Προς το περιεχόμενο

100+ χρόνια ηχογραφήσεων... εξέλιξη, στασιμότητα και οπισθοδρόμηση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Νομίζω ότι έχεις ανοίξει πολλά-παράλληλα θέματα με μεγάλη σπουδαιότητα το καθένα, που το μόνο που θα καταφέρουμε έιναι να πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο (και είναι κρίμα). Σπάστα καλύτερα

 

 

....βασικά θεωρώ πως το θέμα είναι πως αντιλαμβανόμαστε ουσιαστικά την έννοια της προόδου και της εξέλιξης στον τομέα της μουσικής παραγωγής.......τι χάσαμε και τι κερδίσαμε....και ίσως τι θα μπορούσαμε να ξανανακαλύψουμε.....

 

...αυτά που ανέφερα τα ανέφερα πιο πολύ ως παραδείγματα και όχι τόσο ως επιμέρους θέματα προς συζήτηση....

 

χαίρομαι που έχει γίνει ιδιαίτερη αναφορά στο θέμα της "εξατομίκευσης" και "απομόνωσης" το οποίο θεωρώ πολύ σημαντικό....

 

γενικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την συζήτηση όσο και αν πιθανότατα (και αναγκαστικά μάλλον) δεν μπορεί να έχει ομαλή ροή....

 

αν πάλι κάποιος θεωρεί ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσει κάποιο καινούριο θέμα με βάση κάτι που τον ιντρίγκαρε από αυτά που έγραψα.....feel free to do it ;)...ίσως όντως να είναι καλύτερα

 

...εγώ απλά το είδα σαν μια ευκαιρία για ένα θέμα που μπορούμε να συζητήσουμε όλοι 40άρηδες και 20άρηδες, "κουρδισμένοι" και μοριοσανίδες, guru κουρού και λοιπά σφολιατοειδή, οπαδοί της A.Lavigne και επαναστάτες, μεταλλάδες και πόπερς κτλ κτλ ;D ;D ;D

 

...εννοείται πως αυτό το τελευταίο είναι χιούμορ.....σαρκαστικό αλλά χιούμορ ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...εγώ απλά το είδα σαν μια ευκαιρία για ένα θέμα που μπορούμε να συζητήσουμε όλοι 40άρηδες και 20άρηδες...

...και 50άρηδες παρακαλώ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γενικότερος...αχταρμάς που φαίνεται να συντίθεται μέσα σε αυτό το thread, είναι σαφέστατα ενδεικτικός και της αναμπουμπουλας που επικρατεί στον ευρύτερο χώρο της μουσικης... Οπότε, ήδη και μόνο απο αυτό, ένα κάποιο συμπέρασμα για την τρέχουσα συγκυρία, νομίζω οτι μπορει να εξαχθει :)

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο γενικότερος...αχταρμάς που φαίνεται να συντίθεται μέσα σε αυτό το thread, είναι σαφέστατα ενδεικτικός και της αναμπουμπουλας που επικρατεί στον ευρύτερο χώρο της μουσικης... Οπότε, ήδη και μόνο απο αυτό, ένα κάποιο συμπέρασμα για την τρέχουσα συγκυρία, νομίζω οτι μπορει να εξαχθει :)

 

 

 

....μα λογικό δεν είναι?....

 

...θα μπορούσαμε όμως ο καθένας από την πλευρά του να ακούσουμε και ίσως να αναθεωρήσουμε και κάποιες απόψεις είτε αυτές είναι προιόν παρελθοντολαγνείας είτε είναι προιόν της αβίαστης αποδοχής οτιδήποτε νέου ως εξέλιξη και βελτίωση.

 

marathon sorry αλλά αν είσαι πενηντάρης θα πρέπει να κλείσεις τώρα αμέσως τον υπολογιστή σου και να πας να δεις Δρούζα ;D ;D ;D ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon sorry αλλά αν είσαι πενηντάρης θα πρέπει να κλείσεις τώρα αμέσως τον υπολογιστή σου και να πας να δεις Δρούζα ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Τώρα θα σε καρφώσω στον Yameth, να φάς ένα -12 να δείς τον ουρανό σφονδύλι...κωλ@παιδα*&^%%$...100 η αρκούδα, 101 το αρκουδάκι!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο Yameth απ'ότι βλέπω έχει κλειστό τον υπολογιστή του ;D

 

 

 

εντιτ. ψέμματα εδώ είναι.....άντε μπορείτε να συμμετέχετε και οι πιο σιτεμένοι...εεεε ώριμοι ήθελα να πω :)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Yameth απ'ότι βλέπω έχει κλειστό τον υπολογιστή του ;D

...ναι, αλλά έχω το κινητό του...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, δύο στοιχεία που εμένα προσωπικά μου προκαλούν έντονο ενδιαφέρον και προβληματισμό, είναι πρωταρχικά, η "οριζοντιοποίηση" της μουσικής παραγωγης, και εννοώ την τοποθέτηση της μέσα σε ενα γραφικό περιβάλλον, με timelines κτλ κτλ, σε συνδυασμό με τη "Μηχανική" της τεχνολογίας αυτής και , κατα δεύτερο λόγο, η σχετική "απαξίωση" που τείνει να επικρατήσει ακριβώς εξαιτίας της χαμηλής, πλέον, τιμής του εξοπλισμού. Το καταναλωτικό τριπάκι δηλαδή, από τη μία και απο την άλλη, η έλλειψη "σεβασμού" απέναντι στο μέσο...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- η εμμονή στην πολυκάναλη - σταδιακή ηχογράφηση και τις περισσότερες φορές χωρίς την ταυτόχρονη φυσική παρουσία του συνόλου των εκτελεστών επηρέασε την αντίληψη και προσέγγιση των συντελεστών (δημιουργών και εκτελεστών) σε ότι αφορά την προσέγγιση της μουσικής δημιουργίας?...έχει ακουστά αποτελέσματα?....τι βελτίωσε και τι επιδείνωσε αυτή η λογική?

Για να επανέλθω στο κύριο θέμα (μου), το μόνο πρόβλημα που θα έβλεπα στη σταδιακή ηχογράφηση-δημιουργία, είναι τα live. Εκεί όπου φαίνονται οι πραγματικές δυνατότητες (εκτελεστικές, επικοινωνιακές) του κάθε μουσικού. Και αυτό βέβαια στα groups, οι μεμονωμένοι καλλιτέχνες επιλέγουν κορυφαίους session μουσικούς (Sting, Miller...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως, δύο στοιχεία που εμένα προσωπικά μου προκαλούν έντονο ενδιαφέρον και προβληματισμό, είναι πρωταρχικά, η "οριζοντιοποίηση" της μουσικής παραγωγης, και εννοώ την τοποθέτηση της μέσα σε ενα γραφικό περιβάλλον, με timelines κτλ κτλ, σε συνδυασμό με τη "Μηχανική" της τεχνολογίας αυτής και , κατα δεύτερο λόγο, η σχετική "απαξίωση" που τείνει να επικρατήσει ακριβώς εξαιτίας της χαμηλής, πλέον, τιμής του εξοπλισμού. Το καταναλωτικό τριπάκι δηλαδή, από τη μία και απο την άλλη, η έλλειψη "σεβασμού" απέναντι στο μέσο...

 

 

και ίσως και η απαξίωση προς το σύνολο της διαδικασίας

 

Για να επανέλθω στο κύριο θέμα (μου), το μόνο πρόβλημα που θα έβλεπα στη σταδιακή ηχογράφηση-δημιουργία, είναι τα live. Εκεί όπου φαίνονται οι πραγματικές δυνατότητες (εκτελεστικές, επικοινωνιακές) του κάθε μουσικού. Και αυτό βέβαια στα groups, οι μεμονωμένοι καλλιτέχνες επιλέγουν κορυφαίους session μουσικούς (Sting, Muller...)

 

...εγώ γενικά θεωρώ την πολυκάναλη ηχογράφηση ως ένα τεράστιο εξελικτικό βήμα που άνοιξε κυριολεκτικά νέους ορίζοντες....σαν αναγκαστικές (μάλλον) παρενέργειες βλέπω αφ'ενός την απομάκρυνση του τελικού αποτελέσματος από το ακριβές ηχητικό δρώμενο (σε κάποιες περιπτώσεις όπου η χρονική διάρκεια ολοκλήρωσης ξεφεύγει και αν βέβαια μπόρει κάποιος να υποστηρίξει ότι κάτι τέτοιο μπορεί να είναι ακουστό....σαν "κουρδισμένη" ατμόσφαιρα κάτι ;D ;D) και αφ'ετέρου η σε περιπτώσεις (ανάλογα και με την προσέγγιση του χειριστή) αποδόμηση ηχητικών πηγών που στα αυτιά μου τουλάχιστον αποτελούν ένα ενιαίο αδιαίρετο σύνολο πχ ένα brass section , ένα κουαρτέτο εγχόρδων, ένα φωνητικό σύνολο ή ακόμη και ένα σετ τύμπανα......και αυτό είναι εύκολα ακουστό.

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου