Προς το περιεχόμενο

Ο Robben Ford περασε μια βολτα απ το σπιτι μου


Infernalgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Ford είναι για μένα αυτό που θα έλεγα a guitarist's guitarist.

Πάρα πολύ καλός τεχνικά αλλά έχει αυτό το αποστειρωμένο στύλ και groove (και τους παιχταράδες Brechtlein & Roscoe από πίσω του να μην ξεχνάμε). Μου βγάζει κάτι στεγνό σαν τον Robert Cray βρε παιδί μου.

Πρόσφατα συζήταγα με έναν φίλο κιθαρίστα για ένα βιντεάκι του '93 που είχε και guest τον Michiya Haruhata απο τους Tube.

Όλα καλά (εκείνος το γούσταρε τρελλά) αλλά προσωπικά ........ δεν.....

 

Βέβαια το κομμάτι (που δεν είμαι σίγουρος ότι είναι δικό του), το παίζαμε  "If you don't quit your fooling, put ya 6 feet in the ground"  ;)

 

ΝΑ επισημάνω ότι συμφωνώ με τον Play για 2:02. To παίξιμο πάντως δεν μου φέρνει σε Ford (ίσως να φταίει ο ήχος αλλά σε SRV μου φέρνει). Αλλά το κομμάτι έπρεπε να το ακούσεις πριν το παιξεις. Χώρια που είναι πασίγνωστο (στον συγκεκριμένο χώρο). Αλλά ωραίος ήχος και υπάρχουν δυνατότητες. Απλώς ενίοτε less is more.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ford είναι για μένα αυτό που θα έλεγα a guitarist's guitarist.

Πάρα πολύ καλός τεχνικά αλλά έχει αυτό το αποστειρωμένο στύλ και groove (και τους παιχταράδες Brechtlein & Roscoe από πίσω του να μην ξεχνάμε). Μου βγάζει κάτι στεγνό σαν τον Robert Cray βρε παιδί μου.

Όχι. Αυτό που τον ξεχωρίζει δεν είναι η τεχνική, αλλά μάλλον το κορυφαίο phrasing και groove που έχει. Επίσης στα live δεν κωλώνει να δοκιμάζει πράγματα και ας κάνει λαθάκια. Και ας θυμίσω ότι στη ρυθμική κιθάρα ο τύπος απλά δεν παίζεται. Το "αποστειρωμένο στυλ" που λες βρίσκεται μάλλον στην απαίσια παραγωγή κάποιων album του (π.χ. Talk to Your Daughter).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Αυτό που τον ξεχωρίζει δεν είναι η τεχνική, αλλά μάλλον το κορυφαίο phrasing και groove που έχει. Επίσης στα live δεν κωλώνει να δοκιμάζει πράγματα και ας κάνει λαθάκια. Και ας θυμίσω ότι στη ρυθμική κιθάρα ο τύπος απλά δεν παίζεται. Το "αποστειρωμένο στυλ" που λες βρίσκεται μάλλον στην απαίσια παραγωγή κάποιων album του (π.χ. Talk to Your Daughter).

 

Groove δεν μου το βγάζει εμένα και θα επιμείνω. Οι RS του έχει groove. Τεχνικά αν και άλλοι κιθαρίστες θα διαφωνούσαν, δεν θα επιμείνω καθότι δεν είμαι γνώστης . Για το στυλ που διέπρεψε στα 80's, θα συμφωνήσω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακουγα το κομματι πριν ηχογραφισω ομως, θα ηταν jam η cover?

 

Το ακουσα σημερα το κομματι, αφου ηχογραφισα. Ηθελα να κανω ενα Blind test  ;)

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Αυτό που τον ξεχωρίζει δεν είναι η τεχνική, αλλά μάλλον το κορυφαίο phrasing και groove που έχει. Επίσης στα live δεν κωλώνει να δοκιμάζει πράγματα και ας κάνει λαθάκια. Και ας θυμίσω ότι στη ρυθμική κιθάρα ο τύπος απλά δεν παίζεται. Το "αποστειρωμένο στυλ" που λες βρίσκεται μάλλον στην απαίσια παραγωγή κάποιων album του (π.χ. Talk to Your Daughter).

 

+2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακουγα το κομματι πριν ηχογραφισω ομως, θα ηταν jam η cover?

 

Το ακουσα σημερα το κομματι, αφου ηχογραφισα. Ηθελα να κανω ενα Blind test  ;)

 

Με συγκεκριμένους στίχους, ύφος, και φράσεις κλειδιά από πίσω σου, cover έκανες ούτως ή άλλως.

Jam θα ήταν ένας generic ρυθμός ντραμς και μπάσσο και τα υπόλοιπα δικά σου. Το ότι το κομμάτι είναι 1,4,5 δεν σημαίνει αυτόματα ότι έκανες jam. Απλά πέρασες το δικό σου παίξιμο πάνω στο κομάτι του Ford.

Δεν ήταν άσχημο αλλά δεν ήταν το ύφος του δημιουργού (δεν είπα νότες).

Αν αυτό ήθελες μια χαρά τα πήγες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Infernalgr πολυ ωραιο παιξιμο φιλε!  ;)

 

δεν το μπορω τον Ford καθολου. ειναι παιχτουρας αλλα πολυ γλυκαναλατος για τα γουστα μου :-*

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου