Προς το περιεχόμενο

Πως να κάνω την κιθάρα μου να μην χάνει το κούρδισμα στο 12ατο τάστο.


Hom3sick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγκες τι ακριβώς πρέπει να κάνω στην κιθάρα μου για να είναι ΟΚ το κούρδισμα σε όλη την ταστιέρα; Πχ σε 2 - 3 χορδές χάνει ελαφρώς στο 12ατο.

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πηγαινε αρθρα --> Βασικο set up κιθαρας  εδω

 

αυτο που ζητάς είναι το " Intonation (πρωτα ρυθμιζουμε ολα τα αλλα και τελευταιο αυτο!) "

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες τι ακριβώς πρέπει να κάνω στην κιθάρα μου για να είναι ΟΚ το κούρδισμα σε όλη την ταστιέρα; Πχ σε 2 - 3 χορδές χάνει ελαφρώς στο 12ατο.

 

Set-up.  ::)

 

edit: Με πρόλαβες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanx παίδες! Set up θέλει κάργα αλλά σιγά μην πάω στον Λάκη να του δόσω 30 ευρώ να τα φάει σε σουβλάκια.

 

Είναι σωστό να μάθεις μόνος σου να κάνεις τις βασικές ρυθμίσεις (προσωπικα τις βλέπω κάτι σαν το κούρδισμα που κάνουμε συνέχεια).

 

Αλλά δεν βλέπω σωστό να υποτιμάς με αυτή τη φράση την εργασία κάποιου. Υπάρχουν κιθαρίστες που είτε δεν έχουν όρεξη να μάθουν να το κάνουν μόνοι τους, είτε δεν αισθάνονται αρκετά ικανοί είτε απλά δεν θέλουν να ασχολούνται με τέτοια. Δεν είναι απατεωνιά να σου παίρνει κάποιος λεφτά για να σου σετάρει την κιθάρα αν δεν θέλεις να το κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

θελει σιγουρα αλλα αμα ειναι fender στρατ ειναι φυσιολογικο να σου φαλτσαρει λιγο στο 12ο ταστο

 

Καθόλου φυσιολογικό δεν είναι. Μπορεί να ρυθμιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει σιγουρα αλλα αμα ειναι fender στρατ ειναι φυσιολογικο να σου φαλτσαρει λιγο στο 12ο ταστο

Μήπως εννοείς Tele; Γιατί από όσο ξέρω οι Strat είθισται να έχουν 6 saddles.

 

Thanx παίδες! Set up θέλει κάργα αλλά σιγά μην πάω στον Λάκη να του δόσω 30 ευρώ να τα φάει σε σουβλάκια.

Να πας στον ΛΑΚΗ και να του δώσεις REGARDS. Ξέρει αυτός. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου