Προς το περιεχόμενο

Λονδίνο: πού μου προτείνετε να μείνω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα να τονισω μια και βλεπω οτι πολλοι ετοιμαζονται για Βερολινο οτι ενω ειναι παρα πολυ ασφαλης πολη με πολυ χαμηλη εγκληματικοτητα καλο ειναι αν ειναι...ψιλοσκουροι ;D να αποφευγουν τις βολτες (πρωϊ & φυσικα βραδυ) στα εξαθλιωμενα ανατολικα προαστια εκτος Β ring (κυριως την ευρυτερη περιοχη του Lichtenberg (& ειδικα τα Hellersdorf, Marzahn) μια και λογω φτωχιας (και ΤΡΟΜΕΡΗΣ τωρα οικονομικης κρισης) τα κρουσματα επιθεσεων απο νεοφασιστες (που μονο εκει τολμανε να περιφερουν τις αθλιες υπαρξεις τους) ειναι συχνα ,ετσι κι αλλοιως η περιοχη μονο αθλια κομμουνιστικα apartment blocks των 70s εχει να επιδειξει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μενοντας σε ευρωπαικο εδαφος νομιζω τα δυο απαραιτητα must visit ειναι τελικα αυτα τα δυο Παρισι και Βερολινο

Το ενα γιατι ειναι φορτισμενο σε οποια γωνια και αν στριψεις με απιστευτη ιστορια (και οπως ευστοχα μου ειπε μια φιλη μου που το επισκευτηκε προσφατα "Paris is a feast for your eyes"....ακομα και στα λιγοτερο τουριστικα μερη, στο πλεον τυχαιο σοκακι, μακρια απο πυργους Eiffel, Monmartre κ.λ.π παντα υπαρχει κατι το οποιο σε αφηνει με το στομα ανοιχτο), αποπνεει απιστευτη αρχοντια,  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D με φοβερα μουσεια και εχει και πολυ καλο φαγητο  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Παντως σε μια προσφατη επισκεψη μου οπου φιλοξενηθηκα απο φιλη αρχιτεκτονα (με πολυ παχυλο μισθο ειδικα συγκρινομενο με τα ελληνικα δεδομενα) μου εκανε εντυπωση το υψος των ενοικιων: αθλιο διαμερισμα 18 τετραγωνικων (στο le marais, πολυ κεντρικη και ακριβη περιοχη) 800€....... :o :o :o :o.....και αλλη περιπτωση, σε πολυ λιγοτερο "φανταζι‘ συνοικια 15 (!!!!!!!!) τετραγωνικα-600€ ενοικιο.

 

Το δε Βερολινο ειναι ο ορισμος της συγχρονης Ευρωπαικης μητροπολης και η πραγματικη πρωτευουσα της Ευρωπης (ηξεραν τι εκαναν οι Γερμανοι) ;D ;D ;D ;D

 

Μπροστα σε αυτα τα δυο και για τα δικα μου γουστα το Λονδινο ωχρια...

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι το Παρισι ουτε να το βλεπω δεν θελω ;D ενω το Λονδινο το λατρευω ,βεβαια σε αυτο παιζει ρολο το γεγονος οτι δεν τα μιλω τα ...γαλλεζικα και στο Παρισι εχεις ΧΟΝΤΡΟ προβλημα αν δε τα μιλας,σε αντιθεση με το Βερολινο που ολοι μιλαν αγγλικα.

 

Τα ενοικια σε μητροπολεις οπως το Λονδινο & το Παρισι στο ΚΕΝΤΡΟ ειναι οντως εξωφρενικα,αλλα οπως ελεγε και ο Γουντυ Αλλεν στην ταινια του "this is London,if you don't like the prices move to Newcastle.. ;D  "

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενοντας σε ευρωπαικο εδαφος νομιζω τα δυο απαραιτητα must visit ειναι τελικα αυτα τα δυο Παρισι...

Και όποιος πάει στην Pigalle, εκτός από οφθαλμόλουτρο θα βρεί και όλα τα κιθαράδικα μαζεμένα. Εκεί είδα τον Σεπτέμβριο τις Tele Trussart και μου άρεσαν ιδιαίτερα

http://www.jamestrussart.com/...η τιμή τους δεν μου άρεσε.

 

μου εκανε εντυπωση το υψος των ενοικιων

Το έχω ξαναπεί σε παλαιότερο πost και με βγάλατε τρελό.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Λονδίνο θα έμενα χαλαρότατα ακόμη και αύριο, έχω πάει 6 φορές και δεν έχω βαρεθεί ούτε δευτερόλεπτο. Στο Βερολίνο μια από τα ίδια, αν και οι Γερμανοί σα Λαός μου κάθονται βαριά. Το Παρίσι καταπληκτικό αλλά μόνο για αποδράσεις. Ισπανία και τα περίχωρα από μακριά κι αγαπημένοι, αν εξαιρέσεις την Φανταστική Μινόρκα

 

Αλλά σε γενικές γραμμές, σα την New York δεν έχει  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχω ζησει χρονια στη ΝΥ δυστυχως ΕΧΕΙ πολυ καλυτερα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tokyo

 

εκει παω και...χθες.. ;D  (ακομα και γοναστιστος μπουσουλωντας πανω σε σπασμενα γυαλια οπως οι αντιφρονουντες του Σταλιν στο Μαγκανταν... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια σε αυτο παιζει ρολο το γεγονος οτι δεν τα μιλω τα ...γαλλεζικα και στο Παρισι εχεις ΧΟΝΤΡΟ προβλημα αν δε τα μιλας,σε αντιθεση με το Βερολινο που ολοι μιλαν αγγλικα.

 

 

Kι ομως υπαρχει κολπο. Παροτι ξερω γαλλικα, αυτα απεχουν παρα πολυ απο το να θεωρουνται τελεια...πες εστω και δυο λεξεις ακομα και με τη χειροτερη προφορα, εστω με ενα σωρο λαθη στα γαλλικα, και θα δεις οτι ως δια μαγειας οι Παριζιανοι και ξερουν αγγλικα, και θα σε βοηθησουν στην "μισητη" αγγλικη γλωσσα. Παλαιοτερα οντως δεν ηταν ιδιαιτερα φιλικοι αν δεν τους απευθυνοσουν στα γαλλικα, τελευταια ομως εχουν μπει στο πνευμα των καιρων....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο Lunenburg,είναι ένα προάστιο του Αμβούργου,και σε λίγες μέρες θα βρίσκομαι στο Βερολίνο..Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κανένα μέρος για φθηνά ψώνια (γενικότερα) και ίσως και κάποιο live-άδικο?

superfunk πάμε για μπύρα ? 8)

danke :-*

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου