Προς το περιεχόμενο

Youtube, η γνώμη σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι εξαιτιας της μανιας αντιπαραθεσης που εχουν καποια ατομα, το ενδιαφερον αυτο θεμα εχει καταστραφει.......

Νικολα εγω απλα θελω να σε συγχαρω για την ιδεα σου.......

Ειναι ομως κριμα να μονοπολουν στο θεμα ατομα που επιτιθενται στους υπολοιπους

 

Διατυπώνω την άποψη ότι πρόκειται για μία αθλιότητα και παρέχω ως επιχειρήματα, πράγματα που όφειλαν να είναι αυτονόητα σε μία κοινότητα με δημιουργικό προσανατολισμό.

 

 

και μετα να βλεπουμε

 

 

 

Επίσης μου αρέσει να ακούω τον Γεωργίου στον Real διότι βωμολοχεί και είναι διασκεδαστικός.

 

 

Σιγουρα οι αποψεις ολων ειναι σεβαστες( για το λογο αυτον αλλωστε γινεται και αυτη η συζητηση)

Ειναι ομως τουλαχιστον κριμα να προσπαθουμε να ξετρυπωσουμε αποψεις και θεσεις μεσα απο εμπαθειες.......

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο..

καθε διασκευη που γινεται απο ενα ερασιτεχνικο γκρουπ και παιζεται λαιβ σε ενα μαγαζι και υπαρχει εισοδος πχ 10 ευρω και απο αυτα παιρνουν μεριδιο και το γκρουπ.. αυτο θεωρητε παρανομο?

επισης προσφατα σε εναν ραδιοφωνικο σταθμο στην επαρχια επαιξε καποια στιγμη μια διασκευη τραγουδιου που ειχε κανει μια φιλη μου.. τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο..

καθε διασκευη που γινεται απο ενα ερασιτεχνικο γκρουπ και παιζεται λαιβ σε ενα μαγαζι και υπαρχει εισοδος πχ 10 ευρω και απο αυτα παιρνουν μεριδιο και το γκρουπ.. αυτο θεωρητε παρανομο?

Νομικά μιλώντας νομίζω πως ΝΑΙ είναι παράνομο. Τώρα... σιγά μην πληρώνει κανείς και να ψάχνει το κάθε φοιτητομάγαζο που παίζουν ΜΟΝΟ διασκευές...

 

Τώρα, για την λεπτομέρεια, αυτό είναι θέμα του μαγαζάτορα. Κανονικά (τουλάχιστον στην αμερική και στην Αγγλία που ξέρω), υποτίθεται ότι αυτός γεμίζει τις λίστες με το τι παίχτηκε και πάνε προς royalties... Έχε το νου σου, ότι υπάρχει και μία λογική. Πες ότι είμαι ο Beattles (ο ένας και μοναδικός), και κάποιος παίζει ΜΟΝΟ κομμάτια μου. Δεν πρέπει να πάρω κι εγώ κατι τίς; Και ας αφήσουμε τις καλιτεχνικές ανησυχίες στην άκρη...

 

Και πάλι να πω, ότι έχω δουλέψει (Γιάννενα) δύο χρόνια, ποτέ δεν υπήρχε θέμα, και δε νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει θεμα σε μικρά μαγαζία γενικά. Στο κάτω κάτω, διαφήμιση είναι... Αλλά στο σκυλάδικο με τα κέρδη των 10ων χιλιάδων την βραδία... εεε...

 

επισης προσφατα σε εναν ραδιοφωνικο σταθμο στην επαρχια επαιξε καποια στιγμη μια διασκευη τραγουδιου που ειχε κανει μια φιλη μου.. τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις?
Τα Royalties (και πάλι όχι 100%), νομίζω ότι πάνε στον ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ (writers share). Τα performance shares δεν ξέρω, αλλά συνήθως είναι λίγο μπλεγμένο. Airtime royalties, στο ραδίοφωνο ΝΟΜΙΖΩ, πως δεν είναι και κανένα σημαντικό ποσό... Άλλο TV, άλλο Radio.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τηλ, την ΑΕΠΙ +30 2111029000

 

ΕΔΙΤ: σελ 51 εδώ: http://aepi.gr/images/pdf_aepi/timokatalogos_2009.pdf Ελάχιστα δικαιώματα, σε σχέση με το εμβαδόν του κέντρου ψυχαγωγίας κλπ... Άρα ψιλοάκυρα τα παραπάνω. Μπορεί να πληρώνει, κάθε liveαδικο ένα ποσό de facto... Δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω με τη σειρά μου ότι αν το youtube είναι πειρατεία, τότε κάθε φορά που βάζουμε ένα cd να ακούσουμε με τη παρέα μας θα πρέπαι να σκάει η αστυνομία και να μπαγλαρώνει τους φίλους μας που ακουν το κομμάτι χωρίς να το έχουν πλερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω με τη σειρά μου ότι αν το youtube είναι πειρατεία, τότε κάθε φορά που βάζουμε ένα cd να ακούσουμε με τη παρέα μας θα πρέπαι να σκάει η αστυνομία και να μπαγλαρώνει τους φίλους μας που ακουν το κομμάτι χωρίς να το έχουν πλερώσει.

 

Αυτό μπορεί να αποφευχθεί αν απλά ζητάς από τους φίλους σου να φέρνουν κάποιο δώρο κάθε φορά που έρχονται στο σπίτι. Έτσι, μπορείς να ισχυρισθείς ότι η πληρωμή γίνεται σε είδος.

 

Just a thought.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου