Προς το περιεχόμενο

Μαστορες και ..Ζημιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε rista το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στον μάστορα και όταν επιστρέψεις να μας πεις τα αποτελέσματα, στο λέμε οι περισσότεροι εδώ και κάποιες σελίδες ξανά και ξανά. Δεν υπάρχει λόγος να έρθει κάποιος από εμάς μαζί σου.

 

Θα γινει φιλε μου. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Γιατι πυρηνικη φυσικη ειναι ?(cliche)

Βλεπεις αμα ταιριαζουν στα υπαρχοντα slots(αν δεν ταιριαζουν τα λιμαρεις λιγο) , δινεις κλιση στο fretwire, τα καλουπωνεις και τα μετρας αμα ειναι ευθεια και σωστα.Αν δεν ειναι τα τριβεις.

Σιγα την δουλεια!Και αν δεν θελεις να πειραματιστεις στην καλη κιθαρα, κανεις τα τεσταρισματα σε ενα μπρατσο που εχεις για πεταμα και μετα απο 10 φορες γινεσαι εσυ μαστορας.

Δεν υπερβαλλω καθολου.

 

Κι εγώ τα έχω αυτά και έχω λιώσει 3 ψευτοκιθάρες μου, αλλά ακόμη δεν θεωρώ ότι κατέχω τίποτε. Και μη λέμε ότι μετά από 10 προσπάθειες κάτι θα γίνω αντάξιος custom shop. Κάπου δεν κολλάει. Τουλάχιστον με κάποιον παλιότερο πάνω από το κεφάλι μου, σίγουρα θα επιτυαχύνω την πρόοδό μου, αλλά και πάλι θέλει δουλειά.

Κάπου είχα ποστάρει παλιότερα σειρά βιντεος, που ένας γιαπωνέζος καλλιτέχνης επισκέφθηκε το  custom shop της esp και έφτιαξε ο ίδιος μια κιθάρα από το απόλυτο μηδέν, έχοντας έναν σουπερ ουαω να τον συμβουλεύει. Ε ακόμη και σε αυτό φαίνεται η διαφορά που πριν ανέφερα.

 

Εξάλλου μιας και ανέφερες τους οδηγούς του erlewine, πιθανών να τους έχεις κιόλας έτσι; Ε, αφού τους έχεις, θα δεις ότι συνεχώς σκάει παραδείγματα με τεχνικές που κατά καιρούς μαθαίνει (ειδικά αν έχεις και τις 3 εκδόσεις θα καταλάβεις επαρκέστατα αυτό που σου λέω). Ε αν αυτός που θεωρείται από τους τοπ μάστορες, ακόμη και τώρα ψάχνεται να βρει διαρκώς τεχνικές, για να βελτιώνεται κι εσύ μου λες ότι με ένα βιβλιαράκι, ένα σετ κι καμιά 10αριά πειράματα θα γίνεις εξπερ, τι να πω, μακάρι.

Οκ σίγουρα πυρηνική φυσική δεν είναι (αν και αυτή σιγά, 3 τύποι και 2 βιβλία είναι  :o ), αλλά ας μην το απλοποιούμε και τόσο κιόλας.

 

Φυσικά εννοείται πως το προηγούμενο έχει νόημα μόνο εφόσον έχεις τους οδηγούς του

 

Επίσης κάτι άλλο. Εκεί που λες για μάστορες και service στον silot. Υπάρχουν και αυτοί που λες, αλλά και άλλοι που έκαναν τα ακριβώς αντίθετα. Ε, φαντάσου ποιους επέλεξα και κράτησα  ;)

 

 

 

Όσον αφορά το θέμα με τον Rista. Απλά να πω πως το μόνο που του μένει είναι να πάει στον μάστορα, αν και δε νομίζω να βγάλει άκρη μετά από 2-3 μήνες και δικαιολογημένα. Αν ήταν 2-3 βδομάδες το συζητάγαμε.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να μιλήσω και εγώ ο νέοπας! :P

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατέχω πολλά, αλλά εδώ και 2 χρόνια πάω τις κιθάρες μου ΜΟΝΟ στον συγκεκριμένο μάστορα.

 

Μου τον προτείνουν ΟΛΟΙ οι φίλοι και καθηγητές και εγώ τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

1)είναι ευγενής

2)είναι τακτικός

3)είναι συνεπής

4)κάνει πολύ λεπτομερή δουλειά

5)είναι πολύ οικονομικός

6) Είναι δίπλα στο σπίτι μου!    ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συγκεκριμενος μαστορας ειναι πολυ καλος στην δουλεια τοθ οσον αφορα τις ακουστικες κιθαρες και το τλεω αυτο γιατι εχω προσωπικη εμπειρια. Του πηγα μια κιθαρα κοθπι και μου την εκανε κιθαρα.

 

α) Αλλαγη ταστων

β) αλλαγη χορδων

γ) αλλαγη καβαλαρη

δ) Ιντονατιον

ε) φτιαξιμο βεργας μανικιου ( ειχε χαλασει η βιδα και την εφτιαξε)

 

μονον 80 ευρω.

 

Επισης ο ανθρωπος ειναι πολυ ευγενικος. Οταν παρελαβα την κιθαρα και την δοκιμαζα, σα καποιο ταστο ταστερνε...επιδη εφτεγε το καινουργιο κοκκαλο που εβαλε, πηρε απευθειας και κατασκευασε ενα καινουργιο καβαλαρη για να διορθωθει το προβλημα.

 

Ολα αυτα γινανε πριν 2-3 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδευόμαστε, όταν λες για αλλαγή τάστων σε ακουστική εννοείς έγινε αλλαγή στα 5 ή 7 πρώτα τάστα ε;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο!!!

 

μου εκανε αλλαγη ΟΛΑ τα ταστα της κιθαρας γιατι του ειπα οτι θελω να βαλω στην ακουστικη μου Jumbo 6105 για καλυτερο sustain και καθαροτερο ηχο στις ψηλες νοτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου