Προς το περιεχόμενο

Αγορα κιθαρας Stratocaster.


JR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πολλούς και διάφορους λόγους, είναι δύσκολο να πετύχεις την απόλυτη προσομείωση διπλού + μονού από ένα τέτοιου τύπου μαγνήτη.

 

Εξαρτάται όμως και από τι έχεις εσύ στο μυαλό σου ως ήχο διπλού και μονού (μπορεί δηλαδή ο ήχος να σε ικανοποιήσει χωρίς να είναι και 100% ακριβής), αλλά και από το συγκεκριμένο μοντέλο που θα βάλεις.

 

Δεν μας έχεις δώσει και τα χαρακτηριστικά του μαγνήτη, αλλά εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα γιαυτό που θέλεις ο μαγνήτης να είναι high output. Έτσι έχεις καλύτερες πιθανότητες να πέσεις πιο κοντά και στον ήχο του διπλού άλλα και του μονού - τουλάχιστον ως προς το output (γιατί οι αντίστοιχοι μαγνήτες με χαμηλότερο output όταν σπλιτάρονται δίνουν ένα τελείως αδύναμο single coil ήχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη με τα χρονια εχουν γινει ουκ ολιγα πειραματα σε κατασκευη σαν αυτη που θελεις να φτιαξεις,ολα αυτα εχουν δοκιμαστει.

Ηπροσωπικη μου εμπειρια απο μια στρατ που εχω για τις προβες ,με σπλιταρισμενους διπλους,ειναι οτι κανεις την δουλεια σου βεβαια αλλα τελικα κανεις λιγο απ ολα και τιποτα καλα... Για παραδειγμα ο little 59  (ως διπλος)  δεν ακουγεται σαν να παιζεις με lespaul αλλα κι αν τον σπλιταρεις  δεν ακουγεται σαν strat.Φυσικο κι επομενο αφου μιλαμε για αλλες κατασκευες,ξυλα κ.λ.π

Αν ομως καποιος δεν εχει την πολυτελεια να εχει διαφορες κιθαρες και θελει με μια που τον βολευει να κανει την δουλεια του ,τοτε τα παραπανω ειναι λεπτομερειες.

Ακομα μην ξεχνας οτι αν παιζεις με το γκαζι της αρκουδας τοτε  τα παραπανω ειναι ανθυπολεπτομερειες ;)...

Τελος μην ξεχνας ποτε οτι αυτα που μπορεις να ακουσεις ΕΣΥ δεν μπορω εγω και το αντιθετο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι τρομερα δυσκολο μη πω αδυνατο για εναν rails διπλο σε μεγεθος μονου να πετυχει 100% τον ηχο ενος full sized διπλου. Ερχεται πολυ κοντα ομως. Επισης, οποιοσδηποτε διπλος αν σπλιταριστει δεν μπορει να ακουστει 100% σαν μονος (λογω διαφορετικης κατασκευης του μαγνητη). Καποιοι ακουγονται μαπα, καποιοι δινουν εναν ωραιο και αξιποπρεπη ηχο στυλ μονου (πχ αρκετοι duncan) και καποιοι ερχονται παρα παρα πολυ κοντα σε πραγματικο μονοπηνιο (haeussel).

 

Εν ολιγοις μην ανησυχεις αν ο μαγνητης σου θα ακουγεται 100% σαν διπλος και σαν μονος, να ξερεις οτι πηρες ενα φοβερο μαγνητη (ο καλυτερος rails που εχω ακουσει) με παρα πολυ καλο σπλιταρισμα. No worries.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου (που νομίζω ότι ταυτίζεται με τους περισσότερους εδώ μέσα), αν θες ήχο διπλού πάρε διπλό μαγνήτη. Αν θες ήχο μονού, πάρε μονό μαγνήτη.

 

Όλοι οι μαγνήτες (ανεξαρτήτου μάρκας) που έχει τύχει να ακούσω κατά καιρούς και που είχαν τη δυνατότητα split , ακουγόντουσαν σαν single όταν split-αραν.

Δεν είχαν 100% τον ήχο του μονού.

 

Αυτό βέβαια, δεν είναι απαραίτητα κακό. Εξαρτάται από το τι ήχο θες να βγάλεις και κυρίως τι στυλ θα παίζεις.

 

Η άποψή μου είναι ότι με μια μόνο κιθάρα (πχ strat, tele, LP), δύσκολα θα μπορείς να παίξεις ΟΛΑ τα στυλ (από jazz μέχρι metal). Κατά τη γνώμη μου κάθε κιθάρα, και κυρίως κάθε σετ μαγνητών έχει μια ηχητική/μουσική κατεύθυνση. Με  λίγα λόγια, δε θα επιλέξεις διπλούς για να παίξεις funk, ούτε μονούς για να παίξεις Death Metal.

 

Επίλεξε μαγνήτες με βάση την κατεύθυνση που έχεις εσύ στο μυαλό σου. ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι, δεν πρέπει να αγνοήσεις το γεγονός (που ανέφερε και ο blackstrat) ότι ένας μαγνήτης όταν split-άρει ακούγεται αρκετά χαμηλά σε ένταση σε σχέση με το όταν παίζει ως διπλός.

Αυτό μπορεί να σε προβληματίσει σε περιστάσεις live, πρόβας κλπ, αν μέσα στο ίδιο τραγούδι χρειαστεί να τον split-άρεις.

 

Οι μόνες κιθάρες που έχω ακούσει να split-άρουν χωρίς να χάνουν σε ένταση, είναι οι Duesenberg, οι οποίες το πετυχαίνουν όμως με άλλο τρόπο (μέσω ενός ποτενσιομέτρου).

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες ήχο διπλού πάρε διπλό μαγνήτη. Αν θες ήχο μονού, πάρε μονό μαγνήτη.

 

Όλοι οι μαγνήτες (ανεξαρτήτου μάρκας) που έχει τύχει να ακούσω κατά καιρούς και που είχαν τη δυνατότητα split , ακουγόντουσαν σαν single όταν split-αραν.

Δεν είχαν 100% τον ήχο του μονού.

 

Αυτό βέβαια, δεν είναι απαραίτητα κακό. Εξαρτάται από το τι ήχο θες να βγάλεις και κυρίως τι στυλ θα παίζεις.

 

Η άποψή μου είναι ότι με μια μόνο κιθάρα (πχ strat, tele, LP), δύσκολα θα μπορείς να παίξεις ΟΛΑ τα στυλ (από jazz μέχρι metal). Κατά τη γνώμη μου κάθε κιθάρα, και κυρίως κάθε σετ μαγνητών έχει μια ηχητική/μουσική κατεύθυνση. Με  λίγα λόγια, δε θα επιλέξεις διπλούς για να παίξεις funk, ούτε μονούς για να παίξεις Death Metal.

 

Επίλεξε μαγνήτες με βάση την κατεύθυνση που έχεις εσύ στο μυαλό σου. ;)

Elavd εχεις δικιο σε αυτο που λες και σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου.Την κιθαρα δεν θελω να παιζει τα παντα,την θελω κυριως για αυτα που παιζουν οι μονοι.Αν ηθελα μεταλ δεν θα το σκεφτομουν και θα εβαζα καθαρο διπλο.Κοιτα ειχα παιξει με μια αλλη που ειχε φτιαξει ο Nτουκας με Ηαussel blues και θα ηθελα λιγο γκαζι παραπανω.Μονο για αυτο.Παιζω με μια μπαντα που θα παιξουμε και το hard rock.Με τα πεταλια παντως πιστευω θα εχω την ενισχυση που θελω.

Την κιθαρα την θελω να προσσεγγιζει τους 3 μονους.Βεβαια αν δεν μου αρεσει κατι οταν θα την παρω θα το αλλαξω και θα τον κανω μονο.

Επισης

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι, δεν πρέπει να αγνοήσεις το γεγονός (που ανέφερε και ο blackstrat) ότι ένας μαγνήτης όταν split-άρει ακούγεται αρκετά χαμηλά σε ένταση σε σχέση με το όταν παίζει ως διπλός.

Αυτό μπορεί να σε προβληματίσει σε περιστάσεις live, πρόβας κλπ, αν μέσα στο ίδιο τραγούδι χρειαστεί να τον split-άρεις.

 

Οι μόνες κιθάρες που έχω ακούσει να split-άρουν χωρίς να χάνουν σε ένταση, είναι οι Duesenberg, οι οποίες το πετυχαίνουν όμως με άλλο τρόπο (μέσω ενός ποτενσιομέτρου).

ότι ένας μαγνήτης όταν split-άρει ακούγεται αρκετά χαμηλά σε ένταση σε σχέση με το όταν παίζει ως διπλός.

Αυτό μπορεί να σε προβληματίσει σε περιστάσεις live, πρόβας κλπ, αν μέσα στο ίδιο τραγούδι χρειαστεί να τον split-άρεις.

αυτο που ειπες ειναι πολυ σημαντικο και θα το προσεξω με την πρωτη που θα πιασω την κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι, δεν πρέπει να αγνοήσεις το γεγονός (που ανέφερε και ο blackstrat) ότι ένας μαγνήτης όταν split-άρει ακούγεται αρκετά χαμηλά σε ένταση σε σχέση με το όταν παίζει ως διπλός.

Αυτό μπορεί να σε προβληματίσει σε περιστάσεις live, πρόβας κλπ, αν μέσα στο ίδιο τραγούδι χρειαστεί να τον split-άρεις.

 

Οι μόνες κιθάρες που έχω ακούσει να split-άρουν χωρίς να χάνουν σε ένταση, είναι οι Duesenberg, οι οποίες το πετυχαίνουν όμως με άλλο τρόπο (μέσω ενός ποτενσιομέτρου).

 

+1

Ακόμα και στην Huber μου που σπλιτάρει με μεγάλη επιτυχία, χρειάζεται να ανοίξω κομπρέσορα όταν παίζω με "μονούς" για να φτάσει η έντασή τους την αντίστοιχη των διπλών.

Όχι πως αυτό είναι βέβαια πρόβλημα, καθώς οι μονοί μαγνήτες τον τραβάνε έτσι κι αλλιώς τον κομπρέσορά τους  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημερα νοιζαδες η κιθαρα μου συναρμολογηθηκε και την πηρα χθες.Πολυ ωραια ακριβως οπως την ηθελα,ανετο μπρατσο και οι μαγνητες που παρηγγειλα(eric johnson style) μαμανε και αρεσαν σε πολλους που επαιξαν.

Νατο το μωρο!!!

01.jpg

Οποιος θελει βλεπει και το βιντεο που ανεβασε ο Nτουκας στο site τoυ

http://www.youtube.com/watch?v=A_wzKIJaxh0&eurl=http://www.guitars.gr/HTML/announcements.php

Αψογος ο Ντουκας εξυπηρετικοτατος.

Επισης χθες πριν φυγω με την κιθαρα μου ανεβασε κι αλλο λιγο τις χορδες γιατι παιζω ψηλα,και ελενξα μονο τις 3 κατω χορδες και σπιτι ειδα οτι οι 3 μπασες τριζουν λιγο πατημενες και οχι ανοιχτες.Πριν κανουμε αυτην την ρυθμιση δεν το παρουσιασε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου