Προς το περιεχόμενο

Πως θα βγάλω brutal φωνητικά στο στούντιο;


WINLOWOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φίλε, είχα αποφασίσει να μην ξαναγράψω, αλλά εσύ θα μας τρελάνεις όλους.... Μίλησα ποτέ εγώ για ΣΠΑΣΙΜΟ των χορδών;;; Οι φωνητικές χορδές είναι όπως και οποιοσδήποτε άλλος μυς του σώματός μας, όχι "χορδές", άρα προφανώς δεν ΣΠΑΝΕ. Όπως όμως μπορεί να πάθεις τραυματισμούς στο χέρι σου ή στο πόδι σου μπορεί να πάθεις και στις φωνητικές χορδές. Το θέμα είναι ότι τα προβλήματα εκεί βρίσκονται πιο δύσκολα, διορθώνονται συχνά πιο δύσκολα και είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολο να αποβάλλεις μια κακή συνήθεια (τρόπο τραγουδιού) που έχεις αποκτήσει διότι δεν πρόκειται για το "πώς κρατάς την κιθάρα" - είναι κάτι που ΔΕΝ μπορείς να ΔΕΙΣ. Το λάθος δεν το ΒΛΕΠΕΙΣ. Τώρα αν θες να μας πείσεις ότι ένας τενίστας δε χρειάζεται να έχει τεχνική στο πώς θα κρατάει τη ρακέτα και πώς θα χτυπάει την μπάλα, γιατί "και ζημιά να πάθει, θα διορθωθεί, ίσως όχι στο 100% αλλά στο 90% και πάντως σίγουρα δε θα του κοπεί το χέρι", τότε προφανώς δεν έχει νόημα να συζητήσω μαζί σου. Προσωπικά αγαπάω αυτό που κάνω, και το να πέσω στο 90% από έναν τραυματισμό, και μετά στο 83%, μετά στο 76% και μετά στο 70% και τελικά να διαλύσω το λαιμό μου..... τι να σου πω, ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

 

Επιμένεις να μας λες ότι αν κάνεις brutal σωστά δεν κάνεις ζημιά. Δε διαφωνίσαμε. Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ λέω και εγώ! Ότι πρέπει να προσέξει κανείς να το κάνει ΣΩΣΤΑ. Πού διαφωνείς;;; Ειλικρινά τι ζόρι τραβάς, δε μπορώ να καταλάβω! Πάμε τώρα στα συγκεκριμένα, όχι για εσένα αφού τις απόψεις σου προφανώς δε θα τις ελέγξεις καν για πιθανά σφάλματα, αλλά για όσα παιδιά μας διαβάζουν εδώ και ενδιαφέρονται:

 

Ισχύει φυσικά ότι οι φωνητικές χορδές δε θα "σπάσουν". Υπάρχουν όμως πάρα πολλά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν από την υπερβολική ή τη λανθασμένη χρήση τους. Αυτό συμπεριλαμβάνει το να μην κάνουμε ζέσταμα, το να προσπαθούμε με λάθος τρόπο να πετύχουμε ένα αποτέλεσμα και διάφορα άλλα. Όποιος θέλει, μπορεί να το ρισκάρει, γιατί όντως μπορεί συμπτωματικά να τραγουδάει ολόσωστα χωρίς κανένα μάθημα. Προσωπικά προτείνω να κάνετε κάποιο μάθημα όμως, ώστε ΑΝ τραγουδάτε με τρόπο που καταπονεί το λαιμό σας (ο οποίος ΔΕΝ περιλαμβάνει μόνο τις φωνητικές χορδές, αλλά και αρκετά άλλα πράγματα, υπάρχει ένα ολόκληρο μυικό σύστημα που μπορεί να καταπονείται) να το διορθώσετε.

 

Parabol, ειλικρινά θα το εκτιμούσα εάν για μια φορά απαντούσες σε όλα αυτά που γράφω στα posts μου, χωρίς να απαντάς γενικά, και μάλιστα σε πράγματα που κατά κύριο λόγο δεν έχει πει κανείς από εμάς ;)

Ναι, μπράβο, κ άρχισε να μαζεύεις κ λεφτά για την εγχείρηση στις φωνητικές χορδές σου. Βρες κάποιον που το κάνει χρόνια κ δεν έχει προβλήματα και πες του να σου δείξει. Κάνε και κανένα μάθημα φωνητικής, θα μάθεις να προσέχεις περισσότερο το λαιμό σου.

 

Για να μην υπάρχουν και περαιτέρω εξυπνάδες, παραθέτω και το αρχικό μου post, για να μου πεις, parabol, πού ακριβώς διαφωνείς όταν λες ότι "αν κάνεις σωστά brutal δεν κάνεις ζημιά", γιατί νομίζω ότι αυτό που είπα είναι να βρει κάποιον που το κάνει καλά για να του δείξει την τεχνική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο και να διαβάζω το thread ξανά (παραθέτω τα επίμαχα ποστ), δε βρίσκω που αναφέρθηκε κάποιος εκτός από εσένα σε κομμένες/σπασμένες φωνητικές χορδές (μην τρελαθούμε κιόλας...). Είναι δικό σου λάθος συμπέρασμα, όχι δικά μας γραπτά (όπως ήδη είπα).

 

straight on your face...0 εφφε,ουρλιαχτο,βοθρηλα,φωνητικες χορδες στην τσιτα...και οτι βγει...

 

Ναι, μπράβο, κ άρχισε να μαζεύεις κ λεφτά για την εγχείρηση στις φωνητικές χορδές σου. Βρες κάποιον που το κάνει χρόνια κ δεν έχει προβλήματα και πες του να σου δείξει. Κάνε και κανένα μάθημα φωνητικής, θα μάθεις να προσέχεις περισσότερο το λαιμό σου.

 

Φιλε μου καλε καλε μου φιλε,κ ομως αυτη ειναι η μονη λυση...Αυτο ειναι το τιμημα του σωστου brutal φωνητικου...Βλεπε slipknot,βλεπε mudvaine...Βλεπε οτι θες...Οι τυποι δεν εχουν τεχνικη...απλα τερματιζουν τη φωνη τους...

 

Υπάρχουν τρόποι να καταπονείς το λαιμό σου λίγο, και να τον καταπονείς πολύ. Τώρα από εκεί κ πέρα όλα εξαρτώνται από το αν είσαι διατεθειμένος να μη μπορείς να μιλήσεις σε 5 χρόνια, να πονάς συνεχώς και πιθανότατα να χρειάζεσαι εγχειρήσεις. ;)

 

Όντως παιδιά μην το πιέζετε το θέμα "λαρύγγι" γιατί ανάλογα τις ευαισθησίες του καθενός είναι υπαρκτή η πιθανότητα παρουσίασης σοβαρών προβλημάτων, συμβουλευτείτε τους ειδικούς και δεν βλάπτει και μια επίσκεψη σε Ω.Ρ.Λ. εξειδικευμένο για άτομα που τραγουδούν  ;)

 

Α!Και πειτε μου 1 που χρειαστηκε σε 5 χρονια εγχειρησεις επειδη δεν μπορουσε να μιλησει ουτε να τραγουδησει,γιατι απ το πολυ ζορι και την πολυ τη καφρα εκοψε-εσπασε-κατακρεουργησε τις φωνητικες του χορδες.... ;D ;DΟλα αυτα οπως καταλαβαινεις=ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον μου επιτιθονται προσωπικα,θα επιτιθομαι και εγω... ::) ::)...

 

Αυτό πάλι είναι δικό σου λάθος συμπέρασμα, μιας και προφανώς εξέλαβες το εξής:

 

parabol εξήγησέ μας σε παρακαλώ ποιά είναι η εμπειρία σου με το τραγούδι. Με τι βάση αποκαλείς τα γραπτά του menelaos αερολογίες;

 

ως επιθετική συμπεριφορά και τραμπουκισμό. Δεν τα έγραψα με τέτοια διάθεση και δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να τίθεται τέτοιο θέμα. Είσαι σχετικά καινούριος στο φόρουμ και δεν γνωρίζουμε και πολλά για εσένα. O menelaos είναι συνήθης ύποπτος του φόρουμ οπότε ξέρουμε τι ψάρια πιάνει. Λογικό δεν είναι να ρωτάω να μάθω πρωτού σχολιάσω αυτά που λες;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μπορει να προκληθει απο λαθος χρηση ειναι τα τυλωματα..Τα οποια αποχτουν συνηθως επαγγελματιες τραγουδιστες λογω της υπερχρησης,της αυξομειωσης της εντασης και λογω του οτι δν εχουν κανει το απαραιτητο ζεσταμα...Στην ουσια δημιουργουνται πανω στις φωνητικες χορδες μικρες σφαιρικες μαζες οι οποιες μπορουν να αφαιρεθουν με ενα χειρουργειο αλλα το μονο προβλημα ειναι οτι συνηθως οταν ''αποκαθισταται'' ο ιστος δν εχει την ιδια ελαστικοτητα,παρ'ολα αυτα ομως μπορει να εχει αποκατασταση εως και 90-95%

 

Απ'όσο ξέρω εγώ δεν είναι προνόμιο των επαγγελματιών αλλά ας το προσπεράσουμε αυτό. Μόνος σου υπέδειξες μια περίπτωση που σηκώνει χειρουργείο. Ότι είπε ο menelaos δηλαδή. Απ'τη στιγμή που δεν μίλησε κανείς για σπασμένες χορδές και λοιπές τέτοιες ιστορίες παρά μόνο για χειρουργείο, που διαφωνείς ακριβώς;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια high-pitched κορωνα ειναι πιο επιπονη για τις φωνητικες χορδες απο τα brutal φωνητικα..

O instructor αυτο που θα σε μαθει ειναι να εχεις καλυτερο ελεγχο της φωνης και οχι πως θα την προφυλαξεις

 

Πολύ σωστά για την κορώνα μιας και όσο ανεβαίνεις σε Pitch αυξάνεις την τάση στις χορδές αλλά η διαφορά είναι η διάρκεια. Δεν τραγουδάς συνέχεια με κορώνες όμως το brutal είναι καθ'όλη τη διάρκεια των τραγουδιών. Βέβαια δεν κάναμε σύγκριση πουθενά απ'ότι θυμάμαι.

 

Μέσα απ'τον καλύτερο έλεγχο της φωνής ουσιαστικά την προφυλάσσεις, n'est ce pas?  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μνημειώδες τόπικ!  ;D

ρε σεις χαλαρώστε! έλεος!

 

δίνετε κακή εικόνα και σε μας τους καινούριους!  :o

 

anyway. Σαν conclusion (υποκειμενικό) των όσων γράφτηκαν.

Θεωρώ ότι όλοι (και o parabol) συμφωνούμε ότι είναι καλύτερο και ασφαλέστερο ο κάθε τραγουδιστής είτε bruatαλάς είτε fan της Βιτάλη (ΘΕΑ!!! προσκυνάτε όλοι!  ;D ) και του Μητσιά ( 8) ) να προπονείς και να προφυλάσσεις τις χορδές σου και να "κινείσαι" βάσει τεχνικής.

 

Μια πολύ σωστή παράμετρος που τέθηκε από κάποιον (συγγνώμη δε θυμάμαι) είναι ο όρος "διάρκεια". Ναι, για να έχει κάποιος τραγουδιστής διάρκεια και ιδίως αυτοί που αρέσκονται να ταλαιπωρούν τις χορδές τους χρειάζεται ΠΡΟΛΗΨΗ.

 

Η μοναδική δική μου ένσταση, είναι ότι το θέμα ξέφυγε! Πιστεύω ότι το παλικάρι που άνοιξε την κουβέντα και είχε την απορία θα έχει ξενερώσει άσχημα!

 

Επαναλαμβάνω: Δεν μπορούμε να ξεκινάμε μιλώντας ρε σεις σε ένα παιδί με όρεξη, λέγοντας ποιοι είναι οι κίνδυνοι!

 

Αν είναι δυνατόν! Μουσικοί είμαστε, όχι πολιτικοί μηχανικοί που πριν χτίσουν εξετάζουν τη στατικότητα! Μουσικοί!

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι είναι δικό σου λάθος συμπέρασμα, μιας και προφανώς εξέλαβες το εξής:

 

ως επιθετική συμπεριφορά και τραμπουκισμό. Δεν τα έγραψα με τέτοια διάθεση και δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να τίθεται τέτοιο θέμα. Είσαι σχετικά καινούριος στο φόρουμ και δεν γνωρίζουμε και πολλά για εσένα. O menelaos είναι συνήθης ύποπτος του φόρουμ οπότε ξέρουμε τι ψάρια πιάνει. Λογικό δεν είναι να ρωτάω να μάθω πρωτού σχολιάσω αυτά που λες;

Jase παρακολουθω το forum χρονια και συμμετειχα παλιοτερα με αλλο λογαριασμο..Μπορει να το εννοουσες ετσι ισως να το ελαβα και λαθος...

 

@menelaos : Τα σχολια σου αγγιζαν τα ορια της υπερβολης,καθως εθεσες χρονικο οριο 5 χρονων ''καταστροφης'' φωνητικων χορδων και το οτι ειναι η απαραιτητη η συμβουλη του ειδικου...Το λαθος το βλεπεις ή μαλλον το ΝΙΩΘΕΙΣ ''κλεινει'' ο λαιμος σου...Σε καμια περιπτωση δν φτυνεις αιμα οπως αναφερθηκε καπου,εκτος αν εχεις καποια παθηση...Διαφωνουμε στο οτι κρινεις απαραιτητη τη χρηση του ειδικου.Λανθασμενη χρηση ειναι αυτη που προανεφερα...Δν θεωρω δλδ απαραιτητη την υπαρξη του ειδικου εφοσον ''ξερεις'' ποια ειναι η λανθασμενη χρηση..Οι τεχνικες που σου δειχνει ο ειδικος αυτος ειναι για να εχεις καλυτερο ελεγχο,σταθεροτητα,μεγαλυτερο ευρος -για τα brutal παντα-

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

χορδές είναι ΕΛΑΣΤΙΚΕΣ μεμβράνες από ανθρώπινο ΙΣΤΟ, όταν γκαρίζεις χωρίς τεχνική αυτές πάλλονται τόσο έντονα που κάποια στιγμή μπορεί είτε να ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΝ είτε να ΣΠΑΣΟΥΝ είτε να έχουν 1002 προβλήματα.

....

Παραθετω για να μη με βγαλετε ουτε να σας βγαλω τρελους ;D ;D

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parabol ειλικρινά δεν ήξερα ότι συμμετείχες και παλιότερα και ούτε ξέρω με τι nickname ήσουνα. Ούτε θα μπορούσα να ξέρω.

 

Καλά κάνεις και παραθέτεις λοιπόν τον kkaravolas (τον οποίο τυγχάνει να ξέρω και προσωπικά). Αλλά προσέδωσες τη δήλωση αυτή σε όλους τους υπόλοιπους (συμπεριλαμβανομένου και εμού) με τα γνωστά αποτελέσματα... :(

 

Εγώ απ'το κείμενο του kkaravolas καταλαβαίνω ότι μιλά για torn chords -δηλαδή κάτι σαν τη ρίξη των μυων -, αποτέλεσμα συνήθως κακής διασωλήνωσης σε ιατρική επέμβαση. Τώρα για το αν μπορεί κανείς να το πάθει αυτό τραγουδώντας (δεν έχω ακούσει ποτέ γι'αυτό αφήνω τον ίδιο να εμβαθύνει, υποθέτω ότι μιλάμε για extreme-to-the-motherfucking-limits καταπόνηση ήδη καταβεβλημένων χορδών).

 

@σατανοκιοφτές

Α γεια σου  8) 8) 8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου