Προς το περιεχόμενο

Πιατα χωρίς ''ουρές''


ippex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και πάλι. Θέλω να αλλάξω τα διάφορα πρόχειρα πιάτα που έχω στο σετ μου με κάποια καλή σειρά εταιρίας. Αυτό το οποίο ψάχνω είναι τα πιάτα να έχουν καλό ήχο [προφανώς] και να έχουν λίγο η καθόλου decay. Γενικώς θέλω all-round ήχο. Μια σκεψη που άκουσα ήταν τα zildjian K Custom Dark αλλά οι τιμές τους είναι λίγο απλησίαστες.... περίπου 1300ε τα 4 πιάτα :(

Τι έχετε να προτείνετε εναλλακτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά είμαι άσχετος από πιατίνια, αλλά θυμαμαι μια φορά είχε φερει ο drummer που παίζαμε κάααααααααποτε κάποια Sabian σειρας Paragon που παίζει και ο Peart λεει...

Μου είχανε κάνει πολύ εντυπωση γιατί ενω δεν καταλάβαινα διαφορές από πιατίνι σε πιατίνι, αυτά ήταν αλλού. Ειχανε κάτι το θεσπέσιο, δεν ξέρω... Ξεχωρίζανε από τα υπόλοιπα του σετ με κάποιο τρόπο. :o

 

http://www.sabian.com/EN/products/paragon.cfm

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να έχουν λίγο η καθόλου decay.

 

Γενικώς θέλω all-round ήχο.

 

κατσε γιατι μας μπερδεψες... :o θελεις all around ηχο ή πιατα με μηδενικο sustain?γιατι τα all around πιατα μια χαρα sustain εχουν.

 

αν θες τα πιατινια σου να μην εχουν "ουρες" θα αγορασεις ΜΙΚΡΑ σε διαμετρο και ΕΛΑΦΡΑ σε βαρος πιατινια.

 

δεν υπαρχει φτηνο & εξαιρετικο πιατινι  ;)

 

τα καλυτερα fast crashes που εχω προσωπικα ακουσει (αν και προσωπικα προτιμω πιατινια ΜΕ μπολικο sustain ) ειναι αυτα

 

http://www.paiste.com/e/cymbals.php?family=3&category=2&action=category&model=12

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε γιατι μας μπερδεψες... :o θελεις all around ηχο ή πιατα με μηδενικο sustain?γιατι τα all around πιατα μια χαρα sustain εχουν.

 

Sorry για το μπέρδεμα... Απλώς παιζω σε πολύ μικρό χώρο και δυνατά bright πιάτα με πολύ sustain δεν θα αντέχονται! Επίσης δεν έχω κατασταλάξει στο τι είδος θα παίζω και γι αυτό θέλω πιάτα να μπορούν να ακολουθήσουν τις ''αναζητήσεις'' μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A! Δεν φταίνε τα πιάτα αλλά ο χώρος σου. Βάλε ηχοπαγίδες, ρικοφόν κτλ ώστε να σπάσεις τις ανακλάσεις που παράγονται. Παίζεις με ωτοασπίδες ή ακουστικα κλειστού τύπου? Αν όχι βάλε όπωσδήποτε γιατί τύμπανα και κλειστός χώρος συνεπάγεται σχεδόν κατεστραμμένη ακοή αργά ή γρήγορα. Το ίδιο πρόβλημα είχα με το ταμπούρο μου. Πάντως γνώμη μου είναι ότι τα πιατίνια πρέπει να ακούγονται και φυσικά να έχουν μπόλικο sustain ανάλογα την χρήση βέβαια. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με ωτοασπίδες και τα τύμπανα είναι μουφλαρισμένα. Με ηχοπαγίδες και τέτοια κάτι θα κάνω στο μέλλον. Γενικά είμαι σχετικά νέος στο άθλημα και δεν έχω ιδέα απο τις ακριβές σειρές τι παίζει. Επιπλέον είναι αρκετά δύσκολο να βρείς σε ένα μαγαζί όλες τις σειρές και διαστάσεις Zildjian-Sabian πχ και να αποφασίσεις.

Πάντως έχω κόλλημα με τα bright πιάτα με sustain γιατί θέλω να αποφύγω κάτι τέτοιο:

 

[Αναφέρομαι σε αυτό το εκνευριστικό σφύριγμα απο τα crash]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ο morgan roose χρησιμοποιεί zildjian  z custom ακριβώς το αντίθετο από τα dark custom, HH dark κτλ. Είναι χοντρά  σε πάχος και κυρίως μεταλλάδες τα έχουν γιατί αντέχουν το κοπάνημα. Δύσκολα κλασσικά πιατίνια όπως sabian AA,ΗΗ ,zildjian A,Κ θα ακουστούν έτσι . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τώρα κατάλαβα... Νόμιζα πως ήταν Α. Λες με κάτι τέτοιο

http://global.ebay.com/Zildjian_A_Custom_Cymbal_Box_Set_w_FREE_18_Fast_Crash/380099820821/item

να είμαι καλά ή να μαζέψω λεφτά να πάω στα Κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου