Προς το περιεχόμενο

word clock gen


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι έναν clock generator, αλλά θέλω κάτι οικονομικό. Είδα έναν της ΑRT τον "Syncgen".

http://www.thomann.de/gr/art_syncgen.htm

Ποια είναι η άποψη σας? Υπάρχει κάποιος που να το ξέρει? Θέλω να συγχρονίσω 4 μηχανήματα και να το χρησιμοποιήσω σαν "master".

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο και οικονομικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορείται να μου εξηγήσετε πως χρησιμοποιείται αυτή συσκεύη??

Τι ακριβώς συγχρονίζει??

Έχει σχέση με το  latency?

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν εχει σχεση με το latency... Οταν εχεις πολλα μηχανιματα τα οποια χρησημοποιουν ψηφιακο ηχο πχ ADAT η AES/EBU πρεπει να εχεις ενα wordclock το οποιο συγχρονιζει τις συσκευες ωστε η πληροφορια να περναει ακεραια στο μηχανιμα...

 

Με αλλα λογια, στο midi καθε λεξη (byte) εχει ενα start και ενα stop bit. Οταν φτανει στην UART τοτε αυτη τοποθετει το καθε bit στην σειρα σχηματιζοντας μια 8bit λεξη... δλδ ενα byte το οποιο απο εκει και μετα επεξεργαζεται... αν δεν υπηρχαν τα start stop bits η UART δεν θα ηξερε που ξεκιναει και που σταματαει η καθε λεξη με αποτελεσμα αν χανονταν ενα bit για καποιο λογο τοτε ολο το συστημα θα εβγαζε κουλα πραγματα...

 

Ε το digital audio δεν εχει start και stop bits γι'αυτο χρησημοποιει ενα clock ωστε να ειναι συγχρονισμενες οι συσκευες και να μην χανουν bits...

 

Αυτο το χασημο των bits ονομαζεται και jitter

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw ρε φιλε, δεν μου αρεσε αυτο που ειδα στο thomann.. χωρις παρεξηγηση αλλα μου φαινεται λιγο απατη... τι μηχανιματα εχεις και πως θα ηθελες να τα συνδεσεις... καποια μηχανιματα υποστηριζουν την συνδεσμολογια daisy chain..(εν ελληνιστη απο το ενα μηχανιμα στο αλλο)

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου