Προς το περιεχόμενο

Equalizer για τα αυτιά μας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή η υποκειμενικότητα στην ακρόαση του ήχου και στην ποιότητα του, είναι η πρώτη "βάση" πάνω στην οποία βασίζουμε την γνώμη μας, σκέφτηκα να εισάγω και μία ακόμη παράμετρο, που πιστεύω δίνει και μιά απάντηση, σε αυτήν την πληθώρα των διαφορετικών εντυπώσεων/αντιλήψεων για όλα όσα ακούμε και συμπεραίνουμε. Πολλές φορές (συνέχεια μέσα στο noiz) οι αντίπαλες γνώμες δίνουν και παίρνουν, οι περισσότερες βασισμένες στην προσωπική μας αντίληψη. Πχ: "Αυτό το ήχειο το άκουσα και μου άρεσε, το άλλο είναι χάλια, εμένα μου αρέσει αυτό που κάποιος άλλος δεν θέλει ούτε να το βλέπει κτλ". 'Ολα αυτά τα θεωρούμε "προσωπική αντίληψη", "γούστο", "έτσι μ'αρέσει" και πολλά άλλα. Και όλα αυτά στηρίζονται στην διαδικασία : Ακούω ---> κρίνω/συγκρίνω ---> αποφασίζω.

   Όμως αλήθεια, ΤΙ ΑΚΟΥΜΕ? Ή καλύτερα τι ακούει ο καθένας μας? Με το πέρασμα των χρόνων και ιδιαίτερα όσοι δουλέυουν σε περιβάλλον με δυνατό ήχο/θόρυβο (προβάδικα, συναυλίες, μπουζουκτσίδικα, studio monitor, ακουστικά) έχουν την εντύπωση πως όλα πάνε ρολόι... και η ζωή συνεχίζεται. Δυστυχώς, όχι μόνο η ευαισθησία του αυτιού μας μειώνεται με όλη αυτήν την καταπόνηση, αλλά και το bandwith της ακοής μας, αλλά ακόμη μειώνεται η ευαισθησία μας και σε οριμένες μόνο περιοχές συχνοτήτων. Αυτό μπορεί να συμβαίνει τόσο αργά και σταδιακά, που με το πέρασμα του χρόνου, δεν είμαστε και σε θέση να αντιληφθούμε τις διαφορές στην ακοή μας. Ακόμη χειρότερα όταν προκύπτει ακουστικό τραύμα (σφυρίζουν τα αυτιά μας, ή πονάνε όταν ακουστεί πολύ δυνατός ήχος δίπλα μας). Στην περίπτωση δε του ακουστικού τραύματος αν είναι "οξύ" δεν έχουμε "επαναφορά" της ακοής γιατί το ακουστικό νεύρο παθαίνει μόνιμη ζημιά. Οι απώλειες αυτές μεταφράζονται είτε πως ακούμε πλέον γενικά χαμηλότερα, είτε πως δεν ακούμε πάνω από τα π.χ. 13-14 khz (καμιά φορά και πάνω από τα 8Khz!), είτε πως χάνουμε κάποια db, σε συγκεκριμένες περιοχές π.χ. 1kz. Ωστόσο όταν έρχεται η ώρα να δουλέψουμε, να συγκρίνουμε ή να αποφασίσουμε, θεωρούμε ότι όλα αυτά θα γίνουν έχοντας όλοι την ΙΔΙΑ ΑΚΟΗ μεταξύ μας, ότι όλοι ακούμε το ίδιο πράγμα και ότι όλων η ακοή είναι αυτή που λέει η επιστήμη ότι ακούει ο άνθρωπος. Αμ δε... Ή αλλιώς... πρίτς! Στο θέμα λοιπόν του προσωπικού "γούστου", μεγάλο μέρος αυτού του "γούστου" οφείλεται στην κατάσταση της ακοής μας. Θα μου πείτε είναι τόσο σημαντικό? Οι απώλειες της ακοής τόσο στο bandwith, όσο και σε συγκεκριμένες συχνότητες, ναι είναι ΑΠΟΛΥΤΑ καθοριστικές. Σε περίπτωση καταπονημένης ακοής ή ακουστικού τραύματος, οι απώλεις μπορεί να φτάσουν μέχρι και αρκετά db μείον και το χειρότερο : σε κάποιες μόνο περιοχές συχνοτήτων, οπότε συγκρίσεις και γνώμες του τύπου : "Μου ακούγεται λίγο "μουντό", το τάδε ηχείο είναι πιο "γλυκό", αυτός ο ενισχυτής είναι πιο "ξεκούρατος" στο αυτί μου κτλ", είναι πολλές φορές αποτλέσμα αυτών των ακουστικών προβλημάτων. Η διαφορά γίνεται πιο κατανοητή, όταν 2 άτομα ακούνε ταυτόχρονα πχ. το ίδιο ηχείο και ο ένας το χαρακτηρίζει "σκληρό" και "μεσαίο" ενώ ο άλλος το θεωρεί μια χαρά ή super ή αν ακούμε μια μίξη και οι απόψεις διαφέρουν ανάλογα.

    Επειδή λοιπόν η ακοή μας είναι το ΠΡΩΤΟ όπλο στην δουλειά μας (οι τεχνικές γνώσεις έπονται, δηλ. πρώτα ακούμε και σε ΣΧΕΣΗ με αυτό που ακούμε ρυθμίζουμε) θεωρώ καλό να κάνω την εξής ρητορική ερώτηση : Μήπως πρέπει πρώτα από όλα και μιά φορά το χρόνο, να φλατάρουμε πρώτα την δική μας ακοή και μετά να κρίνουμε? Δηλαδή να κάνουμε RTA στο αυτί μας? Γίνεται? Βεβαίως!!! Γιατί τι να το κάνω εγώ, άμα βάλω μικρόφωνο στο studio, μετρήσω ροζ θόρυβο και εφαρμόσω eq, για να ισοροπήσω τον χώρο και τις συχνότητες, όταν στα αριστερό μου αυτί έχω απώλεια -4 db στην περιοχή 4-6 khz και στο δεξί -2.5 db, ενώ και στο σύνολο δεν ακούω πάνω από 14 khz?

   Η διαδικασία μέτρησης της ακοής μας γίνεται από γιατρό Ωτορινολαρυγγολόγο (Ω.Ρ.Λ) και λέγεται ακουογράφημα. Στην διαδικασία αυτή φοράμε ένα ζευγάρι ακουστικά και ο doctor, μας βάζει να ακούσουμε διάφορες συχνότητες σε διάφορες εντάσεις. Στο τέλος μας δίνει ένα γράφημα (όμοιο με αυτό ενός μικροφώνου) όπου φαίνεται τι ακούμε, πόσο και σε ποιές συχνότητες. Πιστέψτε με, πως αυτή η  διαδικασία μπορεί να γκρεμίσει έναν ολόκληρο κόσμο (τον κόσμος σας), ο οποίος φτιάχτηκε, βασισμένος πάνω στην αθώα αντίληψη : ακούω και αποφασίζω.

   Μήπως λοιπόν με βάση αυτό το ακουογράφημα, πρέπει πρώτα να βάλουμε ένα eq, με καμπύλη αντίστοιχη που να εξισοροπεί και να φλατάρει την ακοή μας και μετά να αρχίσουμε τις θεωρίες, την κριτική, τις γνώμες και τις εντυπώσεις?

 

Θα ήθελα να παραθέσω και ορισμένα από το ιντερνετ:

 

http://experts.pathfinder.gr/index.php?view=12&question_id=48341

 

http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=18815

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

http://www.e-orl.gr/noise.htm

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=printpage;topic=162339.0

 

http://www.aca.gr/forum/printview.php?t=405&start=0

 

http://alepouda.blogspot.com/2007/04/raining-pleasure.html

Το Σάββατο στις 17 Μαρτίου πήγα σε ένα live που έκαναν οι Raining Pleasure στην Πετρούπολη στο club «στον αέρα». Μαζί τους για support βρέθηκαν οι Delightful.Ο ήχος ήταν τόσο άθλιος που όχι μόνο δεν καταλάβαινες τους στίχους, αλλά δε μπορούσες να ξεχωρίσεις το μπάσο/κιθάρα/ντραμς από κατσαρόλες που χτυπάει ένας παρανοϊκός.Το χειρότερο βρισκόταν στα πρίμα. Τα πρίμα ήταν τόσο τσιτωμένα που όχι απλά «ξύριζαν» αλλά κάναν το αυτί σου να «βγάζει αίμα». Ο κόσμος παρόλο που έχει συνηθίσει να ακούει σκουπιδοήχους σε ποιότητα, αυτή τη φορά αντέδρασε.Μια φίλη μου ήταν στη συναυλία (χωρίς να το γνωρίζουμε ότι ήμασταν στον ίδιο χώρο) και καθόταν πιο μπροστά από εμένα. Την άλλη μέρα πήγε στο νοσοκομείο και της είπανε ότι έπαθε ακουστικό τραύμα.

 

http://www.el.teithe.gr/timeliness/env_view.asp?id=1339

**«Τα κλαμπ, τα μπαρ και ειδικά τα μπουζούκια είναι τραγικά τόσο για τους θαμώνες όσο και για τους εργαζόμενους σε αυτά. Εχουμε διαπιστώσει από εξετάσεις ότι δεν υπάρχει ηχολήπτης σε αυτούς τους χώρους που να μην έχει τουλάχιστον ήπιο ακουστικό τραύμα. Κανένας δεν έχει ξεφύγει: Η μείωση της ακοής τους φτάνει στο 30% στις υψηλές συχνότητες. Το ίδιο ισχύει, βέβαια και για τους επισκέπτες.

 

Ύστερα και από το ακριβώς παραπάνω θέμα, ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΗΧΟΛΗΠΤΕΣ. Και το κυριότερο, μιλαμε για ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ.

 

ΥΓ : Το πρόβλημα με την ακοή, επηρεάζει πολλές λειτουργίες του σώματος και κυρίως τον κοχλία, που έχει σχέση με την ισσοροποία. Εγώ έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια (ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα), πως δεν μπορώ να πλησιάσω στην άκρη στο μπαλκόνι και να κοιτάξω κάτω, ή να ανέβω σε μιά σκάλα χωρίς να "ταραχθώ" και μόνο στην ιδέα...

 

ΥΓ 2 : Μην ακούσω κανέναν να μου λέει άλλη φορά (εκτός αν είναι κάτω από 12 χρόνων) : " Καλά, τι μου λες? Εγώ δεν ξέρω τι ακούω?"

 

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο,προσωπικα ΠΟΤΕ δεν κανω προβα χωρις ωτασπιδες (ειδικες ωτασπιδες για μουσικους οχι απο το φαρμακειο ;D ;D) και φυσικα τις παιρνω και μαζι μου οποτε παω σε live..... ;)

 

θελουν μεγαλη προσοχη οι εντασεις επισης κατα τη διαρκεια της μιξης και φυσικα τεραστια προσοχη και συνεση πρεπει να δειχνουμε οταν φοραμε ακουστικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Η διαδικασία μέτρησης της ακοής μας γίνεται από γιατρό Ωτορινολαρυγγολόγο (Ω.Ρ.Λ) και λέγεται ακουογράφημα. Στην διαδικασία αυτή φοράμε ένα ζευγάρι ακουστικά και ο doctor, μας βάζει να ακούσουμε διάφορες συχνότητες σε διάφορες εντάσεις. Στο τέλος μας δίνει ένα γράφημα (όμοιο με αυτό ενός μικροφώνου) όπου φαίνεται τι ακούμε, πόσο και σε ποιές συχνότητες.

 

Έχω κάνει ακουογράφημα σε Ω.Ρ.Λ. και μόλις το πήρα στα χέρια μου κόντεψα να βάλω τα γέλια... Στα 4 KHz από το δεξί αυτί ακούω κοντά στα 0 dB... :D Διάγνωση; υπερακουσία. Θεραπεία; χαπάκια για να μειωθεί η ακοή. (εννοείται ότι δεν τα πήρα...  :P)

 

Πάντως, συμφωνώ ότι χρειάζεται προσοχή με τα αυτάκια μας για να τα έχουμε και στα βαθειά γεράματα και να μπορούμε να απολαμβάνουμε διάφορες μουσικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα κάνει μικρός και θυμάμαι ότι ο γιατρός έδειχνε εντυπωσιασμένος. Μετά, πάλι στο στρατό πριν κάνω βολή, και έδειχνε ικανοποιημένος. Κάτι μου λέει ότι αν κάνω τώρα, θα δείχνει απορημένος & θα αρχίσει να... μου κάνει νοήματα.  :(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολύ ωραίο άρθρο! Μπράβο και πάλι !  ;)

 

 

Οσοι αποφασίσετε να πάτε να δείτε εναν ΩΡΛ, να ξέρετε οτι τα μηχανημα που έχουν οι ΩΡΛ για το ακουο-γραφημα δεν μετράνε πάνω απο 8,000 κύκλους. Αυτες είναι οι υψηλές συχνότητες που τους ενδιαφέρουν διότι μέχρι εκεί φτάνει το φάσμα ομιλίας. Αμα ακούει κάποιος 8,000 στα 25 spl, o γιατρός θα σας διώξει και θα σας πεί είσαι μια χαρά! Βέβαια όλοι εμείς οι Music freaks, ζητάμε και ακούμε ήχους πάνω και απο 15,000! Ήχοι πάνω απο 85 spl, βρίσκονταί στα μονοπάτια του πόνου και εκει αρχίζουν τα πρόβλήματα. Μην ξεχνάμε κάτι πολύ σημαντικό όμως, η διάρκεια της έντασης παίζει μεγάλο ρόλο. Είναι κάτι σαν το φούρνο μικροκυμάτων, μεγάλη ισχύς, λιγοτερος απαιτούμενός χρόνος για να ζεσταθει μια κούπα καφε, μικρή ισχύ απαιτει περισσότερο χρόνο. Καταλαβαίνετε τι περνάει το τύμπανο σε μια 2-ωρη συναυλία των 115 spl...

 

 

Μια άλλη καλή εξέταση που πρέπει να γίνει και αυτη, που προσωπικά πιστευω αξίζει περισσότερο απο το ακουο-γραφημα, είναι μια εξέταση του ακουστικού νέυρου. Απλά σου βάζουν διάφορα ηλεκτρόδια στο μέτωπο, και πίσω απο τα αυτιά και βλέπουν κατα πόσο ανταποκρίνεται το ακουστικο νέυρο στους ερεθισμούς/ήχους. Γιατι είναι γνωστο οτι άμα έχει πάθει βλάβη το ακουστικό νεύρο τα πράματα δυσκολεύουν. Το άλλο που υπάρχει είναι η τυμπανοπλαστική. Μετα απο χρόνια, αρκετου θορύβου που έχουν υποστεί τα αυτια - πέρα απο το συνηθησμένο - η ακουστική μεβράνη, γινεται ακριβώς, μα, ακριβως όπως είναι μια μεβράνη απο ενα snare κάποιου ντράμμερ που έχει να την αλλάξει κανα 2 χρόνια ας πούμε. Σε αυτήν τη περίπτωση γίνεται τυμπανοπλάστική, που πλέον, δεν ''βουλώνουν'' την τρύπα άμα υπάρχει, αλλά, αλλάζουν και όλοκληρο το τύμπανο άμα χρειάζεται.

 

 

Βεβαια σε αυτές τις πέριπτώσεις, πότε δεν βρίσκεις την ακοή σου 100%. Απο 90% και κάτω, και φυσικά προυποθέτει να μήν υπάρχει βλάβη στις τριχούλες, στο ακουστικό νέυρο, λαβύρυνθος κτλ δίοτι δε σε σώζεί τίποτα. Και επειδή τα αυτιά δεν είναι σαν τα μάτια, δηλαδή να κλέινουν αυτομάτα σε μεγαλές εντασείς - όπως πχ κάνουν τα μάτια μας άμα κοιτάξουμε στα ίσια κάτι πολυ φωτείνο - καλά θα κάνουμε όλοι να φοράμε ωτο-ασπίδες, όταν βρισκόμαστε σε χώρους όπως συναυλίες, clubs κτλ. Όσο άβολο και να έιναι, όσο περίεργα και να σας κοιτάνε, ωτο-ασπίδες πάντα! Είναι γνωστο, οτιδηποτε βρίσκεται απο το λαιμό και πάνω, θέλει πολύ προσοχή και η επίστημη προχωράει ραγδαία ναι το βλέπουμε συνέχεια αυτο, αλλά,ματια αυτιά και εγκεφάλους - σε περίπτωση ζημίας τα πράματα δυσκολεύουν.

 

Τα καλά νέα, προσωπικά πιστεύω οτι ακούμε με τον εγκέφαλο, και όποιαδηποτε βλάβη έχει κάποιος με τα αυτία του, και την γνωρίζει και έχει μάθει να ακούει έτσι, πράττει ανάλογως τη περίπτωση. Όπως και να έχει, άνθρωποι με loud & clear ακοη, πάλι θα έχουν διαφορετικες απόψεις για ποιο ηχείο είναι πιο καλό απο το άλλο ή ποιά πραγωγή είναι καλύτερη απο την άλλη. Εκεί θα μέτρήσει η εμπείρια, και κατα πόσο ξέρει ο καθένας τα αυτία του. Το να ακούει κάποιος μέχρι 12,000 κύκλους σε ένα σωστο επίπεδο, και κάποιος άλλος να ακούει μέχρι και 20,000 (!) κύκλους, αυτο δεν συνεπάγεται οτι αυτος είναι καλύτερος ηχολήπτης ή η γνώμη του μετράει περισσότερο.

 

Μια συμβουλή, να ξερετε οι γυναίκες ακούνε καλύτερα απο τη φύση τους.

 

 

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή, να ξερετε οι γυναίκες ακούνε καλύτερα απο τη φύση τους.

 

Και έχουν και πιο ευρεία περιμετρική όραση...άσε, σκέτα αρπακτικά είναι!  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος!

 

Μια συμβουλή, να ξερετε οι γυναίκες ακούνε καλύτερα απο τη φύση τους.

 

Για δοκίμασε να τους πεις ότι δεν αξίζει να πάρουν κι άλλο ένα ζευγάρι παπούτσια για να ταιριάζει με την νέα τσάντα...  ;D Δεν νομίζω ότι ακούν πολύ καλά.  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο έχουν ενα gate που αυτά τα εκλαμβάνει ως noiz  ;D και εκμηδενίζει ΕΝΤΕΛΩΣ τέτοιες κουβέντες  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου