Προς το περιεχόμενο

Blackheart + Framus.... εγκρίνετε?


sgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο πιο λιγα βατ λαμπας εχεις τοσο και λιγοτερα καθαρα...

δεν θα ακους..και ετσι θα δυναμωνεις με αποτελεσμα να παιρνεις γκαζι απτις λιχνιες.Μην παρεις 5 βατ αν θες καθαρα.  ;)

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, όντως παίζει πολύ καλά σε χαμηλή ένταση (σε σχέση και με άλλους λαμπάτους 50άρηδες που έχω ακούσει). Αλλά παίζει πολύ πιο όμορφα όταν το τελικό στάδιο είναι στα 8 με 9.

Σε χαμηλή ένταση ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει πολύ καθαρό και κάπως στεγνό ήχο σε σχέση με αυτόν που βγάζει όταν το τελικό στάδιο είναι σε saturation. Επίσης χάνεται κράτημα (sustain) όταν το τελικό στάδιο παίζει χαμηλά. Και αυτό για σόλο και μελωδίες δεν βολεύει οπότε αναγκαστικά ανεβάζω το gain με αποτέλεσμα να παίρνω το sustain που χάνεται αλλά να γίνεται περισσότερο σκληρός ο ήχος απο αυτόν που θέλω εγώ και η μπάντα!

 

Αυτός τί λέει? Δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει το FX loop..

http://www.dv247.com/invt/60811/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μόνο sustain πάρε έναν ωραίο κομπρέσσορα... αν όμως επιθυμείς πράγματι το "γέμισμα" του ήχου από τον κορεσμό του τελικού σταδίου, πράγματι χρειάζεσαι λιγότερα βατ. 15 με 30 θα ήταν ιδανικά. Κι αυτή η πρόταση από το Ντι Βι μου φαίνεται ότι θα σου έρθει γάντι. Τι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς από το FX loop του; Δεν τον έχω δουλέψει αλλά μου φαίνεται όπως όλα τα FX loop του κόσμου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το loop του είναι παράλληλο. Μόλις βρήκα στο φορουμ της laney μια μετατροπή και το κάνεις σειριακό βγάζοντας μία αντίσταση.

Βρήκα κάτι κλιπάκια του και έχω πάθει πλάκα με τον ήχο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου