Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα σκαφους!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλιστα

 

Αυτο με την αυξηση εχει να κανει με την κρίση ή πηραν τα πάνω τους οι peerless?Απ οτι ειδα κ γω για την δικιά μου απ τον γαλλό πήγε πάνω κοντα στα 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε ξερω για τι ειναι η αυξηση. Προκειται για αυξηση μονο στις peerless απο οτι λεει, οποτε ψιλιαζομαι εργοστασιακη αυξηση. Με την κριση θα εχει να κανει βεβαια...one way or another ολες οι αυξησεις εκει οφειλονται.

 

 

 

σκάφος είναι οι κιθάρες με τα f?

 

Σκαφη λεμε τις κιθαρες που ειναι semi-hollow (δηλαδη κουφιες εκτος απο ενα κομματι ξυλου στο κεντρο, κλασσικο παραδειγμα η gibson 335) και αυτες που ειναι hollow (τελειως κουφιες).

Συνηθως αυτες οι κιθαρες εχουν και f holes οποτε ναι αυτος ειναι ενας τροπος να τις ξεχωριζεις (υπαρχουν και εξαιρεσεις ομως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

Αφου το λεπτο μανίκι δεν το αγαπάς νομίζω οτι διαγράφεις κ ibanez.Παίζεις μπάλα σε αλλες καταστάσεις τώρα.

 

Κοίτα κ τπτ μεταχειρισμένα αν δεν εχεις σκοπό να κανεις πολλά με το κιθαρόνι κ αρχίζεις τώρα να ασχολήσε με τετοιου τύπου εργαλεία.Ειδικά αν εισαι κ αθήνα κ μεταχείρα θα βρείς κ θα δοκιμάσεις καινούρια και και και.Αν όντως ισχύει η κατάσταση Αθήνα μην ξαναγράφεις εδώ, πήγαινε για τεστ ντράιβ κ μετα ελα να τα πουμε.

 

δεν ειπα οτι εχω προβλημα με τα λεπτα μπρατσα....ουτε και με τα πολυ χοντρα ομως...αφου η μια μου κιθαρα strat εχει V SOFT και η αλλη πολυ χοντρο...prs tremonti. και με τις 2 το φχαριστιεμαι  ;D

οσο για της ibanez που δοκιμασα σημερα το μανικι της as-93 δεν μ αρεσε καθολου....δεν ξερω, ηταν αβολο...δεν μου εκατσε καλα..κι αν κατι δεν μου κατσει απ την αρχη καλα δεν το παλευω!αυτο της as-103...αρκετα καλλυτερο!

γενικα ομως δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα  με της ibanez.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασμενα πραγματα , σε ρεαλιστικες τιμες ..... απλως διαλεγεις τι σου ταιριαζει

 

http://www.maxguitarstore.com/store/index.php?categoryID=381

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι εχω προβλημα με τα λεπτα μπρατσα....ουτε και με τα πολυ χοντρα ομως...αφου η μια μου κιθαρα strat εχει V SOFT και η αλλη πολυ χοντρο...prs tremonti. και με τις 2 το φχαριστιεμαι  ;D

οσο για της ibanez που δοκιμασα σημερα το μανικι της as-93 δεν μ αρεσε καθολου....δεν ξερω, ηταν αβολο...δεν μου εκατσε καλα..κι αν κατι δεν μου κατσει απ την αρχη καλα δεν το παλευω!αυτο της as-103...αρκετα καλλυτερο!

γενικα ομως δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα  με της ibanez.

 

Σίγουρα είναι πως θα σου "κάτσει" η κάθε κιθάρα, δεν είναι μόνο το μπράτσο αλλά όλο το "σετ".  ;) Για παράδειγμα, αν δεν κάνω λάθος, η -93 με την -103 έχουν το ίδιο ακριβώς μπράτσο! Άρα άλλοι παράγοντες συνετέλεσαν στο να σου φανεί καλύτερο (πιθανώς, δουλειά στα τάστα, μιας και της 103 είναι γυρισμένα στις άκρες, action, κλπ).

 

Επιπλέον το μπράτσο της Tremonti είναι νομίζω το wide-fat της PRS, που είναι μεν ψωμωμένο, αλλά όχι και "πολύ χοντρό". Αλλά όπως είπες, και αυτό έχει σημασία, εσένα σε ευχαριστεί, επομένως έχεις μάθει να προσαρμόζεσαι στην εκάστοτε κιθάρα ως σύνολο.  ;)

 

Θα πρέπει μάλλον να σκεφτείς τι ζητάς ακριβώς από μια semi, ανάλογα με τη μουσική που θέλεις να παίξεις. Οι κιθάρες αυτές διακρίνονται από την "πολυμορφικότητά" τους, αλλά έχουν και τα χούγια τους. Θα έλεγα να κοιτάξεις να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μπορείς, ανεξαρτήτως τιμής, για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Αλήθεια, το οριακό budget μέχρι που φτάνει?

 

Θα πρέπει να δεις τι ζητάς από μια semi-hollow κιθάρα

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Θα πρέπει μάλλον να σκεφτείς τι ζητάς ακριβώς από μια semi, ανάλογα με τη μουσική που θέλεις να παίξεις. Οι κιθάρες αυτές διακρίνονται από την "πολυμορφικότητά" τους, αλλά έχουν και τα χούγια τους. Θα έλεγα να κοιτάξεις να δοκιμάσεις όσες περισσότερες μπορείς, ανεξαρτήτως τιμής, για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Αλήθεια, το οριακό budget μέχρι που φτάνει?

 

Θα πρέπει να δεις τι ζητάς από μια semi-hollow κιθάρα

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω εμπειρια απο semi hollow κιθαρες...απλα αυτο που θελω, ειναι να προσεγγισω οσο γινετε (με τα 600 ευρω που διαθετω) jazzy-blues...ζεστους ηχους...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Studio... βρήκα εξαιρετικές κιθάρες, σε χαμηλομεσαίες τιμές  :D

 

Παλιόπαιδο.... που θα μου πάει.... θα στην "φάω" την γκόμενα και θα σου δώσω και δικλίδα επαναγοράς στην ίδια ακριβώς τιμή.....

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου