Προς το περιεχόμενο

Επισημα ελληνικα charts IFPI


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επί των παιδικών και της καλύτερης ποιότητας...

Πριν κανένα 2 μήνες έτυχε να κάτσω να δω Ροζ Πάνθηρα και σε συνέχεια τα κινούμενα σχέδια του Garfield εκπομπές τις οποίες στην παιδική μου ηλικία έλιωσα.

Προσωπικά βρήκα σαφώς ανώτερη την ποιότητα του πανάρχαιου Ροζ Πάνθηρα, σε σημείο που η μετάβαση σε Garfield με χάλασε.

Και σχεδιαστικά, και από άποψη ιδεών, εφευρετικότητας και γέλιου.

Κατά τη γνώμη μου ναι τα παιδικά ήταν καλύτερα παλιά...

(Δηλαδή τι να συγκρίνω, τα στρουμφάκια με τον Ντέξτερ; Υποβάθμιση...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει δεν νομίζω ότι οι πωλήσεις αντιπροσωπεύουν το τί ακούει ο κόσμος. Μην ξεχνάμε την πειρατεία. Αν προσέξετε οι δίσκοι στον κατάλογο απευθύνονται σε κοινό που δεν πειρατεύει. Τα παιδάκια και τους έντεχνους καλούληδες που θα πάνε παράδεισο Bussiness Class.

 

Οπότε πέρα απο καμμιά εργασία δεν νομίζω ότι αξίζει να το παρακολουθείς!

 

Για το τί ακούει ο κόσμος χρειάζεται απλώς ένα ζαπιγκ στους ραδιοφωνικούς σταθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τί ακούει ο κόσμος χρειάζεται απλώς ένα ζαπιγκ στους ραδιοφωνικούς σταθμούς.

 

Συμπληρώνω (... οι οποίοι παίζουν την κορυφή από το παγόβουνο της μουσικής). Οπότε δεν ξέρουμε τι θα ακούγαμε πραγματικά αν πρόσφεραν όλες τις επιλογές στα αυτιά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανένα 2 μήνες έτυχε να κάτσω να δω Ροζ Πάνθηρα και σε συνέχεια τα κινούμενα σχέδια του Garfield εκπομπές τις οποίες στην παιδική μου ηλικία έλιωσα.

Προσωπικά βρήκα σαφώς ανώτερη την ποιότητα του πανάρχαιου Ροζ Πάνθηρα, σε σημείο που η μετάβαση σε Garfield με χάλασε.

 

δεν νομιζω δηλαδη να συγκρινει κανεις τους μαζοο με την τενεκεδουπολη η την λιλιπουπολη!!

θα ναι σαν να συγκρινεις τον μπαγκς μπανυ με τα ... ποκεμον!

 

Συμφωνώ και με τις δύο αυτές απόψεις, αλλά νομίζω ότι υπάρχει μία παρεξήγηση. Ούτε ο Ροζ Πάνθηρας, ούτε η Λιλλιπούπολη είναι έργα για παιδιά. Είναι έργα για ενήλικες, κρυμένα κάτω από το μανδύα του "κινουμένου σχεδίου" (στην περίπτωση του Πάνθηρα) και κάτω από το προπέτασμα της "αστείας θεματολογίας" και των "απλοϊκών ενορχηστρώσεων" (στην περίπτωση της Λιλλιπούπολης). Εμείς οι ενήλικες, νομίζουμε ότι τα καταλληλότερα έργα για παιδιά είναι αυτά που εξακολουθούν να μας αρέσουν όταν μεγαλώσουμε.

 

"Ινδιάνε, πέρα από το απέναντι βουνό

κάνε μου σήματα ξανά με το καπνό.

Αν είσαι ο γυιος του μεγάλου μανιτού

είμαι η κρέμα του φλογάτου παγωτού"

 

Αυτός ο στίχος της Κριεζή (της κατεξοχήν στιχουργού της Λιλλιπούπολης) ΔΕΝ είναι από τη Λιλλιπούπολη, αλλά από το "Σαμποτάζ" της Λένας Πλάτωνος, δηλαδή από το πρώτο τους δισκογραφικό πόνημα που ΔΕΝ απευθυνόταν σε παιδιά, αλλά σε ενήλικες. Θα το μαντεύατε; Εγώ πάντως όχι.

 

Αντίστοιχα, ο ¨Ροζ Πάνθηρας" διδάσκει διαρκώς το θρίαμβο του καλόγουστου, τετραπέρατου και κομψού εγκληματία απέναντι στον τυπολάτρη αστυνομικό, μία γραμμή σκέψης που ακολουθήθηκε σε όλες τις ομώνυμες ταινίες (και βρήκε την αποκορύφωσή της στην τριλογία του Ocean, αν μου επιτρέπετε).

 

Αυτή δεν είναι θεματολογία για παιδιά και δεν μπορεί να συγκριθεί με τους Μαζού.

 

Κατά τη γνώμη μου, ένα έργο που απευθύνεται σε παιδιά, οφείλει πάντα να φλερτάρει με ενήλικη θεματολογία, αλλά είναι ακριβώς η αναλογία στην οποία συμβαίνει κάτι τέτοιο που το καθιστά ενδιαφέρον ή αδιάφορο.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε ακουγαμε το σι ντι απ τα στρουμφακια και γουσταρουμε και τωρα τα κα'ι'μενα τα παιδακια μαθαινουν απο τα 5, πως να φορανε φουστανακια και να χορευουν τσιφτετελι. Και αντε, καλα το πρωτο, αλλα το τσιφτετελι??  ;D

 

 

γιατι τι εχει το τσιφτετελι? :o μια χαρα ειναι.εκτος κι αν ως γνησιοι Ελληνες τα βαζαμε να χορευουν τσαμικα.... ;D

βεβαια θα μπορουσαν να τα βαζουν τα παιδακια να καθονται ακινητα και να κανουν διαγωνισμο χασμουρητου ακουγοντας το ....666 αλλα εκαναν μια ερευνα και βρηκαν οτι δε λεει... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό που έγραψε ο odis με εκνεύρισε διότι ήταν μία εντελώς αδικαιολόγητη κλανιά απέναντι στους 40άρηδες γονείς (όπου ανήκω), στους μαζού (τους οποίους γουστάρω) και τον χ''λιάνη (τον οποίο δεν γουστάρω, αλλά κάτι της προκοπής πρέπει να έχει κάνει για να είναι τόσο ψηλά).

 

 

Wow! παρανοησες το ποστ μου. Απλουστατα εκανα μια μικρη αναλυση του λογου για τον οποιο οι συγκεκριμενοι καλλιτεχνες, αντιθετα με αλλους, πουλησαν σε μια χωρα οπου το τρομακτικο κομματι του πληθυσμου κατεβαζει απο torrent (αν δε με πιστευεις, ενας πολυ ευκολος τροπος να διαπιστωσεις ποσο καλα παει η πειρατεια σε σχεση με τις πωλησεις των δισκαδικων ειναι να ρωτησεις τους τοσους μεταναστες που υπαρχουν στη χωρα μας και πουλανε πειρατικα cd, για ρωτα τους πως πανε οι δουλειες).

 

Εγω λοιπον απλουστατα ειπα για α) τον Χατζηγιαννη οτι ενα σημαντικο κομματι του ακροατηριου του αποτελειται απο παιδακια γυμνασιου τα οποια θα αγορασουν το cd γιατι πιθανον να μην εχουν μπει ακομα στο τρυπακι του torrent, οπως ο μεσος 16-17χρονος που κατεβαζει τα παντα. Δεν ειπα πουθενα οτι αυτο ειναι κακο, οτι ειμαι καλυτερος απο το χατζηγιαννη οτι δε θα πεσω τοσο χαμηλα και αλλες μαλακιες.

 

Ειπα απλουστατα οτι ο Χατζηγιαννης εχει ενα x ακροατηριο, του οποιου ενα α κομματι για συγκεκριμενους λογους αγοραζει τα cd του αντι να τα κατεβαζει η να τα αγοραζει πειρατικα, αντιθετα με τα ακροατηρια πολλων αλλων καλλιτεχνων στο Ελλαδισταν.

 

 

Οσο για τους mazoo and the zoo φτιαχνουν παιδικη μουσικη. Μια μουσικη που προμοταρεται απο καναλια οπως το Alter και που το παιδακι στο οποιο στοχευεται η συγκεκριμενη μουσικη την ακουει συνεχως μεσω της τηλεορασης. Αποτελεσμα να θελει να εχει το cd για να μπορει να το ακουει. Και επειδη τα περισσοτερα 5χρονα δε πανε στο μαγαζι να το αγορασουν τους το αγοραζουν οι γονεις τους.

Κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη ο μεσος ελληνας γονεας δεν ενδιαφερεται και πολυ πολυ για το τι μουσικη ακουει το παιδι του, ποσο μαλλον οταν ειναι στην ηλικια των 5.

Οποτε απλουστατα λεω οτι οι περισσοτεροι γονεις που αγορασαν αυτο το cd για τα παιδια τους το κανανε οχι γιατι ειπανε " α να κατι που αξιζει να ακουσει το παιδι μου, να αρχισει να καλλιεργει μουσικη παιδεια" αλλα απλουστατα γιατι τους το ζητησε το παιδι τους και αυτοι του το αγορασαν χωρις πολλα σουξου-μουξου.

 

 

Αν κατι απο τα παραπανω (που ειναι επαναλαμβανω προσωπικες αποψεις) σου φαινεται τρομερα περιεργο, παω πασο.

 

Δε με απασχολει το επιπεδο των mazoo και του χατζηγιαννη, ουτε το αν ειμαι καλυτερος τους (σαν μουσικος η λεξη καλυτερος για εμενα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ).

Απλα εγραψα καποιους λογους για τους οποιους πιθανον αυτοι οι καλλιτεχνες να πουλησαν παραπανω απο αλλους στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι semi-offtopic : οι εξαιρεσεις ΔΕΝ επιβεβαιωνουν εναν κανονα,τον καταρρίπτουν, ειναι λαϊκή παρανόηση η εκφραση "η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα"

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το είπε κάποτε κι άλλος ένας άνθρωπος εκτός από μένα! THANK YOU!!! Λέμε κάτι μαλακίες ώρες ώρες σ'αυτήν τη χώρα.....

 

Καλύτερα πρεζάκιας, από το να κάνεις χαβαλέ με παιδάκια, να κτυπάς και κανά εκλαίρ και να φωτογραφίζεσαι με τις μπέμπες; Όχι ρε άνθρωπε. Υπάρχει θέση στο κόσμο ΚΑΙ γι' αυτά τα πράγματα - εγώ όταν ήμουνα μικρός είχαμε τη θεία Λένα και το Μπαρμπά-Μυτούση (βλέπω ένα δάκρυ στο σκαμένο από τη ζωή μάγουλο του marathon), μετά είχανε τα στρουμφάκια, τώρα έχουνε το ντρούλη-ντρούλη-χοντρούλη. So what?

 

+1

 

Αντίστοιχα, ο ¨Ροζ Πάνθηρας" διδάσκει διαρκώς το θρίαμβο του καλόγουστου, τετραπέρατου και κομψού εγκληματία απέναντι στον τυπολάτρη αστυνομικό, μία γραμμή σκέψης που ακολουθήθηκε σε όλες τις ομώνυμες ταινίες (και βρήκε την αποκορύφωσή της στην τριλογία του Ocean, αν μου επιτρέπετε).

 

Αυτή δεν είναι θεματολογία για παιδιά και δεν μπορεί να συγκριθεί με τους Μαζού.

 

+1 επίσης

 

βεβαια θα μπορουσαν να τα βαζουν τα παιδακια να καθονται ακινητα και να κανουν διαγωνισμο χασμουρητου ακουγοντας το ....666 αλλα εκαναν μια ερευνα και βρηκαν οτι δε λεει... ;D ;D

 

Απλώς μωρέ το έχουν λιώσει όλα τους από τα γεννοφάσκια τους, οπότε σου λέει ας ακούσουμε κ κάτι καινούριο ;D ;D ;D

 

Εμένα μ'αρέσουν οι Mazoo (και οι Zoo ;D). Νομίζω μάλιστα είχα ποστάρει και video τους εδώ παλιότερα. Οι άνθρωποι ρε παίδες δεν κάνουν κάποια σειρά ή κάποια κινούμενα σχέδια.... Τι τους συγκρίνετε με Ροζ Πάνθηρες και Λιλιπούπολη και δε συμμαζεύεται; Τραγούδια για πιτσιρίκια γράφουν, και είναι τα ΜΟΝΑ που έχω ακούσει τόσα χρόνια που είναι ΟΝΤΩΣ έξυπνα, πετυχημένα, αστεία! Δεν είναι η καριέρα που θα ήθελα να κάνω (όπως και αν ήμουν συγγραφέας δε θα έγραφα βιβλία για παιδιά), αλλά ρε παιδιά υπάρχουν και άνθρωποι που το γουστάρουν αυτό ;) Γιατί όλοι πρέπει να αναφερόμαστε στο σκεπτόμενο κοινό και να κάνουμε κάτι βαθύ; Σε καμιά 25ριά χρόνια στο Noiz τέτοια πιτσιρίκια θα ξαναποστάρουν τον Παπαγάλο και οι άλλοι θα γράφουν από κάτω "πωωω ρε μλκ, με συγκίνησες.... Θυμάσαι τότε που βλέπαμε και Spongebob?" και δε βλέπω το κακό σε αυτό. Δεν εννοώ φυσικά ότι αυτό αποδεικνύει κάποια μουσική ποιότητα, απλώς ότι το να γράφει κανείς μουσική για παιδιά είναι μια χαρά δουλειά. Κατά τη γνώμη μου τα παιδιά το κάνουν και πιο πετυχημένα από οποιονδήποτε άλλον στην Ελλάδα τα τελευταία πολλά χρόνια (that i know of).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη δικη μου ταπεινη γνωμη ο μεσος ελληνας γονεας δεν ενδιαφερεται και πολυ πολυ για το τι μουσικη ακουει το παιδι του...

Αυτό είναι σωστό και σίγουρα φταίμε εμείς οι γονείς... και τα παιδιά πρέπει να εκπαιδεύονται, πρέπει να τους δίνουμε τα εφόδια, στο τέλος να μπορούν να επιλέγουν μόνα τους. Ο μικρός μου ο γυιός ήρθε κάποια στιγμή να μου πεί πόσο μεγάλος κιθαρίστας είναι ο Slash. Πέρα από την πλάκα, η αντίδρασή μου ήταν να τον πάρω να δεί τον Knopfler και το Gary Moore, και το καλοκαίρι πάμε παρέα να δεί τον Jeff Beck...εάν μετά από όλα αυτά εξακολουθεί να πιστεύει ότι ο Slash είναι μεγάλος κιθαρίστας (που δεν το νομίζω πια)...εγώ τουλάχιστον προσπάθησα...

με λίγα λόγια μην ξεχνάμε ότι όλα είναι παιδεία και όχι μόνο για τη μουσική, παιδεία που δεν έχουμε (ίσως) από το σπίτι μας, από το σχολείο μας, από τα πρώτα βήματά μας...μετά είναι αργά γιατί έχουμε συνηθίσει.

 

βλέπω ένα δάκρυ στο σκαμένο από τη ζωή μάγουλο του marathon

Παραπληροφόρηση...το μάγουλό μου είναι σαν να έχω κάνει 10 Botox...μαλλιά δεν έχω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι νοιωθω εθνικα υπερηφανος που στην πατριδα μου ανεβαζουμε στο νο.1 αγνα παιδικα τραγουδακια με...ζωα...αντι για τα ..εξαλλα ασματα που αδουν οι ημιγυμνες ξεκωλιαρες τυπου Μαντονας,Σπιαρς & Σακιρα στις...χωρες του εξωτερικου (οι οποιες προφανως εχουν καταληφθει απο τους 666 και κανουν ντροπης πραματα)...

 

 

Πατρις,θρησκεια,οικογενεια κυριοι!   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το είπε κάποτε κι άλλος ένας άνθρωπος εκτός από μένα! THANK YOU!!! Λέμε κάτι μαλακίες ώρες ώρες σ'αυτήν τη χώρα.....

 

Τι πάθατε ωρέ; Ξύπνησε ο φυσικός μέσα σας;

Μπερδεύετε τους ανθρώπινους κανόνες με τους φυσικούς νόμους.

Για τους φυσικούς νόμους ισχύει αυτό που γράφετε (ότι η εξαίρεση δείχνει ότι στην πραγματικότητα δεν ισχύουν). Οι ανθρώπινοι κανόνες είναι κοινά συμφωνημένες συμβάσεις, και σε αυτές (τις συμβάσεις) ισχύει αυτό που λέει η παροιμία (ότι δηλαδή οι εξαιρέσεις τις επιβεβαιώνουν).

 

Π.χ. (για να το νοστιμήσουμε) ο κανόνας είναι ότι τα ελληνικά γκρουπ στο εξωτερικό γεύονται τη μπανάνα - τυχόν εξαίρεση (αν και όταν προκύψει) δεν θα καταλύσει τον κανόνα, απλά θα μας θυμήσει πόσο μακρά ήτο η ισχύς του.

 

:) :) :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου