Προς το περιεχόμενο

Βάσεις τοίχου - καλή λύση για τοποθέτηση monitors?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ...

 

 

Έχω δυο m-audio bx8a μονιτοράκια, 12kg το καθένα και διαστάσεις περίπου 30 x 25 x 38 cm..

 

Από την αρχή που τα είχα αγοράσει, ήθελα να πάρω βάσεις, τις οποίες τελικά δεν αγόρασα ποτέ για δυο λόγους - οι καλές και είναι ακριβές, αλλά και αρκετά ογκώδεις (έχω ένα 'studio' σε πολύ μικρό χώρο).

 

Προς το παρόν τα μόνιτορ είναι στο πάτωμα χρησιμοποιώντας τα auralex pad

( http://www.zzounds.com/item--AURMOPAD )

 

Να σημειώσω πως δεν με ενδιαφέρει να έχω άψογη θέση για τα μονιτορ, δεν τα χρησιμοποώ για μίξεις κλπ, ακούω μουσική ενίοτε αλλά κυρίως τα θέλω για πρόβες που κάνουμε στο μικρό δωμάτιο που βρίσκονται, να δίνουν ήχο στα ηλεκτρονικά τύμπανα, τις φωνές και καμιά φορά το μπάσο (παρεπιμπτόντως τα καταφέρνουν περίφημα σε αυτό το ρόλο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...)

 

Τελοσπάντων, θέλω να ελευθερώσω χώρο στο πάτωμα, και ίσως να καταφέρω και καλύτερη θέση -> καλύτερο ήχο, και σκεφτόμουν πατέντες να τα κρεμάσω από το ταβάνι με κλίση προς τα κάτω, ή σε κάποια σημεία στο τοίχο κλπ κλπ ..

 

Ψάχνοντας, βρήκα το εξής πραγματάκι:

 

http://www.vogels.com/pages/consumer/products/details.aspx?classification=79&subclassification=31&id=131

 

 

Βάση τηλεόρασης, αντέχει μέχρι 30 κιλά, αρκετά μεγάλες διαστάσεις, περιστρέφεται ο κύριος άξονας κατά 180 μοίρες κλπ κλπ, θα βρείτε αναλυτικό πλάνο στη σελίδα με διαστάσεις κλπ.

 

Εχω βρει την βάση 30 ευρώ έκαστη στην Ελλάδα... Μου φαίνεται καλή λύση, αλλα σκεφτόμουν, μήπως υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο πρόβλημα που δεν μπορώ να σκεφτώ; Μήπως οι δονήσεις του ηχείου σιγά σιγά φθείρουν την βίδα και κάποια στιγμή -> μπουμ, σκάσει το ηχείο στο πάτωμα (ή σε κανα άτυχο κεφάλι;).. Μπορεί να χρειαστεί να τα στηρίξω καλύτερα αν έχουν και κλίση, σκεφτόμουν καλό, λεπτό σκοινί ιστιοπλοίας, για να μην γλυστρήσει από την βάση ... Θα χρησιμοποιήσω και τα auralex για να 'κάθεται' στην βάση... Ένα προβληματάκι είναι πως η πίσω μεριά του ηχείου μπορεί να είναι αρκετά κοντά στον τοίχο, με αποτέλεσμα να ενισχύονται πολύ τα μπάσα, αλλά μπορεί να αντιμετωπιστεί είτε με κάποιο υλικό πίσω, είτε με τέτοια τοποθέτηση και περιστροφή της βάσης ώστε να μην κοιτάει στον τοίχο ...

 

 

Τέσπα, πολλά γράφω, μου φαίνεται πολύ καλή πατέντα, ίσως βοηθήσει και κάποιους άλλους που έχουν αντίστοιχα προβλήματα, ακούω γνώμες και συμβουλές - με νοιάζει αν παραβλέπω κάτι σημαντικό ...

 

 

θ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι μια από τις λύσεις που έχουμε χρησιμοποιήαει όλοι κατα καιρούς.

Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα βάρους. Μπορείς να βάλεις και τα auralex ή απλά Blue tak στις 4 γωνίες του ηχείου.

Μπορείς να τις βρείς στα μισά λεφτά στα Praktiker, Electroworld, Mediamarkt, κλπ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως τα ηχεια σου ειναι nearfield? αν ναι τοτε πρεπει να βρισκονται κοντα σου...

 

Σωστός, αλλά εξήγησα πως δεν τα χρησιμοποιώ με τρόπο ώστε να είναι απαραίτητη η απόλυτα σωστή θέση τους. Και τώρα εκεί που είναι (στο πάτωμα, το ένα γυρισμένο στο ντράμερ και το άλλο στους υπόλοιπους) δε νομίζω ότι είναι ιδανική η θέση τους, κάθε άλλο.  Άσε που και στο τοίχο να τα βάλω, θα είναι 1.5-2 μέτρα μακριά από τη θέση που έχω στο γραφείο ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια από τις λύσεις που έχουμε χρησιμοποιήαει όλοι κατα καιρούς.

Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα βάρους. Μπορείς να βάλεις και τα auralex ή απλά Blue tak στις 4 γωνίες του ηχείου.

Μπορείς να τις βρείς στα μισά λεφτά στα Praktiker, Electroworld, Mediamarkt, κλπ.

 

ΟΚ - ευχαριστώ.. Απλά δεν με χαλάει να δώσω 10 ευρώ παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι έχει κάποια ποιότητα η βάση και δεν θα διαλυθεί, μπορεί να είναι υπερβολική η ανησυχία μου αλλά είναι και λίγα τα λεφτά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου