Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλη Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η studio ειναι ισως η λιγοτερο λογικη επιλογη για καποιον που ψαχνει για LP (κατ εμε). Δεν αξιζει τοσα λεφτα, χιλιες φορες προτιμοτερο να δωσεις λιγοτερα για καποιο αλλο lpειδες η αν εχεις την αρωστια του headstock να δωσεις λιγα παραπανω να παρεις μια standard faded. Bεβαια μπορει σε καποιον να κανει κλικ, ποτε δε ξερεις, οποτε πασο. Παντως αντικειμενικα υπερτερουν σε σχεση τιμη αποδοσης τα αλλα μοντελα τις gibson οπως η standard. Μπορει να κοστιζουν παραπανω αλλα η διαφορα ειναι ψιλοτεραστια. Και αν βαλουμε στο παιχνιδι value for money και αλλες LP εκτος gibson τοτε θα κλαψουν μανουλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Aυτά που λένε "πολλοί" δεν είναι ότι τα παλιά καλά χρόνια έπαιζαν με τις τάπες ωλ ντέι λονγκ και άφηναν τις ωραίες LP να ωριμάσουν δίπλα στον Μισισίπι. Λένε κάτι που ισχύει για όλες τις κιθάρες εκείνης της εποχής, κι όχι μόνο για τις LP: ότι ήταν δραματικά inconsistent (πώς το λένε αυτό στα ελληνικά?!? ;D) στην ποιότητά τους και στον ήχο τους, σε αντίθεση με αυτό που συμβαίνει σήμερα (φευ, στις υψηλές κατηγορίες τιμής όμως).

 

 

Ε μη το λες, για εμενα το consistency της Squier εχει φαει λαχανο αυτο της Gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσα μόνο για τις LP της Gibson, σύμφωνα με το θέμα... Tο σημειώνω όμως μιας και δεν γνωρίζω τίποτα από Squier! Και μιας και το'φερε η κουβέντα, δεν θα παραλείψω να προπαγανδίσω ξανά τις θαυμάσιες LP Duesenberg, και μάλιστα σε τιμές που θα έπρεπε να κάνουν πολλούς μάνατζερς της Gibson να χάσουν τον ύπνο τους. Γιατί όμως δεν γίνεται αυτό; Λόγω της μαγείας/μαγκιάς/mojo/ματαιοδοξίας (διαλέξτε) του ονόματος στο headstock.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ το κατωτατο οριο στις gibson lp, για αυτο...κατι λιγες ποιο φτηνες απο αυτες συνηθως ειτε προσφερουν κατι διαφορετικο (vixen, menace) οποτε αξιζουν απο αυτη την αποψη, είτε ειναι καλυτερες (πχ η faded με τους burstbuckers, junior)

Έπαιξα μία faded LP στο Μάλμε που μάλιστα την είχε προσφορά το κατάστημα και ήταν καταπληκτική και από ήχο και από βάρος- playability. Όπου βέβαια το έχω πει όλοι μειδίασαν, αλλά αφού βρήκα κάποιον να συμφωνεί .....

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παίξει με μια studio θεωρώ πως είναι μια χαρά κιθάρα. Φοράει τους μαγνήτες 490 498 οι οποιοι έχουν πολύ ωραίο ήχο για 80s ροκ. Και εγώ νομίζω πως δν υπάρχει value for money στην μουσική. Γιατί η αξία της κάθε κιθάρας δν καθορίζεται από την λογική, όπως αγοράζει κανεις ένα pc, αλλά είναι κατα κύριο λόγο είναι ζήτημα συναισθημάτων και απόψεων. Αυτή είναι η αξία της μουσικής και για αυτό υπάρχει τέτοια ποικιλία και διαφορά απόψεων στο ζήτημα των μουσικών οργάνων. Όσον αφορά τα 60s 50s όργανα είμαι λίγο δύσπιστος καθώς πιστεύω πως παίζει λόγο η ευρέως διαδεδομένη άποψη πως παλιά τα όργανα ήταν καλύτερα, κάτι για το οποίο δν έιμαι καθόλου σίγουρος. Αλλά επειδή δν έχω παίξει πότέ με τέτοια lp ούτε καν με reissue τέτοιας lp δν μπορώ να έχω άποψη. Έχει κανένας στο φόρουμ τέτοια κιθάρα να μας πει;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παίξει με μια studio θεωρώ πως είναι μια χαρά κιθάρα. Φοράει τους μαγνήτες 490 498 οι οποιοι έχουν πολύ ωραίο ήχο για 80s ροκ. Και εγώ νομίζω πως δν υπάρχει value for money στην μουσική. Γιατί η αξία της κάθε κιθάρας δν καθορίζεται από την λογική, όπως αγοράζει κανεις ένα pc, αλλά είναι κατα κύριο λόγο είναι ζήτημα συναισθημάτων και απόψεων. Αυτή είναι η αξία της μουσικής και για αυτό υπάρχει τέτοια ποικιλία και διαφορά απόψεων στο ζήτημα των μουσικών οργάνων. Όσον αφορά τα 60s 50s όργανα είμαι λίγο δύσπιστος καθώς πιστεύω πως παίζει λόγο η ευρέως διαδεδομένη άποψη πως παλιά τα όργανα ήταν καλύτερα, κάτι για το οποίο δν έιμαι καθόλου σίγουρος. Αλλά επειδή δν έχω παίξει πότέ με τέτοια lp ούτε καν με reissue τέτοιας lp δν μπορώ να έχω άποψη. Έχει κανένας στο φόρουμ τέτοια κιθάρα να μας πει;

Άμα θες για '70΄ς σου λέω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου