Προς το περιεχόμενο

Τι διαφορά έχει το "ψευτομάστερινγκ" από το "mastering";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα μιλαμε για το μπερδεμα της αρκουδας...... ;D ;D ;D ;D

 

 

τελος παντων

 

για εμενα παντως ισχυει κατα 100% αυτο

 

Εσυ μαλιστα, που οπως καταλαβα, δεν εχεις προβλημα να πληρωσεις καποιον επαγγελματια για να κανει την δουλεια που ξερει (π.χ. για mastering) και μαλλον συμφωνεις  με αυτο .

 

φυσικα και ΣΥΜΦΩΝΩ αλλα & θεωρω το επαγγελματικο μαστερινγκ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

 

 

Το δικο σου βιντεο αν εννοεις αυτο που φορατε χρωματιστα κοστουμια το γουσταρα πολυ...και την μουσικη του...και την παραγωγη του...και επιτελους μακαρι να αρχισει η ελλαδα να βγαζει τετοιες μουσικες. (οχι αλλο καρβουνο ρε γ***τω)

 

 

Superfunk......αμα εχεις την μυγα να την δωσεις πισω... Grin

 

& παλι ευχαριστω...αλλα αν ηξερες τι ..Χριστοπαναγια και τι...μπινελικι εχουμε φαει για αυτο το βιντεο (αλλα και για την...σκυλαδικη μουσικη μας...) απο τους.....ποιοτικους .....παντογνωστες θα καταλαβαινες γιατι αντεδρασα ετσι.... ;D ;D  οποτε ελπιζω να με ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΙΣ για την ...αγριαδα μου.... :)

 

 

εντιτ: μακαρι στην ελλαδα να αρχισουν να βγαζουν χρηματα οι ανθρωποι που κανουν τετοιες μουσικες εννουσα

 

Απο το στομα σου & στου θεου το αυτι... ;D (ετοιμαζουμε το νεο cd τωρα,τριτο &...φαρμακερο, και μακαρι να πιασουν οι ευχες σου :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

...μπινελικι εχουμε φαει για αυτο το βιντε

...και θα συνεχίσετε να τρώτε...γιατί παραπλανάς τον κόσμο! Καταγγέλω ότι το video είναι αρχαίο, δεν έχει σχέση με τη πραγματικότητα που είναι ότι είσαι 20 κιλά (τουλάχιστον) παχύτερος!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες αγορι μου! ;D

 

με εχει βαλει η συζυγος στη χορτοφαγια και εχω γινει ΦΕΤΕΣ....! ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εχει βαλει η συζυγος στη χορτοφαγια και εχω γινει ΦΕΤΕΣ....! ;D ;D

Μπορείς να το αποδείξεις με καινούργιο video από το καινούργιο cd?

ΟΧΙ φωτογραφίες...γιατί υπάρχει και το photoshop (και για video υπάρχει αλλά είναι λίγο πιο δύσκολο!!)

 

Kαλή επιτυχία στη καινούργια προσπάθεια...

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Θα ήθελα να λύσω αν γίνεται την αποριά αν μυ επιτρέπετε, καταρχάς μπορεις να κανεις μια παραγωγή, ηχωγράφηση και μίξη σε home studio, αλλα το mastering (και εννούμε το σωστό) δεν μπορείς να το κανεις σπίτι με τίποτα (εκτός αν το να περνάς ενα maximizer σε καλύπτει) αλλα αμα κάνεις ένα αλμπουμ δεν είναι έτσι ..το mastering εχει σάν σκοπό να γίνει πιο δυνατό και καθαρό το τραγούδι (πάντα με την προυπόθεση οτι η μίξη έγινε σωστά) ..αλλα όταν πρόκεται για ολόκληρο άλμπουμ το mastering κάνει και κάτι άλλο ..φροντίζει όλα τα τραγούδια στο cd να είναι το ίδιο δυνατά ...το ίδιο καθαρά...αλλα και να έχουν το ίδιο ηχόχρομα...και αυτό δεν γίνεται σπίτι , o μαστεράς περνάει τα τραγούδια σου απο compressors , equalizers κια γενικός αναλογικά λαμπάτα μηχανηματα που κανένα ozone και κανένα tracks θα καταφέρει να φτάσει..ειδικά άμα αναλογιστείς οτι μόνο ο compressor μπορει να έχει 5000 ευρό !!

 

Σας επισυνάπτο ένα τραγούδι που έιχα φτιάξει με τον συνεργάτη μου , που το έιχαμε κάνει παραγωγή/ηχωγράφηση και μίξη σπίτι μας ..αλλα το masterin το πήγαμε σε mastera γιατή ξέραμε πολύ καλά οτι αυτό το στάδιο της διαδικασίας δεν το κατέχαμε όσο καλα και να κατέχαμε τα υπόλοιπα στάδια.

02_-_KANE_ME.mp3

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να λύσω αν γίνεται την αποριά αν μυ επιτρέπετε, καταρχάς μπορεις να κανεις μια παραγωγή, ηχωγράφηση και μίξη σε home studio, αλλα το mastering (και εννούμε το σωστό) δεν μπορείς να το κανεις σπίτι με τίποτα (εκτός αν το να περνάς ενα maximizer σε καλύπτει) αλλα αμα κάνεις ένα αλμπουμ δεν είναι έτσι ..το mastering εχει σάν σκοπό να γίνει πιο δυνατό και καθαρό το τραγούδι (πάντα με την προυπόθεση οτι η μίξη έγινε σωστά) ..αλλα όταν πρόκεται για ολόκληρο άλμπουμ το mastering κάνει και κάτι άλλο ..φροντίζει όλα τα τραγούδια στο cd να είναι το ίδιο δυνατά ...το ίδιο καθαρά...αλλα και να έχουν το ίδιο ηχόχρομα...και αυτό δεν γίνεται σπίτι , o μαστεράς περνάει τα τραγούδια σου απο compressors , equalizers κια γενικός αναλογικά λαμπάτα μηχανηματα που κανένα ozone και κανένα tracks θα καταφέρει να φτάσει..ειδικά άμα αναλογιστείς οτι μόνο ο compressor μπορει να έχει 5000 ευρό !!

 

Σας επισυνάπτο ένα τραγούδι που έιχα φτιάξει με τον συνεργάτη μου , που το έιχαμε κάνει παραγωγή/ηχωγράφηση και μίξη σπίτι μας ..αλλα το masterin το πήγαμε σε mastera γιατή ξέραμε πολύ καλά οτι αυτό το στάδιο της διαδικασίας δεν το κατέχαμε όσο καλα και να κατέχαμε τα υπόλοιπα στάδια.

 

Φιλε μου, χωρις να θελω να μειωσω την δουλεια κανενος masterα, ακουγεσαι πολυ "δογματικος".

Αλλο, δεν εχω εμπιστοσυνη στα αυτια μου, δεν εχω εμπιστοσυνη στις γνωσεις μου κλπ και αλλο "Ξερουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι...." κλπ και οτι εχουνε "λαμπατα" και το να τ αλλο.

Εκατσες δηλαδη ΣΟΒΑΡΑ να ασχοληθεις σπιτι με σοβαρα plugins και το αποτελεσμα να μην ειναι καλο? Δεν λεω καλυτερο απο του μαστερα αλλα ΚΑΛΟ.

Και βεβαια η δουλεια ενος επαγγελματια που ασχολειται ΜΟΝΟ με αυτο μπορει να ειναι πολυ καλη, αυτο ομως δε σημαινει και οτι καποιος που εχει τα απαραιτητα (γνωσεις- αυτια- μερακι- μηχανηματα) δεν μπορει να φτασει σε πολυ αξιολογα αποτελεσματα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κια γενικός αναλογικά λαμπάτα μηχανηματα

 

1.δεν χρησιμοποιουνται παντα απο τους επαγγελματιες μαστεραδες τετοια...μηχανισματα, μια και αυτοι στριζονται κυριως στην ψηφιακη τεχνολογια

 

2.τα μηχανηματα ειναι ενας απο τους λογους (αλλα οχι ο σημαντικοτερος) για τους οποιους θα πας σε εναν επαγγελματια μαστερα...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να λύσω αν γίνεται την αποριά αν μυ επιτρέπετε, καταρχάς μπορεις να κανεις μια παραγωγή, ηχωγράφηση και μίξη σε home studio, αλλα το mastering (και εννούμε το σωστό) δεν μπορείς να το κανεις σπίτι με τίποτα (εκτός αν το να περνάς ενα maximizer σε καλύπτει) αλλα αμα κάνεις ένα αλμπουμ δεν είναι έτσι ..το mastering εχει σάν σκοπό να γίνει πιο δυνατό και καθαρό το τραγούδι (πάντα με την προυπόθεση οτι η μίξη έγινε σωστά) ..αλλα όταν πρόκεται για ολόκληρο άλμπουμ το mastering κάνει και κάτι άλλο ..φροντίζει όλα τα τραγούδια στο cd να είναι το ίδιο δυνατά ...το ίδιο καθαρά...αλλα και να έχουν το ίδιο ηχόχρομα...και αυτό δεν γίνεται σπίτι , o μαστεράς περνάει τα τραγούδια σου απο compressors , equalizers κια γενικός αναλογικά λαμπάτα μηχανηματα που κανένα ozone και κανένα tracks θα καταφέρει να φτάσει..ειδικά άμα αναλογιστείς οτι μόνο ο compressor μπορει να έχει 5000 ευρό !!

 

Σας επισυνάπτο ένα τραγούδι που έιχα φτιάξει με τον συνεργάτη μου , που το έιχαμε κάνει παραγωγή/ηχωγράφηση και μίξη σπίτι μας ..αλλα το masterin το πήγαμε σε mastera γιατή ξέραμε πολύ καλά οτι αυτό το στάδιο της διαδικασίας δεν το κατέχαμε όσο καλα και να κατέχαμε τα υπόλοιπα στάδια.

 

Kατά τη γνώμη μου, στο mastering δεν έχει σημασία τόσο πολύ αν είναι αναλογική ή ψηφιακή η επεξεργασία, αλλά το monitoring (ακουστική χώρου και ποιότητα da->καλωδίων->τελικού ενισχυτή->ηχείων)

Για παράδειγμα, κάναμε ένα δοκιμαστικό master σε έναν ΠΟΛΥ καλό Έλληνα επαγγελματία του χώρου, και ο άνθρωπος μας έκανε ένα "αναλογικό" και ένα ψηφιακό master. Προτιμήσαμε το ψηφιακό. Θα μπορούσε άνετα να είχε συμβεί και το αντίθετο.

 

Όσο για το Home mastering, αν κάποιος έχει γνώσεις εμπειρία, μηχανήματα και καλό χώρο, τότε μπορεί κάλλιστα να κάνει και mastering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου