Προς το περιεχόμενο

Ασυμβατότητα ξένων και ελληνικών ακουσμάτων;


playloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε ρε play, δηλαδή κατά τη γνώμη σου δεν παίζει ο Gilmour να ακούσει ένα λαϊκό τραγούδι και να πει "ΚΑΛΟ!!!"; Δηλαδή μη χάνουμε το μέτρο, γιατί ΤΙ είναι ο Gilmour δηλαδή; Ακούει κάτι και σκέφτεται "μα καλά τι γράφουν οι μαλάκες οι έλληνες 2000 χρόνια τώρα, εγώ τους έχω για πλάκα"; Δεν εντυπωσιάζονται κατά τη γνώμη σου όλοι αυτοί; Δε λέμε ότι αρέσουν όλα σε όλους, αλλά ποιος είναι ΤΟΣΟ ηλίθιος που να απορρίψει εξ ολοκλήρου όλη την Ελληνική μουσική απλώς και μόνο επειδή είναι Ελληνική; Δεν έχουν γραφτεί αξιόλογα κομμάτια από τόσες εκατοντάδες συνθέτες που προσπάθησαν όλα αυτά τα χρόνια; Ούτε ένα δεν αξίζει κατά τη γνώμη σου; Δηλαδή στατιστικά και μόνο, είναι δυνατόν να είναι ΟΛΑ σκουπίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο.... διασημοτητες  ;Dτα εχω βαλει στον Bob Rock,στους Green Day & στον Lenny Kravitz (επισκεπτες ολοι τις ταβερνας στην Οια οπου αραζω τα καλοκαιρια ;),ΟΛΟΙ τους εφυγαν "φορτωμενοι" με "λαϊκα cd" )  απο ασημοτητες... ;D σε παρα πολλους φιλους μου (μουσικους,παραγωγους) σε UK,USA &...GERMANY....επισης δεν εχω γνωρισει ουτε ΕΝΑΝ "ξενο" που οταν του εβαλα Καζαντζιδη δεν μου ειπε "αυτος ειναι ο μεγαλυτερος τραγουδιστης του πλανητη" ;)  

 

καλο ειναι να σεβομαστε μια τεραστια μουσικη παραδοση καθως και τα ιερα τερατα που την εκφραζουν,ακομα και αν δεν μας αρεσει η μουσικη της πατριδας μας....

 

και αν θες να στο πω θα στο πω,μπροστα στα τραγουδια αυτα το 90% της...international  ;D ροκ παραγωγης ειναι για γελια..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.

 

......που οταν του εβαλα Καζαντζιδη δεν μου ειπε "αυτος ειναι ο μεγαλυτερος τραγουδιστης του πλανητη"

 

Με μετροοοοοοοοο. :P

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν θες να στο πω θα στο πω,μπροστα στα τραγουδια αυτα το 90% της...international  ;D ροκ παραγωγης ειναι για γελια..... ;)

 

Μα σε κάθε μουσικό είδος υπάρχουν οι πραγματικά ΜΕΓΑΛΟΙ και όλοι οι υπόλοιποι. Προφανέστατα μπροστά στους πραγματικά ΜΕΓΑΛΟΥΣ Έλληνες το 90% της ξένης παραγωγής είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, όπως και μπροστά στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ Βραζιλιάνους, τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ Άγγλους κλπ το 90% της Ελληνικής παραγωγής είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. Γενικώς είναι πολύ απλό κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν ΚΑΛΟΙ και ΚΑΚΟΙ μουσικοί, τι κολλάμε τώρα στο πού γεννήθηκαν και στο μέτρο που διαλέγουν για τα κομμάτια τους; 10 χρονών είμαστε; (προφανώς δεν απαντάω "αντίθετα" στο post που παρέθεσα, απλώς το παρέθεσα γιατί από εκεί ξεκίνησε η σκέψη μου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.

 

Με μετροοοοοοοοο. :P

 

καθενας με την αποψη του,την ΔΙΚΗ τους μεταφερω ,η δικη μου ειναι οτι ειναι σιγουρα μεσα τους 10 μεγαλυτερους τραγουδιστες του πλανητη ;D ;D

 

αλλωστε συμφωνουν και αλλοι πολυ μεγαλυτεροι απο εμενα ;D

 

 

Προφανέστατα μπροστά στους πραγματικά ΜΕΓΑΛΟΥΣ Έλληνες το 90% της ξένης παραγωγής είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, όπως και μπροστά στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ Βραζιλιάνους, τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ Άγγλους κλπ το 90% της Ελληνικής παραγωγής είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. Γενικώς είναι πολύ απλό κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν ΚΑΛΟΙ και ΚΑΚΟΙ μουσικοί, τι κολλάμε τώρα στο πού γεννήθηκαν και στο μέτρο που διαλέγουν για τα κομμάτια τους; 10 χρονών είμαστε;

 

ακριβως,το εθεσες πολυ πιο σωστα απο οτι εγω ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο, θέλω να μοιραστώ μαζί σας ότι καθημερινά δοξάζω τον Ύψιστο που η ενασχόλησή μου με τη μουσική μου έχει επιτρέψει να αποκλείω από τη ζωή μου μόνο τις μουσικές που δεν μου αρέσουν και να μη φτάσω στο τραγικό σημείο να απορρίπτω συλλήβδην ολόκληρα είδη μουσικής χωρίς προφανή λόγο.

 

Παράδειγμα, δε μου αρέσει καθόλου ο Καζαντζίδης, είναι από τους τραγουδιστές που ποτέ δεν συμπάθησα. Εντούτοις, μπορώ να αναγνωρίσω ότι αυτός και οι σύγχρονοί του έχουν βγάλει μπόλικα κομμάτια-διαμάντια. Thank God που λένε και οι καλλιτέχνες του εξωτερικού! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο, θέλω να μοιραστώ μαζί ότι καθημερινά δοξάζω τον Ύψιστο που η ενασχόλησή μου με τη μουσική μου έχει επιτρέψει να αποκλείω από τη ζωή μου μόνο τις μουσικές που δεν μου αρέσουν και να μη φτάσω στο τραγικό σημείο να απορρίπτω συλλήβδην ολόκληρα είδη μουσικής χωρίς προφανή λόγο.

 

Παράδειγμα, δε μου αρέσει καθόλου ο Καζαντζίδης, είναι από τους τραγουδιστές που ποτέ δεν συμπάθησα. Εντούτοις, μπορώ να αναγνωρίσω ότι αυτός και οι σύγχρονοί του έχουν βγάλει μπόλικα κομμάτια-διαμάντια. Thank God που λένε και οι καλλιτέχνες του εξωτερικού! 8)

 

Βασικά βλακείες λες, είσαι ξεπουλημένος κ δε σου αξίζει να ζεις 8) 8) ΣΙΧΑΜΕΝΕ!!!! ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να αποκλείσεις συλλήβδην ένα είδος μουσικής και αν δεν αποκλείσεις ένα αμέσως ΤΩΡΑ στην επόμενη μπυροποσία που θα καταφέρω να έρθω (λέμε τώρα) θα σου πετάξω μια μοναστηριακή στα μούτρα, μαζί με το πήλινο μπουκάλι της!!! ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΓΕ!!!! ΠΟΙΟ ΘΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙΣ?!?!?!?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενελαε, δεν υπονοω οτι ο Gilmour ειναι μεγαλυτερος μουσικος απο καποιον αλλο. Ισα ισα, ΕΠΕΙΔΗ ειναι ομως ΠΟΛΥ καλος μουσικος, ουτως η αλλως δεν λεει πραγματα τυπου "Εγω αυτον τον εχω για την πλακα". Ουτε ειπα να απορριψετε ολοι σας την ελληνικη μουσικη, ασχετα αν εγω την απορριπτω. Αλλα να συγκρινουμε τραγουδιστες, φωνες, οπως ο Mercury (που ΟΥΤΕ αυτος μου αρεσει αλλα ξερω οτι κοβεις φλεβες) με τον .....Καζαντζιδη και το "μανα δεν μου κολλαν τα ενσημα" το θεωρω αστειο.

Η προσωπικη μου αποψη ΕΙΔΙΚΑ για τους τραγουδιστες ειναι οτι αυτοι που θεωρουνται ΤΟΠ φωνες στην Ελλαδα, δεν συνθετουν ΟΥΤΕ εναν μετριο του εξωτερικου. ΜΟΝΟΣ παραγοντας που παιζει μπαλλα μονος του ο Ελληνας ειναι ο "νταλκας" που δεν τον ξαρει ΚΑΝ ο ξενος. Πρακτικα ομως αν τα βαλεις κατω θα δεις οτι εχω δικιο. Απ οτι ξερω το χεις δουλεψει το τραγουδι και το μελετας (same here). Πιστευω να καταλαβεις αυτο που λεω.

 

Τωρα SF, αν εσυ εμπιστευεσαι την κριση του Kravitz και των Green Day μετα απο 8 κιλα μπαρμπουνια που θα εφαγε καθενας τους και μετα απο 50 κιλα ουζο, μπραβο.

Κι εγω σε αναλογη φαση θα γουσταρα τους αντιστοιχους (και χειροτερους). Μια απορια βρε μπαγασα. Τους επαιρνες απο πισω με κασετοφωνακι και σαγιοναρα, σαν τον Καρα στην ελληνικη ταινια (You are beautiful. I love you. You are beautiful. I love you) και τους επαιζες το "αγριολουλουδο"? Τραβα και κανα βιντεο ρε συ :)

Ο ορος "σεβασμος" ειναι κατι που κερδιζεται, και η ελληνικη "παραδοση" σορυ αλλα δεν μου εχει δειξει ΠΟΤΕ οτι θα πρεπει να τη σεβαστω (σε ΚΑΝΕΝΑ τομεα).

 

Το τηλ του Bob Rock το εχεις? Μονο αυτος με ενδιαφερει, οι αλλοι ειναι του πεταματου :)

 

ΥΓ. Καλα, τον Πανου εβαλες να μιλαει για τον Καζαντζιδη και τον λες "μεαγαλυτερο"? Λεω κι εγω θα βαλει τον Andrew Loyd Webber

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου