Προς το περιεχόμενο

Αγορα κιθαρας Stratocaster.


JR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χαιρετω την μουσικοιντερνετικη κοινοτητα του Noiz.Ειναι το πρωτο μου ποστ και νομιζω οτι ειστε η καταλληλη παρεα να μοιραστω τις σκεψεις μου για αγορα κιθαρας,καθως οι πιο πολλοι ειστε stratocasterιαρηδες.Λοιπον,επειδη ολοι οι αγαπημενοι μου κιθαριστες(Hendrix,Gilmour,Blackmore.Gallagher,SRV) παιζουν με stratocaster, πρεπει να αποκτησω και εγω μια.Eχω μια Υαμαha προς το παρον.Η αγορα θα γινει σε κανα διμηνο.Καθομαι και διαβαζω τα θεμετα του noiz και θα μπορουσαν ολα να με ειχαν καλυψει αλλα θα ηθελα να με συμβουλεψετε συγκεκριμενα.

Το κακο με εμενα ειναι οτι δεν εχω γνωσεις πολλες γυρω απο τις κιθαρες και γιαυτο θελω τις δικιες σας.

Λοιπον ξεκιναω...

  Θελω μια κιθαρα τυπου strato η οποια να ειναι πολυ καλη στα καθαρα,να εχει αυτον τον κλασσικο γλυκο ηχο της stratocaster αλλα και να αντεχει στα γκαζια.Η μουσικη που παιζω εναι blues-rock-metal(απλα πραγματα Maiden,Sabbath,Metallica).Δεν εχω καταληξει σε καποιες και ειμαι λιγο μπερδεμενος.Να ξεκαθαρισω οτι με ενδιαφερει κυριως το ηχητικο συνολο της κιθαρας να μου ταιριαζει και οχι τοσο αν θα ειναι καθαρη fender.Δηλαδη σκεφτομαι και την λυση partcaster.Ο ηχος θελω να προσσεγιζει τον ηχο του Blackmore παρα του SRV,Gallagher,Malstreem στο σολαρισμα και στα ρυθμικα θελω ογκο γιατι παιζω και μεταλιες.Το ξερω οτι δεν υπαρχουν μαγνητες να κανουν τα παντα αλλα επιθυμω το καλυτερο αποτελεσμα.Θελω οπωσδηποτε maple neck.Ειχα δοκιμασει μια american standard και δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.Το μπατζετ αντεχει και κανα διχιλιαρο.

Θα ηθελα οσοι με συμβουλεψετε να λαβεται υποψιν οτι δυσκολα θα αλλαξω μαγνητες και αλλα υλικα.Αυτην που θα παρω αυτην θα κρατησω,δεν θα πειραματιζομαι.

Εχω σκεφτει καποιες λυσεις οι οποιες ειναι οι εξης:

1.Βιομηχανικης παραγωγης fender κιθαρες απο τις οποιες ξεχωρισα τις Trower signature,Johnson

singature.

2.Λυση partcaster απο Ντουκα στα Γιαννενα με Haussel pickups

3.Αγορα parts απο Ebay,thomann,.., και συναρμολογηση σε καποιο μαστορα.Δυστυχως σε αυτην την επιλογη δεν εχω την εμπειρια για την διαφορα μπρατσων απο rockinger,fender,σωματων και μαγνητων fender,fralin,seymon duncan,kinman..Μονο απο youtube οτι δω...

Ευχαριστω εκ των προτερων για οσους διαβασουν το ποστ μου και με συμβουλεψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευτυχως η δυστυχως η κιθαρα αποτελει μονο το..10%-20% (και ΠΟΛΥ λεω ) του ηχου ενος κιθαριστα οποτε δεν φτανει για να "πετυχεις" εναν ηχο.

 

Με 2 χιλιαρικα μπορεις να παρεις ανετα και ενισχυτη και εφε και στρατ για να εχεις τον ΔΙΚΟ σου καλο ηχο (τον οποιο βεβαια θα πετυχεις με ΨΑΞΙΜΟ & παιξιμο).

 

Υπαρχουν τοσες πολλες επιλογες που οτι και να σου πουμε χαμενα..λογια θα ειναι.ΕΣΥ αποφασιζεις ;)

 

Στις κιθαρες αλλωστε ισχυει το "one man's nightmare is another man's dream" ;D

 

Ευτυχως ειναι πλεον πολυ ευκολο να βρεις καλη στρατ σε αστεια λεφτα.

 

Εγω θα εδινα 380 ευρω για αυτη και μετα θα ψαχνομουν για μαγνητες στην απιθανη περιπτωση που δεν μου εκαναν οι,εξαιρετικοι,στοκ ;)

 

www.dv247.com/invt/41613/

 

Αν με τη συγκεκριμενη κιθαρα δεν μπορεις να βγαλεις οτιδηποτε στρατ ηχο στον πλανητη σιγουρα ΔΕΝ φταιει η κιθαρα ;)

 

 

Maiden,Sabbath,Metallica

 

κανεις απο αυτους δεν παιζει με strat (τουλαχιστον με κλασσικη στρατ) οποτε μηπως πρεπει να σκεφτεις αν οντως σου χρειαζεται στρατ και οχι κατι με διπλους μαγνητες?

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω SF και σιγουρα εχεις δικιο σε αυτα που λες,απλα δεν εννοουσα οτι θα μου προτεινεται μια strat και θα εχω τον απαραιτητο ηχο που ζητω.Σιγουρα εγω αποφασιζω αυτο που θα μου ταιριαξει.Τα 2000 τα εθεσα σε περιπτωσεις johnson και trower stratocaster.Οσο για το μεταλ και τους διπλους εχω την yamaha.Ας εχω και σπλιταρισμενους.Με ενδιαφερει  να ειναι η κιθαρα πολυ καλη ποιοτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δίνεις δύο χιλιάρικα για κιθάρα, θα σου πρότεινα την Eric Johnson...

 

ΑΛΛΑ: Τι ενισχυτή έχεις; Θα είναι πολύ κρίμα να "θαφτεί" η κιθάρα λόγω του ενισχυτή... Τσάμπα τα 2.000...Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να δώσεις μέχρι ένα χιλιάρικο για το κιθαρόνι (όχι ότι η CP των 380 δεν είναι υπέροχη), και τα υπόλοιπα για ενισχυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια αμερικαν ντελουξ στρατ με τους νοισλες μαγνήτες που είναι διπλοί και είναι πιο κοντά σε αυτά που παίζεις, (και αν γουστάρεις τους αλλάζεις πανεύκολα, αν και δεν νομίζω να τους αλλάξεις γιατί είναι πάρα πολύ καλοί!) επιπλέον είναι πανέμορφες και πολύ ποιοτικές σε κάθε λεπτομέρεια

Αν δεν έχεις ενισχυτή της προκοπής θα θαφτεί μεν μέχρι ότου αποκτήσεις ένα που να της αξίζει,

όχι λόγο το ότι δεν έχεις καλό ενισχυτή τώρα, πάνε τζάμπα τα λεφτά αν πάρεις καλή κιθάρα…

ενα ένα… και όταν πας για ενισχυτή θα έχεις το κιθαρονι σου σεταρισμενο, θα το έχεις μάθει απέξω και καρφώνοντας το σε διάφορους ενισχυτές θα κάνεις και την καλύτερη επιλογή ενισχυτή

για τα γούστα σου…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ο ενισχυτης σου δεν θα σε βοηθησει.

 

με το να δωσεις 2 χιλιαρικα δεν κερδιζεις κατι (υπαρχουν πολλες στρατ των 400-500 ευρω που ειναι το ιδιο "καλες" με πολλες στρατ των 3000 ευρω ;)  οταν με 500-600 ευρω μπορεις να αγορασεις εναν ΤΡΑΓΙΚΑ καλυτερο ;D ενισχυτη "κοψε" κατι απο την πανακριβη στρατ πουλα τον ενισχυτη που εχεις και παρε εναν καλο λαμπατο ενισχυτη,αλλοιως θα ειναι σαν να εχεις Rolls Royce με μηχανη Yugo ;) 

 

επειδη βλεπω οτι "χρειαζεσαι" συγκεκριμενες προτασεις με 2000 σου προτεινω αυτο το σετακι

 

http://www.dv247.com/invt/41039/

 

http://www.dv247.com/invt/43578/

 

& με τα υπολοιπα παρε καλα καλωδια και μερικα εφε.

 

 

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μη βγαλεις ΘΕΪΚΟ ηχο με αυτο τον συνδιασμο.

Προκειται αλλωστε για μια ΚΟΡΥΦΑΙΑ κατασκευαστικα ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ (για να κανεις και το...κομματι σου ;D) all around στρατ & εναν κλασσικο βρεττανικο ενισχυτη με εξτρα καναλι για καφριλες που θα κρατησεις για ΠΑΝΤΑ.

 

Μη πετας τα λεφτα σου λοιπον,2000 για στρατ ειναι τρελλο ποσο ετσι και αλλοιως αλλα ειδικα οταν δεν εχεις ενισχυτη της προκοπης η τρελλα αγγιζει την... παρανοια ;D ;D.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βλεπω οτι "χρειαζεσαι" συγκεκριμενες προτασεις με 2000 σου προτεινω αυτο το σετακι

 

http://www.dv247.com/invt/41039/

 

http://www.dv247.com/invt/43578/

 

& με τα υπολοιπα παρε καλα καλωδια και μερικα εφε.

 

Αμάααν, μέχρι και εγώ το λιγουρεύτικα αυτό το σετ...  :P

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα οταν δεν εχεις ενισχυτη της προκοπης η τρελλα αγγιζει την... παρανοια ;D ;D.

Εχεις απολυτο δικιο.Βεβαια ολα θα κριθουν οταν τις δοκιμασω διπλα διπλα και θα διαλεξω.Ετσι και αλλιως ειναι καθαρα υποκειμενικη αποφαση για τον καθεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει (οποτε μην δοσεις βαση αν δεν θες)  παντος οτι  οι fender ειναι καλοι ενισχυτες

και πιστευω οτι οι line 6 ειναι τρελλα υπερεκτιμημενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου