Προς το περιεχόμενο

Μαστορες και ..Ζημιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα διάβασα κάποια σχόλια σε αυτό το θέμα (και σε ένα άλλο σχετικό με αυτό) και πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα! Πρώτα και κύρια για αυτό καθεαυτό το περιστατικό. Γιατί μου φαίνεται απίστευτο ο συγκεκριμένος μάστορας να δημιούργησε κάποιο πρόβλημα σε κιθάρα και μάλιστα μεγάλο αν και οτιδήποτε μπορεί να συμβεί και να πάει στραβά κάποια φορά. Κατα δεύτερο λόγο, μου έκανε μεγάλη εντύπωση με πόση ευκολία δυατυπώνονται κάποιες απόλυτες απόψεις και μάλιστα καταδικαστικές, με αφορμή ενα και μόνο περιστατικό, χωρίς μάλιστα να δοθεί η δυνατότητα να υπάρξει αντίλογος. Γιατί απο ότι κατάλαβα, αμφιβάλω αν έχει καν ενημερωθεί ο άνθρωπος για την ζημιά που κατηγορείται οτι έκανε, για να δώσει κάποιες εξηγήσεις, να του δοθεί η ευκαιρία να την διορθώσει ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο θα μπορούσε να κάνει. Και αυτό που μένει τελικά, είναι η δυσφήμιση ενος επαγγελματία (γιατι το όνομα του, για να χρησιμοποιήσω την έκφραση κάποιου, "καρφώθηκε" τελικά), που είναι χρόνια γνωστός για την καλή δουλειά του και τις ικανότητές του, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη.

Αυτό το θεωρώ μεγάλη αδικία και για αυτό αισθάνθηκα την ανάγκη να πώ και την δική μου γνώμη για αυτό το ζήτημα, ελπίζοντας οτι θα εκλάβει την ίδια βαρύτητα με τις άλλες που γράφτηκαν, ίσως μάλιστα μεγαλύτερη απο μερικές, γιατί εγώ τουλάχιστον έχω προσωπική πείρα απο την δουλειά αυτού του παιδιού. Γιατι φίλε yann, εγω δεν σε γνωρίζω σαν μάστορα και έτσι δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για τις ικανότητές σου. Ομως και εσυ θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός οταν κρίνεις τους άλλους χωρίς να έχεις τα απαραίτητα στοιχεία. Εκτός Βέβαια αν θεωρείς καθοριστικό και επαρκές κριτήριο την τιμή χρέωσης. (Υψηλή τιμή, καλός μάστορας. Χαμηλή τιμή, κακός μάστορας.) Αυτό βέβαια μπορεί να βολεύει πολλούς και κυρίως τους αεριτζήδες αλλα φυσικά δεν είναι η αλήθεια. Προσωπικά όχι μόνο δεν θεωρώ κατακριτέο αλλά αντίθετα θεωρώ ένδειξη τιμιότητας και φιλότιμου να σέβεται κάποιος το βαλάντιο του αλλου όσο σέβεται και την δουλειά του και να προσφέρει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες σε λογικές τιμές. Ιδιαίτερα σε τέτοιους δύσκολους καιρούς. Τέτοιες περιπτώσεις αν υπάρχουν, πρέπει να επιβραβεύονται και όχι να χλευάζονται,προς όφελος των διάφορων καιροσκόπων. Και αυτή είναι μια τέτοια περίπτωση.

Αλλα επι της ουσίας! Να ξεκαθαρίσω! Δεν είμαι μέτοχος στο μαγαζί του κυρίου, ούτε έχω κάποιο προσωπικό συμφέρον αλλα η αλήθεια πρέπει να λέγεται! Αυτόν τον μάστορα τον γνωρίζω πάνω απο δέκα χρόνια. Αυτός έλυνε και λύνει τα προβληματα με τις κιθάρες που πέρασαν απο τα χέρια μου αυτό το διάστημα που δεν είναι και λίγες. Υπολογίζω οτι πρέπει να έχει περάσει τάστα σε είκοσι πανω κάτω δικές μου κιθάρες αυτό το διάστημα και παρότι είμαι "σπαστικός" και "ψειριάρης" με αυτά τα πράγματα, ποτέ δεν είχα παράπονο. Φυσικά κάποιο τάστο μπορεί να ξεκόλησε σε κάποια περίπτωση αλλα μέχρι εκει.

Πάντα πίστευα και πιστεύω οτι κάνει καταπληκτική δουλειά. Εχω δει να παίρνει για φτιάξιμο κιθάρες που δεν φανταζόμουνα οτι θα μπορούσαν να ενωθούν σε ένα κομάτι και μετά να τις βλέπω άψογες και λειτουργικές σαν καινούριες. Αλλωστε κατασκευάζει και αυτός κιθάρες πολύ υψηλού επιπέδου, ηλεκτρικές και ακουστικές και την ξέρει τη δουλειά.

Αυτή είναι η γνώμη μου για αυτό το παιδί και δεν μπορούσα να μήν την εκφέρω έπειτα απο αυτά που διάβασα. Απο εκεί και πέρα έχω να πώ κάτι ακόμα. Απο την εμπειρία μου ξέρω οτι είναι ελάχιστα τα προβλήματα σε μιά κιθάρα που να μην μπορούν να λυθούν. Απο την άλλη μεριά, καλό θα ήταν να διευθετηθεί αυτή η διένεξή με τον πιο επωφελή τρόπο και για τις δύο πλευρές. Κατα την γνώμη μου το πιό σωστό θα ήταν να πάει ο φίλος rista με την κιθάρα του στον τεχνικό, να τον ενημερώσει για το πρόβλημά του (πράγμα που είναι δίκαιο) και να συζητήσει μαζί του για το τι και πως έγινε οτι έγινε και αν και πως μπορεί να διορθωθεί. Φίλε rista καταλαβαίνω οτι είσαι πολύ πικραμένος και θυμωμένος και δεν μπορείς να εμπιστευτείς ίσως πάλι αυτόν τον άνθρωπο αλλα πίστεψέ με είναι πολύ καλό και φιλότιμο παιδί και οπως είπα και παραπάνω καλός τεχνίτης και ίσως παρα τις ανφιβολίες σου να σου δώσει κάποια λύση ωστε να μπορέσεις να χαρείς την κιθάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ιδου και η "υπογεια" συνεννοησις...:  ;D

 

Απ: μια ερωτηση παρακαλω!

« Εστάλη στον/στην: rista στις: 22:03 - 18/03/09 » Παράθεση Απάντηση Διαγραφή  

 

--------------------------------------------------------------------------------

Tραβα αν μπορεις και καμμια φωτο με macro mode,

καποιο ταστο που φαινεται ασχημα,ειδικα αν εχει κενο και δεν παταει στην ταστιερα!

Ανοιξε ενα θεμα,θα ενδιαφερει και αλλους αυτο!

Τα λεμε!

--------------------------------------------------------------------------------

 

Και φυσικα εννοουσα να ανοιχτει θεμα για τα ταστα,οχι για τον μαστορα...

 

Και φυσικα δεν μπορουσα να ξερω αν τα ταστα αυτα τα'κανε μαστορας ετσι,

η ο ιδιος ο ιδιοκτητης προσπαθωντας να "φτιαξει" κατι που κατα τη γνωμη του ο μαστορας

δεν εκανε σωστα...(εχουν δει τα ματια μου... ::))

 

Και φυσικα,το'χω γραψει ηδη...οτι υπαρχει τετοια "παστα",αυτοι που πειραζουν πραγματα που δεν ξερουν,

και μετα πανε σε αλλο μαστορα λεγοντας πως αυτα τα'κανε ο προηγουμενος... ::)

 

Rista,δεν εννοω οτι ανηκεις σ'αυτους,αλλα θα μου επιτρεψεις να μην ειμαι σιγουρος για κανεναν,

αν δεν τον γνωριζω προσωπικα.Και δεν γνωριζω ουτε εσενα ουτε τον μαστορα! 8)

 

Οποτε δεν μπορω και να δικασω,ποσο μαλλον να καταδικασω... ;)

 

Το σωστοτερο για μενα,θα ηταν πλεον (μετα την αναφορα ονοματος),

καποιος συνφορουμιτης που γνωριζει τον εν λογω μαστορα (δεν μπορει να μην υπαρχει καποιος),

να του μεταφερει τα καθεκαστα ωστε να μπορεσει να μας στειλει μια απαντηση με τη δικη του εκδοχη...

 

Και παλι,ο rista λεει καθαρα οτι πληρωσε 80ε για αυτη τη δουλεια,τιμη που θα μπορουσε να ισχυει για το

ταστωμα μιας φθηνης κιθαρας (200-300ε) και με αυτο το αποτελεσμα...

 

Ειπαμε: καποιοι κανουν και "φτηνο" και "ακριβο" ταστωμα....

Εδω δεν ξερουμε τι γινεται! :-X

 

οντως 300 ευρω ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ πολλα,με 300 ευρω ($410)  σου ...τασταρει ΔΥΟ μπρατσα ενας απο τους καλυτερους ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ μαστορες ΜΕ τα μεταφορικα.

Πολλα για στρατ η τελε,αλλα οχι για "σπεσιαλ" μπρατσα...

Ναι,με 200$ στα τασταρει (ο βοηθος του ενος απ'τους καλυτερους),αλλα με πρεσσα και γενικα "βιομηχανικο" δουλεμα...

Και σιγουρα δεν μπορεις να ξερεις ποσα "dead spots" θα εχουν τα ταστα σου...!

 

Μιας και το θρεντ και ο φίλος μας ατύχησαν, η σούμα που μπορούμε να κρατήσουμε είναι ότι:

..μαλλον το θρεντ δεν ατυχησε,ολο και κατι "βγαινει".... ;D ;D ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,με 200$ στα τασταρει (ο βοηθος του ενος απ'τους καλυτερους),αλλα με πρεσσα και γενικα "βιομηχανικο" δουλεμα...

Και σιγουρα δεν μπορεις να ξερεις ποσα "dead spots" θα εχουν τα ταστα σου...!

 

μαλλον για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ μαστορα μιλαμε ( ο δικος μου δεν εχει βοηθους,μονος του ειναι... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ μαστορα μιλαμε ( ο δικος μου δεν εχει βοηθους,μονος του ειναι... ;D)

Ωχ,..του φυγανε και οι βοηθοι...!! ;D ;D ;D ;D

 

Γιατι φίλε yann, εγω δεν σε γνωρίζω σαν μάστορα και έτσι δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για τις ικανότητές σου. Ομως και εσυ θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός οταν κρίνεις τους άλλους χωρίς να έχεις τα απαραίτητα στοιχεία. Εκτός Βέβαια αν θεωρείς καθοριστικό και επαρκές κριτήριο την τιμή χρέωσης. (Υψηλή τιμή, καλός μάστορας. Χαμηλή τιμή, κακός μάστορας.) Αυτό βέβαια μπορεί να βολεύει πολλούς και κυρίως τους αεριτζήδες αλλα φυσικά δεν είναι η αλήθεια.

 

Σε ποιο ποστ μου αναφερεσαι?

Εγω εκρινα αυτο που ειδα στις φωτο ως ΚΑΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ μονο...

χωρις να ξερω ποιος μαστορας (η "μαστορας" ::))το εκανε αυτο...!

Νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να κρινω ενα αποτελεσμα ως μαστορας η οχι?

(σιγουρα ομως οχι να κρινω το ατομο...)

:)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ziko πως θα τα κάνεις όλα αυτά για να φτάσεις το επίπεδο custom shop, όταν δεν έχεις εμπειρία και θα ξεστραβώνεσαι πάνω από το βιβλίο;

Καλά αυτά, κι εγώ την ψιλοπαλεύω έτσι (τώρα πάω να πάρω files για nut να παιδευτώ κι εκεί λίγο), αλλά αν δεν έχεις εμπειρία, δεν....

 

 

Γιατι πυρηνικη φυσικη ειναι ?(cliche)

Βλεπεις αμα ταιριαζουν στα υπαρχοντα slots(αν δεν ταιριαζουν τα λιμαρεις λιγο) , δινεις κλιση στο fretwire, τα καλουπωνεις και τα μετρας αμα ειναι ευθεια και σωστα.Αν δεν ειναι τα τριβεις.

Σιγα την δουλεια!Και αν δεν θελεις να πειραματιστεις στην καλη κιθαρα, κανεις τα τεσταρισματα σε ενα μπρατσο που εχεις για πεταμα και μετα απο 10 φορες γινεσαι εσυ μαστορας.

Δεν υπερβαλλω καθολου.

Το εχουν βρει τωρα ολοι και το παιζουν μαστορες και θησαυριζουν πανω στο μερακι μας για την κιθαρα.Δεν λεω , ειναι ολοκληρη τεχνη , αλλα μην μου λες 200 ευρω για ταστα την στιγμη που τα υλικα κανουν 10 ευρω!

Ασε το αλλο παραμυθι με το "σωστο " σεταρισμα !

Οποτε εχω παει για σεταρισμα( και σε μιλαμε για εναν απο τους πιο καλους μαστορες) παντα η κιθαρα τασταρει! Δεν με ρωταει ποσο βαρια παιζω την πενα και μαλλον σεταρει την κιθαρα λες και ειναι δικια του.

Για να μην αναφερω τον αλλον τον ανεκδιηγητο που του χα πει να μου κανει μια απλη συνδεσμολογια και μου ελεγε " Φιλαρακι αυτο που μου ζητας δεν ξερω να το κανω , ψαξε βρες εσυ το διαγραμμα και φερτην μου μετα να σου πιασω τον κωλο στο ταμειο " !!!

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ziko,δεν τα λες λαθος,νομιζω..

 

Οταν καποιος εχει το χαρισμα της χρησης των εργαλειων,

και κυριως αυτο του μαστορα οπως λεμε γενικοτερα,κουτσα-στραβα θα τα καταφερει...

Ειναι ομως σπανιος αυτος ο καποιος! ;D

 

Γιατι και ο επιπλοποιος,και ο μαραγκος με τα ιδια σχεδον εργαλεια δουλευουν!

 

Η καθε δουλεια εχει ιδιαιτεροτητες ομως,που μονο η πολυχρονη πειρα διδασκει! :)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)... και μετα απο 10 φορες γινεσαι εσυ μαστορας.

Δεν υπερβαλλω καθολου.

Το εχουν βρει τωρα ολοι και το παιζουν μαστορες και θησαυριζουν πανω στο μερακι μας για την κιθαρα.Δεν λεω , ειναι ολοκληρη τεχνη , αλλα μην μου λες 200 ευρω για ταστα την στιγμη που τα υλικα κανουν 10 ευρω!

 

Ποιοί "θησαυρίζουν" πάνω στο μεράκι σου ?

Γιατί προσωπικά δεν ξερω πάνω απο 10 τεχνικούς σε όλη την Ελλάδα. Και εννοώ κανονικούς τεχνικούς, κι όχι αυτούς που παραγγέλνουν το κιτ του Stew-Mac και μετά απο 10 φορές στραβοκοπανημάτων το παίζουν κι αυτοί ειδικοί. Κι απ΄όσους ξέρω δεν εχω δεί κανέναν τους ακόμα να θησαυρίζει. Και είναι όλοι τους σοβαροί άνθρωποι, με αγάπη για ότι κάνουν, και πραγματική εμπειρία στο αντικείμενο τους.

Και είναι επαγγελματίες των οποίων ο χρόνος κοστίζει, και θα κληθείς να τον πλήρώσεις κι αυτόν παρα τα "10 ευρώ" που κάνουν τα υλικά.

Γιατί δεν προτίθενται να περάσουν χρόνο μακριά απο το σπιτάκι τους για να επισκευασουν το υπερόργανο σου για την ψυχή της μάνας τους, αλλα αντιθετως, θα παραγκωνίσουν άλλα 10-15 απλά set-ups που θα έκαναν στον ίδιο χρόνο που απαιτεί μια αλλαγή τάστων, με τα οποία (set-up) πιθανότατα δεν θα έβγαζαν τα μάτια τους και μάλλον θα κέρδιζαν περισσότερα. 

Αλλα επειδή προφανώς τώρα ανακάλυψες τον τροχό (και μπράβο σου) υπεραπλουστεύεις τα πάντα με το συνήθη τρόπο κάθε κομπασμένου ημιμαθούς και επικοινωνείς την ανακάλυψη σου με τον γνωστό αφοριστικό και σχεδόν υβριστικό τρόπο κάθε ανθρώπου που νομίζει πως εχει γραπώσει τον ποντίφικα απο τα ...ιερά του.

 

Και κάτι ακόμη.

Γιατί γίνονται αναφορές με ονόματα για κάτι τόσο ασαφές και ρευστό όσο είναι το θέμα του service στις κιθάρες ?

Και γιατί αυτές οι αναφορές δεν διαγράφονται όταν θίγονται επαγγελματικές υπολήψεις ? Υπάρχουν τόσοι τρόποι να διατυπωθεί ενα παράπονο χωρίς να θιχτεί κανείς, και να γίνει κατανοητό απο όλους, γιατί δεν τους χρησιμοποιούμε ?

Δεν θυμάται κανείς απο τους παλιούς πόσο άδοξα (αν και δικαιολογημένα) κατέρρευσε το προηγούμενο prsforums.com απο κάτι τέτοια θέματα ??

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια πάντως (γενικώς, δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη ιστορία, άλλωστε ούτε καν γνωρίζω τον συγκεκριμένο άνθρωπο ή τη δουλειά του) είναι ότι πολύς κόσμος την έχει δει νομπελίστας σε πράγματα που γνωρίζει απλώς την κορυφή του παγόβουνου. Και αυτό έχει να κάνει με boutique πετάλια, κατασκευή μουσικών οργάνων, setup, επιδιορθώσεις κλπ. Αλλά το να διορθώσω μια πρίζα στο σπίτι μου δε με κάνει ηλεκτρολόγο ;) Φυσικά καλό είναι να μη ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ τον ηλεκτρολόγο για να διορθώσω 5 απλά πράγματα, αλλά μην το φτάνουμε και στο άλλο άκρο ;)

 

edit: και ΣΙΓΟΥΡΑ μη μηδενίζουμε τις γνώσεις των πραγματικών "ηλεκτρολόγων" και μη φωνάζουμε επειδή ζητάνε να πληρωθούν για τις γνώσεις και την εμπειρία τους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια πάντως (γενικώς, δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη ιστορία, άλλωστε ούτε καν γνωρίζω τον συγκεκριμένο άνθρωπο ή τη δουλειά του) είναι ότι πολύς κόσμος την έχει δει νομπελίστας σε πράγματα που γνωρίζει απλώς την κορυφή του παγόβουνου. Και αυτό έχει να κάνει με boutique πετάλια, κατασκευή μουσικών οργάνων, setup, επιδιορθώσεις κλπ. Αλλά το να διορθώσω μια πρίζα στο σπίτι μου δε με κάνει ηλεκτρολόγο ;) Φυσικά καλό είναι να μη ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ τον ηλεκτρολόγο για να διορθώσω 5 απλά πράγματα, αλλά μην το φτάνουμε και στο άλλο άκρο ;)

 

edit: και ΣΙΓΟΥΡΑ μη μηδενίζουμε τις γνώσεις των πραγματικών "ηλεκτρολόγων" και μη φωνάζουμε επειδή ζητάνε να πληρωθούν για τις γνώσεις και την εμπειρία τους ;)

 

Δεν τ'ανοίγεις σ'ένα νέο θέμα να μπεί και sticky επιτέλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια πάντως (γενικώς, δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη ιστορία, άλλωστε ούτε καν γνωρίζω τον συγκεκριμένο άνθρωπο ή τη δουλειά του) είναι ότι πολύς κόσμος την έχει δει νομπελίστας σε πράγματα που γνωρίζει απλώς την κορυφή του παγόβουνου. Και αυτό έχει να κάνει με boutique πετάλια, κατασκευή μουσικών οργάνων, setup, επιδιορθώσεις κλπ. Αλλά το να διορθώσω μια πρίζα στο σπίτι μου δε με κάνει ηλεκτρολόγο ;) Φυσικά καλό είναι να μη ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ τον ηλεκτρολόγο για να διορθώσω 5 απλά πράγματα, αλλά μην το φτάνουμε και στο άλλο άκρο ;)

 

edit: και ΣΙΓΟΥΡΑ μη μηδενίζουμε τις γνώσεις των πραγματικών "ηλεκτρολόγων" και μη φωνάζουμε επειδή ζητάνε να πληρωθούν για τις γνώσεις και την εμπειρία τους ;)

 

Πολλες φορες δεν πληρωνεις καποιον ειδικο για την δουλεια που κανει αλλα τις γνωσεις που εχει δλδ ΠΧ Εισαι εσυ ασχετος απο πριζες και μαραφετια και καλεις τον ηλεκτρολογο να σου φτιαξει το πινακα με τις ασφαλειες και τελειωνει σε 10 λεπτα και σου λεει 50ευρο.Το θεμα ειναι οτι αμα εχεις @@ καντο μονος σου αλλα σφου δεν ξερεις θα το πληρωσεις οχι με την ωρα αλλα για το ΤΙ εκανε και για το οτι το ηξερα να το κανει δλδ τσαμπα εκατσε και διαβασε η εργαστηκε μεχρι να τα μαθει.Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να ειναι ασχετος.Αλλα εμα τα κανει χειροτερα και θελει και λεφτα εκει θελει μπουνιες γιατι ειναι ασχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου