Προς το περιεχόμενο

Dance music, τι χρειάζομαι για να γράψω/φτιάξω μουσική σε αυτό το ύφος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχε πει καποτε ο d-ramirez 8υμαμαι  αναφερομενος σ αυτους που ξεκινουν να γραφουν ηλεκτρονικη μοθσικη.......... 

 

get your self a mac

get your self into logic (emagic)

learn logic

and you be there baby......

 

O D-Ramirez είναι σαφώς καθυστερημένος.

 

Από που βγαίνει αυτό το 80% ;

 

Απ'όπου βγαίνουν όλα τα ποσοστά. From the anus.

 

1. Cubase=Nuendo - post-processing λειτουργίες. Επειδή μπορείτε να βρείτε πειρατικά και τα δύο δε σημαίνει ότι χρειάζεστε το δεύτερο. Οποιοδήποτε πρόγραμμα σας κάνει, δοκιμάστε τις trial όλων και βρείτε ποιο σας βολεύει.

2. Pc ή Mac, απλά μην ασχοληθείς. Fanboys θα βρεις παντού και για όλα.

3. Έχει ήδη αναφερθεί το synth1, που απο μόνο του μπορεί να σου φτιάξει τους περισσότερους ήχους που χρειάζεσαι. Αν είσαι αρχάριος και θες κάποια γρήγορη και ποιοτική λύση, υπάρχουν πάντα τα romplers, ένα απο τα πιο γνωστά να είναι το nexus.

 

Γενικά, σε τομέα synth vsti's υπάρχουν άπειρες καλές λύσεις, δωρεάν και μη. Υπάρχει ήδη thread για δωρεάν vsti, ψάξτο και θα σε βοήθησει να βρεις αρκετά καλό πράγμα.

 

Υπάρχουν επίσης άπειρα threads για daw's. Θα σου έλεγα, αν σε ενδιαφέρει ξεκάθαρα η dance, να δοκιμάσεις fl studio μήπως σε βολέψει περισσότερο απο τα άλλα.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω το Nuendo, ένα midi clavier, Lexicon κάρτα ήχου.

Γενικά γράφω ροκ πραγματάκια με την κιθάρα μου κτλ.

 

Τι θα χρειαστώ για dance, electro, house κτλ;

Συστήνεται κάτι άλλο αντί του Nuendo;

Αν το Nuendo είναι ok, υπάρχουν κάποια προτιμητέα VST instruments κτλ που μπορώ να χρησιμοποιήσω;

 

Ευχαριστώ 

 

 

Δοκίμασε και το REASON φίλε μου, το demo:

http://www.propellerheads.se/download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι τρελός γνώστης του είδους, το Reason και το Ableton Live είναι τα πιο χαρακτηριστικά sequencers για ηλεκτρονικές μουσικές.

Ειδικά το Reason σου επιτρέπει να παίζεις με τα πολλά εργαλεία που έχει και να τα ρίχνεις μέσω Rewire στο Nuendo αφού ήδη το δουλεύεις.

 

Βασικά φίλε Παναγιώτη μπορείς με τα πάντα να φτιάξεις ηλεκτρονική μουσική. Τα παιδιά έχουν ήδη προτείνει πολλά καλά πράγματα, απλά πρέπει να βρεις αυτό που σε βολεύει και σου ταιριάζει για να κάνεις πιο εύκολη τη ζωή σου.

 

Όσο για το ρητό "get a mac-get logic" και τα σχετικά, έχει και η βλακεία κάποια όρια, ας μην αναπαράγουμε τόσο στενόμυαλες δηλώσεις please.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και από εμένα...

 

Logic  και Ableton live  από άποψη ταχύτητας και creativity θα έλεγα είναι ένα κλικ πάνω από  cubase-nuendo...

 

Reason είχα χρησιμοποιήσει ελάχιστα αλλά δε μου άρεσε ο τρόπος του...και δεν ασχολήθηκα και πολύ,οπότε δε θέλω να εκφέρω γνώμη..

 

Το θέμα πάντως είναι ότι υπάρχει κόσμος που γράφει και με Fruity Loops και με πιο παλιές εκδόσεις και του βγαίνει και πολύ καλά κίολας...οπότε νομίζω έχει να κάνει

με το τρόπο που αρέσκεται ο καθένας και βολεύεται!!

 

Από synth δε ξέρω τι δυνατότητες έχει ο υπολογιστής σου αλλά πολύ πλούσιο σε ήχους είναι και της spectrasonics,το Omnisphere!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου