Προς το περιεχόμενο

Διασημοι solid state amp users & λάμπα vs. solid state (πάμε πάλι)


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν δεν βγαζεις δα και το ψωμι σου απο το ποσο world class ειναι ο ηχος σου?

 

αν το παμε ετσι (αν και εγω βγαζω ενα μεγαλο μερος του...ψωμιου μου ;D) θα επαιζαν ολοι με echolena αρχηγε μου (νομιζω τους παιρνεις τζαμπα) ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παντως δεν εχω ακούσει (live γιατι ηχογραφημένος ήχος η ήχος τυπου pod ειναι αλλη ιστορια) καλύτερα καθαρά από SS σε σχέση με τους καλούς λαμπάτους.

 

Τωρα η πρακτικότητα είναι ένα άλλο θέμα που δημιουργεί προβλήματα όταν θέλουμε να πάρουμε βρώμικους ήχους από λαμπάτα μηχανήματα.

 

Σε αυτή την περίπτωση το modelling των SS μπορεί να αποδειχτεί σωτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αλλο πραμα η πρακτικοτητα και αλλο η ποιοτητα του ηχου (αν και κυκλοφορουν δεκαδες ..πρακτικοι και παμφθηνοι λαμπατοι ενισχυτες..) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως καποιοι φιλοι συνφορουμιτες μπερδευουν την καθαροτητα η αλλιως headroom  με την ποιοτητα. Οντως οι ss εχουν πιο πολυ καθαροτητα σε μεγαλες εντασεις αλλα πιο ψυχρο ηχο. Το σπασιμο του λαμπατου απο ενα σημειο κ μετα ισως καποιοι να το θεωρουν μειον , ομως ειναι αυτο που εγραψε τον κλασσικο ηχο της ροκ κιθαρας. Εγω αν κ παιζω αποκλειστικα με λαμπατους δεν μπορω να αποχωριστω εναν peavy bandit που εχω σχεδον εικοσι χρονια γιατι ειναι πολυ κοντα στο tube feeling . Η συζητηση μου θυμιζει λιγο απο CD vs vinyl. :) :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι κρίμα να παίζει γύρω-γύρω όλοι η κουβέντα με κολοκυθόπιτες και λοιπά εδέσματα... (σε καλό σας, πεινάω κιόλας). Και τα παραδείγματα με τα αμάξια και τις μηχανές πιστεύω ότι ήταν εντελώς άστοχα.

 

Άσχετο αλλά το porsche θα το πάρεις για τον ίδιο ακριβώς λόγο που θα πάρεις το gsxr και αυτός δεν είναι η λαϊκή  ;D

Για το rx8 που λες, θα το συγκρίνεις με παρόμοιων επιδόσεων αυτοκίνητα σαν το tt πχ που παίζουν κοντά στα 40-50.000. Οπότε και πάλι ακριβότερα βγαίνουν.

Κάπως έτσι και το μέσο κόστος των "απλών" καλών λαμπάτων το οποίο ανέρχεται στα 1500-2000€ (βγάζοντας εκτός τους λεγόμενους μπουτικ) δείχνει και τη τεράστια διαφορά κόστους τους και άρα της τελικής  τους τιμής.

 

1500-2000 ευρώ οι "απλοί" καλοί λαμπάτοι; Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου, Μπούκα. Όπως ξέρουν και οι πέτρες, τη σήμερον ημέρα βρίσκονται αξιοπρεπέστατοι ενισχυτές με ΗΧΑΡΑ σε τιμή ΞΕΦΤΙΛΑ (που βεβαίως ούτε καν μπορούσε να διανοηθεί ένας κιθαρωδός μέχρι και πριν από 4-5 χρόνια).

 

 

Κ γω για κιθαρα ελεγα.

απλα, οταν υπαρχει ενας ενισχυτακος που βγαζει ΠΕΡΙΠΟΥ την ανατριχιλα της λαμπας με λιγοτερα λεφτα, συντηρηση και προσοχη για να μην τον σπασεις?

Οταν δεν βγαζεις δα και το ψωμι σου απο το ποσο world class ειναι ο ηχος σου

 

Ο ήχος σου θα είναι world class και με έναν ολοκαίνουργιο λαμπάτο σε τιμή ξεφτίλα (να το γράψω και τρίτη φορά; ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!), κάτι που καθιστά τη χρήση ενός solid state ή εξαιρετικά εξειδικευμένη (πχ. για ορισμένους τζάζμεν διαγαλαξιακού μουσικού επιπέδου που στα τέτοια τους η γνώμη μας για το με τι θα τους πούμε εμείς να παίξουν) ή ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ με σοβαρά κριτήρια μουσικότητας. Και όσον αφορά τη "σταθερότητα" ενός λαμπάτου σε live setting, η όλη υπόθεση (που κάνει και το παιχνίδι ενδιαφέρον) είναι να ξέρεις να τον δημιουργήσεις τον ήχο σου από το μηδέν κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Αλήθεια Νίκο, πες πάλι την ιστορία με τον BB King και το μικρό σολιντστεϊτάκι...   ;) :)

 

Marillon ίσως πράγματι να υπάρχει αυτό που λες, αλλά το καθαρό ενός ss είναι τόσο ψυχρά αχρωμάτιστο που στα αυτιά της πλειοψηφίας μένει έτη φωτός πίσω από το καθαρό ενός καλού λαμπάτου. Και όποιος θέλει headroom στον λαμπάτο του, μπορεί άνετα να το προμηθευτεί με τη σέσουλα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάποιος (δεν μου έρχεται το όνομά του) έγραψε κάποτε ότι δεν είμαι τόσο πλούσιος να αγοράζω φτηνά μηχανήματα.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν πια ρε παιδιά...τι προσπαθείτε να μας πείτε τελικά; Κουβέντα για την κουβέντα κάνουμε; Αν θέλετε να μιλάμε σοβαρά, καταρχάς δε θεωρούμε modelling = solid state για ευνόητους λόγους.

 

Μετά κάντε ενα κατάλογο με τις υλοποιήσεις modelling. Βγάλτε ενα στατιστικό modelled tube amps προς modelled solid state amps. Θα δείτε ότι τείνει προς στο άπειρο..σαν να ατενίζεις πέρα απ'το 15ο τάστο ενα πράμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Marillon ίσως πράγματι να υπάρχει αυτό που λες, αλλά το καθαρό ενός ss είναι τόσο ψυχρά αχρωμάτιστο που στα αυτιά της πλειοψηφίας μένει έτη φωτός πίσω από το καθαρό ενός καλού λαμπάτου. Και όποιος θέλει headroom στον λαμπάτο του, μπορεί άνετα να το προμηθευτεί με τη σέσουλα.

Με την σεσουλα των Watt εε?!!! :) :) Παντως θα συμφωνησω μαζι σου!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500-2000 ευρώ οι "απλοί" καλοί λαμπάτοι; Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου, Μπούκα. Όπως ξέρουν και οι πέτρες, τη σήμερον ημέρα βρίσκονται αξιοπρεπέστατοι ενισχυτές με ΗΧΑΡΑ σε τιμή ΞΕΦΤΙΛΑ (που βεβαίως ούτε καν μπορούσε να διανοηθεί ένας κιθαρωδός μέχρι και πριν από 4-5 χρόνια).

 

Ω μα είναι πολύ απλό. Τα βασικά 2κάναλα των marshall,mesa/peavey/fender κοστίζουν εκεί τριγύρω. Τώρα μη μου πεις για koch/blackheart και άλλους τέτοιους, καθώς μπορεί να είναι πολύ καλοί ενισχυτές (αν και προσωπικά και οι δύο δε μου άρεσαν καθόλου όταν τους δοκίμαζα), αλλά ακόμη το εκτόπισμα των προηγουμένων δεν το έχουν. Και αφήνω εκτός ενισχυτές του στυλ soldano/herbert από τα πολυκάναλα και τους υπόλοιπους φάση windsor με τα καλά καθαρά, αλλά που από drive είναι μέτριοι. Απλά το "καλοί" ίσως αν το δεις απομονωμένο από τα όσα έλεγα πιο πριν, να βγάλεις το συμπέρασμα που έβγαλες  ;)

 

Τες πα δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω στο όλο θέμα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου