Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά τύμπανα αθόρυβα στο σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας

Με προβληματιζει πολυ ένα θέμα....Θέλω να πάρω ένα ακουστικό σετ ( μάλλον pearl forum) το οποιο θελω να χρησιμοποιω τόσο για το σπίτι και να είναι αθόρυβο ,όσο και live (με θορυβο εννοειται)  :)

Εχω ήδη ηλεκτρονικα πιατινια και εγλεφαλους Roland και θα παρω και ενα βασικο σετ αληθινα πιατα.

Ποιος ειναι ο πιο ευκολος και οικονομικος τροπος να έχω κατα κυριο λογο το σετ στο σπιτι ''αθορυβα'' και να το μεταρέπω σε ''αληθινό'' για live ?.Εχω σκεφτει καποιους τροπους αλλα το ψαχνω και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Να πάρω ddrum triggers απο thomann και mesh heads ?

Nα βαλω triggers και τα λοιπα υλικα απο μεσα και να τα βγαζω μαζι με τα mesh heads για live ?

Θα ειναι μπελας η αλλαγη απο δερματα  σε mesh heads καθε λιγο ?

Μπορω να αφησω τα triggers απο μεσα και απλα να βαζω δερματα απο πανω ? θα χαλασουν τα triggers ετσι ?

 

Εχω αποκλεισει την πιθανοτητα να μετατρέψω ηλεκτρονικα πχ (Ρολαντ) σε ακουστικο σετ γιατι ειναι μικρα.

Θελω αληθινα σε μεγεθος τυμπανα (22-12-13-16) και 14 ταμπουρο.Να σημειωσω οτι στο ταμπουρο εχω ηδη βρει λυση αποτε αγνοηστε το, με τα αλλα δεν ξερω τι να κανω

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ζήτημα είναι στα πιατίνια. Στα τομ,μπότα βαθύ βολεύεσαι με διχτάκια αρκετά καλά. Αλλά και πάλι η αίσθηση σε σχέση με ένα κανονικό σετ θα απέχει ειδικά σε ότι αφορά τα πιατίνια. Με τα διχτάκια όσο καλά trigger και να χεις ξέχνα δυναμικές και ευαισθησία σε μεγάλο βαθμό επίσης. Άποψή μου είναι να πάρεις ένα κανονικό σετ εφόσον μπορείς να πάιξεις με κανονικά δέρματα ειδάλλως πάρε ένα ηλεκτρονικό σετ όσο καλύτερο βαστάει η τσέπη σου. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειναι αντι-οικονομικο ενα τετοιο εγχειρημα ετσι οπως ακριβως το θες.

Θα χρειαστεις π.χ drums+triggers+mesh heads+alesis surge cymbals+κανονικα πιατινια.Aλλα θα σου παει πολυ το μαλλι.

Δες π.χ εδω που ειναι και απο τα πιο οικονομικα

http://www.jobekydrums.co.uk/#/products/4530123381

Αλλη λυση για τα πιατα ειναι

http://www.vintagedrum.com/category/drum-mutes-cymbal-mutes

Αλλα....

Αφου εχεις ηλεκτρονικη κρατα την για practise και δωσε λεφτα για ενα αντιστοιχο σετ σε ακουστικα τυμπανα,με το οποιο θα παιζεις σε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω κατι το οποιο θα αντικαταστησει σιγα σιγα αυτο που έχω εκτος τα πιατινια.Εχω σκοπο να επενδυσω περιπου 600-700 ε τα οποια θα παρω πισω αργοτερα

Χρειαζομαι ενα ακουστικο σετ σιγουρα.Απλα ψαχνω τον τροπο αυτο να ειναι αθορυβο στο σπιτι και ευκολα να ξαναμετρεπεται σε ακουστικο για live.

 

τΑ JOBEKY ξεχαστε τα ειναι της πλακας σας μιλαω απο πρωτο χερι.

Δε χρειαζομαι ηλεκτρονικα πιατα και εγκεφαλους εχω ηδη

ειδα και αυτο www.trapsdrums.com αλλα δε μου γεμιζει το ματι....

Θελω να εχω ενα σετ για 2 χρησεις δεν εχω χωρο για 2 σετ

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό φαινεται και εξυπνο, πρεπει να το δοκιμασω

αν ηταν και λιγο πιο βαθεια η κάσα και το floor tom...αν ήταν και λευκό που το θέλω.

Αξιοπρόσεχτο πάντως θα το δώ thanks ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παίξει με ενα rhythm traveller μια φορά σε ένα live. Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο του αναμενώμενου! Μπορείς να πάρεις κ ενα ξεχωριστό φτηνό βαθύ για τα live και να το προσθέσεις αν δεν σε καλύπτει το δικό του. Η κάσα με ενα μικρόφωνο γίνεται κανόνι μην ανυσηχείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο λινκ που μου δωσατε λεει οτι το εργαλειο τριγγαρει.Εγω στο επισημο σαιτ του

rthythm traveller δεν ειδα να λεει πουθενα οτι συνδεεται με εγκεφαλο,εκτος και δεν καταλαβα καλα.

Το να αλλάξεις απο δερματα σε mesh heads ειναι κόπος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριγκάρετε αλλάζοντας δέρματα με διχτάκια και τοποθετώντας trigger που αγοράζεις ξεχωριστά για τομ,ταμπούρο και μπότα. Η αλλαγή δερμάτων απαιτεί χρόνο τώρα το πόσο είναι θέμα εμπειρίας στο κουρδισμα καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσανατολίζομαι να αγοράσω είτε αυτό

 

http://www.guitarampkeyboard.com/en/76247

 

ειτε αυτό http://www.rimmersmusic.co.uk/product_info.php?PID=97

 

και έχω βρεί ένα τύπο που κατασκευάζει triggers.Θα πάρω και διχτακια από drum-tec ή αυτα τα μαυρα της roland και μάλλον ένα σετ πιάτα sabian b8 εαν αυτά της pearl (εφοσων επιλεγεί) είναι μαπα.

Τι λέτε να προχωρήσω ?Το μαλλί με έξοδα αποστολής περίπου 750-800 ε εκτός και εαν πέσει και άλλο η λίρα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου