Προς το περιεχόμενο

Μixing & δυναμική περιοχή στο ψηφιακό domain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθεση

όλοι οι όροι αναφέρονται σε αστοχίες της ψηφιακής τεχνολογίας να μετατρέψει το Analog σε digital.

το..... 1992 που γραφαμε στα 8 bit με 50mb RAM Grin

 

Παράθεση

Στην πραγματικότητα δεν υφίσταται κάποιος λόγος το ένα να είναι καλύτερο από το άλλο

+1000

 

Οσο και να προσπαθεί κανείς να πει οτι το digital είναι μια χαρά , τόσο θα τρώει τα μούτρα του, βάλε εσύ το Plugin του A800 της UAD , εγώ έχω το κανονικό.

 

και θα δεις οτι έτσι όπως ανεβαίνει το analog, οτιδήποτε που θα αξίζει θα βγαίνει σε analog.

 

και μετά να σας δω τι θα λέτε. "εμμμ Το δυναμικό εύρος του ψηφιακού ήταν καλύτερο αλλά έπεσε απο τη σκάλα και εμμμ θα πάμε στο νοσοκομείο και θα δούμε."

 

Happy quantizing! :D

 

 

Στην πραγματικότητα δεν υφίσταται κάποιος λόγος το ένα να είναι καλύτερο από το άλλο

 

 

+10000000000000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσο και να προσπαθεί κανείς να πει οτι το digital είναι μια χαρά , τόσο θα τρώει τα μούτρα του,

 

Αν το να πας  στο νο 1 ειναι "τρωω τα μουτρα μου" I will happily do it  ;D

 

http://therecordingrevolution.com/2016/02/08/the-day-iconic-mixer-andrew-scheps-ditched-his-console-for-a-laptop/

 

και δεν ειναι βεβαια και ο μονος,εκατονταδες επαγγελματιες mixers εχουν τις ΓΝΩΣΕΙΣ και την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ  ώστε να δουλευουν ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ και στα δυο περιβαλλοντα αναλογα με τις ΣΥΝΘΗΚΕΣ,το BUDGET και τις ΑΝΑΓΚΕΣ τους,το να αφοριζει καποιος μια ολοκληρη τεχνολογια και να θεοποιει μια αλλη δεν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ το ουσιαστικο...εκτος βεβαια και αν συμμετεχει σε διαγωνισμο...cork sniffing & θελει να κερδισει... ;)

 

Η πραγματικοτητα παντως ειναι οτι μπορεις να κανεις εξαιρετικες δουλειες και με τις δυο προσεγγισεις.

 

Τωρα αν ασχολεισαι μονο με παραγωγες οπου και η ΕΓΓΡΑΦΗ αλλα και το ΜASTERING θα γινουν ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ και θα κυκλοφορησει μονο σε ΒΙΝΥΛΙΟ (ή....κασσετα)...stick to analog...απλα ισως θα επρεπε να επενδυσεις και σε μια ΜΗΧΑΝΗ ΧΡΟΝΟΥ για να γυρισεις πισω στις καλες...αναλογικες εποχες οπου ο κοσμος δεν ειχε πονηρια,το ψωμι προσθετα και το κρασι θειωδη και καμναμεν ολοι κεφι στην ακρογυαλια με λιγο κρασι,λιγο θαλασσα και το...αγορι μας/κοριτσι μας...ΑΓΝΑ και χωρις ΠΟΝΗΡΙΑ   ;D  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κατάλαβες, εγώ είμαι υπέρμαχος της ψηφιακής τεχνολογίας.

 

Είναι το απόλυτο domain για να φτιάχνεις επιδερμικές αηδίες που περνάνε σαν κλανιές απο το ραδιόφωνο.

 

Κάποια στιγμή οι παραγωγοί δεν άντεχαν πλέον, ήθελαν να βγάλουν σκουπίδια και δεν μπορούσαν γιατι η ταινία έχει έναν τρόπο να τα κάνει όλα να ακούγοντε σαν βόμβες.

Είχε έναν τρόπο να δένει την αρμονία και να στην καρφώνει στο κεφάλι και δυστυχώς η μία φασολάδα μετά την άλλη έκανε μπάμ.

 

Οπότε με το που βγήκε το digital πολύ απλά *καύλωσαν* , Πλέον ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΆΖΟΥΜΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΑΑΑΑ.

 

Συχνοτικές τρύπες,απουσία στις μεσαίες συχνότητες, άδετα μπάσα, σκληρά πρίμα.

 

Ότι πρέπει. Αν ήμουν ο Scheps εννοείτε οτι θα γύρναγα στο digital με τέτοιο πελατολόγιο.

 

Θυμίσου όμως οτι ο Scheps έγινε γνωστος όμως απο τις αναλογικές του μίξεις.

 

Αλλά όπως λέει και ο fat boy slim "When you are #1 , Why try harder".

 

Δεν νομίζω βέβαια ο σεπς να νομίζει οτι γράφει ιστορία όταν μιξάρει τους πελάτες του στο αεροπλάνο όπως ο ίδιος λέει .Αλλά τι μας νοιάζει και ο σεβασμός προς το αντικείμενο , σιγά και γω ριφάκια στο χέσιμο γράφω.

 

Ειλικρινά , είμαι σίγουρος οτι το digital θα επικρατήσει . Εμείς θα γίνουμε μούμιες και τα αναλογικά studio ανα τον κόσμο θα γίνουν πυραμίδες. Βέβαια θα χρειαστεί να γίνουν κανα 1000000000 απο αυτές μιας και σε όλες τις σοβαρές χώρες τα studio δουλεύουν ταινία, αλλά απο την άλλη και γω στη θέση πολλών θα νόμιζα οτι έχω βρει το φίλτρο της νεότητας με το ιπτάμενο pc μου και τα σπασμένα μου Plugins!!!

 

 

Αναρωτιέμαι βέβαια πως ένα ολοκληρο domain που έχει φτιαχτεί για να κάνει "emulate" ένα αλλο , γίνεται να είναι καλύτερο (ούτε καν ίδιο) , γιατί δεν είδα την ψηφιακή τεχνολογία να φτιάχνει original audio processors, τα Plugins Που πουλάνε πιο πολύ παίζει να είναι το a800 της UAD.

 

Keep Quantizing pl0x :D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σίγουρος οτι το digital θα επικρατήσει

 

εχεις χασει επεισοδια παντως  ;D

 

μιας και σε όλες τις σοβαρές χώρες ΚΑΠΟΙΑ  studio δουλεύουν ΚΑΙ ταινία πριν  μεταφερουν ολα τα tracks στα PROTOOLS για την τελικη μιξη

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ  ;D

 

fyi και στην Ελλαδα υπαρχουν ΚΑΠΟΙΑ  στουντιο που δουλευουν ΚΑΙ ταινια  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, αν εγώ ηχογραφήσω μια μπούρδα δικιά μου σε ταινία θα ακούγεται σαν να είναι καλύτερο τραγούδι ενώ αν το κάνω ψηφιακά θα ακούγεται σαν να είναι χειρότερο τραγούδι; Επίσης το ψηφιακό έγινε standard επειδή οι τραγουδοποιοί είναι πλέον άχρηστοι και θέλουν το εύκολο χρήμα και η ταινία δεν τους το επιτρέπει αυτό γιατί τους ξεγυμνώνει; Ενώ το ψηφιακό τους επιτρέπει να γράφουν μπούρδες χωρίς να το καταλαβαίνει κανείς; Βρε τι μαθαίνει κανείς σε φόρουμ μουσικής τεχνολογίας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να μην χάσω επισόδια, με έχει κουράσει τρελά το click click , γιαυτό πήραμε 5 πολυκάναλα και προσεχώς θα ησυχάσουμε.

 

Η ίδια η τεχνολογία είναι un-inviting, σε διώχνει , εγώ απο την άλλη έχω τρέλα με τον ήχο, εσύ μπορεί να έχεις τρέλα απότι έχω καταλάβει με τις κιθάρες.

 

Θα γράφεις και συ τα ίδια όταν σε 10 χρόνια θα παίζουν απο ipad με motion sensor και οι coldplay θα πληρωθούν πολλά λευτά για να τα δείξουν στο νέο τους κλιπ (λογικά και χωρίς βρακί).

 

και σε καμια 30αριά χρόνια θα σε λένε μούμια και σένα, και οι νοσταλγικοί - ρομαντικοί θα λενε αααααχ , ναι ρε φίλε , single coil pups φοβερός ήχος.

 

Οι άλλοι να πουλήσουνε θέλουνε, εμείς καταναλωτές είμαστε, είναι perfect match.

 

Για μένα αυτοί που γράφουν ακόμα μουσική ,γράφουν σε ταινία (με ελάχιστες εξαιρέσεις),

οι άλλοι απλά πετάνε κανάλια, άστο να γράφει 80 κανάλια ακουστική κιθάρα , και μετά λένε "we'll fix it in the mix".

 

 

Οσο για τα studio,

Έχω ένα απο αυτά..

 

Until then, πάρτε ένα tape saturator

 

integrator[1] += saturation(integrator[0]) * coefficient[1] + integrator[1] * coefficient[2]

με τις εμφάσεις / de-εμφάσεις included :D.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, αν εγώ ηχογραφήσω μια μπούρδα δικιά μου σε ταινία θα ακούγεται σαν να είναι καλύτερο τραγούδι ενώ αν το κάνω ψηφιακά θα ακούγεται σαν να είναι χειρότερο τραγούδι; Επίσης το ψηφιακό έγινε standard επειδή οι τραγουδοποιοί είναι πλέον άχρηστοι και θέλουν το εύκολο χρήμα και η ταινία δεν τους το επιτρέπει αυτό γιατί τους ξεγυμνώνει; Ενώ το ψηφιακό τους επιτρέπει να γράφουν μπούρδες χωρίς να το καταλαβαίνει κανείς; Βρε τι μαθαίνει κανείς σε φόρουμ μουσικής τεχνολογίας.

 

Συγνώμη , αλλά θα επιλέξω να συζητήσω μαζί σου όταν προβάλεις ένα σοβαρό επιχείρημα και όχι απλά να παραφράσεις τα λόγια μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη , αλλά θα επιλέξω να συζητήσω μαζί σου όταν προβάλεις ένα σοβαρό επιχείρημα και όχι απλά να παραφράσεις τα λόγια μου.

 

Κοίτα, δεν μπορώ να σου απαντήσω με επιχείρημα αφού προφανώς θεωρείς και επιχείρημα αυτό

 

Όχι δεν κατάλαβες, εγώ είμαι υπέρμαχος της ψηφιακής τεχνολογίας.

 

Είναι το απόλυτο domain για να φτιάχνεις επιδερμικές αηδίες που περνάνε σαν κλανιές απο το ραδιόφωνο.

 

Κάποια στιγμή οι παραγωγοί δεν άντεχαν πλέον, ήθελαν να βγάλουν σκουπίδια και δεν μπορούσαν γιατι η ταινία έχει έναν τρόπο να τα κάνει όλα να ακούγοντε σαν βόμβες.

Είχε έναν τρόπο να δένει την αρμονία και να στην καρφώνει στο κεφάλι και δυστυχώς η μία φασολάδα μετά την άλλη έκανε μπάμ.

 

Οπότε με το που βγήκε το digital πολύ απλά *καύλωσαν* , Πλέον ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΆΖΟΥΜΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΑΑΑΑ.

 

Συχνοτικές τρύπες,απουσία στις μεσαίες συχνότητες, άδετα μπάσα, σκληρά πρίμα.

 

Ειλικρινά , είμαι σίγουρος οτι το digital θα επικρατήσει . Εμείς θα γίνουμε μούμιες και τα αναλογικά studio ανα τον κόσμο θα γίνουν πυραμίδες. Βέβαια θα χρειαστεί να γίνουν κανα 1000000000 απο αυτές μιας και σε όλες τις σοβαρές χώρες τα studio δουλεύουν ταινία, αλλά απο την άλλη και γω στη θέση πολλών θα νόμιζα οτι έχω βρει το φίλτρο της νεότητας με το ιπτάμενο pc μου και τα σπασμένα μου Plugins!!!

 

Αναρωτιέμαι βέβαια πως ένα ολοκληρο domain που έχει φτιαχτεί για να κάνει "emulate" ένα αλλο , γίνεται να είναι καλύτερο (ούτε καν ίδιο) , γιατί δεν είδα την ψηφιακή τεχνολογία να φτιάχνει original audio processors, τα Plugins Που πουλάνε πιο πολύ παίζει να είναι το a800 της UAD.

 

ή αυτό

 

Θα γράφεις και συ τα ίδια όταν σε 10 χρόνια θα παίζουν απο ipad με motion sensor και οι coldplay θα πληρωθούν πολλά λευτά για να τα δείξουν στο νέο τους κλιπ (λογικά και χωρίς βρακί).

 

και σε καμια 30αριά χρόνια θα σε λένε μούμια και σένα, και οι νοσταλγικοί - ρομαντικοί θα λενε αααααχ , ναι ρε φίλε , single coil pups φοβερός ήχος.

 

ή αυτό

 

Για μένα αυτοί που γράφουν ακόμα μουσική ,γράφουν σε ταινία (με ελάχιστες εξαιρέσεις),

οι άλλοι απλά πετάνε κανάλια, άστο να γράφει 80 κανάλια ακουστική κιθάρα , και μετά λένε "we'll fix it in the mix".

 

Δεν έχουμε λοιπόν τον ίδιο ορισμό για την λέξη επιχείρημα. Δεν υπάρχει λόγος να μπω στον κόπο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι coldplay θα πληρωθούν πολλά λευτά

 

 

Παντως ο ΚΟΛΠΛΕΪΣ αναλογικα μιξαρει  ;D ;D ;D

 

https://www.soundonsound.com/sos/nov08/articles/itbrauer.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε, ο Brauer έχει βρεί την απόλυτη πατέντα, έχει κάνει ένα σύνθετο signal flow , και τα πετάει όλα μεσα, ο τύπος mix-αρε το album σε απίστευτα λίγο χρόνο.

 

Είναι απλά λες και κάνει playback τα stems απο 5 hardware και το χει και signature και του το ζητάνε κιόλας!!

 

Είναι το γνωστό σε μερικούς Brauer ABCD.

 

Έχει ενδιαφέρον πως έβαλε το efficiency στον αναλογικό κόσμο ο Brauer , είναι innovator μόνο και μόνο για αυτο, άσχετα απο τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου