Προς το περιεχόμενο

Ασυμβατότητα ξένων και ελληνικών ακουσμάτων;


playloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Το τηλ του Bob Rock το εχεις? Μονο αυτος με ενδιαφερει, οι αλλοι ειναι του πεταματου :)

 

ΥΓ. Καλα, τον Πανου εβαλες να μιλαει για τον Καζαντζιδη και τον λες "μεαγαλυτερο"? Λεω κι εγω θα βαλει τον Andrew Loyd Webber

 

+10000000000000000000000

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεδομένου και του θρεντ περί αδυναμίας των ελληνικών συγκροτημάτων ποπ-ροκ να κάνουν καριέρα, εγώ απορώ πώς όλοι αυτοί οι φωνητικοί (συνθετικοί ή άλλως) ογκόλιθοι της ελληνικής(;) μουσικής, δεν έκαναν καριέρα προς δυσμάς (γιατι ορισμένοι εξ αυτών έκαναν προς ανατολάς με προεξάρχουσα τη Λάιδη Άντζελα...). Και ας μην θεωρήσουμε τις αρπαχτές προς τους απανταχού ομογενείς, καριέρα στο εξωτερικό...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ play, για παράδειγμα... Θεωρείς ότι οποιοσδήποτε τραγουδιστής στον ΚΟΣΜΟ θα έβαζε τα γέλια με αυτή τη φωνή; Ή οποιοσδήποτε μουσικός με αυτό το τραγούδι; Προσοχή, δε λέω ότι θα αρέσει σε όλους, αλλά νομίζεις ότι θα έβαζαν τα ΓΕΛΙΑ;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το χρονο, πλακωνομαστε για cubase, μανηκηα, τελε, μελε, κουελε, στρατ, φατ, ματ, μονους διπλους, τριπλους, humbucker, cheeseburger και αλλα "international" πραγματα, και οταν ερχεται ηδεδομενη στιγμη βγαζουμε Ο,ΤΙ πιο σκυλι, νταλκα, τσιφτετελι, τουρκια που εχουμε μεσα μας.

 

Ισως επειδη ερχεται Πασχα και τα κλαρινα και τα μπουζουκια ειναι must. Δεν πειραζει :)

 

φυσικα! αλλιως δεν θα πλακωνόμασταν, θα συζηταγαμε πολιτισμενα!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα λόγω θέσης πάσχει από σύνδρομο ταυτότητας στη μουσική. Εγώ, όπως φαντάζομαι και ο playloud και άλλοι, θα προτιμούσα να είμασταν λίγο δυτικότερα, αλλοι ανατολικότερα και άλλοι βορειότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μίσος βρε παιδια... Τα περισσότερα λαικά κομμάτια (αυτά που δεν είναι τελείως ανατολέ) σαν μουσική δεν είναι και τόσο διαφορετικά απο τα ξένα στο κάτω κάτω (μελωδίες - διαδοχές συγχορδιών).

 

Απλώς σερβίρονται διαφορετικά. Διαφορετική ενορχήστρωση και παρουσίαση απο τον τραγουδιστή (κλάψα και λυγμός) Δεν έχεις κιθάρα έχεις μπουζούκι. Δεν έχεις συνθ έχεις ακορτεόν. Δεν έχεις ντραμς έχεις ένα ταμπουρο.

 

 

Δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί ότι τα λαικά κομμάτια αγγίζουν και εκπροσωπούν το μεγαλύτερο κοινό της Ελλάδας. Είναι γεγονός. Μακάρι το μίσος και των 2 πλευρών να γίνει κατανόηση και στο τέλος αδιαφορία.

Ο καθένας ακούει ότι θέλει. Δεν έχει δικαίωμα όμως να χαρακτηρίζει τον άλλο βλάκα ή αδαή επειδή δεν ακούει αυτό που ακούει και εκείνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Play, περιμένω να ακούσω για το τραγούδι που πόσταρα πιο πάνω ;) Θεωρείς ότι με κάτι τέτοιο θα έβαζε τα γέλια ο Gilmour ας πούμε; Ή με αυτή τη φωνή θα έβαζε τα γέλια οποιοσδήποτε επαγγελματίας τραγουδιστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε μενελαο, μολις γυρισα απο gig ρε..... ;)

 

Κοιτα, δεν ξερω και δεν μπορω να σου πω ΑΝ καποιος θα γελαγε με αυτο το κομματι. Απο τεχνικης αποψης το κομματι δεν πασχει, εχει πραμα (Μαρκοπουλος ειναι? αν ναι ειναι ο αγαπημενος μου, αν μπορει να υπαρξει τετοιος ελληνας).

Αλλα ρε παιδι μου, αυτο το κλαψομουνιασμα δεν το αντεχω. Ασε που συγκεκριμενα του Ξυλουρη ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ το vibrato του, you know what I mean uh?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εβγαλα ενα συμπερασμα

οταν μιλαμε εμειςγια ελληνες καλλιτεχνες  συνηθως τους απαξιωνουμε κ τους υποτμαμε.

οταν μιλανε ομως αλλοι κ κανουν ακριβως το ιδιο τοτε τρεχουμε να τους υποστιριξουμε(τους ελληνες καλλιτεχνες)

 

rock n roll  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλουζλικ, προσωπικά μιλώντας, οι δημόσιες απόψεις μου σχετικά με Έλληνες τραγουδιστές και μουσικούς παραμένουν σταθερές & δεν αλλάζουν σε καμία περίπτωση, ειτε τους κατηγορούν είτε όχι... Νομίζεις ότι θα κάτσω να υπερασπιστώ Ρουβά-Χατζηγιάννη-Βανδή-Τσαλίκη-Kιάμο-Βίσση-Going Through-Λε Πα-Έφη Σαρρή και δεν συμμαζεύεται στον οποιονδήποτε; Μια A επιτυχία την έχουν και μπράβο τους αφού τα κατάφεραν, αλλά η γνώμη μου για το μουσικό επίπεδο υπονόμου που διαθέτουν νομίζεις ότι θα αλλάξει;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου