Προς το περιεχόμενο

Metal from HELLas - documentary


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΣΣΣΣΣ, ο Φασκιοτος φωνη εδω και ο Λευτερης μπασο. Τι ***** τα παιδια ηταν-ειναι ολοι τους. Οταν κατεβαινει παντως ο Αγγελος εδω στη Ροδο γινεται της Αναστασεως.

Ξαναφορμαρουμε την μπαντα που ειχαμε, τους "Purple Rainbows"

Τετοια θελω να διαβαζω,θελω δημιουργικο "κλιμα" :)

 

ΥΓ Φασκιωτης,Τακη!

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποσο θεος ρε ο Περλεπες??? Και μουσικα και συνθετικα ηταν πολυ τελειοι...

Ειναι ακομη αγορι μου,δεν σταματησε ποτε ο Αγγελος να γραφει(κ να πινει μπυρες στο Λεντζο! :D)

Βεβαια εχει γινει λιγο "σπανιος".. :)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ανθρωπο τον ξαναβαφτισαμε ρε, τον καναμε Geo Faskioto (απο το Jeff Scott Soto). Αν ξερεις τον Αγγελο ρωτα να δεις τι θα σου πει ;D

Μιλαμε για κανονικη βαφτιση, μονο που δεν ειχαμε νερο και το καναμε με μπυριτσα, πειραζειειειειει?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφημιση για τον γρηγορη δεν ειναι. 1ον εχει μεσα και steel gallery records (σαρογλου) και καλως η κακως δεν κινειται αλλη εταιρια σε αυτην την ρωτα. Δε

 

Ασφαλώς και δεν είναι διαφήμιση. Εξάλλου όποιος ασχολείται λίγο με το underground οποιαδήποτε μουσικού είδους, ξέρει ότι αν δεν υπήρχαν τέτοια παλικάρια τότε η όλη σκηνή δε θα υπήρχε. Η οποιαδήποτε σκηνή. Είτε είναι ηλεκτρονικά, είτε μεταλ, είτε κλαρίνα.

Το θέμα είναι ότι σε κάποιον που δεν ξέρει του φαίνεται σαν έμμεση διαφήμιση. Εξάλλου το είπε και άλλος πιο πριν.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως διαφημιση η οχι, να ναι καλα ο ανθρωπος αν βοηθαει τις καινουργιες μπαντες. Μακαρι να ειχαμε ολοι τετοια ατομα στο ξεκινημα μας

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά... έχουμε ένα βίντεο που όλοι συμφωνούμε ότι είναι καρα-υποκειμενικό και ελλειπές και παρουσιάζει την κατάσταση της εποχής από τη ματιά του κ@υλωμένου μεταλλά. Και μετά από αυτή την παραδοχή καθόμαστε και λέμε ότι μόνο όσοι συμμετείχαν στα δρώμενα που περιγράφονται μπορούν να εκφέρουν γνώμη για όσα γίνονταν τότε γιατί οι υπόλοιποι ΔΕΝ θα είναι αντικειμενικοί!!!

Βλέπει κανείς άλλος το παράλογο στον παραπάνω συλλογισμό ή μόνο εγώ;

 

Από την άλλη, προσωπικά δεν μπορώ να λάβω σοβαρά κόσμο που αποκαλεί φλώρους όσους δεν ασπάζονται τη μουσική και τον ψυχισμό που οι ίδιοι γουστάρουν. Πόσο γ@μάουα είστε ρε παιδιά τέλος πάντων; Χαλαρώστε λίγο!

 

Και βέβαια, το βίντεο διαφημίζει στεγνά αυτόν τον Γρηγόρη ή Greg ή όπως αλλιώς τον φωνάζουν. Όσο καλό άτομο κι αν είναι, όσο κι αν βοηθάει, όσο κι αν αξίζει τη διαφήμιση, είναι εντελώς χαζό να αρνούμαστε ότι το βιντεάκι προμοτάρει τον ίδιο και την εταιρία του ή ότι κάτι τέτοιο είναι αποδεκτό σε ένα βίντεο που υποτίθεται ότι προσπαθεί να παρουσιάσει το σύνολο των νέων προσπαθειών σχετικά με το μέταλ στην Ελλάδα.

 

Τέλος πάντων, ή θα αποφασίσουμε ότι το βίντεο είναι μια πρόχειρη προσπάθεια με ατυχή υλοποίηση και χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο να το πάρουμε σοβαρά, ή θα το αντιμετωπίσουμε σαν μια αντικειμενική, ολοκληρωμένη δουλειά που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει ως σημείο αναφοράς για μια συζήτηση επί του μέταλ στην Ελλάδα.

Το πρώτο είναι κατανοητό αλλά αν ισχύει, μπορούμε να σταματήσουμε ΤΩΡΑ να μιλάμε για όσα δείχνει το βίντεο (εκτός κι αν είμαστε νοσταλγοί της εποχής). Αν ισχύει το δεύτερο, έχουμε ήδη δει πόσα λάθη έχει το βίντεο και πόσο πολύ πετυχαίνει το στόχο του.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΣΣΣΣΣ, ο Φασκιοτος φωνη εδω και ο Λευτερης μπασο. Τι ***** τα παιδια ηταν-ειναι ολοι τους. Οταν κατεβαινει παντως ο Αγγελος εδω στη Ροδο γινεται της Αναστασεως.

Ξαναφορμαρουμε την μπαντα που ειχαμε, τους "Purple Rainbows"

Τι είχε γίνει με αυτόν?,άκουσα ότι σε ένα καυγά χτύπησε και παράτησε το τραγούδι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόμαστε και λέμε ότι μόνο όσοι συμμετείχαν στα δρώμενα που περιγράφονται μπορούν να εκφέρουν γνώμη για όσα γίνονταν τότε γιατί οι υπόλοιποι ΔΕΝ θα είναι αντικειμενικοί!!!

Βλέπει κανείς άλλος το παράλογο στον παραπάνω συλλογισμό ή μόνο εγώ;

 

Φιλε alchemist συγνωμη αλλα πως να το κανουμε? Αν δεν εχεις ασχοληθει kai ψαχτει με το heavy metal στην ελλαδα και συγκεκριμενα με αυτη την αγνη μορφη που περιγραφεται στο dvd, τοτε δεν μπορεις να εισαι αντικειμενικος. Ειναι σαν να ερθει και να πει ενας "μεταλλας" που την βγαζει με το πολυ maiden στα χαιλικια του και μεχρι εκει εχει παει, να ακουσει εναν δισκο flames και να μου πει ειναι για τον π***ο.

Εχει αποψη μεν δεν λεω, ευπροσδεκτη αλλα ειναι αντικειμενικη?

 

Δεν ειναι διαφημιση ρε φιλε γιατι δεν πιστευω οτι καποιος που ειναι μονος του στο ειδος του χρειαζεται διαφημιση. Ειναι σαν να ανοιγεις την τηλεοραση και να δεις διαφημηση της ΔΕΗ....

 

Οσον για την χρησιμοτητα του, για μενα και μονο που ενα παλικαρακι που θα δει το ντοκυμαντερ μπει στον κοπο να ασχολειθει και να ακουσει λιγο ελληνικο μεταλ και που ξερεις ισως το εκτιμησει κιολας, εχει πετυχει το στοχο του...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε alchemist συγνωμη αλλα πως να το κανουμε? Αν δεν εχεις ασχοληθει kai ψαχτει με το heavy metal στην ελλαδα και συγκεκριμενα με αυτη την αγνη μορφη που περιγραφεται στο dvd, τοτε δεν μπορεις να εισαι αντικειμενικος. Ειναι σαν να ερθει και να πει ενας "μεταλλας" που την βγαζει με το πολυ maiden στα χαιλικια του και μεχρι εκει εχει παει, να ακουσει εναν δισκο flames και να μου πει ειναι για τον π***ο.

Εχει αποψη μεν δεν λεω, ευπροσδεκτη αλλα ειναι αντικειμενικη?

 

 

Το όλο θέμα έχει καταντήσει αηδία σαν τις παλιές,αγνές,(καλές) παραγωγές μεταλ στην Ελλάδα. ;D

Πέρα από την πλάκα, όποιος ψαγμένος με το μέταλ συγκρίνει maiden ή priest ή ότι άλλο original με τους κλώνους της περιόδου, κάπου τα χει χαμένα.Ήμουν 15 χρονών όταν έριχνα εισητήρια στα Ελληνικά γκρούπ που έπαιζαν στον Ελλήσποντο και μάλιστα γούσταρα και όλας.Κυρίως όμως επειδή διψούσαμε για live. Επειδή δεν έβγαλα δίσκο, ή δεν γνωρίζω προσωπικά αυτά τα άτομα, δεν σημαίνει ότι δεν έχω λόγο για το μέταλ.Που είναι όσο υποκειμενικός είναι και ο δικός σου λόγος stinky.

Δεν έχω πρόβλημα με τα κολλήματα του καθενός σε εποχές και μουσικές.Έχω και εγώ τα δικά μου.Θέλω όμως να ξέρω αν το noiz.gr είναι το μέρος όπου μιλάμε για μουσική ελεύθερα και καλοπροαίρετα ή το στέκι όπου πλακώνονται και μετά γλύφονται οι "επώνυμοι" και ψαγμένοι του χθες και του σήμερα, που αντιμετωπίζουν όλο τον υπόλοιπο κόσμο με οπαδιλίκι και φανατισμό 7χρονου και φαντάζονται ότι οι εποχές και οι μουσικές είναι Ι.Χ.

Όσοι από εσάς παίζατε τότε με δυσκολίες, προσωπικό και οικονομικό κόστος,τρικλοποδιές και αγανάκτηση, σας εκτιμώ και σας θαυμάζω(από τότε).Κι εγώ όμως με εκατοντάδες άλλους(χιλιάδες θα ήταν υπερβολή),ήμουν από κάτω και χειροκροτούσα.Νομίζω λοιπόν ότι είναι απαράδεκτο να φέρεστε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε alchemist συγνωμη αλλα πως να το κανουμε? Αν δεν εχεις ασχοληθει kai ψαχτει με το heavy metal στην ελλαδα και συγκεκριμενα με αυτη την αγνη μορφη που περιγραφεται στο dvd, τοτε δεν μπορεις να εισαι αντικειμενικος. Ειναι σαν να ερθει και να πει ενας "μεταλλας" που την βγαζει με το πολυ maiden στα χαιλικια του και μεχρι εκει εχει παει, να ακουσει εναν δισκο flames και να μου πει ειναι για τον π***ο.

Εχει αποψη μεν δεν λεω, ευπροσδεκτη αλλα ειναι αντικειμενικη?

Φίλε μου, προφανώς ΔΕΝ μπορείς να είσαι τελείως αντικειμενικός όταν ήσουν μέρος αυτής της ιστορίας. Αναφέρθηκε και πιο πριν (σωστά) ότι δεν μπορείς να κάνεις απόλυτα ουδέτερη κριτική σε μια κατάσταση στην οποία έχεις πάρει μέρος και έχεις αφιερώσει χρόνο και ενέργεια, δε σου "βγαίνει". Είναι απόλυτα λογικό, δεν μπορώ να κατακρίνω κάτι αλλά να λέμε τα πράγματα όπως έχουν, ναι;

 

Δεν ειναι διαφημιση ρε φιλε γιατι δεν πιστευω οτι καποιος που ειναι μονος του στο ειδος του χρειαζεται διαφημιση. Ειναι σαν να ανοιγεις την τηλεοραση και να δεις διαφημηση της ΔΕΗ....

Ξαναλέω φίλε μου, δε διαφωνώ ότι ο άνθρωπος είναι καταπληκτικός και ίσως είναι ο μόνος που κάνει κάτι ουσιαστικό. Ένας λόγος παραπάνω λοιπόν, αφού δεν χρειάζεται διαφήμιση, γιατί να δημιουργείται αρνητικό κλίμα γύρω από τη δραστηριότητά του εξαιτίας λανθασμένης χρησιμοποίησης του ονόματός του; Δεν τα έχω μαζί του λοιπόν, τουναντίον δίνω και το respect στη δουλειά που κάνει. Απλά βρίσκω τελείως εσφαλμένο τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζεται στο βίντεο.

 

Οσον για την χρησιμοτητα του, για μενα και μονο που ενα παλικαρακι που θα δει το ντοκυμαντερ μπει στον κοπο να ασχολειθει και να ακουσει λιγο ελληνικο μεταλ και που ξερεις ισως το εκτιμησει κιολας, εχει πετυχει το στοχο του...

Μακάρι αλλά θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τις αμφιβολίες μου σχετικά με το αν αυτό το τελευταίο ισχύει, κυρίως γιατί δεν ξέρω πόσο θα εντυπωσιαστεί κάποιος με το ελληνικό underground metal των 80's.

 

@SULTAN

Well said σε όσα γράφεις στην τελευταία παράγραφο αλλά θα σου ζητήσω να μην ομαδοποιείς τα μέλη του Noiz σε ένα ενιαίο σύνολο. Όπως βλέπεις, πολλοί σε αυτό το thread έχουν εκδηλώσει την αντίθεσή τους στην απαξίωση της γνώμης όσων δεν συμμετείχαν ενεργά στο ελληνικό μέταλ των περασμένων δεκαετιών.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου