Προς το περιεχόμενο

Διασημοι solid state amp users & λάμπα vs. solid state (πάμε πάλι)


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ αλλά από το βιαστικό διάβασμα του Άρλεκιν (εεεε, του θρεντ ήθελα να πω) δεν είδα κανέναν να μιλάει για 2κάναλους. Εγώ τουλάχιστον μιλούσα για μονοκάναλους, the way God intended them to be...   ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλά κόλλαγε εκεί που είπα ότι δεν θα συγκρίνει κάποιος τον tech21 με τον valveking ( :-X) αλλά με άλλο ενισχυτή, ας πούμε αναλόγου εκτοπίσματος.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukas συμφωνω μαζι σου για τους δικαναλους. 100%. Αυτους θεωρω θεμιτους ενισχυτες. Για τετοιους κ καλυτερους (κυριως για σειρα mark) μαζευω λεφτα!

Για τη συγκριση valveking T60 τη θεωρω βασιμη αφου ειναι στα ιδια λεφτα...Ομως ο Τ60 ειναι made in USA. Αν ηταν made in prc με κοστος 200+ το πολυ, ποιος ο λογος να επαιρνα blackheart για gain καταστασεις που μου αρεσουν???Και απεχθανομαι το πεταλι-καθαρο τι να κανουμε τωρα.

 

 

Αν παλι εχει κανεις να προτεινει μια λυση για καλο high gain-metal λαμπατο κινεζικο στα λεφτα που κανει ο T60 τωρα, ποιος ειναι αυτος??? Κ θα ειναι "world class" επειδη ειναι λαμπα???Ο blackstar φαινεται ενδιφερων κ ισως παιζει κ "χαμηλα" αλλα κανει 100% αυτο που μου αρεσει??? Ο Τ60 το κανει ενα σιγουρο 95, παντα, χωρις λαμπες. Κοινως δε θα επαιρνα κατι μονο κ μονο για να ειναι λαμπα.

 

Οι αποψεις μου συγκλινουν παρα πολυ με του YiorgosZ.

Κ με του pureanalog (γεια σου ρε μαριε!)

 

Ο Superfunk κτλ εχουν μεν δικιο πανω σε αυτα που σχολιαζουν αλλα δεν κατλαβαινουν ο,τι εμενα με αφηνουν παγερα αδιαφορο. Δε με αγγιξαν βρε αδελφε. Δε με αγγιξαν jcm, engl thunder, koch twintone, dsl(μπλιαχ!) οχι γιατι δεν ειναι καλοι εως μαγικοι για αυτο που κανουν αλλα γιατι αυτο που κανουν, δεν το θελω κ δε το πληρωνω στην τελικη. Το πληρωνεις για triaxis, λαμπες καμπινες συμφωνοι, ειναι καλυτεροι απο τo tech21 κτλ συμφωνοι αλλα μην περιμενεις να σου πω οτι ηταν τοοοοοοσο πολυ καλυτεροι η ο,τι αξιζαν τα λεφτα που ζητανε. Η συναρτηση ειναι συνθετη:μεταπωληση-hype mojo- χρηστικοτητα κι ας δωσει ο καθενας το βαρος του οπου θελει.

 

Απλα αν ξαναβγει καποιος παλι κι αρχισει Ενταξει τωρα οι λαμπατοι φτηνυναν κ η πλειοψηφια των κιθαριστων ανα τον κοσμο μπλα μπλα ΤΡΑΓΙΚΑ καλυτεροι μπλα γιατι ναι μεν παλι θα εχει δικιο αλλα παλι επαναλαμβανεται...Ουτως η αλλως αν θελεις να εισαι οκ κ να εχει προσωπικοτητα δε χρειαζεται να παιξεις εκ του ασφαλους αλλα πιστευω να διαλεξεις με τα αυτια σου κ τις αναγκες σου χωρις να χρειαζεται να απολογηθεις σε ενα forum που οχι για κακο κ ισως λογω εμπειριας τελικα πιστευω δεν αποφευγει τους δογματισμους και ασχετα με το αν λαμπει κατι μεσα σε ενα ενισχυτη η εχει dac για να βγαζει ηχο. Ουτε να ανηκεις στην πλειοψηφια. Αλλωστε η εικονα bbking σε solidστειτακι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον αναιρει το ολο θεμα...

 

Και ειχα γραψει στην αρχη του thread να μην το κανουμε (αντε παλι...) ss vs λυχνιες.

 

 

Παρολα αυτα ειναι μια κουβεντα που τη θεωρω αρκετα ενδιαφερουσα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει εκτόπισμα? Υποτίθεται οτι κάνουμε μια (ο θεος να την κανει) επιστημονική συζήτηση για να αναλύσουμε τα υπερ και τα κατά των  tube vs ss. Και μιλάμε για εκτόπισμα ενισχυτών?

 

Ωραία, κι εγώ θα ορίσω μια νέα παράμετρο για τους ενισχυτές , το mojo! Για να έχει mojo λοιπόν ένας ενισχυτής πρέπει να χρησιμοποιεί χρυσά γράμματα για το logo του και να έχει φιδίσιο τολεξ όπως επίσης να κοστίζει πάνω από 2000 ευρώ. Έλεος...

 

Υπάρχουν παρεπιπτόντως και πολύ ακριβοί sold state ενισχυτες παντως αρκετα πιο ακριβοί από τους tech21.

 

Δεν θελω να υποστηρίξω οτι ακούγονται καλύτερα απλά το υπενθυμίζω.

 

Εγω είμαι οπαδός των λαμπάτω παρά τις δυσκολίες τους...Αγόρασα με 360 ευρώ έναν καινούριο LC30 από το DV247 και μετά από εκτεταμένες δοκιμές είναι ένα από τα καλυτερα μηχανάκια που έχω ακούσει!! Σε λογικές εντάσεις και σε τιμή ξεφτύλα. Όχι όμως αρκετά καλά βρώμικα σε εντάσεις επιπέδου τηλεόρασης.

 

Αλλά θέλω επίσης να τονίσω ότι οι περισσότεροι ερασιτέχνες κιθαρίστες ανά τον κόσμο χρησιμοποιούνε solid state ενισχυτές για τις ευκολίες που αυτοί προσφέρουν.

 

 

Τέλος δε καταλαβαίνω προς τι η περιφρόνηση προς τους δικάναλους ενισχυτες? The way god wanted them to be?? Τι δογματισμοί ειναι αυτοί ρε παιδιά????

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είμαι οπαδός των λαμπάτω παρά τις δυσκολίες τους.

 

μπορεις να μου πεις ποιες δυσκολιες ειναι αυτες ακριβως?γιατι 25 χρονια τωρα που παιζω μονο με λαμπατους δεν δυσκολευτηκα ποτε..... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχες τους γειτονες του ψυχιατρου, τη δικια μου συμβια, τους γονεις του ταδε η του δεινα, τους ηχοληπτες του nobar, θα  ακους τη λεξη χαμηλωσε. Και επισης αν χρησιμοποιεις αρκετους ενισχυτες σε λογικες εντασεις τηλεορασης, η κ οχι πολυυυυ δυνατες, θα ακουγες εναν ηχο που δεν ανταποκρινεται ισως σε ολα αυτα που οντως προσφερουν στο φυσικο περιβαλλον λειτουργιας τους???

 

Να ξανααναφερω οτι μερικοι προτιμουν gain οχι απο πεταλακια??? Κ το κουμπι που προς τα αριστερα χαμηλωνει δεν εχει ενδιαμεσες θεσεις σε πολλους ενισχυτες. Αυτο μαλλον εννοει.

 

Κοινως δε σκοπευω να θυσιασω την ακοη μου για κανενα ενισχυτη το οποιο φυσικα δεν αναιρει το γεγονος οτι θα τους ευχαριστηθω σε υψηλες εντασεις καποιες αλλα οχι ολες τις φορες.

 

Μια κ λατρευω τα αμαξια, αυτα ολα μου θυμιζουν τη λογικη ενος γνωστου μου οτι ολα τα αυτοκινητα που κυκλοφορουν θα επρεπε να ειναι ειτε M5 ειτε Punto. το μεν υπεργρηγορο παντα, υπερκαιει υπερταξιδευει κ το υπερπληρωνεις.

Το δε υπερανετο υπερευελικτο υπερφθηνο σε αγορα κ συντηρηση κτλ.

Got my drift???

 

Δεν ειναι ομως. Βλεπεις ενα σωρο διαφορετικα αυτοκινητα εκει εξω τα οποια ικανοποιουν διαφορετικες αναγκες, αισθητικα κριτηρια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου πεις ποιες δυσκολιες ειναι αυτες ακριβως?γιατι 25 χρονια τωρα που παιζω μονο με λαμπατους δεν δυσκολευτηκα ποτε..... :)

 

3 απο τις σημαντικότερες δυσκολιες ειναι οι εξης

 

1. Ευαισθησία των λυχνιών ειδικά όταν είναι ζεστες. Π.χ. σε συνθηκες λαιβ οταν σε πιεζουν να μετακινήσεις τον εξοπλισμό σου εσύ προσπαθείς να εξηγήσεις στον κόσμο ότι πρεπει να περιμενουν οι λυχνιες... Και ειμαι σιγουρος οτι και υπο αλλες συνθηκες μπορεις να αντιμετωπισεις προβλημα..

 

2. Οι λυχνίες χαλάνε και αναλώνονται και χρειάζεται συντήρηση και προσοχη

 

3. Θελουν δυνατες εντασεις για να αποδώσουνε σωστα οπότε σε δυσκολευουνε να παιξεις στο σπιτι ορισμενες φορες.

 

Εσενα μαλλον δε σε αγγιξαν αυτα τα ζητήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ευαισθησία των λυχνιών ειδικά όταν είναι ζεστες. Π.χ. σε συνθηκες λαιβ οταν σε πιεζουν να μετακινήσεις τον εξοπλισμό σου εσύ προσπαθείς να εξηγήσεις στον κόσμο ότι πρεπει να περιμενουν οι λυχνιες... Και ειμαι σιγουρος οτι και υπο αλλες συνθηκες μπορεις να αντιμετωπισεις προβλημα.

 

τι εννοεις "να μετακινησεις τον εξοπλισμο σου" δεν το καταλαβαινω αυτο,παιζεις...τελειωνεις περιμενεις 5-6 λεπτα και παιρνεις τον ενισχυτη σου και φευγεις....εξαλλου μη τα παιρνεις και πολυ σοβαρα αυτα,δεκαδες χρονια τωρα κουβαλαω .....καρα-ζεστους ;D ενισχυτες ακομα και χωρις να περιμενω να......περιμενουν οι λυχνιες :) (δεν παθαινουν τιποτα αν δεν κοπανας τον ενισχυτη με μισος στο πατωμα :) :))

 

 

 

2. Οι λυχνίες χαλάνε και αναλώνονται και χρειάζεται συντήρηση και προσοχη

 

ναι ΜΙΑ φορα καθε 4-5 χρονια......

 

3. Θελουν δυνατες εντασεις για να αποδώσουνε σωστα οπότε σε δυσκολευουνε να παιξεις στο σπιτι ορισμενες φορες.

 

δεν το καταλαβαινω αυτο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ακουγονται και σε ΧΑΜΗΛΕΣ/ΛΟΓΙΚΕΣ εντασεις,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χαμηλα ακουγονται το ιδιο χαλια με τους ss .

 

Να ξανααναφερω οτι μερικοι προτιμουν gain οχι απο πεταλακια???

 

ΑΚΟΜΑ καλυτερα για εσενα λοιπον μια και κυκλοφορουν δεκαδες ενισχυτες λυχνιας με power scaling που ειναι η χαρα του χαρντροκα.... ;D εχουν δε... μεταλογκαζο ακομα και σε εντασεις ψιθυρου....(ο KOCH μου ας πουμε σε χαμηλες εντασεις με τσιτα το gain βγαζει τον καγκουρομεταλα ακομα και σε...εμενα.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τα παιρνεις και πολυ σοβαρα αυτα,δεκαδες χρονια τωρα κουβαλαω .....καρα-ζεστους ;D ενισχυτες ακομα και χωρις να περιμενω να......περιμενουν οι λυχνιες :) (δεν παθαινουν τιποτα αν δεν κοπανας τον ενισχυτη με μισος στο πατωμα :) :))

 

εμενα αυτο μου στοιχισε μια φορα Output Transformers OUCH>>>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου