Προς το περιεχόμενο

Διασημοι solid state amp users & λάμπα vs. solid state (πάμε πάλι)


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιμενεις βλεπω...

 

για αυτο και το επαναφερω στην κατηγορια για να μη με κατηγορησεις για...ρατσισμο...& φασισμο ::)

 

 

Μιλησαμε για αξιοπιστια μιλησαμε κ για επαναληψη του αποτελεσματος κ το thread ξεκινησε καθαρα σαν κατι εγκυκλοπαιδικο

 

και ποιος σου ειπε οτι οι ss ειναι πιο..αξιοπιστοι απο τους λαμπατους?αυτο πρωτη φορα το ακουω,ενας καλα κατασκευασμενος ενισχυτης ειναι αξιοπιστος ειτε ειναι λαμπα ειτε οχι τα υπολοιπα ειναι αυθαιρετες γνωματευσεις (προσωπικα ας πουμε ειχα παλια 2-3 ss ενισχυτες και ΟΛΟΙ καποια στιγμη τα εφτυσαν αυτο τι παει να πει οτι ολοι οι ss ειναι αναξιοπιστοι?οχι απλα ηταν φτηνιαρικοι και τα επαιξαν... )

 

επισης η τεραστια πλειοψηφια των λαμπατων ενισχυτων κατασκευαζεται με ΤΥΠΩΜΕΝΑ κυκλωματα που εξασφαλιζουν 100% την..επαναληψη του..αποτελεσματος (αλλη μια ανακριβεια λοιπον στους ισχυρισμους σου)

 

καλα ξερεις τι λες???του ανθρωπου του ετυχαν ολα αυτα που περιγραφει κ τελικα πληρωσε κι απο πανω κ φυσικα ακομη λαμπατους προτιμα. Ανακριβεια ειναι???Σου λεει ο τεχνικος αυτο βρηκε. Θες να το πουμε ανακριβεια κι αυτο ωστε να εισαι tube-happy???

 

αλλο τι ΘΕΛΟΥΜΕ να πουμε και αλλο ΤΙ τελικα λεμε,αν διαβασεις ΠΩΣ το ειπε θα καταλαβεις οτι αυτο που γραφει ειναι οτι... "το ΟΤ χαλασε επειδη τον μεταφεραμε...ζεστο"....προφανως ο ενισχυτης ειχε καποιο transformer της πλακας ή ισως και καποιο αλλο προβλημα για να..... ανατιναχθει λογω ...καμμενης λυχνιας (25 χρονια τωρα εχω...καψει λυχνιες και λυχνιες και ποτε μου δεν εκαψα ΟΤ τι θες να σου πω δηλ?οτι οποτε τα παιζει μια λυχνια καιγεται και το ΟΤ? ::)δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα......)

 

 

Δε λεω οτι οι πιο πανω λενε οτι οι ss γαμανε αλλα δεν ειδα πουθενα να λενε ολοι αυτοι οτι ειναι κ της πλακας.

 

τι να κανουμε η αληθεια ποναει μερικες φορες....3-4 ΣΟΒΑΡΕΣ υλοποιησεις  ss υπαρχουν ολες οι υπολοιπες ειναι σκουπιδια και καταληγουν στον καλαθο των αχρηστων πως να το κανουμε δηλ.

 

τωρα το ποιος λεει ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ και ποιος οχι αρκει να διαβασει καποιος τον ΑΠΙΘΑΝΟ καταλογο των....μονιμων προβληματων των λαμπατων ενισχυτων που αναρτησατε για να το διαπιστωσει...

 

σταματαω να ασχολουμαι με το θεμα γιατι ειλικρινα το θεωρω αστειο να συζηταμε για συγκριση της ηχητικης ..ποιοτητας  των tube amps σε σχεση με τους ss....οταν μια ολοκληρη κοινοτητα (οι κιθαριστες δηλ.) εχουν ηδη αποφασισει και επιλεξει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε συ Superfunk, μην το κουράζεις το θέμα.. Απ όσο γνωρίζω, παίζεις blues, funk και καθόλου καφρομουσικές, σωστά? Έλα όμως που σε κάποιες περιπτώσεις, ΜΟΝΟ ένας τρανζιστοράτος (ή ένας λαμπάτος που δεν έχει χαρακτήρα λάμπας - βλέπε krank) μπορούν να σου δώσουν το γρέζι που χρειάζεσαι..

 

Από την άλλη, είμαι σίγουρος πως ξέρεις ότι παίζουν και πολλά κόλπα marketing στη μέση.. Βλέπεις άτομα να κυκλοφορούν ψάχνοντας για λαμπάτο γιατί ''μόνο ο λαμπάτος μπορεί να τους δώσει τον ήχο που χρειάζονται''... Θα ήθελα να σας δω όμως σε ένα blind A/B test ανάμεσα σε λαμπάτο και τρανζιστοράτο, σε metal riffs.. Δε βάζω στο παιχνίδι modeling τεχνολογία, εκεί πολλοί θα κλαίνε και τα $$$ που έδωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α καλα ειδα ο,τι το πηγες πισω για λιγο...δε θα σε κατηγορουσα παντως. Ειμαι πολυ πιο ψυχραιμος

 

Το μιλησαμε για αξιοπιστια δε σημαινε συγκριση μεταξυ των δυο τυπων ενισχυτων. Απλως για αξιοπιστια των ss. Δεδομενη δεν ειναι ομως τετοια "προβληματα" δεν εχουν. Και νομιζω ο,τι γενικα ειναι πολυ καλη, βαζω το νομιζω διοτι κανενος ss ενισχυτης δεν χαλασε που να ξερω. Αλλα δεν ξερω ολες τις περιπτωσεις.

 

Το οτι οι λαμπατοι κατασκευαζονται με τυπωμενα κυκλωματα εγγυαται την αξιοπιστια του αποτελεσματος ως προς την επαναληψη, η φυση τους ομως(τυπος λαμπας, biasing, το οτι πρεπει να λειτουργουν καπως πιο full on αμα το θες για να τα δωσουν ολα) δεν την εγγυαται σε ολες τις συνθηκες αλλα μαλλον την αυτο σαμποταρει. Κοινως μπορει να μην ακουγεται παντα καλα κ να ψαχνεις να βρει τι φταιει κ να θελει κ λεφτα ακομα κ αν ειναι μια λαμπα.

 

 

Ο ενισχυτης που παρουσιασε το εν λογω προβλημα ειχε το εργοστασιακο ot της marshall(dsl). Επισης εχει τυχει κ σε αλλες μαρκες. Τι να κανουμε τωρα...Το καθε προιον θελει τη μεταχειριση του...

 

H αληθεια δεν ποναει καθολου διοτι δεν απαιτει κανενας ολες οι υλοποιησεις να ειναι ειναι φανταστικες, αλλα σιγουρα κ επειδη στο τελος της ημερας και οι ενισχυτες ειναι προιοντα, ειναι καθολα πιο τιμιες. Στην τελικη για ενα δεδομενο ηχο που με ικανοποιει ποσες λαμπατες υλοπιησεις κινεζικες η μη θεωρουνται ικανοποιητικες???3-4?

 

 

Ο μονος που επιμενει να συγκρινει την ηχητικη τους ποιοτητα εισαι εσυ φιλε μου εγω απλως λεω οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να επιλεγει κ να κρινει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο περιπου λεω κι εγω...(NoIzY)

 

Oσο για modelling νομιζω θα συμφωνουσε μια κ κανει κ direct recording ηχογραφησεις κ ικανοποιειται.

 

Οσο για blind A/B tests διαβστε απλα για τους ac/dc κ πως την πατησαν μεταξυ analog κ digital!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλύτερα να κουλάρουμε λίγο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει καταλήξει εδώ το θέμα...εδώ που τα λέμε πασχίζω να καταλάβω που θέλουν να καταλήξουν οι ποιητές.

 

 

Όσον αφορά κάποια προσωπικά σχόλια, η δική μου άποψη είναι ότι η αντικειμενικά εκτενής εμπειρία του SF και η διάθεσή του να μοιραστεί τις απόψεις που έχει σχηματίσει για το gear και τον ήχο τον καθιστούν άτομο το οποίο ΣΕΒΟΜΑΙ και ΕΚΤΙΜΩ.

 

Καληνύχτα κύριοι  :-*

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Superfunk, μην το κουράζεις το θέμα.. Απ όσο γνωρίζω, παίζεις blues, funk και καθόλου καφρομουσικές, σωστά? Έλα όμως που σε κάποιες περιπτώσεις, ΜΟΝΟ ένας τρανζιστοράτος (ή ένας λαμπάτος που δεν έχει χαρακτήρα λάμπας - βλέπε krank) μπορούν να σου δώσουν το γρέζι που χρειάζεσαι..

 

Μάλλον κάποιοι άλλοι το ξεθεώνουν το θέμα, επιμένοντας να το συνεχίσουν μέχρι και το... 2010.  ::) ::) ::)

 

Ο Krank δεν έχει χαρακτήρα... λάμπας; Μόνο ένας τρανσιστοράτος θα σου δώσει το... γρέζι που χρειάζεσαι;  :o Tι άλλο θα διαβάσω; Nόμισα ότι τα είχα δει όλα! Nα σε ρωτήσω κάτι; Πόσους λαμπάτους high gain ενισχυτές έχεις ακούσει προσωπικά; Θέλω να μου πεις τον ακριβή αριθμό, όπως και με ποιους ss τους συγκρίνεις.

Θα ήθελα να σας δω όμως σε ένα blind A/B test ανάμεσα σε λαμπάτο και τρανζιστοράτο, σε metal riffs.. Δε βάζω στο παιχνίδι modeling τεχνολογία, εκεί πολλοί θα κλαίνε και τα $$$ που έδωσαν...

 

Θα ήθελα πολύ να πω ότι όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, αλλά δυστυχώς μερικές παύουν να είναι. Τέτοια πρωτοφανή επιμονή & πείσμα θα την καταλάβαινα μόνο από συμφοριασμένους εμποράκους συνοικιακού κιθαρομάγαζου που θα προσπαθούσαν να μοσχοπουλήσουν ένα αραχνιασμένο ενισχυτάκι των 80s.

 

 

Το οτι οι λαμπατοι κατασκευαζονται με τυπωμενα κυκλωματα εγγυαται την αξιοπιστια του αποτελεσματος ως προς την επαναληψη, η φυση τους ομως(τυπος λαμπας, biasing, το οτι πρεπει να λειτουργουν καπως πιο full on αμα το θες για να τα δωσουν ολα) δεν την εγγυαται σε ολες τις συνθηκες αλλα μαλλον την αυτο σαμποταρει.

 

Μια χαρά την εγγυάται σε όλες τις συνθήκες. Βροχή, χιονιά, καλοκαίρι, πανσέληνο, φθινόπωρο, τις δύσκολες μέρες του μήνα, Πάσχα, Χριστούγεννα, Απόκριες... σε ποιες συνθήκες δλδ ένας λαμπάτος θα μας έκανε κρεβατομουρμούρα;  ??? ???

 

Kαι ειλικρινά ποια σχέση θα μπορούσε να έχει με κάτι τέτοιο (αν υπήρχε) ο... τύπος της λάμπας, το biasing, το full on (άλλη ατυχής υπεραπλούστευση...); Tεσπα παιδιά, όποιος νομίζει ότι για να παίξει με λαμπάτο πρέπει να είναι ο καπετάνιος του Enterprise, και ότι θα πρέπει να έχει ανάδρομο τον Ερμή για να μπορέσει να το φέρει σε warp 9, με γεια του με χαρά του - δεν μας απασχολεί να πείσουμε κανέναν.  :)

 

Ο ενισχυτης που παρουσιασε το εν λογω προβλημα ειχε το εργοστασιακο ot της marshall(dsl). Επισης εχει τυχει κ σε αλλες μαρκες.

 

Ο DSL, αν ψάξεις λίγο, θα δεις ότι έχει μεγάλη προϊστορία ζημιών σαν μηχάνημα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα πρέπει να του κάνουμε ευχέλαιο πριν τον ανοίξουμε, ή ότι θα πρέπει να θυσιάζουμε μια Mullard στον... θεό των λαμπών; Όλα τα μηχανήματα χαλάνε - μερικοί το ονομάζουν και εντροπία. Είναι απολύτως λογικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει εκτόπισμα? Υποτίθεται οτι κάνουμε μια (ο θεος να την κανει) επιστημονική συζήτηση για να αναλύσουμε τα υπερ και τα κατά των  tube vs ss. Και μιλάμε για εκτόπισμα ενισχυτών?

 

Ωχ... έλεγα να μην ξαναγράψω μιας και δεν έχω να προσθέσω τίποτε καινούριο, αλλά πες μου ότι κάνεις πλάκα έτσι;

Μη μου πεις ότι δεν κατάλαβες τί θέλω να πω με το ότι ένας blackheart δεν έχει το  "εκτόπισμα" ενός marshall?  ::)

 

Επίσης κιθάρα σε χαμηλή ένταση, ε όπως και να το κάνουμε δε τη φχαριστιέσαι  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Superfunk, μην το κουράζεις το θέμα.. Απ όσο γνωρίζω, παίζεις blues, funk και καθόλου καφρομουσικές, σωστά? Έλα όμως που σε κάποιες περιπτώσεις, ΜΟΝΟ ένας τρανζιστοράτος (ή ένας λαμπάτος που δεν έχει χαρακτήρα λάμπας - βλέπε krank) μπορούν να σου δώσουν το γρέζι που χρειάζεσαι..

 

Πως τα πετάτε έτσι ωρέ αδέρφια; Βρέθηκε ένας darrel και γενικεύουμε έτσι γενικώς και αορίστως!!!!

Τραβάτε δείτε τα καφροστούντιο τι εξοπλισμό έχουν, από τα αείμνηστα tampa της florida ως και τα abbyss (έχει και έναν περίεργο Modelling αυτός να το παραδεχτώ), τα κλειστά πλέον hellheim και ο ακρογωνιαίος της σουηδίας fredman.

 

Χώρια που θα προσπεράσω το σχόλιο ότι ο κρανκ δεν έχει χαρακτήρα λάμπας (μη το μάθει η καρνκ μόνο) και απλά να πω ότι ακόμη δεν έχει γίνει ούτε mesa ούτε peavey ούτε ακόμη engl και bogner όσον αφορά τη διάδοσή του και τη χρήση του σε καφροπαραγωγές. Μπορεί τα 2-3 χρόνια να αρχίζει να κάνει κάποιο ντόρο γύρω από το όνομά της, αλλά είναι πολύ μικρή περίοδος για να θεωρηθεί ότι άφησε κάποιο στίγμα στην καφροσκηνή. Σε ακόμη 4-5 χρονάκια το συζητάμε, τώρα όμως είναι πολύ νωρίς

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο γνωρίζω, παίζεις blues, funk και καθόλου καφρομουσικές, σωστά?

 

ΛΑΘΟΣ.Θα μπορουσες τουλαχιστον να ανατρεξεις στα myspace μου για να δεις τi ....παιζω ;D (δηλ.ΤΙΠΟΤΑ απο ολα αυτα που αναφερεις εσυ :) :),επισης εχω συμμετασχει στον...σχεδιασμο ηχου κιθαρας ή στην παραγωγη σε μπολικες... εγχωριες ....καφρομουσικες παραγωγες καποιες απο τις οποιες σιγουρα θα ακους και θα χαιρεσαι ;D  ΠΟΤΕ δεν ΤΟΛΜΗΣΑ να παρουσιασω ss amp στο studio,εχουμε και μια υποληψη πως να το κανουμε δηλαδη... ;D :P  )   (απαντω απλα to set the record straight ;))

 

Ο Krank δεν έχει χαρακτήρα... λάμπας; Μόνο ένας τρανσιστοράτος θα σου δώσει το... γρέζι που χρειάζεσαι;  Shocked Tι άλλο θα διαβάσω; Nόμισα ότι τα είχα δει όλα

 

ολα?αγορι μου εισαι ΠΟΛΥ νεος ακομα...εχουν να δουν τα ματια σου εδω μεσα ;D ;D ;D

 

παντως γηρασκω αει διδασκομενος σε αυτο το φορουμ...μετα την απαξιωση του Hendrix,του BB KING και των..Κολπλεης.. :) ηρθε και η απαξιωση των tube amps & μαλιστα με την συγκλονιστικη ...διαπιστωση οτι ΟΛΑ τα καφρομεταλ γκρουπ της γης παιζουν με...ss amps (ΕΝΑ δειξτε μου ρε παιδια... ;D ;D) ενω φυσικα υπαρχουν και...λαμπατοι ενισχυτες που...δεν εχουν ηχο λαμπας αλλα....τραντζιστορ (πως λεμε δηλ.σκορδαλια με 12 σκελιδες  σκορδο που δεν εχει καθολου γευση σκορδου..ετσι ενα πραμα.... ;D ;D)

 

ρε δεν παμε καλα...... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ καλά κρατεί ακόμα.......

- Επειδή κάποιου του χάλασε ένας λαμπάτος

- Επειδή κάποιος δυσκολεύεται να μετακινήσει ζεστό ενισχυτή γιατί δεν μπορεί να εξηγεί τον λόγο σε άλλους

- Επειδή κάποιος είναι σπάγκος και του φαίνονται ακριβές (και επίπονες ίσως;) οι αλλαγές λυχνιών

- Επειδή κάποιου του είπε ο πατέρας του πως οι λάμπες είναι μούρη

- Επειδή κάποιος άλλος είπε πως η αγορά λάμπας είναι (πάλι) μούρη

- Επειδή κάποιος μάστορας είπε κάτι σε κάποιον

- Επειδή κάποιοι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ τα ΑΥΤΙΑ και την ΕΜΠΕΙΡΙΑ να ξεχωρίσουν έναν καλό ενισχυτή

- Επειδή κάποιοι είναι "επαγγελματίες" και έχουν δουλέψει με τις "εξής κιθάρες" (ήμαρτον παναγία μου)

- Επειδή κάποιοι έχουν κάνει την τρομερή μουσική διαδρομή κρεβατοκάμαρα-ίντερνετ-προβάδικο του Μήτσου...

...αλλά κυρίως επειδή κάποιοι χρειάζονται μερικές χιλιάδες ώρες εμπειρίας, live, πρόβας, πειραματισμού και ακουσμάτων μουσικής....

ΠΡΕΠΕΙ όλοι οι υπόλοιποι να αισθανόμαστε θύματα του μάρκετινγκ και να επιτρέπουμε την ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ απο αδαείς;

 

Εδώ το ζήτημα ΔΕΝ ειναι Ολυμπιακός-Παναθηναικός, είναι ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ προς τους νεότερους που ψάχνονται και έχουν να μάθουν πράγματα απο εδώ μέσα.

ΔΕΝ φταίμε εμείς που ΔΕΝ έχουν κάποιοι την δυνατότητα να ακούσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου