Προς το περιεχόμενο

Πως θα βγάλω brutal φωνητικά στο στούντιο;


WINLOWOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ο fenriz και ο benton μια χαρά μιλάνε δίχως μαθήματα. Μέχρι και ο Σάκης (R.C.) που σε παλαιότερα live του έκλεινε η φωνή, όταν τον είδα πριν λίγο καιρό, μια χαρά μιλάει. Η αλήθεια βρίσκεται στη μέση παίδες. Ούτε χρειάζεται υπερανάληση του θέματος, ούτε και να πας ξεβράκωτος στα αγγούρια, δίχως να συμβουλευθείς κάποιον που το "κατέχει" το θέμα. Τόσο απλά είναι τα πράματα

 

Τι μια χαρα μιλαει ???Την προφορα του την εχεις ακουσει? ;D ;D ;D(πλακα κανω φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

parabol και εγώ ερασιτέχνης είμαι αλλά τουλάχιστον έχω αρκετούς γνωστούς επαγγελματίες στη Λυρική σκηνή και σε διαφορα (ναι Superfunk) ΩΔΕΙΑ (όχι της γειτονιάς). Τα δικά μου φωνητικά πήγαν περίπατο μετά από 6 χρόνια με συνεχείς αμυγδαλίτιδες και φαρυγγίτιδες και προς το παρόν βρίσκονται παρκαρισμένα (όχι βέβαια ότι είχα και καμιά φοβερή φωνή). Αν και εσύ έχεις επαφή με ανθρώπους πάνω από 50 ετών που η ζωή τους είναι να τραγουδούν, τότε σε παρακαλώ ρώτα τους αφού θεωρείς ότι δεν μπορείς να βρεις σοβαρές πληροφορίες στο ίντερνετ. Όσο έχω παρατηρήσει τους καφροτραγουδιστές που ξέρω και παίζω μαζί τα τελευταία 12 χρόνια, βλέπω ότι σιγά σιγά ψάχνονται γιατί δεν τους βγαίνει πλέον...

 

Βέβαια με τον τρόπο που βγάζεις συμπεράσματα δεν βλέπω να σε συγκινούν τα παραπάνω οπότε σταματώ εδώ. Οι εκάστοτε απόψεις βρίσκονται γραμμένες, ο καθείς έχει το μυαλό να ξεχωρίσει όπως θέλει και είναι και υπεύθυνος για τον εαυτό του.

 

O boukaw7 (επιμένω) καλά τα λέει. Δεν είναι θέμα "μη τζιζ" αλλά "προσέχουμε για να έχουμε". Όπως και τα αυτιά μας, άλλοι μπορεί να τα καταπονούν τακτικά και να έχουν σχετικά μικρές απώλειες, άλλοι μπορεί να είναι πιο ευαίσθητοι όμως και να υποστούν μεγαλύτερες συνέπειες. Ο χρόνος θα δείξει.

 

Μερικά τυχαία βιντεάκια (το παιδί στο 2ο βίντεο το έχει πάρει πολύ άσχημα...):

 

http://www.youtube.com/watch?v=krW5XLiPHqc

 

http://www.youtube.com/watch?v=RyRy5Iw_Kiw&feature=related

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parabol και εγώ ερασιτέχνης είμαι αλλά τουλάχιστον έχω αρκετούς γνωστούς επαγγελματίες στη Λυρική σκηνή και σε διαφορα (ναι Superfunk) ΩΔΕΙΑ (όχι της γειτονιάς). Τα δικά μου φωνητικά πήγαν περίπατο μετά από 6 χρόνια με συνεχείς αμυγδαλίτιδες και φαρυγγίτιδες και προς το παρόν βρίσκονται παρκαρισμένα (όχι βέβαια ότι είχα και καμιά φοβερή φωνή). Αν και εσύ έχεις επαφή με ανθρώπους πάνω από 50 ετών που η ζωή τους είναι να τραγουδούν, τότε σε παρακαλώ ρώτα τους αφού θεωρείς ότι δεν μπορείς να βρεις σοβαρές πληροφορίες στο ίντερνετ. Όσο έχω παρατηρήσει τους καφροτραγουδιστές που ξέρω και παίζω μαζί τα τελευταία 12 χρόνια, βλέπω ότι σιγά σιγά ψάχνονται γιατί δεν τους βγαίνει πλέον...

 

Βέβαια με τον τρόπο που βγάζεις συμπεράσματα δεν βλέπω να σε συγκινούν τα παραπάνω οπότε σταματώ εδώ. Οι εκάστοτε απόψεις βρίσκονται γραμμένες, ο καθείς έχει το μυαλό να ξεχωρίσει όπως θέλει και είναι και υπεύθυνος για τον εαυτό του.

 

O boukaw7 (επιμένω) καλά τα λέει. Δεν είναι θέμα "μη τζιζ" αλλά "προσέχουμε για να έχουμε". Όπως και τα αυτιά μας, άλλοι μπορεί να τα καταπονούν τακτικά και να έχουν σχετικά μικρές απώλειες, άλλοι μπορεί να είναι πιο ευαίσθητοι όμως και να υποστούν μεγαλύτερες συνέπειες. Ο χρόνος θα δείξει.

 

Μερικά τυχαία βιντεάκια (το παιδί στο 2ο βίντεο το έχει πάρει πολύ άσχημα...):

 

http://www.youtube.com/watch?v=krW5XLiPHqc

 

http://www.youtube.com/watch?v=RyRy5Iw_Kiw&feature=related

 

Συνεχιζεις και επιμενεις παρ'ολο που και παλι μου λες οτι δεν εχεις ''ουσιαστικη'' σχεση με το αντικειμενο....Δν εχεις τραγουδησει brutal ωστε να μπορεις να βγαζεις αβιαστα συμπερασματα...Και γω εχω τους γνωστους της  αλλα δν το κανω και θεμα γιατι μιλαω εκ πειρας και προσωπικης εμπειριας...

 

Αν θες βεβαια να κοντραριστουμε σε μουσικες γνωσεις-σπουδες(παλιπαιδισμος!! ;D ;D) μπορουμε να το κανουμε αλλα να ξερεις οτι δν σε συμφερει 8) 8)...

 

Δν με οριζω ως αυθεντια αλλα λεω την προσωπικη μου εμπειρια απο ενα πραγμα που ξερω,το χω κανει,το χω τσεκαρει και δν επικαλουμαι γνωστους-αγνωστους λυρικης σκηνης εκτος αν θες να τσακωθουμε για το ποιου ο μπαμπας δερνει τον αλλον... ;D ;D

 

Ας σταματησει επιτελους αυτη η ''ξερολιαση'' και αυτο το forum θα γινει καλυτερο! ;)

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σταματησει επιτελους αυτη η ''ξερολιαση'' και αυτο το forum θα γινει καλυτερο! ;)

 

Μεγαλη κουβεντα!!!

οχι για το θεμα αυτο μονο, αλλα γενικα...

φιλικα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parabol κάτι σου είχε γράψει ο marathon αλλά το προσπέρασες στη φούρια σου...ότι είχα να σου πω το έγραψα προηγουμένως. Αν είσαι όντως σοβαρός σ'αυτά που λες θα το λήξεις εδώ το θέμα.

 

 

 

Αφού πιάσαμε τις καφρίλες, ας κάνουμε και ενα ευχάριστο μουσικό interlude  ;D

 

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σταματησει επιτελους αυτη η ''ξερολιαση'' και αυτο το forum θα γινει καλυτερο! ;)

 

Μεγαλη κουβεντα!!!

οχι για το θεμα αυτο μονο, αλλα γενικα...

φιλικα παντα...

 

Παιδιά τελειώνετε σας παρακαλώ, απόψεις κατατίθενται και η καθεμία έχει την αξία της. Ξερολίαση δεν υπήρξε, και πιστέψτε με κάνει μπαμ από δεκαπέντε χιλιάδες τριακόσια εξήντα εφτά έτη φωτός. Οι γκρινιάρηδες ας κάνουν κράτει!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parabol κάτι σου είχε γράψει ο marathon αλλά το προσπέρασες στη φούρια σου...ότι είχα να σου πω το έγραψα προηγουμένως. Αν είσαι όντως σοβαρός σ'αυτά που λες θα το λήξεις εδώ το θέμα.

 

 

To προσπερασα απλα,οχι ομως στη φουρια μου...Και για μενα αυτα που λεει ο Marathon σε αλλα ποστ μπορει να μου φαινονται γελοια αλλα δν το λεω...Ηθελε φαινεται να αφησει το στιγμα του στη συζητηση και αυτο που βρηκε να πει ηταν:

Έχει επαφή όμως με MANIKH που σφυρίζει...γιατί να μην γκαρίζει?

Είχα καιρό να δώ τόσο γελοίο post...

Τωρα οσον αφορα εσενα αν ειχες καποιο επιχειρημα θα το ελεγες κσο δεν θα ελεγες :ότι είχα να σου πω το έγραψα προηγουμένως. Αν είσαι όντως σοβαρός σ'αυτά που λες θα το λήξεις εδώ το θέμα.

 

Αυτο δειχνει ελλειψη επιχειρηματων και επικαλεισαι τη σοβαροτητα μπας και με πεισεις ''να κανω την κοτα'' κατα καποιο τροπο...

 

Καλα ειδικα το ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΙΠΑ μου αρεσε...Θα το λεω και εγω απο δω και περα..Οτι ειχα να πω το ειπα!!!....και μετα θα λεω ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟΣ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ (ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ)...και θα δεχοσουν την αποψη μου και το ποσο λαθος εισαι καθως τα επιχειρηματα μου (ΣΟΥ ΔΛΔ) ειναι ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ!!(ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ,ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ,ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ,GOOGLE ΜΟΡΦΩΣΗ)

 

ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΙΠΑ!ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟΣ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕΣ!! ;D ;D

πφφφφφ.....

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ parabol νομίζω οτι το παρατραβάς το ζήτημα! Μια χαρά είναι τα επιχειρήματα του Jasemeister. Και μάλιστα εκτός από την προσωπική επαφή που αναφέρει για το ζήτημα (και ναι, το να έχει πρόβλημα ο τραγουδιστής της μπάντας είναι προσωπική επαφή) παρέχει και εμπειρίες τρίτων. Τα δικά σου επιχειρήματα μου φαίνονται αστήρικτα, αφού όπως λές κρίνεις από τον ίδιο σου τον εαυτό.

Το γεγονός οτι δεν έτυχε σε εσένα δηλαδή αποκλείει την ύπαρξη του προβλήματος; Και πώς θεωρείς έγκυρα και βαρυσήμαντα τα επιχειρήματά σου όταν από τους άλλους ζητάς μελέτες επιστημονικής κοινότητας για να πειστείς ενώ εσύ παραθέτεις  απλά αποψή σου;

 

Είναι σαν να λές πως παρά το οτι το νοιζ έχει ένα σωρό κιθαρίστες, εφ'όσον πολύ λίγοι είναι αυτοί που ανέφεραν οτι είχαν προβλήματα με τενοντίτιδα, αυτό σημαίνει οτι δεν παθαίνεις αν παίζεις κιθάρα!

 

Εντελώς φιλικά πάντα!

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ parabol νομίζω οτι το παρατραβάς το ζήτημα! Μια χαρά είναι τα επιχειρήματα του Jasemeister. Και μάλιστα εκτός από την προσωπική επαφή που αναφέρει για το ζήτημα (και ναι, το να έχει πρόβλημα ο τραγουδιστής της μπάντας είναι προσωπική επαφή) παρέχει και εμπειρίες τρίτων. Τα δικά σου επιχειρήματα μου φαίνονται αστήρικτα, αφού όπως λές κρίνεις από τον ίδιο σου τον εαυτό.

Το γεγονός οτι δεν έτυχε σε εσένα δηλαδή αποκλείει την ύπαρξη του προβλήματος; Και πώς θεωρείς έγκυρα και βαρυσήμαντα τα επιχειρήματά σου όταν από τους άλλους ζητάς μελέτες επιστημονικής κοινότητας για να πειστείς ενώ εσύ παραθέτεις  απλά αποψή σου;

 

Είναι σαν να λές πως παρά το οτι το νοιζ έχει ένα σωρό κιθαρίστες, εφ'όσον πολύ λίγοι είναι αυτοί που ανέφεραν οτι είχαν προβλήματα με τενοντίτιδα, αυτό σημαίνει οτι δεν παθαίνεις αν παίζεις κιθάρα!

 

Εντελώς φιλικά πάντα!

Φιλε Stargazer(ΥΜΝΟΣΣ!!!) με παρεξηγησες....

Μιλαμε για brutal φωνητικα και''σπασμενες'' φωνητικες χορδες και πανακριβες εγχειρησεις αποκαταστασης ;D ;D ::)...οχι για τη φθορα της φωνης των τραγουδιστων της λυρικης...

 

Λεω απλα οτι κανενας brutal φωνητικος δεν εχασε τη φωνη του και ουτε υποβληθηκε σε πανακριβες χειρουργικες απεμβασεις για την αποκατασταση των φωνητικων του χορδων...Ζηταω επιστημονικα τεκμηρια γιατι αυτα δν συμβαινουν...Το μεγαλυτερο ποσοστο των βλαβων στις φωνητικες χορδες προκαλειται απο πολυποδες και αλλες παθολογιες...Με την υπερχρηση τραυματιζεσαι και αποκαθισταται η βλαβη ευκολα...αλλα δν χανεις και τη φωνη σου

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου