Προς το περιεχόμενο

Ασυμβατότητα ξένων και ελληνικών ακουσμάτων;


playloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανως το μισος σου προς την ελληνικη μουσικη ειναι τοσο μεγαλο που δεν σε αφηνει να δεις την πραγματικοτητα,οποτε απλα δεν το συνεχιζω.... ;)

 

α,βιντεο εχω,οπως και φωτο και το τηλ. του Μπομπυ και αυτο το εχω αλλα δεν στο δινω γιατι θα μου φας την ευκαιρια για καρριερα στο εξωτερικο ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά βλακείες λες, είσαι ξεπουλημένος κ δε σου αξίζει να ζεις 8) 8) ΣΙΧΑΜΕΝΕ!!!! ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να αποκλείσεις συλλήβδην ένα είδος μουσικής και αν δεν αποκλείσεις ένα αμέσως ΤΩΡΑ στην επόμενη μπυροποσία που θα καταφέρω να έρθω (λέμε τώρα) θα σου πετάξω μια μοναστηριακή στα μούτρα, μαζί με το πήλινο μπουκάλι της!!! ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΓΕ!!!! ΠΟΙΟ ΘΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙΣ?!?!?!?!?!

Όχι ρε λαμόγιο, δεν θα στην κάνω τη χάρη. Μόνο και μόνο για να σε κάνω να έρθεις για μπύρες και να μου πετάξεις τη Duvell στα μούτρα (λέμε τώρα), δεν απορρίπτω τίποτα! Βασανίσου τώρα όπως θα έλεγε και μια ψυχή... 8)

 

Υ.Γ. Ίσως μόνο τον Λάκη Τζορντανέλι, πάντα με φρίκαρε το όνομά του. :P

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγνωμονώ το Θεό που μπορώ να βλέπω πέρα από τη μύτη μου. Και που έχω το θάρρος να μην μεταμφιέζω την άγνοιά μου σε ανοσιουργηματικές απόπειρες μουσικολογικής ανάλυσης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενελαε, δεν υπονοω οτι ο Gilmour ειναι μεγαλυτερος μουσικος απο καποιον αλλο. Ισα ισα, ΕΠΕΙΔΗ ειναι ομως ΠΟΛΥ καλος μουσικος, ουτως η αλλως δεν λεει πραγματα τυπου "Εγω αυτον τον εχω για την πλακα". Ουτε ειπα να απορριψετε ολοι σας την ελληνικη μουσικη, ασχετα αν εγω την απορριπτω. Αλλα να συγκρινουμε τραγουδιστες, φωνες, οπως ο Mercury (που ΟΥΤΕ αυτος μου αρεσει αλλα ξερω οτι κοβεις φλεβες) με τον .....Καζαντζιδη και το "μανα δεν μου κολλαν τα ενσημα" το θεωρω αστειο.

Η προσωπικη μου αποψη ΕΙΔΙΚΑ για τους τραγουδιστες ειναι οτι αυτοι που θεωρουνται ΤΟΠ φωνες στην Ελλαδα, δεν συνθετουν ΟΥΤΕ εναν μετριο του εξωτερικου. ΜΟΝΟΣ παραγοντας που παιζει μπαλλα μονος του ο Ελληνας ειναι ο "νταλκας" που δεν τον ξαρει ΚΑΝ ο ξενος. Πρακτικα ομως αν τα βαλεις κατω θα δεις οτι εχω δικιο. Απ οτι ξερω το χεις δουλεψει το τραγουδι και το μελετας (same here). Πιστευω να καταλαβεις αυτο που λεω.

 

Κ όμως δεν έχεις δίκιο. Ας αφήσουμε έξω τον (υποκειμενικό) παράγοντα έκφραση, και ας πάμε σε θέματα τεχνικής και δυνατοτήτων. Υπάρχουν τεράστιοι τραγουδιστές παντού στον κόσμο. Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα γενικώς δεν παίζουν πολλές φωνές που να φτάνουν πολύ ψηλές νότες, όπως πχ στη Βραζιλία. Αυτό έχει να κάνει και με το πώς συνηθίζουμε από μικροί να χρησιμοποιούμε τη φωνή μας.

 

Όμως αν βάλεις κάτω τον.... ας πούμε τον Coverdale ή τον Dio και τον Καζαντζίδη προφανώς οι πρώτοι δύο θα πουν πράγματα που ο Καζαντζίδης θα ΑΔΥΝΑΤΕΙ να πει, αλλά αντιστοίχως θα τους είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να πουν πράγματα που θα πει ο Καζαντζίδης. Συγκρίνουμε πράγματα που δε συγκρίνονται έτσι απλά. Άλλα χαρακτηριστικά η φωνή του ενός, άλλα του άλλου. Η δύναμη και το εύρος της full voice του Καζαντζίδη είναι κάτι που ο Dio δε θα μπορούσε ΠΟΤΕ να ονειρευτεί (και μάλλον δε θα τον ένοιαζε κιόλας), αντιστοίχως δε οι ψηλές του Dio είναι κάτι που ποτέ δε θα μπορούσε να κάνει ο Καζαντζίδης (αυτόν κ αν δε θα τον ένοιαζε βέβαια ;D φαντάσου να τραγουδούσε έτσι στην Ελλάδα το 50). Ο Καζαντζίδης, ο Μπιθικώτσης, ο Ξυλούρης, η Μοσχολιού, η Αρβανιτάκη ήταν/είναι τεράστιες φωνές, όπως άλλωστε και ο Mercury, ο Elvis, ο Sinatra, ο Dio κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια συναυλία του Ψαραντώνη στη Θεσσαλονίκη πρόσφατα είχε έρθει ο Nick Cave. Επίσης έχουν βρεθεί μαζί στη σκηνή στο μεγάλο μουσικό φεστιβάλ της Αυστραλίας"All Tomorrow's Parties". Μην τα μηδενίζουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τέτοιες συγκρίσεις τύπου Καζαντζίδης με Dio, Mercury κτλ δεν έχουν κανένα νόημα. Είναι σαν να συγκρίνουμε  Gilmour και Malsteem. Και οι δύο κιθαρίστες είναι αλλά παίζουν πολύ διαφορετικά πράγματα και έχουν διαφορετική φιλοσοφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε playloud το δυσνοητο topic σου υποφερει απο τοσα λογικα λαθη που σου φερνουν πολοκεφαλο. Καταρχας, ο τιτλος εχει ενα σοβαρο σφαλμα. Γιατι θεωρεις πως τα ξενα ακουσματα ειναι ενα ενιαιο πραγμα; Επισης αυτο που πραγματικα ρωτας δεν ειναι αν ειναι ασυμβατα αλλα γιατι τα ελληνικα ειναι λιγοτερης ποιοτητας απ'τα ξενα. Παλι ξανα ως αν τα ξενα στο συνολο τους ακουγονται και τα ελληνικα στο συνολο τους οχι.

 

Δεν θα επιχειρηματολογησω, το θεωρω ανουσιο μιας και εχεις προαποφασισει για την απαντηση θα πω μονο πως ασφαλως αυτο που ειναι καχεκτυπο, φτιαχτο και δηθεν δεν μπορει να συγκριθει με την αυθεντικη εκφραση, με την βιωματικη δημιουργια περασμενη μεσα απ'το κοσκινο του χρονου. Ενδεικτικα θα σου πω για την "Τουρκιο" που λες εως προσφατα δεν την ειχα 'ακουσει' παρα μονο μεσα απ'την εγχωρια μουσικη και δε μου πολυαρεσε. Προσφατα πηγα ενα ταξιδι οικογενειακως στην Πολη με πουλμαν και σε καθ'ολη των 7-8 ωρων του ταξιδιου ακουγαμε παραδοσιακα Τουρκικα. Τραγουδια θες, βιολια σολο, πολυφωνικα, συμφωνικα οτι θες. Στην αρχη μπορει να με ξυνισε εμενα τον 'ευρωπαιο' ομως αναγκαστηκα σε τοση προβολη σε αυτα τα ακουσματα αρχιζεις και προσαρμοζεσαι. Ε, λοιπον εως το τελος ειχα βυθυστει και το ολο υφος και τα δυσκολα πολλες φορες υχοχρωματα και τα μορια του τονου 'made sence' και μ'αρεσαν μπορω να πω αρκετα και ηταν πολλα απ' αυτα τα ακουσματα απ'τη μια τοσο γνωριμα λογο στενης σχεση με την ελληνικη παραδοση και απ'την αλλη τοσο διαφορετικα λογο... ανατολης ενω εδω εχουμε ενα συγκερασμο με τη δυτικη κλασικη και συγχρονη μουσικη.

 

Τελικα, αν προτερα η προταση 'τουρκικη μουσικη' δεν μου προκαλουσε στην καλυτερη περιπτωση καποια συναισθηματικη αντιδραση, και στη χειροτερη μια απεχθεια λογω προκαταληψης, τωρα μου αφησε μια καλη γευση και εντελει γι'αυτα που βριζουμε ως σκυλαδικα δεν πρεπει να κατηγορουμε την 'τουρκια' αλλα τους εαυτους μας που τα δημιουργουμε και συντηρουμε. Και αν πολλοι ακουμε τα 'σκυλια' και παμε σε αυτα γιατι το κανουν οι αλλοι μην ξεχναμε πως υπαρχουν οντως ανθρωποι που τα ακουνε και τα 'ζουνε' γιατι πραγματικα το γουσταρουν και μπραβο τους. Δε βλεπω το λογο αμα δε σ'αρεσει κατι να το απαγορευεις απ'τον αλλο που μπορει να του αρεσει. Απλα αγνοησε το.  ;)

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τέτοιες συγκρίσεις τύπου Καζαντζίδης με Dio, Mercury κτλ δεν έχουν κανένα νόημα.

Ναι αυτό ακριβώς προσπαθούσα να πω, απλώς είπα να το αναπτύξω λίγο παραπάνω, ελπίζω να ήταν σαφές ;)

 

Φιλτατε playloud το δυσνοητο topic σου υποφερει απο τοσα λογικα λαθη που σου φερνουν πολοκεφαλο. Καταρχας, ο τιτλος εχει ενα σοβαρο σφαλμα. Γιατι θεωρεις πως τα ξενα ακουσματα ειναι ενα ενιαιο πραγμα; Επισης αυτο που πραγματικα ρωτας δεν ειναι αν ειναι ασυμβατα αλλα γιατι τα ελληνικα ειναι λιγοτερης ποιοτητας απ'τα ξενα. Παλι ξανα ως αν τα ξενα στο συνολο τους ακουγονται και τα ελληνικα στο συνολο τους οχι.

 

To be fair, το thread δεν το ξεκίνησε ο Playloud. Ο Playloud πόσταρε σε άλλο thread (για τις Ελληνικές μπάντες και το uk top :D) και έγινε (σωστά) split από κάποιον mod ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου