λοιπόν σε παρακαλώ την γνώμη σου γιατι και εγώ δεν σου κρύβω οτι ξέρω γενικώς και αορίστος το τι σημαίνει ηλ.μουσική..( ξεκινάει σαν πειραματική απο το 1930 ίσως κτλ)με τον ianni ksenaki,

μεγάλωσα με μουσική,δεν ταυτοποίησα ποτέ ομως,

εν τούτοις δεν έχω κανένα επιχείρημα,θα βοήθαγε η άποψη σου...

αναμένουμε..

 

Μα.. δεν χρειάζεται να διδάξω εγώ.. υπάρχουν πλείστες πηγές στο ίντερνετ και σε βιβλία γι' αυτά τα θέματα. Σκοπός μου δεν ήταν άλλωστε να "μειώσω" κανέναν, απλώς να καταδείξω ότι οι διαφωνίες που παρατηρούνται σε αυτό το thread είναι διαφωνίες που στηρίζονται σε (προσωρινή) αμάθεια, όχι σε πραγματικές διαφωνίες.

 

Π.χ. - ο Kilon λέει ότι η μουσική του Brian Eno δεν του αρέσει (αλλού έχει πει το ίδιο για τη μουσική του Ξενάκη), αλλά παραβλέπει ότι όροι όπως "μου αρέσει" και "δεν μου αρέσει" αφορούν ποπ μουσικές και λαϊκές μουσικές. Στο χώρο της ακαδημαϊκά-οριζόμενης-ηλεκτρονικής μουσικής, τα έργα νοούνται ως πειράματα προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση και δεν υπάρχει χώρος για αρέσκειες και απαρέσκειες, χωρίς την αντίστοιχη παροχή σοβαρότατων επιχειρημάτων.

 

Στην πραγματικότητα, του Kilon(α) του αρέσει η ηλεκτρονική ποπ, γι' αυτό του αρέσει ο Φοίβος (π.χ.) και ΟΧΙ η ηλεκτρονική μουσική, της οποίας ίσως δεν έχει ακούσει ακόμη αξιοπρεπή δείγματα. Εννοείται ότι αυτά τα γράφω διευκρινιστικά και όχι σαν κριτική προς τα γούστα του Kilon, άλλωστε και εμένα μου αρέσει η ηλεκτρονική ποπ.

 

Πάντως, αν θέλετε να ακούσετε (ελαφρά) ηλεκτρονική μουσική, μία καλή αρχή (και προσβάσιμη σε όλους, λόγω φήμης) είναι το Zeit των Tangerine Dream. Άμα το αντέξετε αυτό, τότε το ξανασυζητάμε.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χώρο της ακαδημαϊκά-οριζόμενης-ηλεκτρονικής μουσικής, τα έργα νοούνται ως πειράματα προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση και δεν υπάρχει χώρος για αρέσκειες και απαρέσκειες, χωρίς την αντίστοιχη παροχή σοβαρότατων επιχειρημάτων.

 

Καλώς,αυτό ήταν το πιο ουσιαστικό.Συμφωνώ ότι ο καθείς πρέπει να το ερευνήσει..

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα.. δεν χρειάζεται να διδάξω εγώ.. υπάρχουν πλείστες πηγές στο ίντερνετ και σε βιβλία γι' αυτά τα θέματα.

Πάντως είναι λίγο αόριστο αυτό. Ενα - δυό αρθράκια σχετικά θα ήταν ταμάμ κύριε Eyeprotocol.  ;) (Ξέρεις εσύ ;D)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Π.χ. - ο Kilon λέει ότι η μουσική του Brian Eno δεν του αρέσει (αλλού έχει πει το ίδιο για τη μουσική του Ξενάκη), αλλά παραβλέπει ότι όροι όπως "μου αρέσει" και "δεν μου αρέσει" αφορούν ποπ μουσικές και λαϊκές μουσικές. Στο χώρο της ακαδημαϊκά-οριζόμενης-ηλεκτρονικής μουσικής, τα έργα νοούνται ως πειράματα προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση και δεν υπάρχει χώρος για αρέσκειες και απαρέσκειες, χωρίς την αντίστοιχη παροχή σοβαρότατων επιχειρημάτων.

 

 

Λάθος , έχω πει οτι δεν θεωρώ τον Xenakis μουσικό. Και έχω εξηγήσει γιατί.

 

Ο καθένας έχει την άποψη του.... Παντού υπάρχει χώρος για αρέσκειες....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την θέση μου πάντως την ξεκαθάρισα. Όταν αναφέρομαι στον όρο ηλεκτρονική μουσική αναφέρομαι σε αυτό που λέμε ''dance'' κουλτούρα, απλώς και μόνο για να καταλαβαινόμαστε. 

 

Ανέφερα και άλλα συμπληρωματικά στην άνωθεν δήλωσή μου  ;D ποιο πριν, αλλά και ποιο πριν.

 

O progressive πάντως μου δίνει την εντύπωση πως είναι 15 και όχι 25. Εάν είναι 25, είναι απλά άσχετος. Εντελώς όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και πέρα, είμαι βέβαιος ότι οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ δεν ξέρουν καν τι ΕΙΝΑΙ η ηλεκτρονική μουσική, νομίζοντας ότι είναι (γενικώς και αορίστως) ότι μπορεί να παιχτεί με synthesizers. ΑΝ ξέρανε τι είναι και ΑΝ είχαμε διαβάσει και πέντε πράγματα, θα είχαμε καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων.

 

Τελικά εσύ που έχεις διαβάσει και πέντε πράματα ναουμε, τι ΕΙΝΑΙ η ηλεκτρονική μουσική;

Τι είναι αυτό που το λένε αγάπη; Τι είν' αυτό; Τι ειν' αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε την καραμελα, τα ξερω ολα, ειμαι υπεροπτης, οποτε μιλησω γραφω εκθεση και πουλαω 

πνευμα, και δεν βλεπω την πραγματικοτητα αλλα την κολλημενη βελονα μιας κοινωνιας που αδυνατη

να καταλαβει βασικους κανονες στον τομεα Μουσικη/Συναυλια/Συνεντευξη.

 

Βγαλτε το βιβλιο του Φιλοσοφου απο την τσεπη γιατι οι εποχες αλλαξαν. και αν ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ "ΙΝ"

εισαι πολυ απλα OUT. και το OUT πιστεψτε με εχει αλυσιδα αρνητικων μελλοντικα..

 

αλλάζω γνώμη, δέν είσαι 15, αλλά 5

Μαθαμε μπουζουκακι, κλαψα, οτι ακουμε το ακουμε μονοι μας και κανουμε αφωνους ειδολα

εδω στην ελλαδα!! σε ολα τα ειδοι μουσικης, οχι μονο dance.

 

Αυτό συμβαίνει, αλλά συμβαίνει σε ολόκληρο τον πλανήτη Γη. Εσύ που ζεις; σε κάποια φαντασιακή σου ενδοχώρα;

 

Αναρωτηθηκατε ποτε  ---------- >

Γιατι, το 2008, οι εφημεριδουλες μοιραζουν στον κοσμο τριτοκοσμικα ακουσματα με cds..

Ακουσματα μεταπολεμικα, καταθληπτικα, κλαμα και κακο.. ωραια ετσι ?

Το προβλημα ειναι πολυ μεγαλυτερο ομως αποτι νομιζουμε..

 

εάν πας στο....Berlin και μαζί με την εφημερίδα σου δώσουν CD με Stewart Walker (τον ξέρεις;) θα κεράσω μπουγάτσες όλο το noiz.

 

Και όταν λές τριτοκοσμικά ακούσματα, σε τι ακούσματα αναφέρεσαι προτο.κοσμικέ – διαγαλαξιακέ – φουτουριστή – καουμπόι μου; 

 

''Ακούσματα μεταπολεμικά; καταθλιπτικά''; κλπ κλπ. Τι λες ρε Χάρη; επικοινωνείς γενικότερα η πας σαν τραμ που το σπρώχνουν λόγο black out;

 

 

Δεν μπορεις να παριστανεις το υπεροπτη, τον γνωστη, τον δασκαλο, και να λες οτι εισαι 

στην ευρωπη. Δεν μπορεις να βλεπεις τριτοκοσμικους παντου γυρω σου και να μην μιλας.

εκτος και αν δεν σε απασχωλει τιποτα πλεον της παρτης σου.

 

Εάν θες να βλέπεις τριτοκοσμικούς, τότε τέτοιους θα βλέπεις παντού.

 

Δεν μπορει ενα ολοκληρος λαος να ειναι αποκομενος η απομακρος μουσικα σε σχεση με αλλα κρατοι.

 

Θές να μου πείς οτι μια γιαγιά η μια μεσήλικη φουρνάρισσα και ένας ταξιτζής απο Αγγλιά-Γερμανία-Ολανδία-Νορβιγιά-Πορτογαλία-Γκουανταλαχάρα – κλπ κλπ κλπ  ακούνε Sasha και Tiesto;

 

Για κοιταξτε τον ΗΧΟ, του εξωτερικου σε ΟΛΑ τα ειδοι μουσικης.. ΑΛΛΑΖΕΙ, δεν μενει στασιμος 317 χρονια.

 

Έχεις πάει καθόλου στο εξωτερικό; Δεν νομίζω. Έχεις ακούσει Ισπανικά σκυλάδικα; δεν αντέχονται σου λέω με τίποτα και δεν σε δουλεύω καθόλου.

 

  καταλαβατε μαγκες τωρα τι εννοω ? οκ

 

τα λεμε, zZzzZzzzzZ

 

Χαρης

 

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι ξύπνησες μια μέρα, έμαθες δύο τρία maistream ονόματα που παίζουν για τις μάζες  και νομίζεις ότι κάτι έκανες. Φάση είναι και θα περάσει Χάρη  ;)

 

 

Προς το παρών χαλάρωσε, βάλε να ακούσεις λίγο Μανώλη Χιώτη. Μελετώντας και έχοντας διάφορα ακούσματα στην ζωή σου, ίσως να καταφέρεις να εκτιμήσεις έστω και αυτές τις μπανάνες - (μουσική mcdonalds) που ακούς τώρα.

 

Υστερόγραφον

 

Δέντρο δίχως ρίζες, ισούται με νεκρό δέντρο μικρέ μου φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει παιδιά...

Όλα ok...Προτείνω να την σταματήσουμε την συζήτηση αυτή μιας και δεν θα βγάλει πουθενά,και ας το γυρίσουμε στην γνώση,ας μοιραστούμε γνώσεις...Ρίζες και τα λοιπά,το όλo ζουμί του θέματος αυτού καταλήγει σύμφωνα με την κρίση και τα συμπεράσματα του καθενός,που συνεπάγονται με τα μουσικά ακούσματα του..Ο progressivehouse θα ξεφύγει εύλογα από την εφηβεία και θα δει τα πράγματα με άλλο μάτι..

 

και λίγη βλακεία  :D :D :D

Σοφός είναι εκείνος που ξέρει, αλλά κάνει πως δεν ξέρει. Ανόητος είναι εκείνος που δεν ξέρει, αλλά κάνει πως ξέρει.

"Λάο-Τζι"

 

Βάλε το χέρι σου επί ένα λεπτό μέσα σε μια κατσαρόλα με καυτό νερό - θα σου φανεί μία ώρα. Κάθησε δίπλα σε μια γοητευτική γυναίκα επί μία ώρα - θα σου φανεί ένα λεπτό. Αυτό θα πει σχετικότητα!

ALBERT EINSTEIN

 

Το στολίδι του ανθρώπου είναι η σοφία.

Το στολίδι της σοφίας είναι η ηρεμία.

Το στολίδι της ηρεμίας είναι η ανδρεία.

Το στολίδι της ανδρείας είναι η πραότητα.

"Ανατολική σοφία"

 

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.

"Bertrand Russell"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου