Προς το περιεχόμενο

Hartke VXL Bass Attack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φόρουμ! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το εν λόγω Hartke VXL Bass Attack για να βελτιώσω το σήμα μου, κ ήθελα να ρωτήσω αν όντως αξίζει τα λεφτά του. Να πω την αληθεια ζαχαρώνω καιρο το Para Driver της Sansamp αλλα ειναι λιγο ακριβούτσικο. Να τα δώσω για το Hartke? Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βελτιώσω το σήμα μου

Και τα δύο preamps που ανέφερες θα αλλάζουν τη χροιά του ήχου σου όταν θα είναι on, οπότε μιλάμε για βελτίωση μόνο όταν σου αρέσει ο τρόπος που χρωματίζουν. Ειδικά το sansamp έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα, το hartke έχει και mix dry/effected signal. Βέβαια αν θες να κρατήσεις το χαρακτήρα του μπάσου, μπορείς να το έχεις κλειστό και να το ανοίγεις όταν θες διαφορετικό eq ή λίγο overdrive. Άλλη λύση είναι και το MXR Bass DI+, το οποίο δε χρωματίζει τόσο (με το color switch off) και έχει ξεχωριστό κανάλι distortion με gain και blend.

 

αν όντως αξίζει τα λεφτά του

Αυτό θα στο πει κάποιος που το αγόρασε και το χρησιμοποίησε για αρκετό χρόνο, ώστε να διαμορφώσει ολοκληρωμένη άποψη. Δεν είναι ακριβό πάντως, οπότε ως preamp/di θεωρώ ότι τα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φόρουμ! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το εν λόγω Hartke VXL Bass Attack για να βελτιώσω το σήμα μου, κ ήθελα να ρωτήσω αν όντως αξίζει τα λεφτά του. Να πω την αληθεια ζαχαρώνω καιρο το Para Driver της Sansamp αλλα ειναι λιγο ακριβούτσικο. Να τα δώσω για το Hartke? Ευχαριστω πολυ!

Τι εννοείς να βελτιώσεις το σήμα σου? Δηλαδή θα παίζεις σε ΕΝΙΣΧΥΤΗ με το preamp? Νομίζω πως το θέμα είναι να παρακάμψεις το PRE του ενισχυτή σου για αυτό θες άλλο pre... Οπότε επειδή αυτά τα πετάλια έχουν και κάποιο character στοιχείο (στην ουσία χρωματίζουν τον ήχο ώστε να "θυμίζουν" διάσημους ενισχυτές) το πιο συνηθισμένο είναι να πηγαίνεις από το jack του στο return του ενισχυτή και από το xlr του στην κονσόλα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θελω για να παιζω μαζι με τον ενισχυτη. Δεν ξερω, αλλα οταν δοκιμασα το sansamp μαζι με ενισχυτη στο στουντιο φιλου, ενιωσα τεραστια διαφορα στην αποδοση του μπασου μου, οποτε εχετε δικιο για τον χρωματισμο του ηχου. Αρα να το πουμε αλλιως,  το Hartke, απο καποιον που το εχει δοκιμασεi αξιζει σαν preamp? Επισης, επειδη στο στουντιο που εχουμε με την μπαντα χρησιμοποιω 2 ενισχυτες συνδεδεμενους μεταξυ τους (ο ενας λειτουργει σαν ηχειο) γιατι ειναι και οι δυο μικροι, 30w και 40w.Με το preamp επειδη δεν ξερω, θα εχω περισσοτερη ενταση χωρις να παραμορφωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το budget σου ποιο είναι? Γιατί έτσι όπως το βλέπω εγώ η λύση σου λέγεται ενισχυτής κι όχι pre...

Σωστά.

Αν είναι θέμα παραμόρφωσης σε εντάσεις και εγώ θα κοίταζα το ζήτημα ενισχυτής - καμπίνα και μετά preamp στο πόδι.

Για τα πεταλάκια pre τα χουμε ξαναπεί. Υπάρχουν πολλά. Με τα δικά τους χρώματα το καθένα. Ενδεικτικά (με σειρά κόστους και όλα με DI) υπάρχουν τα :

 

EBS MicroBass II 

Aguilar Tonehammer

Sadowsky Preamp

Radial Tonebone BASSBONE 

Tech21 SansAmp Bass DI 

DHA VT1-EQ-Bass 

Eden WTDI

Electro Harmonix Bass Metaphors

Hartke Bass Attack VXL

Behringer BDI21

 

και το καθένα με τον δικό του χαρακτήρα (ακόμα και το Behringer είναι αξιοπρεπέστατο).

Υπάρχουν και τα λαμπάτα πάμφθηνα pre-boxes που θα σου δώσουν το κατιτίς (και στο κομπρεσάρισμα και στον όγκο). Τα έχουμε ξαναπεί (http://www.noiz.gr/index.php?topic=167596.0 , http://www.noiz.gr/index.php?topic=184336.0 , http://www.noiz.gr/index.php?topic=172968.0 )

 

Το θέμα είναι τι ψάχνεις εσύ. Εν ολίγοις, το Hartke, αν σου κάνει ηχητικά, είναι μια χαρά πετάλι για τα λεφτά του ..........και ακόμα παραπέρα.

 

Εγώ από την άλλη καθάρισα (προς το παρόν πάντα ::)) με ένα Zoom B3.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο θεμα παραμορφωσης ειναι κ αυτο. Συμφωνω οτι πρεπει να παρω ενισχυτη πρωτα.Κ για το πεταλι θα κοιταξω αν βρω να το ακουσω απο κοντα οποτε να εχω μια γνωμη. Να στε καλα ολοι,  audiokosta τωρα βλεπω στο youtube τα πεταλια αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπάρχει και το harley benton BDI2000... Πολύ καλό και στιβαρό ειδικά για τα λεφτά του!!! Πάντως νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι μία καλή Modeling πεταλιέρα (για να έχεις και ότι άλλο ήχο θες) όπως αυτή που είπε ο Κώστας (πολύ καλή επίσης είναι η Digitech BP355) κι ένας ΔΥΝΑΤΟΣ ενισχυτής σε συνδυασμό με μία καλή καμπίνα και είσαι έτοιμος...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου