Προς το περιεχόμενο

epiphone sheraton vs epiphone bb king lucille


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να με βοηθησετε στο να παρω μια απο αυτες αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει και πολυ με το αθλημα της semi hollow αν μπορειτε πειτε μου ποια απ τις 2 ,,,,μην μου προτεινετε για παραπανω φραγκα γιατι για jazz που την θελω δεν θα ηθελα να  διαθεσω παραπανω χρηματα.... πρεπει πρωτα να αρχισω να μελεταω κι ολας γιατι ουτε ακουσματα δεν εχω καλα καλα..... τωρα αρχισα σιγα σιγα με robert johnson ,bb king....επισης επειδη δεν ξερω την τυφλα μου αν μπορειτε πειτε μου και καποιους καλλιτεχνες να αρχισω να μπαινω στο πνευμα...

 

και κατι αλλο αν παρω μια απ αυτες τι μαγνητες να βαλω αν δεν  μ αρεσουν οι στοκ?,,,η κιθαρα θα παιξει σε plexi και σε hotrod deluxe αν και σκεφτομαι να παρω αργοτερα και εναν champion 600 πιστευω θα πηγαινει γαντι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

treloagori, η γραμμή δεν είναι λεπτή, αλλά πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικά είδη μουσικής άσχετα αν έχουν κοινές καταβολές και έχουν αλληλοεπηρεαστεί.

 

Για τις κιθάρες, η Sheraton είναι εξαιρετική πρόταση (και για τα δύο είδη), και η Lucille (την οποία δεν έχω δοκιμάσει) διαφέρει από αυτή στο ότι δεν έχει f-holes (οπότε μειώνεται το feedback) και στο ότι έχει το varitone switch (που πολλοί δεν το βρίσκουν και ιδιαίτερα χρήσιμο). Αν μπορείς δοκίμασέ και τις δύο και δες ποια σου πάει καλύτερα. :)

 

Για μαγνήτες, δες μια σχετική συζήτηση:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=162207.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εναν champion 600 πιστευω θα πηγαινει γαντι....

 

ο πλεον ακαταλληλος για τζαζ ενισχυτης (για roots blues κανει ομως)

 

 

υπαρχει μια πολυ λεπτη γραμμη αναμεσα στα 2 νομιζω...οποτε και για τα 2...

 

ναι πολυ λεπτη.. ;D  σαν το ΣΙΝΙΚΟ ΤΕΙΧΟΣ ενα πραμα.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτινα Lucille φιλε μου. Ειδικα για μπλουζ, αφου γι αυτο φτιαχτηκε. Να κανω κ γω μια ερωτηση??

Μεχρι ποσο "γκαζι" αντεχει μια semi-hollow? δλδ μεχρι τι ειδος μουσικης μπορω να παιξω??

 

 

Thanks και σορρυ π χρησιμοποιησα το thread σου :)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το γκάζι όσο κάποιες συχνότητες που συντονίζουν το σκάφος και μικροφωνίζει, οπότε με ένα eq στις κατάλληλες συχνότητες θα αποφύγεις τη βαβούρα.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως μπορείς να βάλεις 3 metal zone και να παίξεις deicide με τις συγκεκριμένες κιθάρες. Μέχρι βρωμο-garage καταστάσεις μια χαρά είναι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι ποσο "γκαζι" αντεχει μια semi-hollow? δλδ μεχρι τι ειδος μουσικης μπορω να παιξω??

 

εφοσον δεν κανεις υπερβολες μπορεις να παιξεις τα παντα,με ΠΟΛΥ γκαζι ετσι και αλλοιως ΟΛΕΣ οι κιθαρες μαπα ακουγονται.(τα δε σκαφη hollow ή semi hollow ακουγονται 2 φορες μαπα) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μια πολυ λεπτη γραμμη αναμεσα στα 2 νομιζω...οποτε και για τα 2...

 

Για ρώτα κ τον trigga ποσο εύκολα κάνει bend με 13ρες flat χορδές  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου