Προς το περιεχόμενο

Big Muff π USA vs Russian


telewiz1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλα τα EHX πετάλια έχουν το ίδιο βύσμα τροφοδοσίας, ένα input jack 1/8'' . Προφανώς αυτό μπορεί να αλλαχτεί, κάποια μέλη του noiz μπορούν να το κάνουν για σένα, αλλά πλέον υπάρχει και στην Ελλάδα άλλη πιο απλή λύση.

Με 3 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ένα από τα transform cables του 1Spot και να από βύσμα "τύπου Boss" να καταλήξεις σε κατάλληλο για EHX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα EHX πετάλια έχουν το ίδιο βύσμα τροφοδοσίας' date=' ένα input jack 1/8'' . Προφανώς αυτό μπορεί να αλλαχτεί, κάποια μέλη του noiz μπορούν να το κάνουν για σένα, αλλά πλέον υπάρχει και στην Ελλάδα άλλη πιο απλή λύση.

Με 3 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ένα από τα transform cables του 1Spot και να από βύσμα "τύπου Boss" να καταλήξεις σε κατάλληλο για EHX.[/quote']

παρεξήγηση... το δικό μου δεν έχει καν βύσμα τροφοδοσίας (και φαντάζομαι όλα τα ρώσικα)! δεν ζητάω μετατροπή δηλ. από βύσμα τύπου "καρφί" (το οποίο έχουν τα rats και ίσως και το αμερικάνικο muff) σε αυτό που έχουν τα περισσότερα πετάλια, αλλά προσθήκη βύσματος τροφοδοσίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι τα είχα ακούσει και τα 2 και μου άρεσε περισσότερο το ρώσικο 8) ... απ'ό,τι μου χουν πει πάντως, μπορεί να υπάρχει διαφορά στον ήχο ακόμα και από αμερικάνικο σε αμερικάνικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι τα είχα ακούσει και τα 2 και μου άρεσε περισσότερο το ρώσικο 8) ... απ'ό' date='τι μου χουν πει πάντως, μπορεί να υπάρχει διαφορά στον ήχο ακόμα και από αμερικάνικο σε αμερικάνικο...[/quote']

 

Έχω ακούσει κανα-δυο αμερικάνικα Muff και δεν μπορώ να πω ότι βρήκα διαφορές...Σε μεγάλο βαθμό είναι και αυτά τα πετάλια "φασοναρισμένα" όπως και των υπολοίπων εταιρειών.

Τώρα περί ορέξεως...τα έχουμε πει. Πάρε όποιο σου αρέσει και σου ταιριάζει περισσότερο...άποψή μου πως με όποιο και αν επιλέξεις θα βρεις τα "γκάζια" σου για πολύ καιρό!

 

Τώρα για το βύσμα που δεν υπάρχει καν...με άφησες άφωνο! Έχω ρώσικο ΕΗΧ πετάλι, ένα Small Stone Phaser και έχει το ίδιο ακριβώς βύσμα τροφοδοσίας με τα 3 αμερικάνικα EHX που έχω...Γι' αυτό πίστευα πως και το ρώσικο Muff θα ακολουθούσε την ίδια λογική.

Anyway πιστεύω πως ακόμη κι έτσι θα γίνεται μετατροπή ώστε να αποκτήσει υποδοχή το πετάλι. Ελπίζω οι πιο ειδικοί και έμπειροι να σου απαντήσουν σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμερικάνικο φίλε μου ...και όπως είπε και ο john, "θα βρεις τα γκάζια σου για πολύ καιρό"! Από τον Ιούνιο που το έχω, ησύχασα! :wink:

 

Geofet9 εσύ που τα έχεις και τα 2, τι διαφορές έχουν στον ήχο το Big Muff Usa με το Little Big Muff :?: Δώσε μας τα φώτα σου!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρώσικο μοντάρεται καθόλου για να πάρει υποδοχή για τροφοδοσία; Ξέρει κανείς τίποτα σχετικά;

 

Εννοεί τροφοδοσία boss style.

Γίνεται,φαντάζομαι πως ο electrictabs ή ο JAM μπορούν να το κάνουν.

Αν είσαι Θεσσαλονίκη,φέρτο να στο κάνω αν θέλεις.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρώσικο μοντάρεται καθόλου για να πάρει υποδοχή για τροφοδοσία; Ξέρει κανείς τίποτα σχετικά;

 

Εννοεί τροφοδοσία boss style.

όχι, εννοώ τροφοδοσία γενικά... το πετάλι το 'χα πάρει από μουσικό κατάστημα όταν ήμουν Γερμανία, το δοκίμασα, όλα οκ, αλλά το τελευταίο που κοίταξα ήταν η τροφοδοσία :? (παίρνει μόνο μπαταρία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τροφοδοσία γενικά" δεν υπάρχει.Υπάρχουν αυτές που παίρνουν καρφί όπως στα rat,και οι barrel adapters οπως αυτοί της boss και της ibanez.Eσύ τι ακριβώς θέλεις;

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου