Προς το περιεχόμενο

Μαστορες και ..Ζημιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχη δεν ηθελα να ανοιξω καποιο θεμα αλλα εψαχνα απεγνωσμενα για απαντησεις και ετσι πηρα το θαρρος και συνομιλησα με Π.Μ με τον φιλο Yann μιας και ειδα πως ειναι κατασκευαστης οργανων και μονο απο αυτον θα επερνα τις απαντησεις που ζητουσα...

 

Το θεμα εχει να κανει με την αλλαγη ταστων που εκανα πριν κανα 2-3 μηνες σε γνωστο μαστορα εδω στην Θεσσαλονικη και που μου κατεστρεψε στην κυριολεξια την πανακριβη κιθαρα που με τοσο ιδρωτα ειχα αγορασει πριν μια δεκαετια περιπου...

 

Ο ιδιος ο yann με παροτρυνε να δημοσιευσω αυτο το θεμα μιας και θα ενδιαφερει πολλους χρηστες για να προσεχουν γενικα και οι ιδιοι στο μελλον!

 

Για να μην γραφω απο την αρχη ενα σωρο κατεβατα και για να μπειτε στο νοημα μπορειτε απο εδω να κατεβασετε τις φωτογραφιες που εστειλα στον yann : http://rapidshare.com/files/212204418/ESP.rar

 

 

Και εδω copy-paste η απαντηση του φιλου yann:

 

Μολις τις ειδα...

-Τα κομματακια που λειπουν σπανε παντα (και αναλογως ξυλου),και ξανασυγκολουνται στη θεση τους!Αν ειναι μονο αυτα που λειπουν,παλι καλα!(καποιες φορες πεταγεται ενα κομματακι,και οσο και αν ψαχνεις δεν βρισκεται..το κενο ομως πρεπει να μην μεινει ετσι...!)

-Η "μπογια" ειναι κολλα στιγμης που δεν ξυστηκε καλα και παρεμεινε σημαδι.(ολο και κατι φαινεται,το ξυλο "πινει" την κολλα σ'αυτο το σημειο,διπλα ομως οχι,αποτελεσμα:διχρωμια)

Ειναι συνιθισμενη τακτικη:Αν τα αυλακια ειναι πολυ ανοιχτα δεν "κρατανε" ταστο,οποτε θελουν

κολλημα.Το ποσο καλα θα γινει αυτο,αναλογως το μαστορα...

-Το ξεκολλημενο ταστο ειναι οπως τα υπολοιπα νομιζω,απλως η κολλα δεν εχει γεμισει αυτο το

σημειο...η...το ταστο εχει λαθος καμπυλη,και η ελλαστικοτητα του το τραβαει στο κεντρο,

οποτε ξεκολλησε και πεταχτηκε πανω...θα το ξερεις ηδη αν ειναι ετσι,η προηγουμενη νοτα δεν

θα παιζει η θα τριζει υπερβολικα (η και η ιδια,οταν πατας και κατεβαινει το ταστο,η χορδη "βρισκει" στο επομενο...παει η νοτα...

-Παντως,ενα δεν μπορω να καταλαβω...πως καταφερε να γρατσουνισει την ταστιερα καθετα,

και τα ταστα κατα μηκος...αληθεια,τα ταστα σου θα'πρεπε να ειναι "καθρεφτες"...πως τις καταφερε τοσες γρατσουνιες??...

-Οι λακουβες διπλα στα ταστα ειναι απο τη λιμα που στρογγυλεψε τις ακρες τους...εκει το ξυλο λιμαριστηκε,δεν συμπιεστηκε,λειπει δηλαδη...

Απο υψος,μου φαινεται οτι δεν τα εχει λιμαρει καθολου στις εδρες(απαραιτητη απωλεια υλικου,μεσα στις προδιαγραφες του ταστου,(το 6100 δεν ειναι?) δινει κατι παραπανω υπολογιζοντας το leveling)αλλα τα περασε μονο "τακο" με γυαλοχαρτο στις εδρες,και μετα πανω κατω με το χερι...

Επισης,ειναι τα πιο στρογγυλα ταστα που εχω δει ποτε,δειχνουν να μην εχει χρησιμοποιηθει ταστολιμα στρογγυλεματος...(δεν υπαρχει τετοια λιμα,ολες εχουν πιο "οβαλ" αποτελεσμα,και

παντα μετα απο την τοποθετηση και επεξεργασια (και απο τη "μανα") τα ταστα δειχνουν πιο "φλατ"...

Η δουλεια που θελει η κιθαρα σου για να ξαναγινει κιθαρα,ειναι φτου κι απ'την αρχη...

Σορρυ που στο λεω ξερα,αλλα κανενας σωστος μαστορας δεν θα "πατησει" πανω στην αποτυχημενη δουλεια αλλου...αν δεν βγουν τα ταστα,να δει τι ειναι εκει μεσα και να κανει τα αναλογα,..τι να κανει?Να σου φτιαξει την επιφανεια και μετα απο λιγο να'χεις "κρακ" για το οποιο ευθυνεται ο προηγουμενος ενω εσυ την ειχες δωσει σ'αυτον τελευταια,ειναι ενα ρισκο που δεν παιρνει κανενας που ξερει τι του γινεται....

Υπαρχουν τροποι για να γλυτωσεις την αλλαγη ταστιερας,αλλα ενα κατεβασματακι για να καθαρισει απο ολα αυτα δεν το γλυτωνεις (δεκατα του χιλιοστου)..

Ελπιζω ο επομενος μαστορας να ειναι οκ...

-Δες δουλεια ολων που μπορεις,και κρινε απο το αποτελεσμα...

-Αν ο καλυτερος ειναι ο ακριβοτερος,μην τα λυπηθεις....

-Αν δεν τον πας για καποιο λογο(η δεν σε παει αυτος),κανε την παπια,σημασια εχει να σου κανει καλη δουλεια,δεν θα την κανει τσαμπα αλλωστε!

Καλη δυναμη,(οχι τυχη,στην δικη σου κριση βασισου!)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πραγματικα κριμα  :-\ Αν δεν γινομαι αδιακριτος ποσα λεφτα σου ειχε ζητησει αρχικα και ποσα πληρωσες τελικα για αυτη την 'δουλεια'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα δε λες τίποτα!!! Αλήθεια, μήπως θα'ταν καλά να μας έλεγες και ποιός είναι? Δεν νομίζω πως είναι στα όρια της δυσφήμισης, περισσότερο προειδοποίησης!

 

Edit: Άκυρο, το πήρα πρέφα ποιός είναι από άλλο θέμα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα κριμα  :-\ Αν δεν γινομαι αδιακριτος ποσα λεφτα σου ειχε ζητησει αρχικα και ποσα πληρωσες τελικα για αυτη την 'δουλεια'?

 

80euros ειναι η ταριφα του συγκεκριμενου μαστορα για αυτην την δουλεια και εφοσον εβλεπα σε ολα τα φορουμς πως η δουλεια του ηταν αριστη τον εμπιστευθηκα δυστηχως.. (και μενα στην αρχη δεν μου κολουσε κατι καλα μιας και η ταριφα ειναι τουλαχιστον 140 ευρω σε αλλους μαστορες)

τεσπα παθημα=μαθημα

 

Σε ενα προσφατο θεμα που ανοιξε καποιος πριν λιγο και που εχει σχεση αμεση με το δικο μου θα δειτε τι απαντησα και εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω φιλε οντος πολυ χαλια δουλεια......φαντασου οτι οταν ειχα φτιαξει ενα μπρατσο μονος μου πειραματικα παντα,στο εργαστηριο ενος φιλου, τα ταστα αν και δεν ηξερα τα ειχα βαλει πολυ πολυ καλυτερα!!! Τραγικος για επαγγελματιας οποιος και αν ειναι!πιθανον να εβαλε κανεναν αλλο που μαθαινει στο εργαστηριο του να τα περασει και εκανε μαλακιες,γιατι αν οντος εχει κανει καλη δουλεια σε ελλα ατομα οπως λενε ,ειναι περιεργο να εχει κανει τοσα χοντρα πραγματα στη δικη σου κιθαρα.... Απο την λιγη εμπειρια που απεκτησα στο εργαστηριο που πηγαινα ειναι οτι σιγουρα θα φυγουν κομματακια απο την ταστιερα που στη συνεχεια τα βρισκεις εστω και με το ζορι και τα κολας,δεν τρεχει και τιποτα! Αν και στον εβενο ειναι πιο συνηθισμενο αυτο παρα στο rosewood! Και αυτο που πιστευω απο τις φωτο που ειδα ειναι οτι η ESP σου μαλλον ειχε ταστα οπου η βαση τους ηταν πιο λεπτη απο αυτα που σου εβαλε και εκανε μαλακιες στο ανοιγμα των αυλακιων.υπαρχουν πολλων ειδων ταστα και συνηθως στις ηλεκτρικες βαζουν με δοντακια κατω για να μην βγαινουν ευκολα.παντως το πιο ανησυχιτικο ειναι οτι τα ταστα και ιδιως μετα το 12ο δεν εχουν μπει καλα,αλλα βγαινουν,αλλα δεν εχουν μπει εντελως μεσα, αλλα δεν τριφτηκαν οσο επρεπε, παρα το οτι λειπουν κοματακια απο την ταστιερα.απορω αν παιζει σωστα και χωρις να τριζει....... :-[

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μισο λεπτο,να καταλαβω καλα...

80 ε για αλλαγη ταστων???Ενω οι αλλοι παιρνουν 140??

Ενω στην Αθηνα η (εγγυημενη και σιγουρη) αλλαγη ταστων κανει απο 200-350,

και εως 140 (ισως και παραπανω) κανει το πλανισμα/φορμαρισμα/γυαλισμα των ταστων??

(βρισκεις και με 100,αλλα το αποτελεσμα θα ειναι μαλλον το ιδιο με του rista)

 

Ολοι οι Αθηναιοι,στη Θεσσαλονικη για ταστα παιδια!! ;D ;D ;D

 

Εδω που τα λεμε τωρα,δεν πηρε και πολλα για τη δουλεια που εκανε...

Που να σου περνανε 200 και να'χες το ιδιο αποτελεσμα... :'( ;D ;D

 

Τωρα που εμαθα την τιμη του,καλο ειναι να μην αναφερθει το ονομα του μαστορα...(που δεν ξερω ουτε εγω,δεν ρωτησα και ο rista δεν τον "καρφωσε" ;D)

αφου κατα τη γνωμη μου,και οπως βλεπω,δεν ειναι "λαμογιο" ωστε να του αξιζουν τα "γκαζια",

αλλα απλως αυτο μπορει να κανει,και αναλογως πληρωνεται.

 

Η μπορει και καλυτερα,αλλα θελει "παραπανω"??....

 

Καποιοι κανουν "απλο" ταστωμα (με οτι αυτο συνεπαγεται) και "σπεσιαλ",

που λογικα πρεπει να "ξυριζεσαι" πανω στα ταστα σου...η διαφορα εξαρταται απο την τιμη βεβαια! 8)

 

Στην πρωτη φωτο,

αριστερα πλανισμενο ταστο χωρις εδρα,δεξια στρογγυλεμενο με εδρα και χωρις γυαλισμα.

 

Στη δευτερη,γυαλισμα με "συρματακι κουζινας",απλα πραματα...(αλλη κιθαρα)

 

Καπως ετσι πρεπει να'ναι το "σπεσιαλ" ταστωμα!

:)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου stew mac , παραγγελνεις ενα πακετο για ταστοδουλειες(εχει μεσα και εγχειριδιο για οτι μαλακια μπορει να σου συμβει ενω τα αλλαζεις) , αγοραζεις και τα ταστα που θελεις και κανεις δουλεια επιπεδου fender custom shop και suhr ! Και μιλαμε για συνολικο κοστος 150 Ε και δεν θα χρειαστεις να πας σε μαστορα για το υπολοιπο της ζωης σου!

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου stew mac , παραγγελνεις ενα πακετο για ταστοδουλειες(εχει μεσα και εγχειριδιο για οτι μαλακια μπορει να σου συμβει ενω τα αλλαζεις) , αγοραζεις και τα ταστα που θελεις και κανεις δουλεια επιπεδου fender custom shop και suhr ! Και μιλαμε για συνολικο κοστος 150 Ε και δεν θα χρειαστεις να πας σε μαστορα για το υπολοιπο της ζωης σου!

 

Ε καλά τώρα μην τα παραλέμε... Καλός ο Stew Mac και τα εργαλεία του αλλά τα ράσα δεν κάνουν τον παπά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ziko πως θα τα κάνεις όλα αυτά για να φτάσεις το επίπεδο custom shop, όταν δεν έχεις εμπειρία και θα ξεστραβώνεσαι πάνω από το βιβλίο;

Καλά αυτά, κι εγώ την ψιλοπαλεύω έτσι (τώρα πάω να πάρω files για nut να παιδευτώ κι εκεί λίγο), αλλά αν δεν έχεις εμπειρία, δεν....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον μαστορα το ξερω παρα πολυ καλα κ μου εχει κανει πολλες δουλειες κ πολυ καλα οποτε συμφωνω με οσα ειπε ο mscmkr σε αλλο Thread!  ;)

 

θα ρωτησω μονο αυτο που ειδα σε αλλο σου ποστ στο αλλο thread

Εχετε πολυ δικιο σε αυτο αλλα τωρα ηδη περασαν 2-3 μηνες και δεν εχει νοημα πλεον, πειτε απλως πως τωρα ξερεται και κατι αρνητικο αν θελετε πιστεψτε το αλλοι οχι..

 

οι φωτο ειναι μολις πηρες την κιθαρα η μετα απο 2-3 μηνες?

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου