Προς το περιεχόμενο

Τι διαφορά έχει το "ψευτομάστερινγκ" από το "mastering";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτή λοιπόν την διαδικτυακή κουβέντα είναι πολύ εύκολο τόσο η κριτική, αντιδογματική στάση και η διαρκής αναζήτηση του Wow! να γίνει αφορισμός και νεοδογματισμός όσο και η γνώση,η εμπειρία και το πάθος του Χρήστου να γίνουν αμυντική στάση και "υπεροψία", συντεχνιακή λογική κλπ κλπ 

 

Αποκλειστικό μου κίνητρο είναι η διατήρηση της δημόσιας αυτής συζήτησης σε ένα ενδιαφέρον επίπεδο - τίποτε άλλο. Δυστυχώς, μερικές φορές πρέπει κάποιος να παραθέσει παρεξηγήσιμα παραδείγματα προκειμένου να καταθέσει μία άποψη. Όταν έλεγα ότι υπάρχει άνθρωπος που μαστεράρει από Χ''δάκι μέχρι Χ''γιάννη, δεν εννοούσα ότι το κάνει "άσχημα" ή ότι εγώ θα το έκανα καλύτερα, άλλωστε όπως κατέδειξε και η άποψη του npap το κάθε mastering house στην ελλάδα είναι υποχρεωμένο να λειτουργεί υπό συνθήκες που καθορίζει η μιζέρια της ντόπιας δισκογραφίας, όχι το επίπεδο του ιδιοκτήτη του.

 

Ας κατανοηθεί, ότι κάθε επαγγελματικός κλάδος οφείλει να παραθέτει επιχειρήματα για αυτό που κάνει - ειδικά όταν υπάρχει εξωφερής αμφισβήτηση (έντιμη ή ανέντιμη). Θα ήταν πολύ εύκολο, την ώρα που μπαίνει μέσα κάποιος και ρωτάει "μήπως το mastering δεν είναι απαραίτητο;" να του λέμε "ίσα ρε, που θα αμφισβητήσεις τα ιερά και τα όσια", αλλά τότε δε θα είχαμε μία δημόσια συζήτηση, αλλά ένα δημόσιο λιθοβολισμό.

 

Επίσης, ας κατανοηθεί ότι η δική μου ιδιοτροπία (να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου) μάλλον θα πρέπει να διασκεδάζει παρά να εκνευρίζει.

 

:)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

eye προσωπικά είμαι απόλυτα βέβαιος τόσο για τα κίνητρα όσο και για την διάθεση αλλά και την ειλικρίνεια με την οποία συμμετέχεις σε όλες τις συζητήσεις  :)

...όπως είμαι απόλυτα βέβαιος για το πάθος, τις γνώσεις, την εμπειρία και τα κίνητρα του Χρήστου στο συγκεκριμένο θέμα αντίστοιχα

 

....το αποτέλεσμα κριτικάρω (κάποιες ελάχιστες φορές  ;)) και καλοπροαίρετα

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...για κάτσε να σου πεί ότι το συνάφι σου ζουζουνίζει...και τα λέμε...

 

...αν και δε νιώθω ότι ανήκω σε κάποιο συνάφι....αν υποθέσουμε ότι ανήκω και αυτό για κάποιους "ζουζουνίζει" (το οποίο υποθέτω είναι κάτι κακό) τότε αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν να βεβαιωθώ ότι δεν ζουζουνίζω εγώ και κατ'επέκταση να βοηθήσω αν γίνεται να σταματήσει το γενικότερο ζουζούνισμα  ;D

 

 

...αν και απ'ότι καταλαβαίνω και σε αυτό το θέμα κάτι τέτοιο συζητάμε....το συνάφι μου και το ζουζούνισμα του  ;D ;D

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν και απ'ότι καταλαβαίνω και σε αυτό το θέμα κάτι τέτοιο συζητάμε....το συνάφι μου και το ζουζούνισμα του  ;D ;D

καλως ήρθες λοιπόν (και εσύ) στο club των ζούζουνων ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση που αφορά περισσότερο όσους ασχολούνται με mastering:

Θα είχε νόημα να γίνουν δύο διαφορετικές εκδόσεις master, μία κανονική-audio cd και μία που θα προσανατολίζεται σε συμπιεσμένο φορμάτ ωστε να παιχτεί σε ραδιοφωνικό σταθμό-ίντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

kid_crying.jpg

ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;

 

μπου χου χου

 

EDIT: Και δε ξέρω γιατι αυνανίζομαι στο Ιντερνετ ενω έχω δουλειά τωρά... Πρέπει να είναι το νοιζ που είναι εθιστικότατο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια ερώτηση που αφορά περισσότερο όσους ασχολούνται με mastering:

Θα είχε νόημα να γίνουν δύο διαφορετικές εκδόσεις master, μία κανονική-audio cd και μία που θα προσανατολίζεται σε συμπιεσμένο φορμάτ ωστε να παιχτεί σε ραδιοφωνικό σταθμό-ίντερνετ?

 

...κατά την προσωπική μου άποψη ναι......αλλά στην πραγματικότητα νομίζω πως ο πιο επιδραστικός παράγωντας είναι ο αλγόριθμος/φορμάτ συμπίεσης και ο τρόπος που γίνεται και όχι τόσο το αρχικό προιόν.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει (τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι) όταν η προς μετατροπή ηχητική πληροφορία έχει πολύ υψηλό μέσο RMS level και peak κοντά στα 0dbfs ....έτσι θεωρώ πως μια λογική προσέγγιση θα ήταν η δημιουργία ενός master με max peak level έως τα -3 dbfs ......στα αυτιά μου τουλάχιστον αυτό "μεταφράζεται"  πολύ καλύτερα σε συμπιεσμένο φορμάτ (και με κάποιο υψηλό bitrate) απ'ότι το αντίστοιχο "δυνατότερο". Από την άλλη οι περισσότεροι ιντερνετικοί και μη σταθμοί ξαναμετατρέπουν τα αρχεία με πολύ χαμηλό bitrate (είτε για λόγους streaming είτε απλά για εξοικονόμηση χώρου) οπότε κάτι τέτοιο μάλλον είναι τελικά ανούσιο....

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου