Προς το περιεχόμενο

Youtube, η γνώμη σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφασίστε, το ένα αντικρούει το άλλο, με 100,000,000 views, τα κέρδη είναι ασύστολα!

 

Όχι. Διότι, το να έχεις τον κάθε πικραμένο να μπαίνει να βλέπει βίντεο υλικό, συνεπάγεται αντίστοιχα τιτάνιες ανάγκες σε bandwidth, ανάγκες που στοιχίζουν μία περιουσία καθημερινά. Δεν έχεις προσέξει τελευταία ότι ενώ βλέπεις ένα βίντεο πετιούνται κάτι άσχετα μπανεράκια - είναι ίσως μία ύστατη προσπάθεια για κερδοφορία πριν τους κτυπήσει και αυτούς η... κρίση.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά δεν είναι ένα θρεντ για το youtube καθαρά, αλλά για την πειρατεία γενικότερα, με το youtube αφορμή.Σωστά?

 

Όσον αφορά εμένα, όχι. Δεν σκοπεύω να επεκταθώ, απλά αναγνώρισα στο ερώτημα του Nikolas ένα φιλότιμο και μία ευαισθησία που σπανίζει εδώ (στην ελλάδα, εννοώ). Απλά προσπάθησα να θυμίσω στον άνθρωπο περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Το ότι δεν έχει νόημα άλλη μία συζήτηση για την πειρατεία, ούτε λόγος. Άλλωστε, αυτό είπα και παρεξηγήθηκε ο audiokostas.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι U2 ας πούμε...βαριούνται και δεν ασχολούνται...ας μην το σχολιάσω...εδώ ο Edge δεν κουρδίζει μόνος του την κιθάρα!

 

Δεν ανήκω σε εκείνους που θεωρούν μεσσίες τους U2, ούτε θεωρώ ότι ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο εκτός από την πάρτη τους, ούτε δίνω καμία σημασία στην κλισαρισμένη "κοινωνική" δράση του τραγουδιστή τους. Δηλαδή, δεν περιμένω από αυτούς να δώσουν κανένα παράδειγμα σε κανένα τομέα.

 

Η απλή αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο για έναν επιτυχημένο καλλιτέχνη να πάει "κόντρα στο ρεύμα" και να δυσαρεστήσει τον μέσο κάφρο, εξ' αιτίας του οποίου έγινε πολύ επιτυχημένος. Τόσο απλό είναι.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Διότι, το να έχεις τον κάθε πικραμένο να μπαίνει να βλέπει βίντεο υλικό, συνεπάγεται αντίστοιχα τιτάνιες ανάγκες σε bandwidth, ανάγκες που στοιχίζουν μία περιουσία καθημερινά. Δεν έχεις προσέξει τελευταία ότι ενώ βλέπεις ένα βίντεο πετιούνται κάτι άσχετα μπανεράκια - είναι ίσως μία ύστατη προσπάθεια για κερδοφορία πριν τους κτυπήσει και αυτούς η... κρίση.

Ο κάθε πικραμένος όμως μπορεί να βρεί, απίστευτα ντοκουμέντα που δεν ήξερε ότι υπήρχαν...(μετά από κάποια χρόνια κάποια παιδιά θα ανακαλύπτουν το Woodstook...ή ότι κάτι έγινε στη Σεβίλλη το 92, ή ότι ο Gallager ή ότι ο Mercury ήταν μοναδικοί)

Για τις "τιτάνιες" ανάγκες στο bandwidth...εγώ το λέω εξέλιξη. Για το κόστος...στη Γαλλία ας πούμε κοστίζει 1-2 ευρώ και σε άλλες χώρες είναι δωρεάν.

Όσο για τα άσχετα μπανεράκια...δεν έχεις δεί διαφημίσεις όταν πάς για κατούρημα στις τουαλέτες ή στα καρότσια του supermarket? Και αυτό είναι εξέλιξη της επικοινωνίας και όχι ύστατη προσπάθεια.

Όσο για τους U2...πες μου εσυ ένα καλλιτέχνη που σου αρέσει να σου πώ παραδείγματα!

 

Η απλή αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο για έναν επιτυχημένο καλλιτέχνη να πάει "κόντρα στο ρεύμα" και να δυσαρεστήσει τον μέσο κάφρο, εξ' αιτίας του οποίου έγινε πολύ επιτυχημένος. Τόσο απλό είναι.

Ο επιτυχημένος καλλιτέχνης ΜΠΟΡΕΙ να πάει "κόντρα στο ρεύμα"...δεν καταλαβαίνω αυτή την έκρηξη "ανωτερότητας" περί μέσου, χαμηλού, υψηλού "κάφρου"...δεν μπορεί να μας φταίει πάντα ο καταναλωτής-ακροατής...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε πικραμένος όμως μπορεί να βρεί, απίστευτα ντοκουμέντα που δεν ήξερε ότι υπήρχαν...(

 

Marathon, χάθηκες στη μετάφραση. Σου λέω κάτι πολύ πρακτικό και καθόλου φιλολογικό, ότι οι απαιτήσεις bandwidth για το youtube είναι τεράστιες και στοιχίζουν (καθημερινά) μία περιουσία. Άρα , είναι ένα ακριβό project και μάλιστα χωρίς να ξέρω τίποτε για το πόσους απασχολούν και πόσα τους δίνουν.

 

Τα μόνα έσοδα που περιμένουν είναι από τη διαφήμιση.

 

Δεν μιλάμε για το δικό σου bandwidth (αυτό που λες "εξέλιξη") αλλά για το δικό τους. Τι σχέση έχουν τα σούπερμάρκετ;

 

 

Όσο για τους U2...πες μου εσυ ένα καλλιτέχνη που σου αρέσει να σου πώ παραδείγματα!

 

Εμένα μου αρέσει ο Prince.

 

Ο επιτυχημένος καλλιτέχνης ΜΠΟΡΕΙ να πάει "κόντρα στο ρεύμα"...δεν καταλαβαίνω αυτή την έκρηξη "ανωτερότητας" περί μέσου, χαμηλού, υψηλού "κάφρου"...δεν μπορεί να μας φταίει πάντα ο καταναλωτής-ακροατής...

 

Μπορεί να πάει στο ρεύμα, αλλά δεν θα το κάνει (και δεν το κάνει). Βρήκες και εσύ παράδειγμα... τους U2... ανάθεμα και αν υπάρχει δηθενιά και χλεχλεδισμός που να μη δίνει το παρόν ο τραγουδιστής τους, για το καλό της ανθρωπότητας βεβαίως, βεβαίως....

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε πικραμένος όμως μπορεί να βρεί, απίστευτα ντοκουμέντα που δεν ήξερε ότι υπήρχαν...(μετά από κάποια χρόνια κάποια παιδιά θα ανακαλύπτουν το Woodstook...ή ότι κάτι έγινε στη Σεβίλλη το 92, ή ότι ο Gallager ή ότι ο Mercury ήταν μοναδικοί)

Για τις "τιτάνιες" ανάγκες στο bandwidth...εγώ το λέω εξέλιξη. Για το κόστος...στη Γαλλία ας πούμε κοστίζει 1-2 ευρώ και σε άλλες χώρες είναι δωρεάν.

Όσο για τα άσχετα μπανεράκια...δεν έχεις δεί διαφημίσεις όταν πάς για κατούρημα στις τουαλέτες ή στα καρότσια του supermarket? Και αυτό είναι εξέλιξη της επικοινωνίας και όχι ύστατη προσπάθεια.

Όσο για τους U2...πες μου εσυ ένα καλλιτέχνη που σου αρέσει να σου πώ παραδείγματα!

Ο επιτυχημένος καλλιτέχνης ΜΠΟΡΕΙ να πάει "κόντρα στο ρεύμα"...δεν καταλαβαίνω αυτή την έκρηξη "ανωτερότητας" περί μέσου, χαμηλού, υψηλού "κάφρου"...δεν μπορεί να μας φταίει πάντα ο καταναλωτής-ακροατής...

 

Oι τιτάνιες ανάγκες στον μπαντγουιντθ, κάνουν άλλους κλάδους να ανθίσουν.Δεν μου φαίνεται όμως ότι θα ήταν "σωστό" να συζητηθεί κάτι τέτοιο εδώ, καθώς κατά την γνώμη μου είναι σχεδόν πολιτικό ζήτημα.

Δεν ανήκω σε εκείνους που θεωρούν μεσσίες τους U2, ούτε θεωρώ ότι ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο εκτός από την πάρτη τους, ούτε δίνω καμία σημασία στην κλισαρισμένη "κοινωνική" δράση του τραγουδιστή τους. Δηλαδή, δεν περιμένω από αυτούς να δώσουν κανένα παράδειγμα σε κανένα τομέα.

 

Η απλή αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο για έναν επιτυχημένο καλλιτέχνη να πάει "κόντρα στο ρεύμα" και να δυσαρεστήσει τον μέσο κάφρο, εξ' αιτίας του οποίου έγινε πολύ επιτυχημένος. Τόσο απλό είναι.

 

 

 

 

 

Το μόνο που  δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί θεωρείς de facto σωστό τον καλλιτέχνη και τον ακροατή κάφρο.

Και οι 2 "ομάδες" προέρχονται από τις ίδιες κοινωνίες, οπότε δεν μπορώ να δω τι κάνει τον έναν καλύτερο/χειρότερο από τον άλλον.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 "ομάδες" προέρχονται από τις ίδιες κοινωνίες, οπότε δεν μπορώ να δω τι κάνει τον έναν καλύτερο/χειρότερο από τον άλλον.

 

Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, ο Λαζόπουλος, η Πετρούλα, εγώ, εσύ, ο Πάσαρης, ο πρωθυπουργός, ο πρόεδρος αριστερού ενδοκοινοβουλευτικού κόματος, η Χριστίνα Λαμπίρη: όλοι προερχόμαστε από την ίδια κοινωνία.

 

Θες και άλλο επιχείρημα;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=WuE9q-GN4Uk

http://www.youtube.com/watch?v=L2PmmEObVLU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-Vi_GKmBbLQ&feature=related

Ο Prince στο Youtoube...έχεις μάλλον καιρό να μπείς! Αλήθεια σου αρέσει ο Prince?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου