Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική καμπίνα σε Marshall 15MG;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τζιμάτορ, από το επίπεδο της περιγραφής σου είναι φανερό ότι δεν ξέρεις τι χρειάζεσαι. Θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις τίποτα για λίγους μήνες. Εν τω μεταξύ, άκου όσο περισσότερα μηχανήματα μπορείς, ρώτα και μάθε πως χτίζεται ο ήχος που ψάχνεις ..... και μετά βλέπουμε ποιό είναι το καλύτερο deal στον προϋπολογισμό σου.

 

 

Αυτό εκτός από άκομψο φραστικά ήταν και ανακριβές. Ναι, μπορείς να γλυτώσεις λεφτά μερικές φορές (ναι, πληρώνοντας και τους φόρους) αγοράζοντας εκτός ΕΕ. Ολα εξαρτώνται από το ποσό και τη συγκεκριμένη προσφορά που μπορεί να εντοπίσεις.

 

 

 

Φιλε harilatron ο ηχος που θελω

να βγαλω οταν εννοω καθαρο Drive

ειναι σαν τους It Dies Today δλδ

να ειναι ξεκαθαρη η βρομα και οχι

να ακουγονται ολα μαζι σαν μπαχαλο.

αλλα οταν θελω, να βαζω βρομα και

και να ειναι ιδια με το Brutal!!!

οσο για το καθαρο να μην εχει

τριξηματα και παραμορφοσεις

αλλιος γιατι να το λεγανε καθαρο?!?!

                ;D :P

 

οτι παρεις απο εξωτερικο εκτος

απο την τιμη πλερωνεις:

- μεγεθος

- βαρος (δλδ πανω απο 10 κιλα

  πληρωνεις επιπλεων 1 ευρω το

  κιλο)

- τελονειο (κανα 200+)

- φορο 19% ελλαδας

 

φαντασου δλδ ποσο θα σου κοστισει!

          ;D ;D ;D ;D ;D

The.Autumn.Effect

What.If.The.World.Is.Going.Down

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιστεύω οτι θα πρέπει να πάρεις ενα λαμπάτο με καθαρά και ένα πετάλι

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_senior_combo.htm

 

+http://www.thomann.de/gr/vox_cooltron_bulldog_distortion.htm (που καπου ειδα οτι ειναι καλό)

και άμα θες και αλλο distortion άλλαξε του την λάμπα (δεν θυμαμε τι να του βάλεις για να βγάλει ποιο πολυ γκειν)

το του πεταλιου τα 2 κανάλια :)

 

αν δεν σου κάνει αυτο που δεν το έχω δοκιμάσει πάρε ένα boss mt-2 (πολύ gain το πεταλακι :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο οσα εχω δει (μιας κ εγω ψαχνομαι για ενισχυτη αυτον τον καιρο), θα σου προτεινα καποιον ενισχυτη σαν τον Hughes & Kettner Warp7 1x12, τον οποιο, αν εισαι αθηνα, τον εχει ο Τριμης (Ibanez) γυρω στα 450 € αν δεν απατωμαι, και ειναι οτι πρεπει για metalcore/hardcore καταστασεις, μιας και παιζει πολυ ομορφα σε χαμηλα κουρδισματα λογω του ηχειου του. Και τα καθαρα του ειναι αρκετα καλα. Τωρα απο ισχυ, ειναι νομιζω 100 Watt που σημαινει πως θα σε βγαλει καθαρο στις περισσοτερες καταστασεις live/προβας, αλλα επειδη ειναι και solidstate, δεν χανει πολυ απο ηχο οταν παιζει σε χαμηλο volume. Βεβαια, οπως αρκετοι εδω μεσα θα σου πουν, λαμπα δεν ειναι.

 

Αν θελεις λαμπατο ενισχυτη εγω θα σου προτεινα σε αυτα τα λευτα ή τον Bugera 6262-212 http://www.thomann.de/gr/bugera_6262212.htm που ειναι στα 79 € πανω

η ακριβως στα 500 τον Peavey Valve King 212 http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm και το "μικροτερο του αδερφακι" τον Valve King 112 http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm

 

Ο Bugera μιας και τον ειχα παιξει μου αρεσε, απλα δεν ειχε το gain που ηθελα. Βεβαια ισως να μπορει να αποδωσει πολυ καλα σε συνδυασμο με καποιο distortion πεταλακι. Aυτος ειναι 120 Watt αλλα ειναι λαμπατα που σημαινει οτι παει πολυ πιο δυνατα απο τον 100σταρι solidstate, αλλα χανει σε ηχο στα χαμηλα volumes. Επισης, λογω λαμπας, θα σου φυγει η μεση στο κουβαλημα. Τωρα η αλλη λυση, o Valve King δεν μου πολυ αρεσει, αλλα καλο θα ηταν να τον ακουσεις κ εσυ για να εχεις μια αποψη.

 

Παρε και μερικα clipακια απο το youtube για να παρεις μια ιδεα.

 

To μονο που βρηκα για τον warp (Αγνοησε το παιδακι που γκρινιαζει  :P )

 

Ενα απο τον Bugera

http://www.youtube.com/watch?v=PQP9MOz62b8&hl=en&fs=1&rel=0&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999

 

Και ενα για τον Valve King (Εχε υποψην σου πως ο τυπας χρησιμοποιει και ενα Ibanez TubeScreamer μαζι με τον ενισχυτη)

 

ευχαριστω απειρα FrosT

με καλυψες πληρως με

την απαντηση σου  ;)

τωρα το μονο που μενει

ειναι να παρω και μια ακουστικη

ιδεα για τα amp ο ιδιος

  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

The.Autumn.Effect

What.If.The.World.Is.Going.Down

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω οτι θα πρέπει να πάρεις ενα λαμπάτο με καθαρά και ένα πετάλι

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_senior_combo.htm

 

+http://www.thomann.de/gr/vox_cooltron_bulldog_distortion.htm (που καπου ειδα οτι ειναι καλό)

και άμα θες και αλλο distortion άλλαξε του την λάμπα (δεν θυμαμε τι να του βάλεις για να βγάλει ποιο πολυ γκειν)

το του πεταλιου τα 2 κανάλια :)

 

Αν και δεν έχω πειραματιστεί με αλλαγές λυχνιών στο Bulldog Dist που αναφέρεις, είμαι σχεδόν 100% βέβαιος ότι η αλλαγή λυχνίας δεν πρόκειται να φέρει κανένα αποτέλεσμα. Το έχω δοκιμάσει σε άλλο πετάλι της σειράς Cooltron, το Over The Top Boost, και κάθε αλλαγή προενισχύτριας σε τύπο με λιγότερο ή περισσότερο gain έκανε το πετάλι να ακούγεται σαν να εκλιπαρούσε να το βγάλω απ'τη μιζέρια του. Λόγω του πολύ ιδιόρρυθμου biasing (το είχαμε συζητήσει σε παλιό θρεντ) που γίνεται στο πατενταρισμένο κύκλωμα που έχει η σειρά Cooltron, φαίνεται πως το καθένα από αυτά έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί αποκλειστικά με τον τύπο λυχνίας που φοράει από τη μαμά εταιρία.

 

Άλλα λαμπάτα πετάλια έχουν πολύ μεγαλύτερη επιτυχία με την αλλαγή αυτή, όμως δεν είναι ανάγκη να πάρεις κατ'ανάγκη ενα λαμπάτο πετάλι για να φτιάξεις τον ήχο σου. Υπάρχουν και θαυμάσια (από πάμφθηνα έως πανάκριβα) απλά πεταλάκια πάνω σε έναν καθαρό λαμπάτο που θα σε βοηθήσουν. Αν θες πολλές προτάσεις για αυτόν, κάνε ένα ψαξιματακι και θα βρεις εκατοντάδες προτάσεις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε harilatron ο ηχος που θελω

να βγαλω οταν εννοω καθαρο Drive

ειναι σαν τους It Dies Today δλδ

να ειναι ξεκαθαρη η βρομα και οχι

να ακουγονται ολα μαζι σαν μπαχαλο.

αλλα οταν θελω, να βαζω βρομα και

και να ειναι ιδια με το Brutal!!!

οσο για το καθαρο να μην εχει

τριξηματα και παραμορφοσεις

αλλιος γιατι να το λεγανε καθαρο?!?!

                 ;D :P

Α... εντάξει, τώρα κατάλαβα.  :)

 

οτι παρεις απο εξωτερικο εκτος

απο την τιμη πλερωνεις:

- μεγεθος

- βαρος (δλδ πανω απο 10 κιλα

  πληρωνεις επιπλεων 1 ευρω το

  κιλο)

- τελονειο (κανα 200+)

- φορο 19% ελλαδας

 

φαντασου δλδ ποσο θα σου κοστισει!

          ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αυτό όμως είναι λάθος. Δηλαδή όλοι το ξέρουν εδώ ότι είναι λάθος, απλά το επισημαίνω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I've got two words for ya...

 

 

ACTIVE EMG

 

 

 

kerry-king-pickup-emg.jpg

 

 

 

Α... εντάξει, τώρα κατάλαβα.  :)

 

Αυτό έλειπε  ::) , αφού η περιγραφή ήταν αν μη τι άλλο...ξεκάθαρη  :P ;D :-*

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I've got two words for ya...

 

 

ACTIVE EMG

 

 

 

kerry-king-pickup-emg.jpg

 

 

Φιλε Jasemeister το σκεφτικα

πρωτο αυτο, αλλα δεν αξιζει!

καλυτερα ενα amp για αρχη

και μετα κοιταμε τους μαγνητες.

τελος αφου το σκεφτικα αρκετα

νομιζω οτι θα παρω τον Laney.

αν τον εχει κανενας πειτε γνωμες...

        :)    thnx!    :)

The.Autumn.Effect

What.If.The.World.Is.Going.Down

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν εννοείς τον Laney που εβαλες λινκ στην προηγούμενη σελίδα, δε θα στο πρότεινα. Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις τον Line6 FlextoneIII που είναι πολύ πιο ευέλικτος και θα βρεις ωραίους ήχους και εφέ και για καθαρά αλλά και για κάφρικα παιξίματα.

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=9929

 

Εκτός και αν αποφασίσεις να πας σε κάποιον πραγματικό λαμπάτο, όπου εκεί πλέον μιλάμε σοβαρα... ;) Γι'αυτό όμως υπάρχουν ήδη πολλά θέματα και συζητήσεις.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν εννοείς τον Laney που εβαλες λινκ στην προηγούμενη σελίδα, δε θα στο πρότεινα. Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις τον Line6 FlextoneIII που είναι πολύ πιο ευέλικτος και θα βρεις ωραίους ήχους και εφέ και για καθαρά αλλά και για κάγρικα παιξίματα.

Εκτός και αν αποφασίσεις να πας σε κάποιον πραγματικό λαμπάτο, όπου εκεί πλέον μιλάμε σοβαρα... ;) Γι'αυτό όμως υπάρχουν ήδη πολλά θέματα και συζητήσεις.

 

φιλε Vrass ευχαριστω για την

συμβουλη!αλλα πες μου αν

ξερεις καποιο καταστημα

στην αθηνα που να τον εχει

και να μπορω να το δοκιμασω.

ειμαι απο λιβαδεια και δεν

γνωριζω που να ψαξω... ;D

The.Autumn.Effect

What.If.The.World.Is.Going.Down

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου