Προς το περιεχόμενο

korg tr γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα όσο αφορά τα πλήκτρα αυτά που ακούγονται περί καλών και μη εγώ τα ακούω βερεσέ φίλε Παναγιώτη. Όλα είναι θέμα συνήθειας τις πρώτες ώρες άντε μέρες.

Έχω ακούσει άλλος τα βρίσκει λέει μικρά άλλος στενά άλλος μαλακά άλλος σκληρά. Άντε βγάλε συμπέρασμα εσύ τώρα τι γίνετε, μούφες , όσο αφορά του ήχους για μένα είναι τέλειοι οι ήχοι του , τι δεν έχει τα πανάκια του τα βιολάκια κτλ??? Και μετά κανά δυο χρονάκια το μετατρέπεις και σε sampler με 200  300 ευρώ και είσαι αρχηγός.

Για μένα το tr είναι το καλύτερο μηχάνημα που υπάρχει , μετά πάμε σε άλλες κατηγορίες όπως το Μ3 αλλά εκεί πάμε και σε δυο χιλιάρικα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα τα λες πληκτρα.το συμπερασμα για να σας καλυψω ολους ειναι ενα.εξαρταται τα δακτυλα του καθενος και καθως που παιζει.καθε οργανο εχει τα δικα του πληκτρα και οπως ειπες θελει καποιο χρονο εξεικοιωσης.εκτος αν τυχει και βρεθει σε οργανα που να εχουν ιδια πληκτρα.τι να πουν και οι καψεροι οι μπουζουξηδες.......για πες τους την ωρα της δουλειας να αλλαξουν οργανα.ολα ειναι συνηθειο!!!

 

φιλε δεν ξερω πως κρινεις τους ηχους.αλλα απο ποιοτητα ειναι πολυ καλοι.και βεβαια εχει ηχους σολιστικους η για πλατες αλλα εχει και κατι περιεργους αστα....αν εγραφα μουσικη για κινηματογραφο μπορει να τους χρησιμοποιουσα.τελος παντων εγω το οργανο το κρινω με το να εχει ηχους που να μπορεις να παιξεις ενα κομματι σε live και οχι απο τα διαστημικα εφε.

 

καλη η πιο πανω κατηγορια που ειπες αλλα 2000 ειναι υποθεση.εξαλου εκει παιζει εκτος το m3 και το fantom g κ.α

 

τι ειπες σε 2 χρονακια να το κανω sampler?αν ολα πανε καλα καντο 1-2 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σοβαρολογείτε?Συγκρίνονται τα πλήκτρα σε όλα τα όργανα?Τα πλήκτρα του korg pa50 συγκρίνονται με του motif xs,triton extreme και πάει λέγοντας?Δηλαδή έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ελεος ρε φιλε.αυτο δεν ειπαμε? ειναι λογικο καθε οργανο ακομα και μες την ιδια εταιρια να εχει διαφορετικο πληκτρολογιο και να θελει χρονο για να το συνηθισουμε.απλα εγω ειπα την πρωτη μου εντυπωση για το korg,αλλα τωρα που το συνηθιζω ηδη εχω αρχισει και αλλαζω γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του κλαβιέ νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό για έναν πληκτρά.

 

Το ότι θα συνηθίσεις ένα συγκεκριμένο είδος κλαβιέ δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλό ή κακό. Υπάρχουν κλαβιέ για παράδειγμα που από την πρώτη φορά που θα παίξεις νιώθεις άνετα και το χέρι κινείται με περισσότερη ευχέρεια. Δεν υπάρχουν αλήθειες ή ψέματα σε αυτό το θέμα Pliktras1234. Το θέμα του κλαβιέ είναι καθαρά υποκειμενικό και έχει να κάνει με το όργανο που ο καθένας μας έχει μελετήσει/έχει συνηθίσει να παίζει/βρίσκει πιο βολικό. Παρ'όλα αυτά υπάρχουν κλαβιέ που η πλειοψηφία θεωρεί καλύτερα από κάποια άλλα.

 

Οι μνήμες των παλιών υπολογιστών (Μιλάμε για υπολογιστές 486/πριν την Pentium εποχή δηλαδή) μοιάζουν σε χαρακτηριστικά με αυτές που πέρνουν τα Triton, όμως δεν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ αυτών και του οργάνου. Αν τοποθετηθούν μνήμες σαν κι αυτές, το λειτουργικό του πλήκτρου θα τις βρίσκει κανονικά όμως θα υπάρχουν προβλήματα κατά την αναπαραγωγή των δειγμάτων (θόρυβοι, διακοπές κλπ). Το παραπάνω γεγονός δε σημαίνει οτι τεχνολογικά τα synths είναι πιο πίσω, απλά χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο τύπο μνήμης γιατί έτσι βόλευε την Korg.

 

Παναγιώτη, ενδεχομένως οι μνήμες που πήρες να μη σου δουλεύουν σωστά. Δε θέλω να φανώ απαισιόδοξος άλλα όσοι γνωστοί μου ψώνισαν μνήμες από Αμερική, είχαν προβλήματα.

Ένα σωρό ερωτήσεις κάνεις εδώ, δεν μπορούσες να ρωτήσεις και γι'αυτό για να πάρεις κάποιες πληροφορίες; Δε φταίει το Ebay που εμείς δεν ενημερωνόμαστε σωστά και ψωνίζουμε ότι να'ναι και απ'όπου να'ναι. Οι κακές εμπειρίες οφείλονται στην έλλειψη πληροφόρησης.

 

Θεωρώ ότι είναι κοροϊδία να πληρώσεις 100Ε είτε για τις μνήμες, είτε για τις πληροφορίες που πήρες από κάποιον. Για το πρώτο θα σε κάλυπτε το EBay Γερμανίας (είχα πάρει πριν δύο Χρόνια 4 Μνήμες 32ΜΒ οι οποίες τις οποίες τις δουλεύω ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα) ενώ για το 2ο υπάρχουν τα forums.

 

τελος παντων εγω το οργανο το κρινω με το να εχει ηχους που να μπορεις να παιξεις ενα κομματι σε live και οχι απο τα διαστημικα εφε.

 

Επειδή οι απαιτήσεις σου είναι τέτοιες. Ακόμα και για λαϊκά προγράμματα χρειάζονται πάρα μα πάρα πολύ αυτοί οι ήχοι που αποκαλείς διαστημικοί ή "για μουσική κινηματογράφου".

 

Όσο αφορά του ήχους για μένα είναι τέλειοι οι ήχοι του , τι δεν έχει τα πιανάκια του τα βιολάκια κτλ???

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Τα πιάνα του επιεικώς άθλια.

 

Για μένα το tr είναι το καλύτερο μηχάνημα που υπάρχει , μετά πάμε σε άλλες κατηγορίες όπως το Μ3 αλλά εκεί πάμε και σε δυο χιλιάρικα .

 

Είσαι απόλυτος για το Tr καθώς υστερεί κατά πολύ και σε πολλούς τομείς από την υπόλοιπη σειρά Triton. Εξάλλου, τώρα πλεόν τα Triton υπάρχουν μόνο μεταχειρισμένα και οι τιμή τους δε διαφέρει κατά πολύ από αυτή του Tr. Ας πούμε Extreme από εξωτερικό βρίσκεις με 1100-1200 άνετα και είναι πολύ πιο μπροστά από το Tr.

 

Το Μ3 δε μου λεει κάτι, όχι γιατί δεν υπάρχει έτοιμο λαϊκό υλικό άλλα γιατί το μόνο παραπάνω που έχει από το Triton (χωρίς να αναφέρω την τεχνολογία Karma) είναι η μέγιστη επεκτάσιμη μνήμη στα 512ΜΒ εν αντιθέσει με αυτή του προηγούμενου στα 96ΜΒ.

 

Αν όμως θέλω sampler θα πάρω hardware sampler και θα το πληρώσω και πολύ πιο φτηνά. Το κλαβιε του προσωπικά δε μου αρέσει, το Pitch Bender δε βολεύει και έχω άποψη γιατί για κάποιο διάστημα φτιάχναμε ήχους πάνω σε αυτό από τα δείγματα που είχα στο Triton. Είχα το χρόνο να το δουλέψω και να πειραματιστώ σε αυτό και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

 

Η Exb-Radias (Analog Modelling επέκταση) δε λέει κάτι το ιδιαίτερο στο είδος της μουσικής για το οποίο μιλάμε. Το συζητάμε αν αρχίσουμε να γράφουμε Psychedelic Trance ή αν το γυρίσουμε στο πιο βαλκανικό και παίζουμε Tallava στην Ελλάδα.

 

Το πιο άκριβο δε σημαίνει και καλύτερο ή ακόμα πιο σωστά δε σημαίνει ότι κάνει για τη δουλειά που το θέλουμε.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edessaios μπορείς να μου πεις πιο είναι το μέτρο σύγκρισις μεταξύ πλήκτρων και πλήκτρων????

Με πια κριτήρια δηλαδή λες ένα πλήκτρο είναι καλό. Είναι  Μαλακό? Σκληρό? Χυμώδες? Αφρατο? Με σαντιγί??? Δεν ειρωνεύομαι αλλά ρε παιδιά πείτε μου ποια  είναι τα  καλά πλήκτρα.

Συμφωνώ πλήρως με το kerkiras όσο αφορά τη γνώμη του με τα πλήκτρα και το πώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας μας αλλά εξακολουθώ να διαφωνώ για τα πανάκια του tr.

Εμπάς περιπτώση φίλε kerkiras όσο αφορά τι σειρά τρίτον όπως μιλάμε σήμερα για τι σειρά αυτή σε σχέση με τα Ι30 τα Χ3 τα w01 πως τα λένε έτσι μετά από 5 10 χρόνια θα μιλάμε για τα tr τα Μ3 σε σχέση με τα triton.

Αυτή είναι η γνώμη μου , η τεχνολογία προχωρά δεν μένει στάσιμη ποτέ.

Ρε μήπως έχουν μείνει στάσιμα τα αυτιά μας και δεν λέει κανείς να αλλάξει κανά ήχο και ακούμε σε όλα τα λαιβ τους ίδιους ήχους???? :) :) :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς τα συγκρίνω?Μερικά πλήκτρα είναι πανάλαφρακαι σου δίνουν την αίσθηση του πλαστικού ψεύτικου,όπως αυτά του pa50,ενώ άλλ όπως roland gr1,roland d50,korg triton extreme,yamaha motif sxs χαίρεσαι να παίζεις.Έτσι τα συγκρίνω. :) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edessaios Θέλεις  να πεις ότι με το pa50 κλαις ενώ με τα άλλα χαμογελάς.

Ε βάλε όπως έβαλα εγώ κάτω από τα πλήκτρα δεκαράκια παξιμάδια κόλατα και έλα πες μου αν το pa50 δεν είναι τέλειο. Οπότε το θέμα πλήκτρων για μένα έληξε σας τα είπα πιο πάνω αυτά που πιστεύω, νομίζω έγινα σαφής για το τι γνώμη έχω γι αυτό το θέμα.

Φιλικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι υποκειμενικο το θεμα παιδια!!Ενταξει καποια πληκτρα εχουν διαφορα στην ποιοτητα,αλλα ειναι οντως θεμα συνηθειας..

Υ.Γ.:Pliktra1234 ειμαι ο Tzimis..Oποιος καταλαβε καταλαβε!  ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι υποκειμενικο το θεμα παιδια!!Ενταξει καποια πληκτρα εχουν διαφορα στην ποιοτητα,αλλα ειναι οντως θεμα συνηθειας..

Υ.Γ.:Pliktra1234 ειμαι ο Tzimis..Oποιος καταλαβε καταλαβε!   ;) ;) ;)

ε όχι και αρκουδάκιας έλεος. ;)χιιχιχιχιχιιχιχιιχιχιχιιχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου