Προς το περιεχόμενο

Μαστορες και ..Ζημιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Rista,θα συμφωνήσω με τον GuitarGeorge, ο οποίος και με σύστησε στον συγκεκριμένο τεχνίτη.Δεν είδα τις φωτο για τεχνικούς λόγους, πιστεύω όμως το μέγεθος της ζημιάς και καταλαβαίνω τον πόνο σου παρότι όλο το σκηνικό μπάζει λίγο όπως είπαν και άλλοι.Ο συγκεκριμένος κατασκευάζει ένχορδα πάσης φύσεως και έχει περάσει χιλιόμετρα τάστων, έχει φινίρει δεκάδες ταστιέρες, έχει "κουρδίσει" ξύλα για δεκάδες ακουστικά όργανα,με σταθερή πελατεία ετών, σε αντίθεση με άλλους γνωστούς μάστορες της πόλης που έμαθαν επάνω στα όργανα των πελατών τους και ξέρουν μετά βίας να αλλάζουν χορδές.Σε αντίθεση με αυτούς επίσης,θα κάτσει να σε ακούσει ακόμα και να σου δείξει-εξηγήσει, και είμαι σίγουρος ότι μπορεί να σου διορθώσει οποιαδήποτε ζημιά έχει προκληθεί.Μην χάνεις άλλο καιρό λοιπόν και πήγαινε να τον βρείς, έστω και μετά από 3 μήνες.

 

Εφόσον ξεκίνησες ένα θέμα που κατέληξε(ακόμα και άθελά σου) σε κράξιμο, πιστεύω ότι πρέπει να συναντηθήτε και να ενημερώσεις το φόρουμ για την εξέλιξη.Αν μη τι άλλο, θίχτηκε ένας επαγγελματίας και κλονίστηκε (είμαι σίγουρος)η εμπιστοσύνη αρκετών εδώ μέσα.

 

Πραγματικά λυπάμαι για την κιθάρα σου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Και κάτι ακόμη.

Γιατί γίνονται αναφορές με ονόματα για κάτι τόσο ασαφές και ρευστό όσο είναι το θέμα του service στις κιθάρες ?

 

 

 

Φιλε μου με αυτη την φραση σου μονο ακυρωνεις και τους αστειους χαρακτηρισμους που μου προσαψες και την απελπιδα προσπαθεια σου να χρυσωσεις το χαπι.

Γιατι να σκαω τοσα χρηματα για κατι που ειναι ασαφες και ρευστο? εγω παω στον μαστορα γιατι ειναι ο ειδικος, γιατι κατεχει την τεχνογνωσια, γιατι θα εχω το απολυτο αποτελεσμα και γιατι κατι θα μαθω και απαυτον .

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.Οι ιδιοι οι "μαστορες" μιλανε για μενα.Ποσες φορες εχετε παει για service πρωτη φορα σε μαστορα και σας λεει "

1) Καλα που την ειχες παει πριν για setup ? πως παιζεις με αυτο το μπρικι ? ολες οι αρμονικες ειναι λαθος !

2) Αυτος που σου εβαλε τους μαγνητες ειναι ερασιτεχνης κομπογιαννιτης

3) Ολοι οι αλλοι του κλαδου ειναι για να κλεφτες ενω εγω ειμαι ο καλυτεροτερος και εχω και τις καλυτερες τιμες

4)Το μπρατσο ειναι θεοστραβο και πρεπει να σου βγαλω την ταστιερα ,να σου βαλω αλλο fretwire , να φυγει το trussrod τουτεστιν 700 ευρω και ευχαριστω να λες!

5) Θα σου κανω την χαρη να στην φτιαξω αλλα μην μου τα πολυ ζαλιζεις γιατι αμα θελω την αφηνω οπως ειναι και την κανεις καυσοξυλα

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποσες φορες εχετε παει για service πρωτη φορα σε μαστορα και σας λεει "

1) Καλα που την ειχες παει πριν για setup ? πως παιζεις με αυτο το μπρικι ? ολες οι αρμονικες ειναι λαθος !

2) Αυτος που σου εβαλε τους μαγνητες ειναι ερασιτεχνης κομπογιαννιτης

3) Ολοι οι αλλοι του κλαδου ειναι για να κλεφτες ενω εγω ειμαι ο καλυτεροτερος και εχω και τις καλυτερες τιμες

4)Το μπρατσο ειναι θεοστραβο και πρεπει να σου βγαλω την ταστιερα ,να σου βαλω αλλο fretwire , να φυγει το trussrod τουτεστιν 700 ευρω και ευχαριστω να λες!

5) Θα σου κανω την χαρη να στην φτιαξω αλλα μην μου τα πολυ ζαλιζεις γιατι αμα θελω την αφηνω οπως ειναι και την κανεις καυσοξυλα

 

 

 

Καμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι δεν συμβαινουν κι αυτα που λες ζικο, αλλα σε βρισκω λιγο αφοριστικο και τους παιρνεις σβαρνα ολους...  :o

 

μαλλον τετοια φαινομενα συνεβαιναν πιο παλια, κυριως πριν την εξαπλωση του ιντερνετ οπου "τα κοροιδα" ηταν περισσοτερα. (το "κοροιδα" παει στον τροπο που ενας πονηρος μαστορας αντιμετωπιζει τους πελατες του...)

 

στην τελικη ρε ζικο, αμα εισαι και τοσο γατα οπως λες, καντα μονος σου, σηκωσε κι ενα θεματακι να δουμε τη δουλεια σου να σε παραδεχτουμε!...  :)

 

μη τους βαζεις ολους ομως σε ενα βαζο...

σαν αυτο με τις ελιες τις σαπιες που εχετε στο μαγαζι ;) ;D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι εγινα υπερβολικος μονο και μονο για να τονισω την θεση μου . Αλλα μην κανετε τα στραβα ματια.Δεν ξερω ποσα χρονια ασχοληστε με το θεμα της επισκευης ή αν εγω ημουν πολυ ατυχος και επεφτα πανω στο 1/100 των περιπτωσεων αλλα μπορω να μιλησω με απτα παραδειγματα , χωρις να θελω να εκθεσω κανενα επαγγελματια που βγαζει το ψωμι και να θελω να του κανω κακο.Οταν ομως πατε σε εναν αξιολογο μαστορα οφειλετε να λετε και ενα καλο λογο γιαυτον για να μαθαινουμε και εμεις που πρεπει να πληρωνουμε

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1) Καλα που την ειχες παει πριν για setup ? πως παιζεις με αυτο το μπρικι ? ολες οι αρμονικες ειναι λαθος !

2) Αυτος που σου εβαλε τους μαγνητες ειναι ερασιτεχνης κομπογιαννιτης

3) Ολοι οι αλλοι του κλαδου ειναι για να κλεφτες ενω εγω ειμαι ο καλυτεροτερος και εχω και τις καλυτερες τιμες

4)Το μπρατσο ειναι θεοστραβο και πρεπει να σου βγαλω την ταστιερα ,να σου βαλω αλλο fretwire , να φυγει το trussrod τουτεστιν 700 ευρω και ευχαριστω να λες!

5) Θα σου κανω την χαρη να στην φτιαξω αλλα μην μου τα πολυ ζαλιζεις γιατι αμα θελω την αφηνω οπως ειναι και την κανεις καυσοξυλα

 

 

Εχω παει συνολικα σε 3 τεχνιτες στη Θεσσαλονικη, πριν καταληξω σε καποιον μονιμα και ποτε δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο. Προσωπικα, αν καποιος μου ελεγε το μισο απο καποιο απο τα παραπανω, θα εφευγα. Ειναι αντιεπαγγελματικο & αγενες τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ομως πατε σε εναν αξιολογο μαστορα οφειλετε να λετε και ενα καλο λογο γιαυτον για να μαθαινουμε και εμεις που πρεπει να πληρωνουμε

 

τα 'χουμε πει παλιοτερα, μαλλον αρκετες φορες...  :)

 

και πολυ πολυ δεν κανει για να μην γινεται διαφημιση. η οποια ειναι κατακριτεα οσο και η τυφλη δυσφημιση

 

αλλωστε, ειδες οτι ενω τον εν λογω μαστορα οι περισσοτεροι τον εχουν "ψηλα", για καποιον ειναι το "κοκκινο πανι"...

 

τα κριτιρια του καθενος ειναι προφανως διαφορετικα (π.χ καποιος θεωρει "καλη" την φθηνη δουλεια, ενω αλλος την ποιοτικη)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ξεκίνησες ένα θέμα που κατέληξε(ακόμα και άθελά σου) σε κράξιμο, πιστεύω ότι πρέπει να συναντηθήτε και να ενημερώσεις το φόρουμ για την εξέλιξη.Αν μη τι άλλο, θίχτηκε ένας επαγγελματίας και κλονίστηκε (είμαι σίγουρος)η εμπιστοσύνη αρκετών εδώ μέσα.

 

αυτο ακριβως!

 

Εχω παει συνολικα σε 3 τεχνιτες στη Θεσσαλονικη, πριν καταληξω σε καποιον μονιμα και ποτε δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο. Προσωπικα, αν καποιος μου ελεγε το μισο απο καποιο απο τα παραπανω, θα εφευγα. Ειναι αντιεπαγγελματικο & αγενες τουλαχιστον.

 

+2112

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπεται δεν συμμετεχω αλλα θα πω ενα πραγμα μονο! αν <<μπαζει>> κατι αυτο ειναι το παραθυρο τους η το μυαλο τους! Εγω ειπα και ΞΑΝΑΛΕΩ : ΕΛΑ τωρα οποιος θελει να συναντηθουμε και να δει την κιθαρα μου!

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως απο την πρωτη ματια θα πει: καλα πλακα κανεις μια χαρα τα βλεπω τα ταστα!

ΩΣΠΟΥ να φερω κοντα μια λαμπα η να την δει καλα στον Ηλιο για να δει το προβλημα!

Οι φωτος τραβηχτηκαν απο πολυυυ κοντα με macro mode οπου κανει μπαμ ακομη κ η σκονη που εχει!

Αν βγαλω δε και το fret rocker που προμηθευτικα προσφατα απο το stewmac εκει θα δειτε και το χαος που εχει το leveling!

 

Ειλικρινα τωρα θα ηθελα να ερθει καποιος μαζι μου με την κιθαρα του και να παμε μαζι στον μαστορα τον συγκεκριμενο για να δω τι θα πει και μονο! Δεν γινετε εγω να ειμαι το μαυρο προβατο και ολος ο πλανητης ευχαρηστημενος!

πραγματικα οσο πιο πολλοι απαντανε και εχουν καλα λογια να πουν εγω τοσο πιο πολυ στεναχωριεμαι και εχω μεινει με ενα γιατι σε μενα και μονο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε rista το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στον μάστορα και όταν επιστρέψεις να μας πεις τα αποτελέσματα, στο λέμε οι περισσότεροι εδώ και κάποιες σελίδες ξανά και ξανά. Δεν υπάρχει λόγος να έρθει κάποιος από εμάς μαζί σου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου