Προς το περιεχόμενο

Ποια φτηνή κιθάρα για μέταλ θα παίρνατε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω να προτεινω κατι συγκεκριμενο (με link) δηλαδη. Απλα απο προσωπικη εμπειρια σ'αυτα τα λεφτα πιστευω καλο ειναι να μεινεις μακρια απο κατι που 8α'χει licensed floyd rose η τα αντιστοιχα φτηνα tremola της ibanez καθως περισσοτερα προβληματα θα σου δημιουργουν παρα θα σου προσφερουν κατι. Βεβαια αν ρωτησεις καποιον καλο μαστορα θα σου πει οτι ακομα κι'αυτα σωστα σεταρισμενα κανουν καλη δουλεια....

 

Anyway αν και δεν ειμαι αυτης της φιλοσοφιας και 8α προτιμουσα μια πιο ευελικτη κιθαρα κι απο εκει να προσεγγισω τετοιους ηχους, θα σου'λεγα μακρυα απο Ibanez αν κ αυτο ισχυει για τα πιο ακριβα της μοντελα οπου και πιστευω πως παντα μπορεις να βρεις κατι καλυτερο και κατασκευαστικα και ηχητικα και με αισθηση περισσοτερο...κιθαρας κι οχι playstation (...ωχ ειναι και το πρωτο ποστ μου φανταζομαι θ'αποκτησω τρελες συμπαθειες!!!) κι ακου λιγο τις Schecter. Ειχα δοκιμασει μια κοντα στα 450 ευρα σ'εναν Fender Blues Jr με το υπαργαματο και υπερχρησιμο Tech 21 Gt-2 για βρωμικα κ ειχα παθει πλακα (για τα λεφτα της παντα). Και οι LTD μια χαρα ειδικα αν ανεβεις λιγο ακομα στο budget.

 

Απο'κει και περα ακουσε τα ολα και βλεπεις.

 

Αιρετικη προταση οχι τοσο για καφριλες (δε ξερω τι ακριβως θες να παιξεις οταν λες μεταλ) αλλα ανετα για hard-rock-ιες classic metal, shred-ιες,και ποζεριλες που πιστευω πως τις παταει κατω ολες αυτες καθως εχει και προσωπικοτητα τρελη για τα λεφτα της ειναι να βρεις καμμια Strat (oxi fender strat αλλα αμα θες εσυ ποτε δε λεμε οχι σε μια fender...lol) αλλα απο αυτες που παιζαν πολυ μεσα-τελη 80'ς (νομιζω made in japan  ανηκαν στην fender) και γραφαν Strat στο headstock. Επαιζε μ'αυτες στις αρχες του ο Greg Howe (αχχχ...). Αν εισαι τυχερος μπορει να βρεις καμμια ματαχειρισμενη με καμμια 500αρα ευρα (κι αν βρεις πουθενα και τα δαχτυλα του ακομα καλυτερα).

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φθηνό + original Floyd Rose είναι σχετικά ασύμβατες έννοιες, μόνο η BC Rich έχει κάποια σχετικά φτηνά μοντελα με original.

 

Ας μας πει πόσα λεφτά έχει να διαθέσει (δεν πρόσεξα να μας έχει πει).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πει πόσα λεφτά έχει να διαθέσει (δεν πρόσεξα να μας έχει πει).

 

με προλαβες...

διαβαζα το thread και δεν ειδα πουθενα φράγκα...

γιατι το φθηνό είναι σχετικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οπως αναφέρθηκε και παραπάνω, αν θέλεις strat σχήμα, μη διστάσεις να πάρεις μια stratocaster (πιστέυω θα έρθει και πιο φθηνά) . Από τους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει σε hard rock και metal groups παίζονται με gibson και fender κιθάρες. Όχι ότι άλλες κιθάρες υστερούν, αλλά μάλλον είναι θέμα παράδοσης. Μάλιστα στα 80ς κυκλοφορούσαν πολλές fender stratocaster με rosewood ταστιέρα, floyd τρέμολο και οπωσδήποτε διπλό μαγνήτη στη γέφυρα. Bλέπε και Charvel κλπ

Αν πάρεις strat, το πιο έυκολο είναι να της βάλεις έναν δυνατό διπλό μαγνήτη στη γέφυρα(ακομη και διπλό σε μέγεθος μονού, πχ. hotrails )

Mε κάποια επιπλέον προσπάθεια, μπαίνει και floyd rose.

 

Βέβαια για πολύ χαμηλό κόστος, δε θα πρότεινα κιθάρα με original floyd αλλά με tremolo ή fixed bridge.

 

Παράδειγμα 80ς style με fixed γέφυρα είναι το:

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Peavey-Raptor-Junior-RD-Red/art-GIT0014228-000

 

και για wilkinson tremolo:

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Jack-Danny-JD-ST-4ff-Black-Flamed-Maple/art-GIT0006541-000#

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 80ιλες ροκομεταλιες θα εδινα κατι παραπανω (απο οτι θεωρω φτηνη) και θα τσιμπουσα αυτη http://www.dv247.com/invt/54472/. Την βρισκω ποοολυ sexy, ειναι made in japan αν δεν κανω λαθος, εχει επωνυμους και σχετικα all around μαγνητες.

Πες μας ομως για ποσο φτηνη και ποσο... μεταλ κιθαρα ενδιαφερεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια...εχω 2 κιθαρες που εξυπακούονται στα ονοματα Jackson king v Kv2 και μια DK2M Dinky(pro series)....και θελω και μια ετσι απλη γιαυτο ειπα και φτηνη κιθαρα για μεταλ συγκεκριμενα thrash kai nwobhm καταστασεις....το οριο θελω να ειναι μεχρι 350ευρα....

live like angel die like a devil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια στην omen 6 extreme στα 315

εδω

http://www.guitars.gr/HTML/schecterpricelist.html

την εχω παιξει αρκετες φορες στο μαθημα (την κιθαρα ε)...

παρα πολυ καλη για τα φραγκα της!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off topic αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Sotos πες μια γ΄νω μη για τις epiphone gothic les paul και sg.

Τι λένε;

ΓΙα metal με λίγα φράγκα μάλον θα αγόραζα Ibanez. Είναι ότι πρέπει για NWOBHM και Thrash.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου