Προς το περιεχόμενο

για ηχο σε φιλμ....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..καταρχας συγνωμμη αν βρισκομαι σε λαθος τμημα του φορουμ, απλα δεν ηξερα που να το ενταξω. Μου ζητηθηκε απο φιλους που θα γυρισουν ταινια μικρου μηκους (σε φιλμ), να βοηθησω με τον ηχο. Δεν εχω γνωση του αντικειμενου οσον αφορα τον ηχο σε ταινιες, εχω ακουσει οτι γραφουν ή στη καμερα (δεν ιχσχυει στη συγκεκριμενη περιπτωση, ειναι φιλμ), ή σε dat. Ξερει κανενας σε τι μηχανημα γραφουμε και σε τι προγραμμα επεξεργαζομαστε μετα? καποιο καλο λινκ ισως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπαρχουν πολοι τροποι να γραψεις το θεμα ειναι να μπορουν να συνχρονιστουν μετα.Με οποιο τροπο και να γραψεις πρεπει απλα να υπαρχει κλακετα ετσι ωστε να συνχρονιστουν δηλαδι- συνχρονιζεις το καρε της ταινιας (εκτος και αν γραφουν ψηφιακα) που κληνει η κλακετα κε τον ηχο της κλακετας που εχεις γραψει. Επισης την στιγμη τις κλακετας πρεπει να γραφεις και τα λογια του κλακετιστα που θα λεει σε ποιοα σκηνη και ποιο πλανο εισαι. Απο προγραματα θα βρεις πολλα αλλα νομιζω πως το καταληλοτερο για ταινιες ειναι τα pro tools. Φυσικα μπορεις να γραψεις και cubase. Εγω παντος οταν εκανα ταινια μικρου μικους ειχα γραψει σε mini disk.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου ειναι, πως εφ'οσον θα γυριστεί σε φιλμ, θα ήταν καλύτερα να απευθυνθούν σε κάποιον σχετικότερο απο εσένα...

Σε γενικές γραμμές, έχεις ιδέα ποια μηχανή λήψης θα χρησιμοποιηθεί ? γιατί ανάλογα με τη μηχανή λήψης, διαμορφωνεται και ο τρόπος δουλείας σου... Σε γενικες γραμμές, αυτα με την κλακέτα που προειπώθηκαν είναι σωστα...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος οταν εκανα ταινια μικρου μικους ειχα γραψει σε mini disk.

 

OXIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

συγνώμη κιολας, αλλά...

η χειρότερη λύση ειναι το MD.

 

το DAT είναι κλασσική λύση, μάλλον η επικρατέστερη.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

συγνώμη κιολας, αλλά...

η χειρότερη λύση ειναι το MD.

 

το DAT είναι κλασσική λύση, μάλλον η επικρατέστερη.

Aν μας εξηγησεις και για ποιο λογο ειναι καλυτερο το dat?????(οχι απλα να πεταμε ενα οοοοχχχχιιι ανεξηγητα)

Επισης φιλε μου οπως σου ειπα και πριν μπορεις να γραψεις οπου σε βολευει και αν πρεπει να πανε σε καποιον ποιο σχετικο που λεει και ο φιλος απο πανω δεν ειναι δικο σου προβλημα αλλα δικο τους (αυτοι δεν σου ειπανε να πας να βοηθησεις?),να πας με τα 1000.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για το αφοριστικό μου όχι, αλλά απο MD έχουμε δει πολλά προβλήματα {να θυμίσω κ αυτό http://www.noiz.gr/index.php?topic=154933.0)

 

ως φορμά γράφει με συμπίεση, δεν παρέχει time code και θα χρειαστεί να γίνει αναλογικό capture {ενώ τα σύγχρονα DAT γράφουν σε δίσκο/κάρτα}

 

εσύ ΓΙΑΤΙ επέλεξες το MD για μια τέτοια δουλεία; τι πλεονεκτίματα βρήκες στο φορμά του; πως το χειρήστηκες/επεξεργάστηκες μετά;

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E βεβεα θα χρειαστει να γινει αναλογικο capture και συγουρα δεν χρεαζεται time code γιατι σου ειπε οτι θα γραφει σε φιλμ και μαλλον σε 8μμ αν δεν κανω λαθος που δεν υπαρχει time code.

εσύ ΓΙΑΤΙ επέλεξες το MD για μια τέτοια δουλεία; τι πλεονεκτίματα βρήκες στο φορμά του; πως το χειρήστηκες/επεξεργάστηκες μετά;

Τι ενοεις πως το χειρηστικα μετα??? Μια χαρα εκανα την δουλεια μου.Και στην τελικη εκει που θελω να καταληξω ειναι αυτο το ΟΟΟΟΟΧΧΧΧΙΙΙΙΙΙΙ --- Καλα ρε τοση διαφορα ποια εχει το DAT με το minidisk ελεος ετσι οπως το ειπες αν ημουνα στην θεση του παιδιου και ειχα minidisk μεχρι που θα το πεταγα για να παρω DAT να κανω την δουλεια μου.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλα ρε τοση διαφορα ποια εχει το DAT με το minidisk ελεος ετσι οπως το ειπες αν ημουνα στην θεση του παιδιου και ειχα minidisk μεχρι που θα το πεταγα για να παρω DAT να κανω την δουλεια μου.

Ναι. Το DAT με το minidisk είναι η μέρα με τη νύχτα. Το  minidisk έχει αντίστοιχη ποιότητα με το MP3 καθώς είναι συμπιεσμένο φορμά της Sony.

 

Τώρα αν πας να κάνεις μια ερασιτεχνική δουλειά μπορείς να την κάνεις και με κασσετόφωνο που λέει ο λόγος. Κανένα πρόβλημα. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν θα είναι χολυγουντιανή παραγωγή, θα ταλαιπωρηθούμε παραπάνω, αλλά θα έχουμε κάνει κάτι.  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινούσα να γράψω για ATRAC audio data compression αλλά με πρόλαβε/καλυψε ο yameth{συμφωνώ σε όλα}.

 

επειδή όμως μιλάμε για γύρισμα σε φιλμ, μιλάμε για αρκετά λεφτά και αρα υπέθεσα σοβαρή παραγωγή. Ποιός ρισκάρει σε "λεπτομέριες" όταν έχει στήσει ένα ολόκληρο φίλμ γύρισμα;

 

Τι ενοεις πως το χειρηστικα μετα??? Μια χαρα εκανα την δουλεια μου.

ρωτούσα πώς έκανες τη δουλειά σου. Που έγινε το μοντάζ, που/πως φορτώθηκαν οι ήχοι, μετατροπές κλπ.

 

ΥΓ: εννοείται ότι στο φιλμ δεν υπάρχει timecode, αλλά για να μονταριστεί θα μεταφερθεί σε βίντεο. εκτός εάν μοντάρουν με τον πολύ παραδοσιακό "στον αέρα" τρόπο  ;)  8) 8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου