Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζουν τα ιδιαίτερα μαθηματα κιθάρας;


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο οτι καταλαβα ο Michael ειναι ο μονος που με νιωθει εδω περα εισαι ωραιος τυπος και επεξεργαζεσαι πολλα μπραβο.

Ας χαλαρώσουμε λίγο φίλε μου. Μέχρι στιγμής αναφέρθηκες σε μεθόδους εκμάθησης μέσω βίντεο και παρόμοιων μέσων όταν το θέμα αφορά δια ζώσης εκμάθηση, δεν έχει και πολύ σχέση νομίζω.

Πέραν αυτού, δεν κατάλαβα τη δική σου ιδιότητα. Έμαθες μέσω του MAB, κάνεις ο ίδιος μαθήματα, βοηθάς άλλους προωθώντας τα μαθήματα του MAB; Ρωτάω για να καταλάβουμε κι εμείς τί πρέπει να κρατήσουμε από αυτα που λες.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας χαλαρώσουμε λίγο φίλε μου. Μέχρι στιγμής αναφέρθηκες σε μεθόδους εκμάθησης μέσω βίντεο και παρόμοιων μέσων όταν το θέμα αφορά δια ζώσης εκμάθηση, δεν έχει και πολύ σχέση νομίζω.

Πέραν αυτού, δεν κατάλαβα τη δική σου ιδιότητα. Έμαθες μέσω του MAB, κάνεις ο ίδιος μαθήματα, βοηθάς άλλους προωθώντας τα μαθήματα του MAB; Ρωτάω για να καταλάβουμε κι εμείς τί πρέπει να κρατήσουμε από αυτα που λες.

 

 

Κοιτα το ολο θεμα εκμαθηση κιθαρας δεν ειναι απλο και μονοπλευρο εγω απο τοτε που ξεκινησα ψαχνομουν συνεχεια καθε μερα εψαχνα στο ιντερνετ για τα παντα.Αυτο το εκανα και το κανω απο ανασφαλεια μηπως κανω κατι λαθος αφου μαθαινω μονος δεν ημουν και δεν ποτε ευχαριστημενος με το παιξιμο μου η το τροπο εξασκησης θελω παντα να χρησιμοποιω το 100% του εαυτου μου.

Ετσι μου βγηκε σε καλο γιατι κατα καιρους εβρισκα οτι εκανα καποια πραματα λαθος που με κραταγαν πισω.Με ολη αυτη την συνεχη ανησυχεια κατεληξα να γινομαι αυστηρος κριτης του εαυτου μου και να βελτιωνομαι συνεχως.

Παρακολουθωντας σχεδον ολα τα DVD απο κιθαριστες ολων των ειδων εχω κρατησει καποια πραματα απο ολους σιγα σιγα εφτασα να με κοιτανε παιδια που παιζουν 4-5 χρονια παραπανω απο μενα που δεν ψαχνονται και να μου λενε "Πως το εκανες αυτο?? η "ΠΩΠΩ εχεις βελτιωθει παρα πολυ" και ρωταγαν συνεχεια κι ετσι κατεληξα να του κανω μαθηματα.Ολα αυτα γινονται γιατι ιο ανθρωποι ειναι ευχαριστημενη με την μετριοτητα και δεν εξελισονται με τα χρονια.Εδω ο αρραβονιαστικος τις ξαδερφης μου παιζει 16 χρονια (οχι shred) και οταν με γνωρισε και μιλησαμε και μετα με ειδε του εξηγησα και κατι πραματα μου ελεγε "Εισαι ειδολο εισαι θεος αυτα ειναι πωπω " και τετοια αλλα πρωσοπικα πιστευω πως ειμαι αχρηστος και ασχετος στην κιθαρα βλεποντας τοσους κιθαριστες βλ.MAB εχω παντα ενα κινητρο.τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ψαχνω και εγω αυτον τον καιρο να ξαναρχισω μαθηματα.εχει να προτεiνει κανεις καποιον ΚΑΘΗΓΗΤΗ που να εστιαζεται στον μαθητη που εχει και βλεποντας τα μεινοεκτιματα του να τον διορθονει και να τον εξελισει,επισης να ειναι μεθοδικος και συστηματικος να βαζει προγραμμα στη διδασκαλια (καθως επισης και με λογικες τιμες :P).οποιος νομιζει οτι ξερει η εχει προσωπικη εμπειρια μπορει να κανει τον κοπο και να στειλει κανα πμ?.

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους συνφορουμιτες!

Αν και δεν συνηθιζω να γραφω για εμενα, θεωρω σημαντικο να ξεκαθαρισω 2-3 πραγματα - για να μειωθει και το "ραδιο-αρβυλα"!   ;) Παμε λοιπον!

 

*Δεν διδασκω στο ωδειο του Γ. Φακανα

*Ειμαι καθηγητης στο American College of Greece (γνωστο και ως Deree)

*Ειμαι καθηγητης (οχι απλα αποφοιτος) απο το Musicians Institute (γνωστο και ως GIT)

*Ειμαι καθηγητης (οχι  απλα αποφοιτος) για το London College of Music (γνωστο και ως RGT)

*Δεν το εχω ριξει τωρα τελευταια στην Φλαμενκο κιθαρα - παιζω Φλαμενκο απο 13 ετων (το 1ο μου ρεσιταλ φλαμενκο το εκανα σε ηλικια 15 ετων για την Ισπανικη Πρεσβεια)


* Οποιος εχει ορεξη να δει μερικα απο τα διδακτικα βιβλια μου για κιθαρα - http://www.melbay.com/authors.asp?author=144

* Οποιος εχει ορεξη να δει μερικα απο τα CD μου - http://cdbaby.com/all/anasti


Για πιο πολλα info

 

MYSPACE Profile          - http://www.myspace.com/ioannisanastassakis

Youtube Channel         - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis

Official WWW Site        - http://www.ioannis.org


@ evilsoler

          Οποιοσδηποτε εκπαιδευμενος καθηγητης που ξερει την δουλεια του θα εστιαστει στις αδυναμιες του μαθητη - αν δεν το κανει, απλα...δεν ειναι καθηγητης. Υπαρχουν πολυ καλες επιλογες σε ΟΛΑ τα βαλαντια - αλλα μην ξεχνας οτι σε παρα πολλες περιπτωσει, οτι πληρωσεις, παιρνεις...

 

Για ενα νεο μαθητη, η πρωτη μου επιλογη για καθηγητης θα ηταν ο Theodore Kalantzakos (Θοδωρης Καλαντζακος) - μπορεις να τον δεις στο παρακατω βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που μπήκες στο Forum να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα που γράφτηκαν, Ιωάννη.

Συνέχισε έτσι, μουσικά, εκτιμώ τις δουλειές σου απεριόριστα.

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι στα γεραματα να κανω κανενα μαθηματακι μπας αυξησω λιγο περισσοτερο τη ταχυτητα και τη τεχνικη μου..

Γενικοτερα εχετε να μου προτεινεται καποιον καλο και οικονομικο αν γινεται που μπορει ευκολα να καταλαβει το επιπεδο καποιου και στοχευμενα να του επιλυσει γρηγορα τα τεχνικα του προβληματα.?

Υ.Γ 28 χρονων ειμαι τροπος του λεγειν τα ''γεραματα''...  ;D

 

Θα σου προτεινα και σενα τον Θοδωρη Καλαντζακο - πολυ καλο παιδι, υπομονετικος, οικονομικος και ευελικτος μουσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για τις συνεχομενες απαντησεις - διαβαζω τα pοsts που εγιναν και απανταω στο καθενα που θεωρω οτι μπορει να βοηθησει καποιον η απαντηση μου...

 


 

Αυτο που σκεφτομουν λοιπον ειναι μπας βρεθω με καποιον εμπειρο και μαγκα δασκαλο που παρατηρωντας τον τροπο που παιζω ειχε να διορθωσει κατι , βοηθωντας με ετσι να ανεβω level....

Δε ξερω μπορει να λεω και μπουρδες απλα ηθελα και την αποψη σας..Κανεις λοιπον δεν μου προτεινε συγκεκριμενο ατομο που να εχει ο ιδιος πειρα..

Οσον αφορα το κομματι του internet και του υλικου που μπορει να βρει καποιος εκει εχω ιδια και μεγαλη πειρα μιας που δουλευω σε ιντερνετ καφε και εχω γενικα λιωσει..

 

Δεν λες μπουρδες - τα σκεφτεσαι και τα λες πολυ σωστα. Αυτη ειναι ακριβως η δουλεια του δασκαλου - να σε ανεβασει level, οπως στο WOW!  ;D

Το Internet ειναι σουπερ για να δεις τους διαφορους κιθαριστες (inspiration) και να βρεις παρτιτουρες. Για να μαθεις χρειαζεσαι feedback απο καποιον που ΗΔΗ ΞΕΡΕΙ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα η γνωμη μου ειναι να παρεις δασκαλο αμα θες να ανεβεις επιπεδο σα μουσικος και οχι απλα να βγαζεις copy paste τραγουδακια. Το δυσκολο ειναι να βρεις ενα σωστο δασκαλο (και ας μην ειναι και ο πιο εντυπωσιακος κιθαριστας) που θα σε βοηθησει να βελτιωσεις και τη τεχνικη σου περα απο τις μουσικες γνωσεις που θα παρεις. Επιπλεον για το περισσοτερο κοσμο ισχυει οτι μπαινει στο τρυπακι να πειθαρχει και να εξασκειται καθημερινα σε συγκεκριμενες ασκησεις που εστιαζουν στις αδυναμιες του και οχι να παιζει φρασεις κλπ που ηδη ξερει. Φυσικα διαστηματα στασιμοτητας θα υπαρξουν και με το δασκαλο αλλα γενικα πιστευω οτι απο τους πρωτους 1-2 μηνες θα νιωσεις διαφορα. Αυτα τα λιγα..  ;D

 

Απολυτο δικιο σε ολα οσα ειπες, MIchael. Ετσι ακριβως ειναι.

Το ΜΕΓΑΛΟ μυστικο ειναι οτι ΥΠΑΡΧΕΙ τροπος να μην πεσεις ΠΟΤΕ στην παγιδα της μουσικης στασιμοτητας - αλλα θελει δουλεια με πλανο, οχι οτι ασκηση/κλιμακα/arpeggio τυχει να κατεβασει ο μαθητης απο το ιντερνετ.

Η καθε συγκεκριμενη ασκηση ειναι απλα ενα τουβλακι...τουβλακια υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ, στο Ιντερνετ, απο βιβλια, απο περιοδικα, απο φιλους κτλ

Αλλα το "αρχιτεκτονικο σχεδιο" (Blueprint) ειναι αυτο που θα κανει την διαφορά - και αυτο μπορει να στο φτιαξει ΜΟΝΟ ενας που ξερει τι κανει!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου