Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση βαφής από Strat / Βοήθεια από γνώστες;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπεύω να αφαιρέσω το χρώμα από το σώμα της sunburst strat μου με σκοπό να ξαναβαφτεί αργότερα. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι θέλω να την αφήσω άβαφτη για κάποιο καιρό. Το ερώτημα είναι, αν μείνει π.χ. δύο μήνες χωρίς καμία προστασία, θα έχω πρόβλημα στο βάψιμο μετά; Μπορεί π.χ. λόγω της υγρασίας ή της ξηρασίας, να "σηκώσει" χρώμα μετά;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκοπεύω να αφαιρέσω το χρώμα από το σώμα της sunburst strat μου με σκοπό να ξαναβαφτεί αργότερα. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι θέλω να την αφήσω άβαφτη για κάποιο καιρό. Το ερώτημα είναι, αν μείνει π.χ. δύο μήνες χωρίς καμία προστασία, θα έχω πρόβλημα στο βάψιμο μετά; Μπορεί π.χ. λόγω της υγρασίας ή της ξηρασίας, να "σηκώσει" χρώμα μετά;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Θεωρώ πως όχι, μιας και το sealer έχει ήδη εμποτίσει το ξύλο και θα το προστατέψει, τουλάχιστον από την υγρασία. Ωστόσο εξαρτάται και από τις συνθήκες.

 

Τρόπο να βγάλεις το χρώμα βρήκες? Αν είναι πολυεστερική βαφή ή πολυουρεθάνη θα σου βγάλει την παναγία.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπο να βγάλεις το χρώμα βρήκες? Αν είναι πολυεστερική βαφή ή πολυουρεθάνη θα σου βγάλει την παναγία.  :-\

 

Συμφωνω με τον φιλο...Και οχι τιποτ'αλλο αφου τη βγαλεις,μετα χανεις το μερακι,με τοσο ζορι που εχεις τραβηξει :-\....Αν εχεις ''γερα'' νευρα do it.. ;) ;)

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει αμα θελεις να καταστρεψεις το σωμα της κιθαρας σου καντο αλλα η βαφη της στρατ σου δεν βγαινει(δεν θυμαμε το ονομα της βαφης  :-X ) το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις καινουργιο σωμα , πραγματικα δεν στο συνιστω  :-\

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ strat ειναι?Εχει μεγαλη σημασια για να μην εχεις τιποτα δυσαρεστες εκπληξεις οταν την στριπαρεις (καμμια 8αρια κομματια ξυλα ας πουμε ;D),γενικα στις πολυεστερικες κιθαρες η πληρης αφαιρεση του φινιρισματος ειναι πολυ δυσκολη οποτε καλυτερα να κανεις οτι εκανε και η Φεντερ (δηλ. να τη βαψεις ΑΠΟ ΠΑΝΩ απο το υπαρχον φινιρισμα)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ strat ειναι?Εχει μεγαλη σημασια για να μην εχεις τιποτα δυσαρεστες εκπληξεις οταν την στριπαρεις (καμμια 8αρια κομματια ξυλα ας πουμε ;D),γενικα στις πολυεστερικες κιθαρες η πληρης αφαιρεση του φινιρισματος ειναι πολυ δυσκολη οποτε καλυτερα να κανεις οτι εκανε και η Φεντερ (δηλ. να τη βαψεις ΑΠΟ ΠΑΝΩ απο το υπαρχον φινιρισμα)  

 

+1. Τρίψτην ΕΛΑΧΙΣΤΑ έτσι ώστε να φύγει το λούστρο και ίσα-ίσα να "αγριέψει" λίγο το χρώμα και βάψτην.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ακόμα δεν ξέρω τι χρώμα θα τη βάψω. Αλλά θέλω να την ακούσω / δω χωρίς χρώματα επάνω.

β) Σκοπεύω να την ξεβάψω έτσι.

http://www.projectguitar.com/tut/burn.htm

Για προσωπικούς μου λόγους δεν θέλω να αλλάξω σώμα.

γ) Δεν με ενδιαφέρει αν είναι και 15 κομμάτια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίψτην ΕΛΑΧΙΣΤΑ έτσι ώστε να φύγει το λούστρο και ίσα-ίσα να "αγριέψει" λίγο το χρώμα και βάψτην.

Η καλυτερη λυση. Εχω ξυσει 2 squier (tele & precision) με τριβειο, πρωτα το μπασο το οποιο εγινε ψιλοχαλια και αργοτερα την κιθαρα με περισσοτερη υπομονη, προσοχη και συνεση. Ειχα δοκιμασει και διαβρωτικο πιο πριν αλλα τζιφος. Αξιζει να μπεις στον κοπο μονο αν ειναι ξυλο με ομορφα νερα και θες να το αφησεις natural.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου