Προς το περιεχόμενο

Τι διαφορά έχει το "ψευτομάστερινγκ" από το "mastering";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς έχετε πάει σε μαστερά . αλλα εγώ που έχω πάει και είδα με τα μάτια μου ενα setup για mastering  σας λεώ οτι και με τα καλύτερα plugins να δουλεψεις όταν ο άλλος έχει ενα setup σαν και ΑΥΤΟ που δείτε οτι δεν έχει ΚΑΝ κονσόλα για μίξη...μιλάμε για καθαρά mastering ...ο ήχος που θα βγάλει δεν συγκρίνεται με εκέινων απο ΚΑΝΕΝΑ plugin, και σαφός αυτές η νοοτροπίες που βλέπω είναι που καταλήγουμε να βάζουμε ενα Ελληνικό cd διπλα σε ξένο, και το ξένο να είναι τουλάχιστον 2 RMS πιο δυνατά και πιό καθαρά !!

 

Απλά για την ιστορία να πώ οτι άν κάποιος αποφασίσει να κάνει εππαγελματικο mastering , να μην πάει ΚΑΝ σε στουντιο ... να πάει σε MASTERA εχει τεράστεια διαφορά ..ο μαστερας δεν είναι ηχολήπτης !!!

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

κανε τον κοπο να διαβασεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Thread & θα δεις οτι απλα επαναλαμβανεις αυτα που ΠΟΛΛΟΙ εχουν ΗΔΗ πει. ;)

 

φυσικα και αλλο πραγμα το στουντιο ηχοληψιας/μιξης & αλλο το dedicated mastering studio (αν και υπαρχουν και παρα πολλα στουντιο που εχουν και τα δυο suites).

 

παντως & στο σπιτι καποιος που εχει ΓΝΩΣΕΙΣ & αισθητικη μπορει ΑΝΕΤΑ να κανει ενα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ "mastering" (προσεξε τα ομοιωματικα) για "καθημερινη" χρηση (ανεβασμα στο myspace,demo σε εταιριες,διαφημιστικα κτλ) φυσικα δεν θα ειναι στο επιπεδο ενος ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ mastering engineer σε ενα εξαιρετικο mastering studio.

 

αν η δουλεια προκειται να κυκλοφορησει εμπορικα φυσικα και πρεπει να γινει κανονικο mastering.

 

να είναι τουλάχιστον 2 RMS πιο δυνατά και πιό καθαρά !!

 

το πιο δυνατα δεν σημαινει και καλυτερα για παρα πολλα ΕΙΔΗ μουσικης.

 

σαν και ΑΥΤΟ που δείτε οτι δεν έχει ΚΑΝ κονσόλα για μίξη.

 

τι να την κανει την κονσολα για μιξη ο μαστερας? :o

 

προφανως πρωτη σου φορα εζησες την εμπειρια του μαστερινγκ και ειναι δικαιολογημενος ο ενθουσιασμος σου...αλλα μαλλον εχεις μπερδεψει και μερικα πραγματακια στο μυαλο σου :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε τον κοπο να διαβασεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Thread & θα δεις οτι απλα επαναλαμβανεις αυτα που ΠΟΛΛΟΙ εχουν ΗΔΗ πει. ;)

 

φυσικα και αλλο πραγμα το στουντιο ηχοληψιας/μιξης & αλλο το dedicated mastering studio (αν και υπαρχουν και παρα πολλα στουντιο που εχουν και τα δυο suites).

 

παντως & στο σπιτι καποιος που εχει ΓΝΩΣΕΙΣ & αισθητικη μπορει ΑΝΕΤΑ να κανει ενα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ "mastering" (προσεξε τα ομοιωματικα) για "καθημερινη" χρηση (ανεβασμα στο myspace,demo σε εταιριες,διαφημιστικα κτλ) φυσικα δεν θα ειναι στο επιπεδο ενος ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ mastering engineer σε ενα εξαιρετικο mastering studio.

 

αν η δουλεια προκειται να κυκλοφορησει εμπορικα φυσικα και πρεπει να γινει κανονικο mastering.

 

το πιο δυνατα δεν σημαινει και καλυτερα για παρα πολλα ΕΙΔΗ μουσικης.

 

τι να την κανει την κονσολα για μιξη ο μαστερας? :o

 

προφανως πρωτη σου φορα εζησες την εμπειρια του μαστερινγκ και ειναι δικαιολογημενος ο ενθουσιασμος σου...αλλα μαλλον εχεις μπερδεψει και μερικα πραγματακια στο μυαλο σου :)

 

Βασικά έχεις δίκιο και στιε 2 παρατηρήσεις, απλά οι απαντήσεις που έλαβα μου έδιναν την εντύπωση οτι νομιζουν οτι με καλα plugins εχεις το ιδιο αποτελεσμα...

 

by the way το video clip σας στη σελίδα σου στο myspace εμεις το φτιάξαμε περυσί το καλοκάιρι εκει που δουλευα :)

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..απλά οι απαντήσεις που έλαβα μου έδιναν την εντύπωση οτι νομιζουν οτι με καλα plugins εχεις το ιδιο αποτελεσμα.

 

Φυσικά και ισχύει αυτό το πράγμα. Με Plug-ins μπορείς να βγάλεις ΤΕΛΕΙΟ αποτέλεσμα.

Σου ανέφερα ήδη ένα παράδειγμα όπου το ψηφιακό mastering προτιμήθηκε από εμάς σε σχέση με το αναλογικό master στο ίδιο mastering στούντιο, την ίδια μέρα, από τον ίδιο τεχνικό (κάνει μόνο mastering).

Yπάρχουν πιο σημαντικοί παράγοντες, όπως η εμπειρία, το ταλέντο, η ακουστική του χώρου και η αλυσίδα αναπαραγωγής. Αυτά είναι περισσότερο σημαντικά από το δίλλημα "αναλογικό vs ψηφιακό master".

Στην συγκεκριμένη περίπτωση προτιμήθηκε το ψηφιακό μάστερ γιατί το αναλογικό προσέθετε έναν χρωματισμό που δεν ήταν επιθυμητός για το συγκεκριμένο κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Plug-ins μπορείς να βγάλεις ΤΕΛΕΙΟ αποτέλεσμα.

 

φυσικα και μπορεις αλλωστε υπαρχουν plug ins & plug ins (απλα επειδη στην Ελλαδα ειναι...τζαμπα :P,τα υποτιμουμε...... :-\ :-X)

 

Yπάρχουν πιο σημαντικοί παράγοντες, όπως η εμπειρία, το ταλέντο, η ακουστική του χώρου και η αλυσίδα αναπαραγωγής.

 

αυτοι ειναι και οι λογοι που θα παει καποιος σε εναν "μαστερα"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως χρειαζονται και τα αναλογικα και τα ψηφιακα ....και λεω δυστυχως γιατι "ειναι πολλα τα λεφτα".

 

συμφωνω με τους παραπανω για ολα τα αλλα που χρειαζονται...αλλα μην ξεχασουμε να αναφερουμε οτι το πιο σημαντικο ειναι το "τριτο" και μη προκατελειμενο "αυτι" που παρεχει ο τεχνικος του μαστερινγκ.

 

και ως τεχνικος mastering θεωρω ακομα πιο σημαντικα : τους μουσικους, τα οργανα τους, τις ενορχηστρωσεις, τα μικροφωνα και τις τεχνικες ηχογραφησης και βεβαια την μιξη....

 

(by the way  επειδη αναφερθηκαν οι λαμπες ....γενικα δεν πολυχρησιμοποιυμε λαμπατα μηχανηματα ...τουλαχιστον οσοι προσπαθουμε να μην αλλαξουμε το προιον/μιξη του πελατη μας.)

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να καταλάβω ? με καλά plugins και καλή διάθεση μπορώ να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα που καταφέρνει ένας μαστερας που έχει επενδυσει σε πανακριβα μηχανηματα ?

 

Νομίζω οτι τώρα καταλαβαίνω τους φίλους μου που μου λένε οτι άμα θες να πετύχεις τον ήχω του εξωτερικου πρέπει να δουλευεις με οτι δουλευουν και αυτοι ...

 

Γιατή τότε αμα βάλω δίπλα δίπλα ενα cd τον Red Hot Chilli peppers και τους Oniramα εχω την εντύπωση οτι οι RHCP θα ακουγουνται super και οι onirama θα ακουγουνται home made ...

 

Μήπως έχουμε έλλειψη απο καλους ηχολήπτες και μαστεραδες οι οποιο να μην είναι κολλημενοι ροκαδες του '70 η σκυλαδες ?

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να καταλάβω ? με καλά plugins και καλή διάθεση μπορώ να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα που καταφέρνει ένας μαστερας που έχει επενδυσει σε πανακριβα μηχανηματα ?

Αυτό κατάλαβες από όσα είπαν οι προλαλήσαντες; Το γεγονός ότι ανέφεραν γνώση, εμπειρία, καλό monitoring σύστημα και ουδέτερη-αντικειμενική άποψη πάνω στο υλικό που πρόκειται να υποστεί mastering δεν σου λέει κάτι;

 

Αυτό που έχει γίνει σαφές για εμένα ή οποιονδήποτε άλλο που είναι άσχετος με το mastering και τις τεχνικές του είναι ότι:

 

1) Το mastering είναι μια διαδικασία που επ' ουδενί δεν ανήκει στη σφαίρα του ανεξήγητου.

2) Μπορεί να γίνει σε ένα αξιοπρεπέστατο επίπεδο από έναν ερασιτέχνη σε ένα home studio εφόσον υπάρχουν κάποια καλά εργαλεία.

3) Προφανώς ένας εξειδικευμένος επαγγελματίας με εμπειρία και άρτιο εξοπλισμό θα είναι αυτός που θα κάνει το κάτι παραπάνω συγκριτικά με τον ερασιτέχνη, δηλαδή ένα άριστο mastering, χωρίς παραχωρήσεις στο αποτέλεσμα.

 

Δε μου φαίνεται κάτι παράλογο σε όλα αυτά. Εδώ κάνουμε μόνοι μας, στα home studio μας ηχογραφήσεις και μίξεις, πράγματα που είναι απείρως σημαντικότερα από το mastering για να βγει μια καλή παραγωγή... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατή τότε αμα βάλω δίπλα δίπλα ενα cd τον Red Hot Chilli peppers και τους Oniramα εχω την εντύπωση οτι οι RHCP θα ακουγουνται super και οι onirama θα ακουγουνται home made ...

 

Γιατι?

 

Να σου εξηγησω λοιπον...

 

κατα 95% οφειλεται στο οτι οι RHCP ειναι οι...... RHCP & οι Onirama οι.... Onirama....(βαλτους δηλ.στο ΙΔΙΟ στουντιο,με τον ιδιο παραγωγο ,τον ιδιο μικτη και τον ιδιο μαστερα με τους RHCP και παλι το ιδιο θα ακουγονται πανω κατω...φερε τους RHCP στο στουντιο της γειτονιας σου και παλι το ιδιο θα ακουγονται πανω κατω )

 

κατα 4% οφειλεται στην ΠΑΡΑΓΩΓΗ ( στον Rick Rubin δηλ.) & στην ηχοληψια και την "ποιοτητα" των  στουντιο στα οποια γραφουν που οντως ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα εγχωρια τοσο απο πλευρας εξοπλισμου οσο και ανθρωπινου δυναμικου και ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ

 

κατα 1% οφειλεται στο mastering (ασε που στον τελευταιο δισκο τους ειναι κατα τη γνωμη μου χαλια τοσο δυνατα που ειναι.... ;D)

 

το μαστερινγκ ειναι απλα το ΚΕΡΑΣΑΚΙ στην τουρτα μιας καλης παραγωγης,αν ολα τα προηγουμενα σταδια (και κυριως το παιξιμο της μπαντας και η μιξη) δεν ειναι εξαιρετικα μη περιμενεις να κανει και πολλα πραγματα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου