Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα σκαφους!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bρηκα στο ebay μια sheraton που στο headstock γραφει epiphone by gibson serial number 80204169

ξερει κανεις τπτ για ετος κατασκευης ,χωρα κατασκευης κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τυπικη Κορεατικη Epi ιδια με αυτες που πουλιουνται και τωρα (οι καινουργιες εχουν καλυτερους μαγνητες απο αυτες που φτιαχνονταν πριν καμμια 10αρια χρονια)  φτιαγμενη στο εργοστασιο της Samick οπου φτιαχνονται σχεδον ολες οι MIK κιθαρες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπικη Κορεατικη Epi ιδια με αυτες που πουλιουνται και τωρα (οι καινουργιες εχουν καλυτερους μαγνητες απο αυτες που φτιαχνονταν πριν καμμια 10αρια χρονια)  φτιαγμενη στο εργοστασιο της Samick οπου φτιαχνονται σχεδον ολες οι MIK κιθαρες.

να σαι καλα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, αλλά από την εμπειρία μου η Epi dot 335 είναι ωραία κιθάρα, πολύ απολαυστική, ίσως να θέλει άλλο neck μαγνήτη. Δεν υπάρχει κανένας σκάφος Gretsch Electromatic στα λεφτά σου? Ένα σκάφος που είχα παίξει ήταν μια χαρά και η solid body της κοπέλας μου ήταν τρελό vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξαναζωντανεύω αυτό μιας και εν μέρει με καλύπτει σε αυτό που ψάχνω: φτηνό σκάφος (semi). Μου καλάρεσε η Hagstrom (και οπτικά αλλά και τα κλιπ που άκουσα), η Ibanez έχει ακόμα πιο πολλές προτάσεις και σκέφτομαι ακόμα και για Tanglewood επειδή ψαχουλεύοντας στα γρήγορα μια LP της ίδιας εταιρείας τις προάλλες στο Ριχάρδο μου έδωσε την εντύπωση προσεγμένου όργανου (για τα κυβικά της φυσικά) και σκέφτομαι να κάνω μια δοκιμή και στο σκάφος τους.

 

Έχω την εξής απορία: η  Hagstrom λέει για τη Viking ότι είναι Laminated maple. Αυτό νομίζω δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και διάβασα σε ένα άρθρο ότι ήταν επιλογή κατασκευαστικά για συγκεκριμένους λόγους (αντοχή πχ) πολύ πριν προκύψει θέμα κόστους ξύλων. Άλλες κιθάρες της κατηγορία αναφέρουν σκέτο maple. Σκέφτομαι μήπως για ευνόητους λόγους απλά παραλείπουν τη "λεπτομέρεια" laminated ή αν όντως μπορεί να βρεις μασίφ σκάφος σ' αυτή την τιμή (400-600 ευρώ). Επίσης laminated maple με τι άλλο ξύλο-υλικό; Κόντρα πλάκε ας πούμε;  ???

 

Για να μη μπω στη διαδικασία να πάρω σβάρνα τα email των εταιρειών θα παρακαλουσα αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες να δώσει τα φώτα του.

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα τα χρηματα ολες ιδια κατασκευή εχουν κ ιδιας ποιοτητας ξύλα.Διαφορετικο ήχο λογω ηλεκτρικών,σχήματος,φουλ τρυπα μεσα ή οχι,παχυ-λεπτο μπράτσο κτλ.

 

Δοκιμασε κ παρε μια οποια θες.Χωρις δοκιμη παρε οτι σε εψησε με αυτα που ειδες κ ακουσες.

 

Δεν κανει η κιθαρα τον κιθαριστα.Παρε μια που να γουσταρεις να την βλέπεις ολη μερα κ τελειωσες.Ολα τα αλλα ειναι για αλλα μυαλα, οχι για ανθρωπους που ενδιαφερονται για τη μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως είναι θέμα γούστου,αλλά εγώ θα πήγαινα για αυτήν

http://www.thomann.de/gr/hoefner_hctvth_sb_verythin_contem.htm

 

Και η μάρκα δεν είναι σούπα και τα videos που άκουσα στο youtube με ικανοποίησαν(όσο είναι δυνατόν) και δεν είναι γκουμουτσοκιθάρα.Το αντίθετο,είναι πολύ λεπτή

 

και πάλι,περί ορέξεως.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα τα χρηματα ολες ιδια κατασκευή εχουν κ ιδιας ποιοτητας ξύλα.Διαφορετικο ήχο λογω ηλεκτρικών,σχήματος,φουλ τρυπα μεσα ή οχι,παχυ-λεπτο μπράτσο κτλ.

 

Δοκιμασε κ παρε μια οποια θες.Χωρις δοκιμη παρε οτι σε εψησε με αυτα που ειδες κ ακουσες.

 

Δεν κανει η κιθαρα τον κιθαριστα.Παρε μια που να γουσταρεις να την βλέπεις ολη μερα κ τελειωσες.Ολα τα αλλα ειναι για αλλα μυαλα, οχι για ανθρωπους που ενδιαφερονται για τη μουσικη.

Άρα δηλαδή πρόκειται για laminated που απλά δεν αναφέρεται;

 

Αυτό που λες μοιάζει αυτονόητο, σκέφτηκα όμως μήπως υπάρχουν κιθάρες με κάπως καλύτερα ξύλα (και λιγότερο ποιοτικά πχ ηλεκτρικά ή hardware) που να προσφέρονται για μελλοντική αναβάθμιση σε αντίθεση με άλλες που να έχουν την ίδια ποιότητα σε όλους τους τομείς.

 

Μέχρι στιγμής είμαι πιο κοντά στη Viking, εκτός αν μου αλλάξει γνώμη η βόλτα για δοκιμή ...  ελπίζω μόνο να βρω υποψήφιες διαθέσιμες.

 

@hadgi οπτικά δε με χαλάει (κάθε άλλο) νομίζω όμως ότι ηχητικά είναι λίγο αλλού από τα γούστα μου. Ίσως έπεσε και σε λάθος χέρια στο τεστ (τι της έκανε ο ιερόσυλος !!! :P ). Θα ψάξω για άλλα κλιπ. EDIT Μόλις βρήκα έναν να παίζει με μια μέσα στη σάουνά του  ;D ...

Chuck D'Aloia "Blues with Brains"

 

Πολύ καλύτερη εντύπωση.

 

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι μήπως για ευνόητους λόγους απλά παραλείπουν τη "λεπτομέρεια" laminated ή αν όντως μπορεί να βρεις μασίφ σκάφος σ' αυτή την τιμή (400-600 ευρώ). Επίσης laminated maple με τι άλλο ξύλο-υλικό; Κόντρα πλάκε ας πούμε;

 

Σε στυλ ES335 οχι δεν θα βρεις,εδω η ΙΔΙΑ η ES335 Κόντρα πλάκε ειναι..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου